Ürün sepete eklendi

Yeni Annelere Uzaktan Destek Olmanın Yolları

YAZI —   |   FOTOĞRAF — Vincent Ferrané, 'Milky Way'

Pandemide mahrum kaldığımız yüzlerce şeyden biri de yeni doğum yapan arkadaşlarımızın yanında olabilmek… Eski günlerdeki gibi lohusa anneyi ve bebeği ziyaret etmek pek de makul değil. Yine de yeni anneye destek olmanın ve yanında olduğunuzu hissettirmenin yollarını arıyorsanız size birkaç önerimiz var...

 

Sevdiği Yemekleri Hazırlayın 

Yenidoğanlı ve lohusalı bir evde yemek, her zaman bir mesele. Yeni annenin öğün atlamadan, sağlıklı beslenebilmesi, hem kendini iyi ve enerjik hissetmesi hem de emziriyorsa anne sütünün yeterliliği açısından önemli. Dolayısıyla yeni annelere destek olmanın en güzel yollarından biri onlar için sevdikleri yemekleri hazırlamak. Eğer aranızda mesafeler varsa alternatif olarak lohusalık günlerinde güvenilir bir paket yemek servisine üye olmalarını sağlayabilirsiniz.

 

Sosyal Mesafeli Ziyarette Bulunun

Lohusalık, özellikle de pandemi döneminde lohusalık, yer yer dünyayla iletişimin kopması anlamına gelebilir. Oysa kısa ziyaretlerin dahi yeni annelere çok iyi geldiğini, en iyi deneyimli anneler biliyor olmalı. Belki bu dönemde minik bebeğe ve yeni anneye sımsıkı sarılamazsınız ama yine de onlarla bir araya gelebilirsiniz. Bahçe, park gibi bir açık alanda maske ve mesafe kuralına sıkıca uyarak anneyi ve bebeği görmek, sohbet etmek en güzel desteklerden biri olabilir.

 

Sadece Ona Özel Bir Hediye Verin 

Doğumdan sonra hediyelerin sahibi genellikle ailenin yeni üyesi oluyor. Bebeklerin cazibesine karşı koymak elbette mümkün değil, ama yeni annelerin de ilgiye ihtiyacı olduğunu unutmamak gerek. Sadece ona özel, incelikle düşünülmüş bir hediye, yeni anneyi çok mutlu edebilir. Hem rahat hem şık bir pijama ya da gecelik takımı, bebeğin baş harfinin yer aldığı bir kolye, spa masajı randevusu, cilt ve vücut bakım seti, elektronik kitap okuyucu… Onu mutlu edeceğini bildiğiniz hediyeyi seçin ve yeni anneye moral takviyesi yapın...

 

Onun İçin Dinleme Listesi Oluşturun

Zamanının çoğu emzirerek ya da süt sağarak geçen yeni annenin bir şeyler dinlemek ya da izlemek için bolca zamanı olabilir. Bu zamanlarda ona eşlik edebilmek için müzik ya da podcast listesi hazırlamak tatlı bir jest olabilir. Farklı modlara göre Spotify playlist’leri hazırlamak ya da son zamanlarda size en çok ilham veren podcast’leri bir listede bir araya getirmek ve ona özel bu listeyi paylaşmak onu düşündüğünüzü göstermenin güzel bir yolu.

 

Emzirme Seanslarına Online Eşlik Edin

Bir sonraki emzirme ya da süt sağma seansında yeni anneye eşlik etmeye ne dersiniz? Özellikle gecenin geç ya da sabahın erken saatlerinde, yani ev halkı derin bir uykudayken uyanan yeni anneye yalnız olmadığını hissettirmenin en güzel yollarından biri bu olabilir. Zoom ya da diğer görüntülü görüşme uygulamalarıyla onun bu uykusuz anlarına ortak olabilirsiniz.

 

Yapılması Gereken İşlerde Yardımcı Olun

Eğer yeni anne olan arkadaşınıza yakın oturuyorsanız ona yapılacak işler listesindeki maddelerin üstünü çizme konusunda yardımcı olabilirsiniz. Markete giderken evde bir eksik olup olmadığını sormak, evde daha büyük çocuklar varsa onları parka götürmek, varsa köpek gezdirmek gibi basit işleri ev halkının üstünden alarak onlara ne büyük bir iyilik yaptığınızı tahmin edemezsiniz.

 

Ne Kadar İyi Olduğunu Ona Hatırlatın

Fiziksel olarak uzak olduğunuzda varlığınızı hissettirmek zor olabilir, ama kendi deneyiminizden yola çıkarak şunu asla unutmayın: Yeni annelerin büyük bir şey başardıklarını, her ne yapıyorlarsa doğru yolda olduklarını hatırlamaya çok ihtiyaçları var. Bunu da sadece sözlerinizle hatırlatabilirsiniz. Ansızın bir mesaj göndererek, kapısına üzerinde “Dünyanın en harika annesine” yazılı not bulunan minik bir sürpriz bırakarak onun emeğini gördüğünüzü ve değerli bulduğununuzu göstermeyi ihmal etmeyin.