YAZI —   |   FOTOĞRAFLAR — ÇİSEREN KORKUT KOÇ

Ev Sahipleri: Çiseren ve Murat Koç

Çocukları: Yaman Koç (2 yaşında)

Oda Büyüklüğü: 12 metrekare

 

Sıkı Instagram kullanıcılarının yolu bir şekilde Çiseren Korkut Koç ile kesişmiştir. Daha önceleri seyahatleri, gastronomik keşifleri, güzellik ve dekorasyon gibi konulardaki önerileri ile severek takip ettiğimiz Çiseren ve Murat Koç çiftinin, profesyonel kariyerleri de fotoğrafçılık olduğu için çektikleri her bir kare göz zevkimize ve ruhumuza hitap ediyor. Çiftin hayatına 2 yıl önce oğulları Yaman katıldı. Böylece Çiseren’in Instagram yolculuğu, anneliğe dair paylaşımlarla daha da zenginleşti. Şimdi oğlu Yaman’la geçirdiği günleri, oğlu için yaptığı zevkli seçimleri, hazırladığı sağlıklı tarifleri yakından takip ediyoruz. Bu sırada Yaman’ın özenle döşenmiş, yalın ve işlevsel odasına da sıklıkla konuk oluyoruz.

Yaman’ın odasında evin geneline de hakim olan zamansız bir stil hakim. Modern ve klasik mobilyalar, farklı tarzlarda ve dokularda detaylar, bu odada çarpıcı bir uyumla bir araya geliyor. Burası, Yaman büyüdükçe ve ihtiyaçları değiştikçe değişen, yeniden şekillenen bir alan. Şimdi sizi de bu yalın ve iç açıcı odada keşfe çıkmaya davet ediyoruz. 

 

Duvarda raf olarak kullanılmış Ikea baharatlıklar, Kichicik bebek, kidofthevillage şemsiye resmi, Zara Home ayna, Zara Home domuz kumbaraMudo abajur

 

Bize biraz kendinizden ve ailenizden bahseder misiniz?

Dört kişilik bir aileyiz, 23 aylık bir oğlumuz ve 8 yaşında bir kedimiz var. Ben ve eşim fotoğrafçıyız, aynı zamanda kısa filmler çekiyoruz. Ben 10 yıldır bebeklerle, çocuklarla çalışıyorum. Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım mezunuyum, mesleğimle ilişkisi oldukça yakın bir bölüm. Eşim ise İktisat mezunu, MBA sahibi bir fotoğrafçı. Bizi bir araya getiren de sanat ve fotoğraf tutkumuz olmuştu. Evde vakit geçirmekten çok keyif alan bir çiftiz, bu yüzden evimizin düzeni, dekorasyonu benim için önemlidir. Keyifli ve samimi bir ortamda yaşamanın enerjisine inanıyorum ve evimiz bizim için kendimizi en iyi hissettiğimiz, keyifli ortamımızdır. 2018 Ekim ayında biricik oğlumuz Yaman hayatımıza katılmasıyla dünyamız, yuvamız büyük ve güzel bir değişime girdi.

Woody and Happy yatak, Woody and Happy kedili ayna, H&M gökkuşağı yastık, Sezees gökkuşağı punch yastık, H&M kirli sepeti, H&M nevresim takımı, Sweety Toys Y harf yastıkSezees meşe palamudu ve mantar punch yastıklar, Picollective koltuk 

 

Yaşadığınız evde ne zamandır oturuyorsunuz? Evinizin hikayesini öğrenebilir miyiz?

7 senedir bu evde oturuyoruz, evimizi yatırım amaçlı seçtik, bu açıdan pek duygusal hikayesi yok aslında.

 

Genel hatlarıyla dekorasyon tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

Modernle antikayı, farklı materyaller ve dokuları bir araya getirmeyi çok  seviyorum. Bu anlamda biraz eklektik dekorasyondan etkileniyorum diyebilirim. Ama bir yandan da sade, temiz hatlı mobilyaları, geniş ferah yaşam alanlarını, doğal tonları seviyorum. Yalın ve konforlu seçimlerimle İskandinav etkisi de hakim evimizde. 

Zara Home ayna, Zara Home domuzcuk kumbara, Ikea baharatlıklar (duvarda düzenleyici olarak kullanılmış), Ikea gold çerçeve, Mudo abajur

 

Yaman’ın odasını dekore ederken kendi tarzınıza mı bağlı kaldınız yoksa farklı bir yönde mi ilerlediniz?

Senelerdir sayısız çocuk odası gördüğüm için belki, bebek mobilyalarına hiç merakım olmadı. Çoğunlukla bu mobilyaların en fazla 2 yaşında başka eşyalarla yer değiştirdiğini bildiğim için uzun ömürlü ve zamansız, nötr mobilyalar tercih ettim. Zaten genel olarak evimizde her şey zamansızdır, her mekana uyumludur. Yaman'ın odasında da aynı şekilde net, yalın, kullanım kolaylığı olan mobilyalar tercih ettik. Evet, ilk başta tamamen kendi tarzım hakimdi odasında. Mesela hemen kocaman bir antika taş aynayı sağlam şekilde duvara sabitlemiştik ilk iş. Evimizin tüm odalarında ve koridorda da antika bir ayna var. Vintage bir koltukla ortamdaki bebek odası havasını kırmıştık. Bebek odasında pek rastlanmayan tarzda bir de halı koymuştuk. Az mobilya tercih ettik, mesela geniş bir şifonyeri var, her şey ona sığıyor, dolabı yok henüz. Zamanla ihtiyacına ve zevkine göre detaylarla odasının şekillenmesini hayal ettim.

Ikea Kallax oyuncak dolabı, Ojeli Matkap dolap ayakları, Little Woody Things masa, Little Woody Things sandalye, Ikea hasır oyuncak sepetleri, Kid of The Village alfabe poster, Decomira kitaplık

 

Yaman’ın odası için ilham kaynağınız neydi? Herhangi bir tema veya renk etrafında yoğunlaştınız mı?

Başlangıçta böyle bir tema fikrim yoktu. Sadece ferah bir mekan olsun, oyuncak vs. kalabalık eşyalar mobilyanın sadeliğiyle uyum sağlasın istedim. Gerçekten zamanla detaylandı, yerine oturdu, kendi karakterini taşımaya başladı odası. Bu yüzden takım halinde mobilyalardan hoşlanmam. Her şey zamanla birbirini tamamlamalı. Biz Yaman'a neşe palamudu diyoruz, kocaman gülüşü olan, çok neşeli bir çocuk. Bir gün  kocaman gülen meşe palamutu ilüstrasyonu görmüştüm ve bu resmen Yaman'ın suratı demiştim. O gün bu gündür, bir harfle kelime oyunu yaparak neşe palamudumuz oldu. Ekim ayı doğumlu olduğu için, oğlumuz bizim için yeni bir hayatın başlangıcı, umut, gelecek demek. Bir meşe palamudu gibi kocaman kök salmış bir ağaca dönüşmesini hayal ettiğimiz için ona neşe palamudunu çok yakıştırdık. Şu an odasında birçok detayda meşe palamudu var. Nevresimi, yastık ve yatak süsü, oyuncakları, dedesinin yurt dışından getirdiği seramik bebekler, kitapları.. Buna rağmen sonbahar kasvetinden uzak, rengarenk bir oda. Konseptimiz neşe palamudu diyebiliriz.

 

Odayı dekore ederken sizi zorlayan bir detay oldu mu?

Odası dikdörtgen şeklinde ve bir cephesi yerden tavana tamamen cam. Bu beni aslında tüm odaların dekorasyonunda zorluyor, bir taraf kullanım dışı gibi oluyor ve her şey üç köşeye yerleşiyor. Ama bu pencere, odasını hep aydınlık ve ferah kılıyor bir yandan. Tavan yüksekliğimiz 3 metre, odası çok büyük olmadığı halde geniş penceresi ve tavan yüksekliği mekana ferahlık veriyor. 

 

Yaman doğduktan sonra ihtiyaca göre odada değişiklikler yaptınız mı? 

Sürekli değişiyor hala bittiğini sanmıyorum. Mesela en başta odada antika taş ayna, Ikea bebek karyolası, kapaklı bir kitaplık vardı; bunları odasından çıkarttık. Küçük eşyalar sürekli hareket halindeler zaten. Vintage koltuk bir gidiyor, sonra dayanamayıp geri koyuyorum, oyuncak kalabalığına göre değişiyor ortamı. Ama ana hatlarıyla artık oturdu. Kendisi değişiklik talep edene kadar bu şekilde küçük dokunuşlarla devam ederiz birkaç sene.

Decomira kitaplık, Woody and Happy yatak, H&M gökkuşağı yastık, Woody and Happy kedi aynaYedice Oyuncak ahşap fotoğraf makinesiHarmony of Soul avize

 

Yaman’ın odasında sizin için en özel parça hangisi?

Onun hatıraları benim için değerli, eşyalar bu hatıralarla anlam kazanıyor. Mesela çerçevelediğimiz ilk kıyafeti, duvarına astığım, yaptığı ilk boyama resmi... Ve odasının her köşesinde girişimci, emekçi kadınların el emekleri var. Bunları görmek, bunlarla odamızı sıcak ortama çevirmiş olmak çok hoşuma gidiyor.

Ikea şifonyer, Ikea beyaz raflar, @cakilgibi Yaman ve kedisi kasnaklar

Decomira kitaplık, Ikea oyuncak dolabı, Ikea oyuncak sepetiLittle Woody Things masa ve sandalye, Ikea huş raflar 

 

Yaman’ın bu odada en sevdiği alan, köşe, detay sizce nedir?

Sanırım en çok ona özel yaptırdığımız minik masa takımını ve yatağını seviyor olmalı. Masasında çok uzun vakit geçiriyor, tüm faaliyetlerini burada yapıyor. Ev şeklindeki yatağına oyuncakları toplayıp oynamayı, kitaplığından kitaplar seçip buraya kurulmayı çok seviyor, aidiyet hissediyor olmalı. Oyuncak dolabından bir şeyler seçmeyi, yerleştirmeyi, halının üzerinde oyuncaklarını saçıp oynamayı çok seviyor. Şifonyerinden kıyafetlerini seçiyor. Yani odasının her köşesinde keyifle zaman geçiriyor. Tam hayal ettiğim gibi... Tamamen ona ait ve yaşayan bir oda.

Little Woody Things masa ve sandalyeIkea huş raflar

Biblolar Budapeşte seyahatinden 

 

Çocuk odası dekorasyonu için en sevdiğiniz markalar / mağazalar / online alışveriş siteleri hangileri?

Yaman’ın odasında tercih ettiğimiz başlıca markalar Ikea, Woodyandhappy, Littlewoodythings, Zara Home, H&M Home. Ve tabii tüm odasını kuşatan oyuncakları.

 

Odanın tüm detayları;

Yatak: woodyandhappy 

İç yatak: Well matte

Masa ve sandalye: @littlewoodythings

Avize: @harmonyofsoul_

Oyuncak dolabı: Ikea

Koltuk: @picollective

Oyuncak dolabı ayakları: @ojelimatkap

Şifonyer: Ikea

Kitaplık: Decomira

Nevresim takımı: H&M Home

Punch gökkuşağı yastık: @sezees

Mantar ve meşe palamudu yastık: @sezees

Gökkuşağı şeklinde yastık: H&M Home

Harf yastık: @sweety_toys

Sallanan fil: Tchibo

Yaman ve Döbüş kasnaklar: @cakilgibi

Meşe palamudu karyola süsü: @ecce.co

Beyaz raflar: Ikea

Huş raflar: Ikea

Dolaptaki sepetler: Ikea

Kirli sepeti: H&M Home

Şemsiye resim: @kidofthevillage

Çerçevedeki alfabe poster: @kidofthevillage

Güneş ayna: Zara Home

Kedi ayna: @woodyandhappy

Ahşap fotoğraf makinesi: @yediceoyuncak

Domuzcuk kumbara: Zara Home 

Halı: Kapalıçarşı Kalender Halı'dan Afgan halısı

Raftaki uzun bebek: @kichicik

Biblolar: Budapeşte seyahatinden

Raftaki hasır sepet: @koalarepublic

Gold zincirli çerçeve: Ikea