YAZI —   |   FOTOĞRAF — GÖZDE KUMRU UÇAK

Geçtiğimiz sene Vera'nın 1 yaşına kadar oynadığı favori oyuncakları 'Vera'nın Favori 0-1 Yaş Oyuncakları' yazısında sizlerle paylaşmıştım. Vera'nın ikinci yaşını doldurduğu bu ay ise oyuncakları yeni yaş aralığına göre güncelleme vakti! 

Bir yaş sonrası bebekler her ay hem fiziksel hem zihinsel olarak hızlı bir gelişim sürecine giriyorlar. Bu gelişimler doğrultusunda oynadıkları oyunlar ve ilgi gösterdikleri oyuncaklar da değişiyor. Ayrıca hızla gelişen ince ve kaba motor becerilerini test etmek için yazma, çizme, tırmanma, itme & çekme, sürükleme, takıp çıkarma gibi aktivitelere yoğunlaşmaya başlıyorlar. Duyusal gelişimlerine ve iletişim becerilerine katkı sağlayan rol oyunları ise hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olarak hayatlarına giriş yapıyor.

Bir yaş sonrası bebeklerde en şaşırtıcı hızla ilerleyen bir diğer beceri ise dil gelişimi. Bunu desteklemek için oyun esnasında sürekli eşyaları, renkleri betimlemek, duygularını tanımlamak ve bol bol kitap okumak çok önemli. Kitaplar onlara dünyayı tanıtmak için en güzel araçlardan biri bence. Vera'nın bu yaş aralığı için favori kitaplarını ise 'Vera'nın Favori Kitapları: 1-2 Yaş' içeriğinde bir araya getirdim.

Biz bu dönemde Vera ile en sık kitaplar, boya kalemleri, yapbozlar, evcilik oyuncakları ile kurduğumuz basit rol oyunları, farklı kavramları tanıtan kutu oyunları ve el becerisi ile yaratıcılığını eş zamanlı geliştiren yapı oyuncaklarıyla vakit geçirdik. Tüm bunlara ek olarak, özellikle kaba motor becerilerini hızla geliştirdiği ve bu becerileri sıkça keşfetmek istediği bu dönemde parkta ve dışarıda uzun saatler geçirmesine fırsat verdik.

Bu yazıda Vera'nın favori oyuncaklarını 12-18 ve 18-24 ay favorileri olarak iki farklı listede hazırladım. Benim için her yaş aralığında olduğu gibi bu dönemde de oyuncak seçimi yaparken en önemli olan kriter Vera'nın gelişimi ile paralel ve uzun vadeli alternatifler sunmaktı.

Bu oyuncakların birçoğuyla 2 yaş sonrasında da oynamaya devam edeceğimize eminim. İşte favorilerimiz...

 

12-18 AY

DJECO

DJECO RESİMLİ KÜPLER

Djeco'nun her kenarında farklı resimleri olan, farklı boylarıyla üstüste dizilebilen veya birbirinin içine geçen bu küpleri evimizde belki de en uzun süredir oynanan oyuncaklardan biri. Büyük kızım Mila (6) için aldığım ve uzun süre keyifle oynadığımız bu kalın karton küpler Vera'nın her gün oynadığı bir oyuncak oldu. Bu küpler ile bebeğinizin yaşına göre farklı oyunlar kurmanız mümkün. En başlarda sizin yaptığınız küçük kuleleri bozarak, sonrasında kendi kulelerini dizerek ve ilerleyen dönemlerde ise kenarlarındaki şekillerle hikaye yaratarak çok eğleniyorlar. Küplerin üzerindeki görseller ise temasına göre hayvanları, taşıtları, renkleri, şekilleri, büyük ve küçük kavramını öğretiyor.

MELISSA & DOUG

MELISSA AND DOUG AHŞAP YAPBOZ

Yapbozun üzerinde bulunan görseller sayesinde hayvanları kolayca yerleştirebildiğiniz bu ahşap puzzle hem dikkat hem de el göz koordinasyonu gelişimi için favori oyuncaklarımızdan oldu.

DJECO

DJECO AHŞAP MEYVE SEBZE KESME

Vera bu ahşap meyve sebze kesme setleri ile oynamayı çok seviyor. Hem el becerisi geliştirmek, hem de oyuncak mutfağımızda evcilik oynamak için harika bir oyuncak. Bazen bıçağı kullanarak, bazen de bıçağı kullanmadan sadece elleriyle meyveleri ikiye ayırıp tekrar yapıştıyor. Sonrasında ise bu meyveleri tabaklara koyup bizlere ve bebeklerine yediriyor tabi ki.

B. TOYS

B. TOYS BRISTLE BLOCKS

Diğer yapı oyuncaklarına kıyasla birbirine çok kolay bir şekilde takılıp çıkarılarak oynanabilen bu tırtıklı renkli yapı parçaları Vera'nın bir yaş sonrası en sık oynadığı oyuncaklardan biri oldu.

MELISSA & DOUG

MELISSA AND DOUG AHŞAP ÇİFTLİK

Vera tüm yaşıtları gibi hayvan figürleriyle oyunlar kurmaya bayılıyor. Schleich hayvanlar ile birlikte farklı birçok oyun kurabildiğimiz bu çiftlik evimizin favorilerinden. Çok uzun yıllar farklı oyunlar kurarak oynanacağını bildiğim için yatırım yapmaya değer bulduğum oyuncaklardan biri.

MELISSA & DOUG

MELISSA AND DOUG AHŞAP TREN

Üzerine renkli ahşap küpler takabildiğiniz bu tren harika bir bebek oyuncağı. Farklı şekiller ve renklerdeki parçaları trenin üzerine takmak hem motor gelişimine hem de problem çözme becerisine katkı sağlıyor. Bebeğiniz parçaları takarken siz de parçaların renkleri ve şekillerini söyleyebilir ve farklı kavramlar öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

CARIOCA

CARIOCA BABY 3 IN 1 JUMBO BEBEK KALEMLERİ

Küçük ellerin rahatça kavrayabildiği tombul gövdeleri ve kolayca renk veren yumuşak yağlı uçları ile Carioca 3 in 1 jumbo bebek kalemleri bu yaş aralığı için en ideal boya kalemlerinden.

DJECO

DJECO MAGNETLER / ÇİFTLİK

Djeco ahşap magnetler uzun süredir evimizde her gün mutlaka birkaç kez oynanan oyuncaklardan biri. Magnetlerle çocukların hem kendi başlarına hem de bir yetişkinle oynayarak vakit geçirmesi çok kolay. Ben magnetleri yemek hazırlığı ve sofra toparlama esnasında Vera'yı kolayca oyalayabilmesi açısından genellikle mutfakta tutuyorum. Ahşap oldukları için oldukça dayanıklılar, senelerdir oynanmasına rağmen hiç zarar görmeden yepyeni kaldılar.

MANHATTAN TOY

MANHATTAN TOY BABY STELLA

Manhattan Toy markasının Stella bebeği büyük kızım Mila'nın da (6) ilk ve en sevdiği bebeğiydi. Vera bu bebeğe çok ilgi göstermeye başlayınca onun için de bir tane aldık. Bu bebekler her yere yanınızda taşıyabileceğiniz rahat bir boyuta sahip. Yumuşaklığı ve zamansız olması ise bonusu. Stella bebeklerin oyuncak aksesuarlarını çocuğunuzun ilgi alanına göre genişletebilir, farklı oyunlar kurmasına yardımcı olabilirsiniz.

B. TOYS

B. TOYS YAZI TAHTASI

B. Toys'un hem yazı yazılabilen, hem de magnetleriyle baskı yapılabilen bu basit tahtası gerek evde gerek araba yolculuklarında büyük kurtarıcımız oldu. Kalemi iple bağlı olduğu için de yere düşürme veya kaybetme ihtimalimiz ortadan kalkıyor.

DJECO

DJECO BALIK YAKALAMA

Magnetli balık tutma oyunu ince motor gelişimi, el göz koordinasyonu ve dikkat gelişimine katkı sağlayan çok keyifli bir oyun. İlk zamanlar en basit haliyle, sadece balıkları olta yardımıyla yakalamaya çalışarak, oynamaya başladığımız bu oyunu ilerleyen zamanlarda renklerine göre balıkları tutma, renkli bir zar atıp gelen renge göre balık tutma oyunlarına çevirerek geliştirdik. Bu oyuncak aynı zamanda renkleri ve saymayı öğretmek için de harika bir başlangıç.

ABC

DOKUN HİSSET ÖĞREN TAŞIT KARTLARI

Dokun Hisset Öğren kartları renkli, büyük görselleri ve farklı dokuları ile Vera'nın çok ilgisini çeken resimli bir kart serisi. Kartların arkasındaki sorular üzerinden resimler hakkında uzun uzun konuşuyoruz. Seriden çocuğunuzun ilgi alanına göre farklı temada kartlar da seçebilirsiniz, bizim favorimiz 'Taşıtlar'.

DJECO

DJECO TOPANIFARM CUBES

Yine büyük kızım Mila'dan (6) Vera'ya devreden, çok yönlü ve uzun süre farklı oyunlara fırsat verecek harika bir oyuncak Djeco Topanifarm! Rengarenk, ev şeklindeki küpler ve içinden çıkan renkli küçük hayvan figürleriyle hem küpleri üstüste dizmek, hem hayvanlarla çeşitli oyunlar kurmak çok keyifli.

 

TETHYS

TETHYS EŞLEŞTİRME KARTLARI

Yapboz parçalarını birleştirmek bu yaş aralığı için biraz zor olabilir. Ben çocukların yapbozlara geçmeden önce bir resmin farklı parçalarını çevirerek tamamlama imkanı sunan düz kenarlı parçalarla oynamasının çok rahat olduğunu düşünüyorum. Yapbozlar ile benzer bir mantığa sahip bu oyun, ileri bir ince motor becerisi gerektirmeden 'birleştirme ve tamamlama' mantığını öğretiyor. Bu oyuncaklarla oynadıktan sonra yapboz parçalarını birleştirmek çocuklar için çok daha kolay ve keyifli oluyor.

IKEA

IKEA DUKTIG OYUN MUTFAĞI

Ikea Duktig oyun mutfağı büyük kızım Mila'nın (6) bebekliğinden beri evimizin demirbaşlarından biri diyebilirim. Çocukların senelerce, sayısız oyun kurarak oynayabildiği bu mutfak yapılacak en faydalı oyuncak yatırımlarından biri kesinlikle. Sade tasarımı ve açık renkleri ile göz yormayan, her odaya yakışan bu oyuncak mutfağı biz Vera doğduktan sonra Mila'nın odasından mutfağımıza taşıdık; böylece hem Mila hem Vera birlikte oynayabiliyor, hem de çok uzun sürelerimizi geçirdiğimiz mutfağımızda biz iş yaparken Vera da oyuncak mutfağında oyalanabiliyor.

18-24 AY

DJECO

DJECO PUZZLE DUO DINNER

Djeco'nun Puzzle Duo serisindeki yapbozları hem el becerisini geliştirmek hem de çocuklara basit kavramları öğretmek için çok keyifli bir alternatif. Bu seride klasik yapbozlardan farklı olarak, çocuklar kavramların birbiriyle olan ilişkisine bağlı tamamlama yapılıyor. Böylece parçaları görsel olarak birleştirirken çocuklar yapbozun temasına göre zıt kavramları, hayvanların beslenme şekillerini, habitatlarını eşleştiriyorlar. Vera'nın bu seride en sevdiği yapboz 'Duo Dinner'.

MELISSA & DOUG

MELISSA AND DOUG MIKNATISLI GİYDİRME

Mıknatıslı rengarenk kıyafetleri ahşap bebeklere giydirebildiğiniz bu oyun yaratıcılığı ve el becerisini geliştiriyor, renkleri, kıyafetleri ve hatta desenleri öğretiyor. Vera'nın çok uzun süre keyifle oynadığı bu oyuncakla çeşitli rol oyunları oynamak da mümkün.

LEGO

LEGO DUPLO

Lego Duplo her çocuklu ev gibi bizim evimizin de en çok oynanan oyuncaklarından. Çocukların el becerilerini yaratıcılığıyla eş zamanlı geliştiren oyuncakları çok seviyorum. Lego Duplo renkleri, farklı şekilleri ve birbirinden sevimli karakterleri ile çocuklara sınırsız bir hayal dünyası yaratıyor. Beraber kurduğunuz ev, çiftlik veya parklarla çeşitli oyunlar oynamak çok keyifli. Vera'nın bu dönemde en sevdiği, uzun süre evcilik oynayabildiği 'Modular Playhouse' seti.

DJECO

DJECO OYUN HAMURLARI

Çok yönlü ve eğlenceli bir oyuncak olan oyun hamurları çocukların hayal gücünü geliştirirken el becerisi gelişimine de katkı sağlıyor. Çocuklarının hayatlarının büyük bir kısmı (ne yaptıkları, ne yedikleri, ne giydikleri...) başkaları tarafından kontrol ediliyor ve oyun hamurları araştırmalara göre çocuklara kontrol etme yetisi verdiği için en çok tercih edilen oyuncaklardan. Birçok oyun terapisinde de kullanılan oyun hamurlarının çocuk gelişimine katkısı çok büyük. Sadece çocuklar değil, yetişkinler için de stres ve anksiyeteyi azaltmak gibi birçok faydası var.

Birçok markanın içerik ve kalite açısından farklı oyun hamuru mevcut. Bizim favorimiz, kolayca kuruyup sertleşmemesi sebebiyle Djeco markasının oyun hamurları. 

DJECO

DJECO CREATABLO

Djeco'nun tamamı ahşap ve büyük parçalardan oluşan Creatablo oyunu bu yaş aralığı için en güzel oyuncaklardan biri. Tablonun üzerine eksik ahşap parçaları takarak dilediğiniz gibi farklı resimler yaratabiliyor veya içinden çıkan kartlardaki resimleri oluşturmaya çalışıyorsunuz. Hem el göz koordinasyonu hem yaratıcılık için harika bir oyun.

ORCHARD TOYS

ORCHARD TOYS TRANSPORT İKİ PARÇALI YAPBOZ

Vera bir buçuk yaş itibariyle yapbozlara ilgi göstermeye başladı. Bu yaş aralığı için biz iki parçalı yapbozlar tercih ettik. Hayvanlar, taşıtlar gibi ilgi çeken temalarıyla ve kolayca kavranan büyük parçalarıyla Orchard yapbozlar en keyifli alarak oynadığımız oyuncaklardan. Yapboz parçalarını her zaman düzgün bir şekilde takmasını beklemektense, parçalar hakkında konuşarak daha uzun ve keyifli vakit geçiriyoruz.

SES

SES CREATIVE İLK OYUNCAĞIM

Panonun üzerine renkli şekiller takıp çıkarılarak resim yapılan bu oyunun hakkı iki yaş sonrasında verilecek olsa da Vera bu oyuncaklar uzun süredir keyifle oynuyor. Yaratıcılığı ve el becerisini geliştiren bu basit oyuncak oldukça eğlenceli de!

MELISSA & DOUG

MELISSA AND DOUG AHŞAP ŞEHİR SETİ

Evcilik oyunlarını çok oynadığımız bu dönemde Vera'nın da benim de en sevdiğimiz oyunlardan biri şehir kurma oyunları. Bu oyuncağa elimizdeki tüm küçük bebekleri, hayvan figürlerini, başka setlerden çıkan arabaları, trenleri de dahil ederek büyütebiliyor, hayal gücünü ve yaratıcılığını desteklerken keyifli zaman geçirmiş oluyoruz.

GLOBBER

GLOBBER EXPLORER BİSİKLET

Uzun süreli kullanım imkanı tanıyan olan oyuncaklara bayılıyorum! Bu bisiklet Vera'nın yaşı ve önümüzdeki birkaç yıl için istediğimiz tüm özelliklere sahip. 10 ay itibariyle ebeveyn kontrollu bir bisiklet olarak kullanabildiğiniz Globber Explorer ileriki aylarda bebek bisikleti,  denge bisikleti, üç tekerlekli bisiklet gibi farklı şekillerde de kullanılıyor.

DJECO

DJECO DONDURMA SETİ

Evcilik oyunlarından favorilerimiz arasında elbette 'dondurmacılık' var. Djeco'nun 'Paul and Cerise' dondurma oyuncağı aslında içindeki ahşap toplar sebebiyle 4 yaş üzeri için uygun, ancak biz sürekli yanında olmak şartıyla bu oyuncak ile birkaç aydır oynuyoruz. Kepçe ile ahşap dondurma toplarını tutarak külaha koymak ince motor becerileri için oldukça faydalı. Oyunu çeşitlendirmek de tamamen yaratıcılığa kalmış!

LE TOY VAN

LE TOY VAN DOKTOR SETİ

Bir diğer favori evcilik oyunumuz ise 'doktorculuk'. Le Toy Van'ın tamamı ahşaptan üretilmiş bu 11 parçalık doktor çantası seti ise hem çok dayanıklı hem de çok fazla oyun yaratabileceğiniz geniş bir set. Çocukların uzun süre keyifle oynayacağı harika bir oyuncak bence.

B. TOYS

B. TOYS TEMİZLİK SETİ

Vera da birçok çocuk gibi etrafındaki yetişkinleri taklit ederek farklı oyun oynamayı seviyor. Bu oyunlardan en sevdiği ise yetişkinler gibi temizlik yapmak. B. Toys'un üç parçalı temizlik seti bu oyunlar için birebir. 

OYUN ODASI VAZGEÇİLMEZLERİMİZ

IKEA

IKEA KOLON YER KORUYUCU

Oyun hamuru, boya gibi tüm sanatsal aktivitelerde zeminin daha az kirlenmesini ve daha kolay temizlenmesini istiyorsanız bu zemin koruyucuya bir şans vermelisiniz. 

FABER CASTELL

FABER CASTELL YAPIŞKANLI RULO KAĞIT

İsterseniz cama yapıştırabileceğiniz, isterseniz yere devasa bir boyama zemini oluşturmak için kullanabileceğiniz bu tek tarafı yapışkanlı düz beyaz rulo kağıt bizce her evin olmazsa olmazlarından.