Ürün sepete eklendi

Vera'nın Favori Kitapları: 1-2 Yaş

YAZI —   |   FOTOĞRAFLAR — GÖZDE KUMRU UÇAK

Küçük kızım Vera'nın bir yaş öncesi favori oyuncaklarını paylaştığım yazıda Vera'yla bu dönem okuduğumuz kitaplardan da bahsetmiştim. Bir yaş öncesi kitaplar genellikle hikayenin ön planda olmadığı, görselleri ve farklı duyulara hitap eden detayları ile bebeklerin ilgisini çeken kitaplar oluyor. 'Board book' denen kalın ve sert sayfalı kitaplar, bez kitaplar, sesli kitaplar 0-1 yaş döneminin favorilerinden.

Bebeklerin konsantrasyon sürelerinin uzadığı, hikayeleri, şarkıları takip etmeye başladığı, nesneleri tutabildiği bir yaş sonrası dönem daha farklı kitaplara geçiş yapmak için bence harika bir zaman. Ebeveyn ve çocuk arasındaki bağın güçlenmesine yardımcı olan okuma zamanı, bebeklerle keyifli vakit geçirmenin en kolay yollarından biri bana göre.

Ben Vera'nın keyif alarak okuma alışkanlığı kazanması için şu noktalara dikkat ediyorum:

- Kitapları Vera'nın ulaşabildiği bir yerde tutuyorum. Vera'nın kitaplarının büyük çoğunluğu odasındaki yüksek kitap raflarında duruyor. Ancak belirli bir rotasyon ile birkaç kitabı (özellikle Vera'nın o dönem çok ilgilendiklerini) Ikea'dan aldığım küçük kitaplığa yerleştiriyorum.

- Kitapları okurken ilginç görselleri işaret ediyorum, bunlar hakkında soru soruyorum, taklit yapıyorum, ses tonumu değiştiriyorum... Kısacası kitaba ilgi duyması için çeşitli yollar deniyorum.

- Kitaptaki hikayeleri her zaman birebir okumuyorum. Genellikle ilgisini çekecek şekilde kısaltıyorum, eklemeler yapıyorum.

- Kitabı okurken acele etmiyorum. İkimizin de vaktinin bol olduğu zamanlar seçiyorum. Böylece uzun uzun bir sayfayı incelemek istiyorsa veya sayfaları tek tek çevirmek istiyorsa buna fırsat veriyorum.

- Dışarı çıkarken de yanımıza mutlaka kitap alıyorum. Arabada, restoranda, doktor muaynesinden önce kitap okuyarak vakit geçirmek adına fırsat yaratmaya çalışıyorum.

- Kitap seçimi yaparken hikayelerin Vera'nın günlük yaşamda aşina olduğu öğeler içermesine veya konularının Vera'nın ilgi duyduğu konular olmasına özen gösteriyorum. Örneğin park, market alışverişi, hayvanlar, ev hayatı şu sıralar keyifle takip ettiği konular.

Bu detaylar dışında hikayesi ve görselleri açısından müthiş keyifli olan ancak Türkçe'ye çevrilmemiş kitapları da kütüphanemize eklemeye özen gösteriyorum. Bu yaş grubuna hitap eden yabancı kitapların yazıları çok kısa ve anlaşılır olduğu için Türkçe'ye çevirerek okuması oldukça rahat oluyor. Hatta bazı kitapların sadece görsellerini takip ederek hikayeyi anlatmanız bile mümkün, dolayısıyla belli klasikleri Türkçe olmasa da çocuğunuzla birlikte incelemeyi denemenizi tavsiye ederim.

Vera'nın 1-2 yaş aralığında tekrar tekrar okuttuğu favori kitaplar umarım sizlere de faydalı olur.