Ürün sepete eklendi

Vera'nın Favori 0-1 Yaş Oyuncakları

YAZI —   |   FOTOĞRAF — EVİN ÖCAL

Ebeveyn olduktan sonra öğrendiğim ilk şeylerden biri bebeklerin ne kadar erken yaşta oyun oynamaya istekli ve hazır olduklarıydı. Bebekler daha oyuncakları ellerinde tutamazken bile gözleriyle, yüz ifadeleri ve çıkardıkları seslerle sizinle iletişime geçiyor ve yarattığınız basit oyunlara, gösterdiğiniz basit oyuncaklara tepki vermeye başlıyorlar. Bu durum daha ilk aylardan ebeveyn olarak size farklı şekillerde bebeğinizle iletişime geçmek ve onlarla bağ kurmak için müthiş bir fırsat yaratıyor aslında. 

Büyük kızım Mila doğmadan, hem gelen hediyelerle, hem de oyuncakçılarda her yeni anne gibi düştüğüm tuzakların sonucu evi bir sürü gereksiz oyuncakla doldurmuştum. Bu oyuncakların çoğu genelde bebek mağazalarına gittiğinizde sizin de bebeğinizin de ilk bakışta en çok ilginizi çeken, rengarenk, sesli, müzikli, ışıklı oyuncaklardı. Fakat bebeğiniz doğduğunda ve onu oyun oynarken gözlemleme imkanı bulduğunuzda pazarlamacıların ve oyuncak markalarının size söylediği koca bir yalanı hemen farkediyorsunuz. Bu tarz elektronik, pilli oyuncaklar aslında kutularının üzerinde yazılı vaatlerin tam aksine, bebeğinizin gelişimine katkı sağlamıyor ve oldukça kısa süreli bir eğlence imkanı sunuyorlar. Hatta JAMA Pediatrics'te yayınlanan son araştırmalara göre, bu tarz elektronik oyuncaklar bebeklerin gelişimine katkı sağlamadığı gibi onların fiziksel ve zihinsel becerilerinin gelişmesini geciktiriyor. Mila'ya almış olduğum, düğmelerine basıldığında sayıları ve hayvan isimlerini tekrarlayan rengarenk ışıklı tırtılın birkaç anlamsız tuşa basma denemesinden sonra Mila'nın tamamen ilgisini kaybettiği bir oyuncak olduğunu, veya şarkı söyleyen, konuşan peluş hayvanların en güzel ve farklı oyunlara aslında sesi kapalıyken fırsat verdiğini fark ettiğimden beri eve pille çalışan, kısa süreli görsel ve duyusal uyarılar veren ve sonra oyuncak sepetinin en altında tamamen unutulan oyuncaklardan almamaya özen gösteriyorum.

Özellikle ilk yıllarda çocuklar için doğru oyuncak seçimleri yapmak birçok açıdan çok önemli. Benim için iyi ve almaya değer oyuncaklar bebeklerin sadece izlediği veya dinlediği birer uyarıcı nesne olmak yerine, onların farklı becerilerini geliştirmesine, bu becerileri test etmesine yeterli fırsatları sunan interaktif araçlar olmalı. Bu açıdan da uzun süre oynanacak, farklı oyunlarla ileriki yaşlarda da kullanılabilecek ve gerçekten kutusunun üzerinde yazdığı gibi bebeğinize fayda sağlayacak oyuncaklar seçmek hem bütçeniz, hem bebeğinizin oyun zamanını güzel değerlendirmek açısından büyük önem taşıyor.

Vera'nın ilk sene boyunca severek oynadığı ve uzun süre daha oynayacağına emin olduğum birkaç oyuncağı fikir vermesi amacıyla bu yazıda sizlerle paylaşıyorum. Bu listenin sizlere de yol göstermesi ve sayısız seçenek arasından oyuncak seçimi yaparken yardımcı olmasını umut ediyorum.    

 

0-6 AY

 

1. MANHATTAN TOY SKWISH

Mila için pedagogumuzun tavsiyesiyle aldığımız bu ödüllü oyuncak renkleri, hareket eden topları ve kolayca kavranan lastikli yapısı ile bebeklerin ilk aylar oynayabileceği en güzel oyuncaklardan. Tamamen su bazlı toksik madde içermeyen boyalarla boyanmış ve sürdürülebilir ahşaptan yapılmış olması ise diğer bir artısı.    

 

2. MONOZEBRA ZEKA GELİŞİM SETİ

Vera'nın ilk aylar en ilgisini çeken oyuncak bu siyah beyaz kartlardı. Bebeklerin ilk aylarda algılayabileceği şekilde ve büyüklükte çizilmiş hayvan resimleri ve oldukça dayanıklı malzemesiyle kesinlikle ilk ayların favorisi!

 

3. CHILDHOME AKTİVİTE MERKEZİ

Vera için doğal malzemeler kullanılarak yapılmış, sade bir aktivite merkezi arayışımda Childhome markasının bu siyah ve beyaz oyuncaklar asılı ahşap askılı ürünü favorim oldu. Ahşap askının üzerine kolayca asılan beş adet kanvas oyuncak, hem sade ama ilgi çekici görselleriyle bebeklerin uzun süre incelemesine fırsat veriyor, hem de oyuncaklar içlerindeki farklı doğal malzemelerle hışırdama, çıngırak sesi gibi farklı sesler çıkarıyor ve bebeklerin farklı duyularına hitap ediyor. Ayrıca bebekler oyuncaklara uzanıp dokunmaya çabalarken boyun ve sırt kaslarını çalıştırıyor ve oyuncakları tutmak için ise ilk kavrama denemelerini yapmış oluyorlar. Vera birinci ayından itibaren sırtüstü yatarak bu oyuncakla uzun süre keyifli vakit geçirdi. Bence müzikli ve ışıklı aktivite merkezlerine alternatif olarak güvenle satın alabileceğiniz harika bir bebek ürünü! Üstelik oyuncaklar da askılık da sonrasında ayrı ayrı kullanılabilirler.

 

4. HAPPY FOLKS DİŞ KAŞIMA OYUNCAĞI VE ÇINGIRAK

Yüzde yüz organik pamuk ipliği ile örülmüş, ahşap bir tutma halkası olan bu müthiş sevimli tavşan hem diş kaşıma oyuncağı hem çıngırak olarak bebeklerin ilk ayları için en ideal oyuncaklardan biri. Çıngıraklar bebekler için eğlenceli oyuncaklar olmanın yanında birçok gelişimsel fayda sağlıyor. Öncelikle çıngırakları tutmak bebekler için önemli bir aşama olan 'kavrama' refleksini geliştiriyor. Oyuncağı sallayınca ses çıkarıyor olması bebeklere neden sonuç ilişkisini en basit şekilde öğretiyor.

İlk aylar bebeğiniz çıngıraklı oyuncağını henüz tutamıyorken, siz bebeğinizin ilgisini çekmek için sallayabilir, sese doğru dönmesini ve tepki vermesini sağlayabilir, yavaşça sağa sola hareket ettirerek ise bebeğinizin gözleriyle takip etmesine fırsat verebilirsiniz. Sonraki aylarda bebekler oyuncağı kendi tutmayı öğrendikten sonra ağzına götürüp diş kaşıyıcı olarak da kullanacaktır. Bu aşamada seçtiğiniz çıngırağın tamamen doğal ve organik malzemeler kullanılarak üretilmiş olması içinizi rahatlatacak!   

 

5. DONE BY DEER BEZ AKTİVİTE KİTABI

Bez bebek kitapları şüphesiz her bebekli evin favori oyuncaklarından. Ben Vera için hem büyük kızım Mila'dan kalan eski kitapları kullandım, hem de çok beğendiğim bir kaç yeni kitap satın aldım. Yeni aldıklarımdan favorimiz kesinlikle Done By Deer markasının aktiviteli oyuncak kitabı oldu. Bu kitapta farklı hayvan çizimleri, her bir sayfasında farklı dokuları tanımasına fırsat verecek parçalar, ellerini ve parmaklarını kullanmasına fırsat verecek basit aktiviteler ve hatta küçük bir ayna bile var. Kitaba bağlanmış bir diş kaşıyıcı olması ve kitabın puset, araba koltuğu gibi yerlere de asılmasını sağlayan bir halkasının olması ile diğer artıları! 

Done By Deer'ın kitabı dışında diğer bir favori bez kitabımız da Jellycat markasının 'Tails' serisinin kitaplarıydı.    

 

6. MANHATTAN TOY WHOOZIT AKTİVİTE SPİRALİ

Pusetin önüne, ana kucağının tutma yerine ve bebek karyolasının parmaklıklarının arasına rahatça takılabilecek bu spiral oyuncaklar kesinlikle hayat kurtarıcı! Manhattan Toy markasının üzerinde farklı şekiller, dokular, ses çıkaran parçalar ve ayna olan spirali araba ve puset yolculukları için harika bir eğlence. Biz Vera için 0-6 aylık dönemde kullanmaya başladık ama hala pusetinden çıkarmadık. Türkiye'de satışı olmayan Manhattan Toy markasının bu oyuncağına çok güzel başka alternatifler de birçok farklı markada mevcut.

 

7. JELLYCAT KATLANABİLİR KİTAP 

Tamamen açılarak dik bir şekilde yere koyabildiğiniz kitaplar bebeklerin yüzüstü zaman geçirirken en keyifli yardımcısı. Vera'nın favorileri Jellycat'in bu orman temalı kitabı ve Fisher Price'ın Orman Renkleri kitabıydı!

 

8. BİBA SIK SIK KELEBEK

Biba markasının bu kelebeği tepesindeki diş kaçıyıcısı, sıkılınca ses çıkaran gövdesi ve hışırdayan kanatları ile Vera'nın en sevdiği oyuncaklardan biriydi. Çantamızdan hemen hemen hiç çıkarmadığımız bu oyuncağın bence tek eksiği pusete veya araba koltuğuna takılacak bir askısının olmaması ve sürekli yere düşmesi.

 

9. IMAGINARIUM YUMUŞAK AKTİVİTE KÜBÜ

Imaginarium en sevdiğimiz oyuncak markalarından! Türkiye'de online satış yapamıyorsunuz ancak mağazalarda bu harika aktivite küplerinden bulabilirsiniz.

Altı yüzünde farklı ilgi çekiçi görseller, ayna, diş kaşıyıcı ve değişik dokular ve kumaşlar bulunan bu aktivite kübü puset veya araba koltuğuna da kolayca takılabilecek bir halkaya da sahip.

 

 

10. B TOYS YUMUŞAK BLOK SETİ

B. Toys'un her blokta farklı görseller ve içinde çıngıraklar gizli bu oyuncağı bence bebekler için en keyifli oyuncaklardan biri! Kumaşla kaplı altı adet küp içerisinde bebeklerin farklı dokularla tanışabileceği, sallandığında farklı sesler çıkaran ve yuvarlanabilen çıngıraklar var. Bebeğinizin hem görsel hem duyusal gelişimini destekleyecek, oldukça ilgi çekici ve uzun süre oynanabilir bir oyuncak.

 

6-12 AY

 

1. KİTAPLAR

Vera'nın şüphesiz en uzun vakit geçirdiği ve en sevdiği aktivite kitap bakmak. Bebekler için ilk bir sene kitap seçimi yaparken dokunma ve görme duyularına hitap eden, görsellik açısından zengin ve interaktif kitaplar seçmekte fayda var. Ben de Vera'ya kitap alırken, onu dokunmaya, parmaklarını kullanmaya ve keşfetmeye yönelten kitaplar seçiyorum. Bu açıdan da içinde kapakçıklar, hareketli bölümler ve farklı dokusal öğeler bulunan kitaplar kesinlikle hayat kurtarıyor. Bizim kitaplığımızdaki favorileri aşağıdaki görsellere tıkayarak satın alabilirsiniz. 

 

2. ELC AKTİVİTE MASASI

ELC markasının bu ahşap aktivite masası son aylarda Vera'nın oyun alanının vazgeçilmezlerinden oldu. Üzerindeki boncuklu labirenti, şekil yerleştirme ve balık tutma gibi oyunlarıyla uzun süre bebekleri oyalıyor, hem ayağa kalkmaya ve ayakta durmaya, hem de el becerilerini geliştirmesine fırsat veriyor.

 

3. DJECO MÜZİK ALETLERİ

Djeco markasının bebekler için hem çok keyifli hem de çok faydalı ahşap müzik aletleri serisinden ksilofon, davul, tef ve marakas bizim evin favorilerinden! Bebekleri seslerle tanıştırmanıza yardımcı olacak bu tarz müzikli oyuncakları ilk aylardan itibaren oynayabilirsiniz. Farklı aletler farklı ince motor becerilerini geliştirmeye fırsat verdiği gibi bebekleri hareket etmeye, ellerini ve kollarını oynatmaya teşvik ederek değişik seslerle tanıştırıyor, bu sırada neden sonuç ilişkisini öğretiyor, bilişsel becerileri ve hatta hafızayı geliştiriyor!

Çıkaracakları olası gürültüye hazırlıkları olup bebeğinize mutlaka bir oyuncak müzik aleti almanızı tavsiye ederim! Djeco markası dışında birçok markanın da benzer müzik aletlerini bulmanız mümkün.

 

4. MİKADO ÇOCUK BEBEĞİMİN İLK KARTLARI

Bir tarafında renkli, diğer tarafında siyah beyaz görselleriyle farklı kelimeleri (hayvan, yiyecek, eşya...) bebeklere tanıştıran bu kartlar Vera'nın uyanık geçirdiği sürelerin artmasıyla ona tanıştırdığımız ilk oyuncaklardan biriydi. Ben özellikle ilk aylarda bebeklere öğretilen şekillerin ve seslerin olabildiğince sade ve günlük hayatında karşısına çıkan nesnelerle örtüşür olmasına dikkat ediyorum. Bu kartlar da basit ve temel öğelere yer verdiğinden bebekler için oldukça ilgi çekici. İlk aylar bebekler henüz renkleri ayırt edemezken siyah beyaz taraflarını, sonraki aylarda ise renkli taraflarını göstererek rahatça oynayabilirsiniz.

 

5. İP ÇEKÇEKLİ AHŞAP TIRTIL

Bebeklere neden sonuç ilişkisini öğreten en temel oyuncaklardan biri çekerek veya iterek ilerletebildiği oyuncaklar. Bebeklerin yürümeye başlamadan da oynayabileceği, yürümeyi öğrendiği zaman ise peşinden sürükleyeceği bu basit oyuncaklardan bence mutlaka edinmelisiniz. Bizde bu çekçekli oyuncakların renkli bir tırtıl versiyonu var, ancak markasını bilmiyorum. Aynı oyuncağın dilediğiniz versiyonu birçok markada mevcut. 

 

6. DJECO İÇE İÇE GEÇEN KÜPLER

Farklı boylarda, üzeri resimlerle dolu  bu küpler bebeklerin boyut algısını ve el becerilerini geliştiriyor. Ayrıca küplerin herbir kenarında farklı şekiller ve resimler olduğundan hayvanlar, sayılar, taşıtlar, renkler gibi birçok konu hakkında konuşmanıza fırsat veriyor. Üstüste dizerek büyük ve küçük kuleler yapmak, bu kuleleri yıkmak, küpleri içiçe geçirmek oynayabileceğiniz en basit oyunlardan. Çocuklu evlerin olmazsa olmaz oyuncaklarından biri bence.

  

 

7. B TOYS YUMUŞAK OYUN BLOKLARI  

Canlı renklere ve her küpte farklı görsellere sahip B Toys markasının bu yumuşak seti bebekler için müthiş bir oyuncak seçeneği. Bebeklerin el göz koordinasyonu geliştirmesi ve farklı nesnelerin isimlerini öğrenmesi açısından harika. Ayrıca yumuşak, hafif ve küçük oldukları için bebekler ilk aylar itibariyle bu küpleri rahatça tutabiliyor ve oynayabiliyor.  

   

 

8. MELİSSA AND DOUG SESLİ YAP BOZLAR

Bir yaş yapboz yapmak için aslında erken olsa da bu tarz tek parçalı yap bozlar basit şekilleri ve büyük parçaları ile bebeklerin çok ilgisini çekiyor. Melissa and Doug markasının sesli yapboz serisinin en güzel özelliği ise, parçaları doğru yere yerleştirdiğinizde ilgili sesi çıkarıyor olması. Taşıtlar ve çiftlik hayvanları şimdilik favorimiz. El göz koordinasyonu, eşleştirme ve ince motor becerilerini geliştirme açısından çok faydalı ve kalıcı bir oyuncak. Vera henüz parçaları doğru yerlerine yerleştiremiyor olsa da zamanla doğru yerine götürmeyi öğrendi. Ayrıca beni tekrar tekrar bu yapbozları yaparken izlemeye bayılıyor.

 

9. KUKLALAR          

Bence kukla oyunları bebeklerle ve çocuklarla iletişim kurmanın en güzel yollarından. Başka bir hayvan taklidi yapmak, basit hikayeler uydurarak bu kuklalarla oyun kurmak hem oldukça basit hem de çok keyifli. Vera'nın günlük hayatında tekrarladığı ve aşina olduğu aktiviteleri (yemek yemek, oynamak, uyumak, banyo yapmak, gülmek gibi) bu hayvanlarla canlandırıyoruz ve Vera izlemeye, dinlemeye, kuklalara dokunmaya bayılıyor! Yaşı ilerledikçe kuklaları kendisine de takmak ve hatta benim yaptıklarımı taklit etmek de istiyor. Biz hem el hem parmak kuklalarıyla sıkça oynuyoruz, parmak kuklalar oldukça küçük olduğu için dışarı çıkarken de çantaya attığımız müthiş kurtarıcı bir oyuncak! 

 

10. CLASSIC WORLD AHŞAP DENGE HALKALARI

Bu oyuncak Vera'nın sık sık oynadığı ve çok keyif aldığı bir başka temel oyuncak. Eliyle halkaları ve çubukları yerlerine geçirmeye çalışmak ince motor becerilerini geliştirmesi için fırsat veriyor. Renkler hakkında konuşabileceğiniz, biraz daha ileriki aylarda ise denge ve ağırlık kavramlarını da öğrenmesine fırsat verecek çok yönlü bu oyuncakların farklı versiyonlarını birçok markada bulmak mümkün.

 

11. IKEA AHŞAP BONCUKLU LABİRENT 

Vera ellerini ve parmaklarını kullanmayı seven, ince motor becerisi gerektiren aktiviteleri sabırla yapan bir bebek, dolayısıyla Ikea'nın bu labirenti ona çok hitap eden bir oyuncak oldu. Benzer labirentler farklı boylarda birçok markada mevcut, siz öncelikle küçük bir labirent alıp bebeğinizin ilgisine göre dilerseniz daha büyüğünü alabilirsiniz. Altı vakumlu ufak labirentler de mama sandalyesinin tepsisine koymak için harika oluyor, hatırlatmakta fayda var. 

 

12. B. TOYS ÇEKMELİ ARABA

Büyük kızım Mila'nın (5) bir yaş kontrolünde doktorumuz oyuncak olarak çekip bırakınca giden bir araba almamızı tavsiye etmişti. Mila'ya aldığımız bu arabayla senelerce sıkılmadan oynadık. Vera'yı da yaklaşık sekiz aylıkken bu arabalarla tanıştırdık ve çok seviyor. Pil gerektirmeden elle geriye doğru çekilip bırakıldığında kendiliğinden ilerleyen bu arabalar çocuklara neden sonuç ilişkisini öğretiyor ve el göz koordinasyonunu geliştiriyor.

Çekilip bırakılınca ilerleyen arabalar dışında, itilerek ilerleyen basit ahşap ahşap arabalar da Vera'nın favori oyuncaklarından! Melissa and Doug markasının araba seti yine sade renkleri, tasarımı ve hafif olmaları açısından müthiş. Dışarıda vakit geçireceğimiz zaman çantamıza mutlaka attığımız oyuncaklardan biri! İleride de sayısız oyuna fırsat vereceği için de uzun seneler kullanılacağını biliyorum.    

 

13. IMAGINARIUM GEZİNTİ ARACI

Mila'dan Vera'ya kalan diğer bir favori oyuncak da bu dört tekerlekli pembe araba. Vera ilk zamanlar bu arabaya binip evin içinde onu dolaştırmamızı istedi. Şimdilerde ise kendi binmeyi, inmeyi ve ayaklarıyla hareket ettirmeyi öğrendi ve günün büyük bir kısmını yine bu arabayla hem kendini hem de üzerine bindirdiği bebeklerini gezdirerek geçiriyor. Biz bahçeye, parka giderken de çoğunlukla yanımıza alıyoruz. Özellikle Mila scooter'ına binerken arkasından çıldıran Vera'ya teselli armağanı olarak bu arabayı sunmak hayat kurtarıcı oluyor.

Bizdeki Imaginarium markasının arabası, ancak birçok markada ve oyuncakçıda farklı versiyonları var ve bence hemen hemen hepsi aynı şekilde bebeklerin çok hoşuna gidecektir.    

 

14. TOMY RENKLİ YUMURTALAR

Bazı oyuncakların iki kızımın da benzer dönemlerde favorisi olduğunu görünce o oyuncağı tavsiye etmekte hiç tereddüt etmiyorum. Tomy'nin bu renkli yumurtalarını aslında bebeklerin çok sevmesi sürpriz değil. Bildiğimiz gibi, bebeklerin favori aktivitelerinden birinin kesinlikle açma kapama oyunları! Bu yumurtaların hepsinin kapağı açılıyor ve içinden farklı renklerde civcivler çıkıyor. Oyuncağı favori yapan diğer bir özelliği ise takma ve yerleştirme becerisine fırsat vermesi. Bebekler bu yumurtaları kolayca kavrayıp kutusuna yerleştirebiliyor. Şimdilik şekillerine uygun yerleştirme yapmaları için çok erken olabilir, ancak ilerleyen zamanlarda şekilleri öğrenip ince kas becerilerini geliştirdikçe bu oyuncak harika bir yapboz da olacak.   

 

 

15. LARISA AND PUMPKIN TOP HAVUZU

Sadece Vera değil, Mila'nın da favorilerinden bu küçük top havuzu göz yormayan renkleri, boyutu ve hafifliğiyle evde ufak bir eğlence alanı yaratmak isteyenler için ideal!