Ürün sepete eklendi

UNISEX ODA KILAVUZU

YAZI —   |   FOTOĞRAF — JACQUELINE RODITI

Petitmag’in geçtiğimiz yıl kurulduğu dönemde yayımladığı ilk konulardan biri şuydu: Cinsiyet Baskısından Uzak Çocuk Yetiştirmek. Ve bu konuya yer vermemizin sebebi, çocuklarımızı toplumun belirlediği sınırlar çerçevesi ile kısıtlamadan büyüttüğümüzde ne gibi avantajlarla karşılaşabileceğimizi görmekti. Bu nedenle bunu bizzat uygulayan bir annenin gözünden, gerçek deneyimlerle sizlerle paylaştık. Şimdi o konunun bir uzantısı olarak unisex oda hususuna parmak basmak istiyoruz. Ama öncelikle biraz cesaret toplayıp demirbaş renklerin dışına çıkmamız gerekiyor. Çünkü eğer cinsiyetsizlik kavramından bahsedeceksek, öncelikle pembelere ve mavilere şartlandığımız dünyayı geride bırakmalıyız. Tabii sadece duvar renklerinden söz etmiyoruz; yatak, şifonyer veya dolap gibi eşyalarda da skalamızı geniş tutuyoruz. Unisex çocuk odası dekorasyonu için ilham kaynaklarımızı hem deneyimlerimiz hem de Anne Hikayeleri aracılığıyla da genişletip uzun süre boyunca biriktirmiştik. Onları belirli başlıklar altında topladığımızda ise karşımıza şunlar çıktı...

 

 

KONTRAST DUVAR KAĞITLARI

Bebek odasında farklı ve kelimenin tam anlamıyla özgün bir atmosfer yaratmak istiyorsanız duvar kağıtları kesinlikle size göre. Üstelik kontrast yaratacak duvar kağıtlarını tüm oda yerine sadece yatak arkasında veya tavanda da kullanabilirsiniz. Bitki motifleri, uzay yolu, taşıtlar, sayılar, egzotik hayvanlar... Pierre Frey, House of HackneyDe Gournay bize göre alanında en başarılı ve kreatif üreticiler arasında. Tabii bu listeyi daha makul fiyatlar sunan markalarla uzatmak mümkün. Ama esas önemli olan desenleri cinsiyetlerden bağımsız olarak seçmek.


NESNE KREASYONU YA DA KÜRASYONU

Eğer konumuz unisex odalar ise çocukları tek bir kalıp içine sokan nesneleri de listemizden çıkarmalıyız. Bebekler, uçuşan kelebekler veya arabalar yerine odalarda çok daha yaratıcı oyuncaklara, duvar süslerine, tablolara, sanatsal çalışmalara yer verebiliriz. Hatta bunları kendimiz bile yaratabiliriz. Mesela Petitmag’in Anne Hikayeleri bölümüne konuk olan Esen Blake’in, kızı Leyla’nın odasındaki favori objesi, yakın aile dostu Ayşe ile yaptıkları, bugün duvarda asılı duran hastane kapısı süsü. Bir başka anne hikayesinde Eren’in odasının duvarında karşımıza çıkan, Müge Çubukçu’nun oğlunun en sevdiği şarkının sözlerini Beng and Beng Design’a yaptırdığı illüstrasyon yaratıcı ve özel bir dekorasyon fikri. 


AYDINLATMAYI DA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMAK

Işık... Güneş dışında bir ışık kaynağından çıktıktan sonra cisimlere çarparak ve yansıyarak görmemizi sağlayan yegane olgu. Ve bebek odalarında belki de en çok ihmal edilen konu... Duvarlar ve eşyalarla ahenk oluşturacak bir tavan aydınlatması veya başucu lambasını es geçmemenin altını bu yüzden çizmek istiyoruz. Üstelik şöyle bir avantaj da var: Bebek odasına illa ki çocuk bölümünden aydınlatma seçmek zorunda değiliz. Sevdiğimiz ve tehlike yaratmayacak tasarımlar da odalarda yerini alabilir.


HİJYENİK HALI GİBİ BİR OPSİYON

Eskiden halılar mikrop tutması ve zor temizlenmesi nedeniyle çok tercih edilmiyordu. Ancak günümüzde yıkanabilir antibakteriyel ve anti alerjik halılar sayesinde yeni (ve bizce atmosfere samimi bir his veren) bir opsiyonumuz ortaya çıktı. Her tarzda odaya uyduracağınız desen ve renkte halılar bulmak mümkün ve bizim seçtiklerimiz şu şekilde: