Ürün sepete eklendi

Taşınma ve Göç Etme Temalı Çocuk Kitapları

YAZI —   |   FOTOĞRAF — LİMON AĞACI FOTOĞRAF

Biz yetişkinler olarak rutin kelimesine genellikle negatif anlamlar yüklüyor olsak da, çocuklar için rutin, güvenli hissetmenin anahtarlarından biri. Alışılagelen düzen ve bu düzenin önemli parçası olan yaşam alanlarındaki sabitlik, çocukların aidiyet hissini güçlendiriyor. Yeni bir ev ya da farklı bir ülkeye taşınmak gibi büyük bir değişim, çocukları heyecanlandırabildiği kadar korkutucu ya da endişe verici duygulara da neden olabiliyor. Taşınma sürecinin olası sancılarını hafifletmek için yardım alabileceğiniz çocuk kitaplarını sizler için inceledik.

 

Ayça'nın Yeni Evi

Yaşadığı şehir, okul, ev... Alışık olduğu her şey bir anda değişen Ayça, bu değişimin hüznü içindedir. Yeni düzenine ayak uydurup uyduramayacağını düşünürken yeni tanıştığı arkadaşı bakış açısını olumlu yönde değiştirir. Yin Chien tarafından yazılan kitabın çizimlerinde de yazarın imzası bulunuyor.

 

Yolculuk

Francesca Sanna, göçmen çocuklarla tanıştıktan sonra onların hikayesine yer verebileceği bir kitap yazmaya karar veriyor. Yolculuk, savaştan kaçan bir kız çocuğu ve onun ailesinin zorunlu ve zorlu göçüne ortak ediyor okuru. Taşınmanın "zorunlu göçe" kıyasla çok daha kabul edilebilir ve pozitif olasıklıklarla dolu bir durum olduğunu anlatmak için bu kitabı, 6 yaş ve üzeri çocuklarınız için tercih edebilirsiniz.

 

Minik Rakun Veda Öpücüğü

Minik rakun Chester ormandaki evinden taşınmak zorundadır ve bu durum onu çok üzer. Neyse ki annesi ve küçük erkek kardeşi ile yeni evlerine taşındıkları zaman orayı son derece rahatlatıcı bulur hatta yeni bir arkadaşla bile tanışır. Kitabın ebeveynler için yol gösteren kısmı ise Chester'ın taşınmaya dair korku, kayıp ve üzüntü gibi duygularını saklamadan ifade edebilmesi ve bu duygularla başa çıkabilmek adına eski evinden bazı eşyalarını yeni odasına getirmek gibi yöntemler bulmasının ne denli önemli olduğu...

 

Yeni Evde

Spark ailesi, çocukları Sophie ve Sam ile yeni bir eve taşınıyorlar. Taşınma öncesi eşyaları beraber paketliyorlar. Büyük gün geldiğinde taşımacılar eşyalarını kamyona yüklüyorlar. Sophie yeni odası için çok heyecanlı, Sam ise artık kız kardeşi ile aynı odayı paylaşmayacak olduğu için halinden son derece memnun. Aile, son derece sevecen olan yeni komşuları ile tanışıyor, çocuklar ise yeni arkadaşlar ediniyor. Uzun, mutlu ve yorucu bir günün ardından tüm aile, yeni evlerinde güzel bir uykuya dalıyor. Başka bir eve taşınmanın tüm süreçlerini detaylı bir şekilde anlatan "Yeni Evde" özellikle küçük yaşta olan çocuklar için ideal bir seçim.

 

Başka Bir yerde Yaşasaydım

Başka Bir Yerde Yaşasaydım, bir adanın üstünde, elinde dürbünüyle, dünyanın farklı yerlerinde yaşananlara göz atan bir çocuğun hikayesini sunuyor bize. Bu küçük çocuk, savaşın içinde olan ya da göç etmek zorunda kalan diğer çocukları görüyor. Kendini onların yerine koyuyor. Kitabın sonunda ise nerede yaşıyor olursa olsun oranın "evi" olacağı fikrine ulaşıyor. Başka Bir yerde Yaşasaydım, doğrudan "taşınma" üzerine odaklanan bir kitap olmasa da, farklı şartların getirisi ve empati üzerine düşünmeyi teşvik eden, basit ve güçlü çizimleriyle hem yetişkinleri hem de 6 yaş ve üzeri çocuklar oldukça etkileyen bir kitap.

 

Bot Hikayesi

Kyo Maclear'ın hikayesinin Rahin Kheiriyeh'in çizimleriyle buluştuğu "Bot Hikayesi" çocukların gözünden mültecilerin yaşamına ışık tutuyor. Yaşadıkları yeri, evlerini geride bırakarak her gün yaşamlarına yollarda devam eden mülteci ailenin iki küçük çocuğu yolculuk boyunca resim çiziyor, oyun oynuyor, şarkı söylüyor. Çünkü onlar çocuk ve gittikleri her yere hayal dünyalarını da beraber götürüyorlar. Bu zorlu yolculukta hayal güçleri ve bir arada olmaları her şeye rağmen hayattan keyif almalarını sağlıyor.

 

Kayıp Köpek Üzüm

Batu ve ailesi yaşadıkları küçük kasabadan taşınırlar. Yeni yaşamları artık büyük şehirde devam edecektir. Betonlarla kaplı bu yeni yaşam alanını Batu bir türlü sevemez; burada kendini yalnız hisseder. Hem yaşadığı küçük kasabayı hem geride bıraktığı arkadaşlarını özler. Bu yeni ve büyük şehirdeki ilk arkadaşı ise küçük kayıp bir köpek olacaktır. Birlikte geçirdikleri iki günün sonunda Batu'nun yeni yaşamına olan bakış açısı da değişecektir.

 

 

Bavulumdaki Kırık Fincan

Bavulumdaki Kırık Fincan, sadece yeni bir yere taşınan değil aynı zamanda farklı bir sosyal ortama (okul vb.) giren çocuklar için de okunması ideal bir kitap olabilir. Değişik bir görünüme sahip olan karakterimiz, elinde bavulu ile uzun bir yolculuğun ardından yaşamaya karar verdiği kasabaya gelir. Kasaba sakinleri ise ilk başta bu yabancıya kuşku ve merakla yaklaşır. Sonrasında ise ona çok güzel bir sürpriz yaparlar. Kitap çocuklara "yeni gelenlere" diğerlerinin nasıl bakabileceğini ve kimseyi görünüşüne göre yargılamamak gerektiğini anlatıyor.

 

Filiz 

Mavi doğa ile içe içe olduğu hayatını bırakıp ailesiyle beraber şehre taşınmak zorunda kalır. Çok sevdiği bahçesini geride bırakmak, bu taşınma sürecinin en zorlu yanlarından biridir. Betonla kaplı şehirde, Mavi tebeşiri ile kelebekler, çimenler, ağaçlar çizer. Fakat yağmur yağdığında hepsi silinir. Sonunda Mavi, çiçekçiden aldığı bir filizle penceresinden gördüğü küçük avluyu kendi bahçesine dönüştürmeye başlar. Bir yandan da yeni arkdaşlar edinir. Bu naif hikaye, değişen koşullar için bakış açısının da değişmesi gerektiğini ve kendi başına çözüm üretmenin önemini vurguluyor.

Zola'nın Fili 

Hikayenin anlatıcısı çekingen bir kız. Yan taraflarındaki eve Zola adında aynı yaşlarda bir kız taşınır. İkisinin anneleri tanışır ve arkadaş olur. Hatta onların da arkadaş olması gerektiğini söylerler. Fakat kahramanımız Zola ile tanışmaya çekinir, Zola'nın evinde gördüğü büyük kutu yüzünden (hayal gücünün katkısıyla) Zola'nın zaten çok yakın bir "fil" arkadaşı olduğunu ve onunla çok eğlendiğini düşünür. Finalde ise onların kapısını çalacak ve Zola ile arkadaş olacak cesareti kendinde bulur. İki kez Caldecott onur ödülü kazanan Pamela Zagarenski, çizimleri ile iki farklı dünyayı farklı renkler ile betimliyor. Hikayenin sonunda ise bu iki dünya birleşiyor.