Ürün sepete eklendi

Sonbahar Temalı Çocuk Kitapları

YAZI —

Hava soğuyor, ağaçlar sararan yapraklarını döküyor; yaz yerini sonbahara bırakıyor… Biz de bu vesileyle sonbaharı anlatan ya da fon olarak kullanan çocuk kitaplarını listeledik. Bu kitapları birlikte okuyarak çocuğunuza mevsimleri ve mevsimlerle birlikte havada, doğada yaşanan değişimleri anlatabilirsiniz.

 

KİTAP

PETUNYA'NIN GİZEMİ

Petunya, çok fazla gülmeyen bir kız çocuğu. Sadece arada bir hafifçe tebessüm ediyor ve bu yüzden herkes onu kendini beğenmiş ve soğuk biri sanıyor. Mahalleye yeni taşınan Çınar, ona neden gülmediğini sorduktan sonra herkes gibi çekip gidecek mi, yoksa onu dinleyecek mi? Yeliz Tevetoğlu’nun kaleme aldığı kitap, Merve Yanarateş’in sonbahar fonlu çizimleriyle renkleniyor.

KİTAP

UÇUŞAN YAPRAKLAR

Yüksek dağların arasındaki Saklı Vadi’ye sonbahar geliyor ve hava giderek soğuyor. Tüylü, daha sıcak yerlere uçmaya hazırlanıyor. Yula ise ona veda edebilmek için tam zamanında vadiye ulaşmaya çalışıyor. Acaba iki arkadaş, havalar soğumadan buluşabilecek mi? Carlos Ponta’nın yazdığı ve gerçeküstü çizimleriyle resimlediği kitap, sonbaharın büyüleyici atmosferini başarıyla yansıtıyor.

KİTAP

HİÇBİR ŞEY YAPMAMA GÜNÜ

Beatrice Alemagna’nın yazıp çizdiği, Rüzgar Rumi’nin çevirdiği Hiçbir Şey Yapmama Günü, bol ödüllü bir kitap. Hikayenin baş karakteri olan küçük kız, annesiyle birlikte ormanın içindeki kır evine gidiyor. Annesi sürekli bilgisayar başında çalışırken küçük kız da tabletiyle oynuyor. Tabletle oynamasından rahatsız olan annesi tableti saklıyor, ama küçük kız onu bularak kendini dışarı atıyor. Tableti göle düşen küçük kız, kendini sonbaharı yaşayan doğanın kollarına bırakarak harika bir gün yaşıyor.

KİTAP

MEŞE PALAMUDUNUN SİHRİ

Kitap, bir meşe palamudunun yaşam döngüsü üzerinden doğadaki ekosistemin nasıl işlediğini gözler önüne seriyor. Lola M.Schaefer ve Adam Schaefer’in yazdığı, Frann Preston-Gannon’ın etkileyici çizimleriyle resimlediği kitabı Türkçeye Alp Gökalp kazandırmış. Doğanın mevsimlerle birlikte dönüşümüne ve doğayı korumanın önemine dair okunmaya değer bir kitap.

KİTAP

KÜÇÜK KIRINTININ BÜYÜK MACERASI

Ayşe Berktay Özmen’in sonbahar renklerindeki çizimlerle süslediği kitabı, mevsimin yazdan sonbahara dönüşünü anlatıyor. Bunu da Küçük Fare Kırıntı’nın yolculuğu üzerinden yapıyor. Doğanın döngüsüne, doğa içinde hayvanların yaşamına dair maceralı bir kitap…

KİTAP

OSKAR VE LİLİ: SONBAHARDA SAKLAMBAÇ

Köstebek arkadaşlar Oskar ve Lili, her şeyi birlikte yapmaya alışık. İkili, sonbaharda ağaçlar yaprak dökerken dalların arasından bir kuş sesi duyuyor. Acaba aralarına yeni bir oyun arkadaşı mı katılıyor? Lucy Tapper’ın yazdığı ve Steve Wilson’ın çizimleriyle renklendirdiği kitabı Türkçeye Ayça G. Derin kazandırdı.

KİTAP

VICTOR'UN BALKABAKLARI

Leyla Aslan Ünlübay’ın kaleme aldığı, Mısra Karahan’ın resimlediği kitap, Buğday Derneği’nin kurucusu Victor Ananias’ın başından geçen gerçek bir olaydan esinleniyor. Victor adında meraklı bir çocuğun küçük bir tohum ile başlayan macerası, binlerce balkabağı tohumuna dönüşüyor. Sonbaharın turuncu renginin sıcaklığını yansıtan, çocuğunuzla birlikte okumaktan keyif alacağınız bir kitap…

KİTAP

FIRTINA

Sam Usher’in hava durumuyla ilgili çok sevilen kitap serisinin bir üyesi olan Fırtına, serideki diğer kitaplar gibi çocuk ve büyükbabasının maceralarından oluşuyor. Bu kitapta ikili, uçurtma uçurmaya karar veriyor. Uçurtmayı bulup dışarı çıktıklarında ise bir anda havanın rengi değişiyor ve macera başlıyor.

KİTAP

YAĞMUR

“Sabah uyandım, pencereden baktım, yağmur yağıyordu!” Sam Usher’in ünlü serisinin bu kitabında bu sefer bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor. Büyükbabası evde kalma taraftarı ama çocuğun içi içine sığmıyor, bir an önce dışarı çıkmak istiyor. Sonunda ikili, dışarı çıkarak kendilerini bir maceranın içinde buluyor.

KİTAP

TURUNCU SONBAHAR KİTABIM

Sophie Coucharriere’ın yazdığı kitabın çizimleri Herve Le Goff’a ait. Kitapta Bay Hava Durumu, sonbaharda neler olduğunu merak ediyor ve araştırıyor. Çocuğunuz bu kitap sayesinde meteorolojiye dair bilgi ediniyor, mevsimlerle ve hava değişimleriyle ilgili keşif yapma fırsatı buluyor.

KİTAP

HOŞ GELDİN SONBAHAR

Charles Ghigna’nin kaleme aldığı kitabın çizimleri Ag Jatkowska’ya ait. Çocukların doğayı gözlemleme becerisine katkıda bulunmayı amaçlayan dört mevsim serisinde bulunan kitap, sonbahar mevsimiyle ilgili en temel bilgileri de kazandırıyor. Çocuğunuz çizimleriyle göz dolduran bu kitabı okurken mevsimlerin doğada yarattığı değişimleri öğreniyor.

KİTAP

RÜZGARLI BİR GÜN

Çocuklar bir sonbahar gününü tadını açık havada oynayarak çıkarıyorlar: uçurtma uçuruyor, rüzgarda salınan martıları izliyorlar... Ağaçlar rüzgarda salınıyor ve dökülen yapraklar yerlerde uçuşuyor... Rüzgarlı bir sonbahar gününü yalın metinlerle ve etkileyici çizimlerle anlatan kitabın çevirmeni Tuba Akoğlu. 

KİTAP

KÜÇÜK MEŞE PALAMUDU

Küçük bir meşe palamudunun nasıl olup da kocaman bir meşe ağacına dönüştüğüne tanıklık etmek ister misiniz? Melanie Joyce’un yazdığı, Gina Maldonado’nun resimlediği ve Anıl Ceren Altınkanat’ın resimlediği Küçük Meşe Palamudu, ağaçların yaşam döngüsü ve mevsimler hakkında sıcacık bir kitap.