Ürün sepete eklendi

Sonbahar Ruhunu Yaşatan Filmler

YAZI —

Doğanın dönüşümüne sahne olan sonbahar; sarı, turuncu, kahverengi tonlarda yaprakları, yağmuru, giderek soğuyan havasıyla benzersiz bir mevsim. Hüzünden huzura pek çok hissi beraberinde getiren bu mevsim, görselliğiyle filmler için ideal bir fon oluyor. Siz de sonbaharın renklerini ve verdiği hisleri seviyorsanız sonbahardan izler görebileceğiniz bu filmleri keyifle izleyebilirsiniz.

 

Love Story / Aşk Hikayesi, 1970

Zengin oğlan ile fakir kızın imkansız aşkı, bir de amansız bir hastalıkla yüzleşiyor. 70’li yıllara damga vuran ve izleyenleri gözyaşlarına boğan Love Story, Massachusetts’in sonbaharı yaşatan dokusuyla daha da dramatik hale geliyor.

 

Mystic Pizza / Mistik Pizza, 1988 

Connecticut’ın sahil kasabası Mystic’te bir pizzacıda çalışan üç yakın arkadaş, aşk hakkında bambaşka bakış açılarına sahip… Julia Roberst’ın Daisy rolüyle kalpleri kazandığı film, bolca romans ve sonbahar ruhu içeriyor. 80’lere ışınlanmaya hazır olun.

 

When Harry Met Sally / Harry Sally ile Tanışınca, 1989

Romantik komedilerin en sevilenlerinden When Harry Met Sally, New York sonbaharında yaşanan eğlenceli ve bir o kadar da romantik bir aşk hikayesini anlatıyor. Filme fon olan sonbahar sahneleri, en az Harry ile Sally’nin aşkı kadar büyüleyici.

 

Dead Poets Society / Ölü Ozanlar Derneği, 1989

Sonbahar size de okula dönüşü hatırlatıyorsa bu dört Oscar’lı efsanevi filmi -daha önce izlemiş olsanız dahi- izlenecekler listenize ekleyin. Akademik saygınlığı yüksek, aşırı disiplinli ve muhafazakar bir okul olan Welton Akademisi’ndeki öğrencilerin hayatı, asi ve devrimci bir ruha sahip İngilizce öğretmeni John Keating’in (Robin Williams) okula atanmasıyla değişir…

 

Scent of a Woman / Kadın Kokusu, 1992

Kolej öğrencisi Charlie, Noel’de eve gidebilmek için paraya ihtiyacı olduğundan hafta sonu için görme engelli Frank Slade’e bir nevi "bebek bakıcılığı" yapmayı kabul eder. Ancak Slade’in planları bambaşkadır . Al Pacino’nun Frank Slade rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar aldığı film, izleyenleri New York sonbaharında yolculuğa çıkarıyor.

 

Matilda, 1996

Roadl Dahl’ın aynı isimli kitabından uyarlanan Matilda, okula dönüş temalı bir film. Haliyle sonbahardan izler taşıyor. Film, insan üstü güçlere sahip bir kız çocuğu olan Matilda’nın ve çevresindekilerin hikayesine odaklanıyor. Yer yer şiddet unsurları içeren filmi, 9 yaş üstü çocuklarınızla birlikte izleyebilirsiniz.

 

Good Will Hunting / Can Dostum, 1997

MIT’te temizlik görevlisi olarak çalışan ve üstün matematik dehasına sahip olan Will Hunting’in yolunu bulabilmesi için psikoterapist Sean’un desteğine ihtiyacı vardır. Matt Damon ve Robin Williams’ın başrolleri paylaştığı film, En İyi Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar’a layık görüldü.  Fonda büyüleyici sonbahar eşliğinde çarpıcı bir film…

 

You've Got Mail / Mesajınız Var, 1998

Manhattan’da nefes kesici güzellikte bir sonbahar yaşanırken bir kadın (Meg Ryan) ve bir erkek (Tom Hanks) sanal bir ilişkiye adım atar. Gerçek hayatta iki azılı rakip olduklarından habersiz başladıkları bu ilişki nereye varacak? Sonu tahmin edilebilir olsa da hala izlemediyseniz bu romantik komedi klasiğine bir şans verin.

 

Stepmom / Omuz Omuza, 1998

Son evre kanser hastası olan Jackie, eski kocasının genç sevgilisi Isabel’le (Julia Roberts) tanışıp zor da olsa bir ilişki kurmak durumundadır. Çünkü o öldüğünde Isabel, çocuklarının üvey annesi olacaktır. New York sonbaharından güzel kesitler sunan bir komedi-drama.

 

Autumn in New York/New York’ta Sonbahar, 2000

Sonbaharın New York’a ne kadar yakıştığını gösteren bir film daha. Richard Gere, kendisinden yaşça epey küçük olan ve bağlanma sorunları yaşayan Winona Ryder’a aşık oluyor. Ryder’ın beynindeki tümör, bu karmaşık ilişkiyi daha da karmaşık hale getiriyor.

 

Sweet November / Kasımda Aşk Başkadır, 2001

Özgür ruhlu Sara, benmerkezci ve işkolik Nelson’ın hayatını yoluna koymak üzere bir ay boyunca onula birlikte olmayı kabul ediyor. Bir aylık süre son bulup ayrılık vakti geldiğinde ise işler karışıyor.

 

Garden State / Eve Dönüş, 2004

Zach Braff’in hayat verdiği Andrew Largeman karakteri, 10 yıl ortadan kaybolduktan sonra annesinin cenazesinin ardından New Jersey’deki evine dönüyor.

 

Fantastic Mr. Fox / Yaman Tilki, 2009 

Wes Anderson’ın imzası niteliğindeki renk paleti, sonbahar ruhunu ekrana taşıyor. Roald Dahl’ın aynı isimli kitabından uyarlanan ve 7 yaş üstü çocuklarınızla birlikte izleyebileceğiniz filmde, ailesini beslemek için çiftliklerden tavuk çalan bir tilki ile çiftlik sahiplerinin arasındaki mücadele anlatılıyor.

 

Silver Linings Playbook / Umut Işığım, 2012

Sonbaharın fonda olduğu filmlerden biri de Bradley Cooper ve Jennifer Lawrence’ı buluşturan Silver Linings Playbook. Her şeyini bir günde kaybettiği için ağır bir travma yaşayan ve uzun süre rehabilitasyon merkezinde kalan Pat Salitano, çıktıktan sonra hayatını yeniden kurmak için çabalar. Bu sırada Tiffany ile tanışır.

 

The Irishman / İrlandalı, 2019

II. Dünya Savaşı'nda görev almış eski bir asker ve bir mafya tetikçisi olan Frank Sheeran’ın hayatına odaklanan filmde olaylar, işçi lideri Jimmy Hoffa'nın ortadan kayboluşu ekseninde gelişiyor. Amerikan tarihinin en gizemli suç olaylarından biri olarak kabul edilen Hoffa olayına ışık tutan Martin Scorsese imzalı film, 3,5 saat sürse de 50’lerde New York’ta sonbaharın izini sürmek, Robert De Niro, Al Pacino, Harvey Keitel gibi efsanevi isimleri bir arada görmek için dahi izlenmeli.