Ürün sepete eklendi

Popüler Ev Bitkileri Rehberi

YAZI —   |   FOTOĞRAF — YELİZ ATICI

Siz de evde fazla zaman geçirdikçe yaşam alanınızı güzelleştirmek için yeni fikirler, projeler peşinde koşmaya başlayanlardan mısınız? Eve canlılık ve güzellik katmanın en garanti yollarından biri, bitkilere yer açmak. Bitkiler konusunda derin bilgiye sahip değilseniz ve evinizi yeşillendirmeye hangi bitkilerden başlayacağınızı bilemiyorsanız, son zamanların en popüler iç mekan bitkilerine göz atabilirsiniz. Toksik bitkileri çocukların ve evcil hayvanların erişiminden uzak tutmayı unutmayın!

 

ALOE VERA

Latince ismi: Aloe vera

Sarı sabır adıyla da bilinen ve sukulent familyasının bir üyesi olan Aloe Vera, kolay bakımı ile bitkilerle arası çok iyi olmayanların bile rahatlıkla bakabileceği bir iç mekan bitkisi. Hücre yenileyici özelliğiyle aloe vera, asırlardır güzellik ve sağlık reçetelerinde kullanılıyor. 

Bakımı: Sıcağı ve direkt güneş ışığını seven aloe veranın dayanabileceği en düşük sıcaklık -7°C. Aloe veranın toprağı iyi drenaja sahip olmalı ve özellikle kış aylarında tamamen kurudukça sulanmalı. Bitkinin bulunduğu oda karanlık ve soğuk ise tüm kış boyunca sulanmaması gerekebilir, yoksa çürüyebilir. İyi bakıldığında 20-40 cm arasında boya ulaşabilir. 

Dikkat: Çocuklar için güvenli, evcil hayvanlar için toksik. 

 

KEMAN YAPRAKLI KAUÇUK

Latince ismi: Ficus lyrata

Ficus lyrata yani keman yapraklı kauçuk, adını keman şeklindeki büyük yapraklarından alıyor. Anavatanı Afrika olan ve incirgiller familyasında yer alan bitki, görkemli ve ipeksi dokulu yaprakları sayesinde son derece estetik bir görünüme sahip. 

Bakımı: Keman yapraklı kauçuğun bakımı oldukça kolay. Bitki, doğrudan güneş ışığı almayan, aydınlık yerleri seviyor. Direkt güneşe maruziyet, yaprakların yanmasına neden olabilir. Bir pencerenin yanına koyarak arada bir döndürmek suretiyle bitkinin her tarafından yeterince ışık aldığından emin olabilirsiniz. Sulamalar arasında yaprağın biraz kurumasına izin vermek gerekiyor. 

Dikkat: Çocuklar ve evcil hayvanlar için toksik. 

 

DEVETABANI 

Latince ismi: Monstera deliciosa

Son yılların en popüler bitkilerinden biri olan devetabanı, büyüdükçe üzerinde delikler oluşan geniş yapraklarıyla ve canlı yeşil rengiyle son derece estetik bir görünüme sahip. Tropik iklim bitkisi olan devetabanı, uygun koşullar sağlandığında uzun yıllar boyunca evinize güzellik katabilir.

Bakımı: Devetabanının bakımı son derece kolay. Aydınlık, ama direkt güneş ışığı almayan ve hava akımı olmayan bir ortam, devetabanı için ideal. Drenajlı toprakta daha rahat büyüyen devetabanı, tropik iklim bitkisi olduğu için toprağını nemli tutmak gerekiyor. Yaz aylarında toprağı kurudukça, kış aylarında ise haftada bir sulama devetabanı için yeterli oluyor. 

Dikkat: Çocuklar ve evcil hayvanlar için çok toksik. 

 

ÇİN PARA BİTKİSİ

Latince adı: Pilea peperomioides

Gitgide popülaritesi artan bir diğer bitki; Çin para bitkisi, UFO bitkisi, pancake bitkisi gibi adlarla tanınan pilea peperomioides. Anavatanı adından da anlaşılabileceği üzere Çin olan bitki, yukarı doğru uzanan dalları ve nilüferi andıran küçük yapraklarıyla göz zevkine hitap eden, sıra dışı bir görünüme sahip. 

Bakımı: Çin para bitkisi, bakımı kolay bitkiler arasında. Drenaj sistemi iyi olan bir saksıda ve direkt gün ışığı almayan aydınlık ortamda hızla büyüyebilir ve 30-40 cm boya ulaşabilir. Bitkinin toprağının nemli tutulması gerekiyor, ancak fazla sudan köklerin çürümemesi için sulamalar arasında toprağın neminin geçmesi beklenmeli. 

Dikkat: Çocuklar ve evcil hayvanlar için güvenli.

 

İNCİ TANESİ

Latince adı: Senecio rowleyanus

Bezelye ve tesbih çiçeği olarak da bilinen inci tanesi, inciye benzer yapraklarıyla sevimli bir görünüme sahip. Güney Afrika’ya özgü bir sukulent türü olan inci tanesi, hızlı yayılan bir tür ve kolaylıkla çoğaltılabiliyor. En ideali, bu bitkiyi asılabilen saksılarda yetiştirmek ve aşağı doğru sarkan yaprakların güzelliğine şahit olmak. 

Bakımı: Geçirgen toprakta hızla büyüyen inci tanesi, fazla sulanmayı sevmiyor. Arada bir toprağının kurumasına izin vermeniz gerekiyor. Sulama yaparken suyu yapraklara değdirmeden yaptırmaya özen göstermelisiniz. Direkt gün ışığındansa filtrelenmiş ışığın olduğu aydınlık ortamlar, bu bitki için daha ideal.

Dikkat: Çocuklar ve evcil hayvanlar için toksik. 

 

PAŞA KILICI

Latince adı: Sansevieria Trifasciata

Etli ve dik yaprakları birer kılıcı andırdığı için bu adı alan paşa kılıcı, son zamanlarda yıldızı parlayan iç mekan bitkilerinden. Kenarları sarı, ortası yeşilin farklı tonlarında damarlı görünüme sahip yaprakları, bitkiye son derece estetik bir görünüm kazandırıyor. 

Bakımı: Paşa kılıcının en güzel yanı, oldukça az bakıma ihtiyaç duyması. Her türlü ışık koşulunda yetişebilen paşa kılıcı, susuzluğa epey dayanıklı. Hatta toprağı tamamen kurudukça sulanmalı. Ayrıca paşa kılıcı, NASA’nın havasız ortamlarda havayı temizlediğini onayladığı bitkiler arasında yer alıyor. Bu yönüyle yatak odası için ideal bir bitki olabilir. 

Dikkat: Çocuklar ve evcil hayvanlar için toksik.