YAZI —   |   FOTOĞRAF — SERRA YENTÜRK

Paris’i çocuklu gezmeyi planlıyorsanız, konuşmanız gereken kişi: Serra Yentürk. Kendisi sanat tarihi eğitiminin ardından beş seneye yakın bir süre Galeri Nev’de çalıştı ve 2016 yazında eşi ve kızı Leyla ile Paris’e taşınma kararını hayata geçirdi. O yaz Amerikan fotoğraf sanatçısı Robert Mapplethorpe sergisinin hazırlıklarını yapıp hem iş yerinin hem de evinin anahtarları teslim ettikten sonra geride bıraktığı yorucu ama heyecanlı süreci ise şöyle açıklıyor: “Galerideki yılların hayatlarımızda çok anlamlı, bizi zenginleştiren ve büyüten bir döneme denk geldiğini düşünüyorum: 20’li yaşlar ve iş ortamındaki acemilikler geride kalırken, 2013’ten itibaren ülkedeki gelişmeler dolayısıyla kuşak olarak yaşam düzenlerimize dair birtakım farkındalıklar geliştirdik. Buna rağmen Türkiye’den ayrılmayı, Cem’in çalıştığı şirketin merkez ofisini Paris’e taşıma kararı alışına dek hiç düşünmedik.”

2016 yılı başında önlerine bu teklif geldiğinde hiç tereddüt etmeden kabul etmelerinin başlıca sebeplerinden ilkinin, Paris’i ve dili bilmeleri olduğunu söylüyor Serra. Ayrıca henüz yaşını doldurmamış Leyla’nın ikinci bir anadile, Fransa’nın okul sistemine, Paris’teki sosyal hayata; özetle bir bütün olarak yeni yaşamlarına en doğal şekilde adaptasyon sağlayacağı evrede olması da aldıkları karara uygun bir zemin hazırlamış; “Bunları söyledikten sonra ekleyebilirim; az önce farkındalık olarak bahsettiğim ideallerimiz ve Türkiye şartları, özellikle çocuk yetiştirmek söz konusu olduğunda giderek daha çelişkili hale geliyordu. Dolayısıyla Leyla’nın sorumluluğu kararımızda çok etkili oldu.”

Farklı bir şehirde yaşama kararı alarak hayatına yeni sayfa açan annelerin serüvenini paylaştığımız Petit-Şehir Rehberi’nde Paris turuna çıkmaya hazırsanız, artık başlayabiliriz...