Ürün sepete eklendi

Petit Mahalle: Ceylan Perahya ile Emirgan

YAZI —   |   FOTOĞRAFLAR — GÖZDE KUMRU GEDİKOĞLU

Ceylan Perahya bayıldığımız Maison La Plage markasının sahibi.

Petit Mahalle serimizin bu yazısında oğlu Can (5) ve kızı Lal (3) ile yaklaşık üç senedir yaşadığı Emirgan'ı birlikte keşfediyoruz.

 

NE ZAMANDIR EMİRGAN'DA YAŞIYORSUNUZ? ÇOCUK SAHİBİ OLMADAN ÖNCE VE SONRA OLARAK BU MAHALLEDEKİ HAYATINIZDA NE GİBİ DEĞİŞİKLİKLER OLDU? 

2015'in Aralık ayında Lal doğmadan iki ay önce taşındık Emirgan'a. Bu semte taşınma sebebimiz iki çocuklu bir aile olarak eski evimize sığmayacak olmamızdı. Dolayısıyla Emirgan'da çocuksuz bir yaşantımız olmadı. Daha önceleri Kuruçeşme'de yaşarken buraya yemeğe geliyorduk; o zamanlar sadece Amanda Bravo vardı. Hatta ilk gelişimizde kaybolup kim bu mahalleye restaurant açar bile demiştik.

Can ve Lal Emirgan Parkı'nda.

 

ÇOCUKLU BİR AİLE OLARAK EMİRGAN'DA YAŞAMANIN EN BÜYÜK AVANTAJI SİZCE NEDİR?

Emirgan Parkı kesinlikle hayat kurtaran bir kaçış alanı. Doğası, çocuk parkları, havuzu sanki şehir dışında gibi hissettiriyor insanı. Çocuklarla kar kış demeden çok rahatlıkla gidilecek bir park. İstanbul'un doğa ile iç içe olabileceğiniz sayılı yerlerinden biri diyebilirim. 

 

 

PEKİ EN BÜYÜK DEZAVANTAJI?

Maalesef lale festivali zamanındaki trafiği. Evden çıkmamız bile zaman zaman imkansız hale geliyor.

 

YAŞADIĞINIZ SEMT SİZCE ÇOCUKLU HAYATA UYGUN MU?

Emirgan gün geçtikçe çocuklar için daha uygun bir yer haline geliyor. Yeni mekanlar açılıyor ve hepsi de çoçuklarla rahatça gidip yemek yiyebileceğiniz, uzunca vakit geçirebileceğiniz yerler. Deniz havası almak için sahile inmemiz ise sadece beş dakikamızı alıyor.

 

Solda Ceylan, Lal ve Can ile Havan'dan By Beff Gourmet'te öğle yemeği seçerken. Sağda Ceylan ve Lal Bee Eat Play Love'daki oyun alanında.

 

EMİRGAN'DA ÇOCUKLARLA GÜNLÜK RUTİNLERİNİZİ ANLATIR MISINIZ?

Lal'in okulu evimize on dakika yürüme mesafesinde. Sanırım İstanbul'da okul ve evin aynı mahallede olması kadar lüks birşey olamaz. Can da bu okuldan mezun oldu. Gerektiğinde ikisiyle birlikte sabahları pastaneden simit alıp okula yürüyebiliyoruz, çocuklar bu sabah rutininden çok keyif alıyorlar. Yürüyerek ulaşım sağlayabildiğimiz bir yerde oturmak hayatımızı çok kolaylaştırıyor. Yine yolumuzun üzerinde Emirgan'da oturan bir arkadaşımın tavsiyesiyle tanıştığım Çiçekhane Tolga Bey var. Evimin ve showroom'umun çiçeklerinin hepsi ondan. Bazen oraya da uğruyoruz.

Emirgan parkının yanındaki Emirhan Botanik de uğrak yerlerimizden. Çocuklar buraya gitmekten, bitkilerin içinde vakit geçirmekten ve içerideki traktöre binmekten çok keyif alıyor. 

Salı günleri evimizin yanında kurulan semt pazarını çocuklarla beraber gezmek çok keyifli. Tüm meyve sebze alışverişimizi birlikte buradan yapıyoruz.

 

Lal, Can ve Ceylan öğle yemeği için Havandan'da.

 

EMİRGAN'DA ÇOCUKLARLA EN SIK GİTTİĞİNİZ CAFE VE RESTORANLAR HANGİLERİ?

Biz Emirgan'a taşındıktan hemen sonra evimizin yanına açılan BEE eat.play.love hayatımızı kurtarıyor. Çocukların oyun odası gibi hissediyoruz. Pazar sabahları biz şahane bir kahvaltı yaparken çocuklar da oyun oynuyor. Can'ın evden çıkıp tek başına Bee'ye yürüyebiliyor olması da onun için büyük özgürlük.

Hafta içi kahvaltı edip kahve içmek için sıklıkla Misk'e gidiyoruz. Öğlen yemekleri için ise Havan'dan harika bir alternatif. Orada yemesem bile mutlaka eve alıyorum.

Sakıp Sabancı Müzesi'ni gezmek, gezmeden önce müzenin içindeki MSA'da kahvaltı etmek de çok sevdiğimiz bir hafta sonu programı. 

 

ÇOCUKSUZ DIŞARI ÇIKTIĞINIZDA TERCİH ETTİĞİNİZ YERLER NERELER?

Amanda Bravo çocuksuz olduğumuzda çok keyif alarak gittiğimiz bir mekan. Yemekleri ve ambiyansı Paris'te bir restaurantta olduğunuz hissini uyandırıyor.

 

Lal, Can ve Ceylan Bee'de.

 

ALIŞVERİŞ YAPMAK İÇİN FAVORİ YERLERİNİZ?

Çocukların kıyafetlerinin neredeyse tamamını online alıyorum. Zara özellikle kızım için hayatımı kurtarıyor. Yurt dışında olduğumda ise Petit-Bateau en severek alışveriş yaptığım yer. Hem dokuları hem de desenlerine bayılıyorum. Elimde olsa onlara her gün çizgili bir şeyler giydireceğim. Her Perşembe günü bizim kitap günümüz. Uniq Istanbul'a gidiyoruz ve Tırtıl Kids Kitabevi'nde neredeyse bir saat geçirip kitap okuyoruz, sonrasında çocukların seçtikleri kitapları alıyoruz. Her ikisinin de her hafta iki kitap hakkı var. Burayı seçmemin sebebi dikkatlerini dağıtacak çok fazla bir kalabalığın olmaması. Bir de Happy Nest, harika oyuncak ve kitaplarıyla hem onların hem de benim çok sevdiğimiz bir mekan.

 

ÇOCUKLARLA GEZMEK / EĞLENMEK İÇİN EN SIK UĞRADIĞINIZ YERLER?

Havalar izin verdiği sürece Emirgan parkı, diğer zamanlarda ise İstinye Park. Oyun alanı benim için olmasa da onların favorisi. Bir de sinemalar tabii ki!

 

SİZCE EMİRGAN'DA ÇOCUKLARLA YAPILACAK EN GÜZEL AKTİVİTE?

Emirgan'ın en güzel yeri parkı! Birden fazla oyun alanı, yemyeşil ve tertemiz doğasıyla tartışmasız hem çocuklar hem de bizler için vazgeçilmez bir yer.