Ürün sepete eklendi

Oynarken Geliştiren Oyuncaklar

YAZI —   |   FOTOĞRAF — GÖZDE KUMRU GEDİKOĞLU

Çocukların en önemli işleri; oyun oynamak, oyun oynamak ve oyun oynamak… Yetişkinler için o oyun dolu dünyanın içine girmekte zaman zaman zorlansak da oyun oynamanın ve oyuncak seçiminin ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyoruz.  Çocuklar için her oyun ve her oyuncak, yeni şeyler öğrenmenin birer yolu olduğundan onlara yeni ufuklar açan bu oyuncakları seviyoruz. 

 

HAYAL GÜCÜ ZENGİNLEŞTİRMEK İÇİN

Ahşap bloklar, LEGO’lar gibi yapı oyuncakları, çocukların hayal gücünü geliştiriyor. Son derece açık uçlu oyuncaklar olmaları ve kullanım şekillerinin sınırsızlığı sayesinde yapı oyuncakları tüm yaş gruplarından çocukların sıkılmadan vakit geçirdikleri oyuncaklar arasında. El-göz koordinasyonunu, motor becerileri, bilimsel düşünme ve muhakeme yeteneğini geliştirmeleri de cabası.

 

İNCE MOTOR BECERİLERİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN

Anne-baba-çocuk saatlerine eğlence katmak, seyahatlerde çocukları oyalamak gibi meziyetleri olan puzzle tarzı oyuncakları küçük çocukların görsel hafızalarının gelişimine destek oluyor. Çocuklar parçaları yerlerine yerleştirme sırasında parmaklarını, ellerini, bileklerini kullandıkları için ince motor becerileri de gelişiyor. Puzzle ile oynamanın artıları sadece bunlar da değil, bu tarz oyunlar okuma ve yazma için gerekli olan temel becerileri ve problem çözme yeteneğini de güçlendiriyor.

 

DUYUSAL GELİŞİMLERİNİ DESTEKLEMEK İÇİN 

Son yıllarda çocukların duyusal gelişimlerine verilen önem arttı. Çocukların farklı duyularını harekete geçiren oyun ve oyuncaklar da daha sık tercih edilir oldu. Ağaç yaprakları, evdeki her türlü bakliyat, tıraş köpüğü, su… Esasında farklı dokulara sahip her tür materyal duyusal oyuncak niteliğinde. Duyusal oyun ve oyuncaklar, çocukların duyusal gelişimlerinin yanı sıra motor gelişimlerini de destekliyor. Çocukların çoğunun büyük zevk alarak oynadığı duyusal oyunların sakinleştirici yanını da muhakkak gözlemlemişsinizdir. Merak duyusunu, hayal gücünü, deney ve keşif isteğini geliştiren bu oyunlara bolca zaman ayırmakta büyük fayda var.

 

DAHA GÜÇLÜ İLETİŞİM KURMAK İÇİN

“Çocuk Gelişiminde Rol Oyunları Neden Önemli?” başlıklı yazımızda detaylıca anlattığımız gibi çocukların kendilerinden başka bir şey veya başka biri gibi davrandıkları hayali oyunlar olan rol oyunları, çocuk gelişiminde çok büyük öneme sahip. Duygusal ve sosyal zekayı, empatiyi, yaratıcılığı ve dil becerilerini geliştiren rol oyunlarının neden-sonuç ilişkisi kurma kabiliyetine ve problem çözme yeteneklerine de katkı sağladığı biliniyor. Çocuklarla beraber oynanan rol oyunlarının en önemli kazanımlarından biri de günlük hayatta karşılaşılan sorunları ve duyguları ifade etme konusunda çocukları cesaretlendirmesi. Çocukların oyunu yönlendirmesine izin vererek onlara katılmak aranızdaki iletişimi güçlendirmek açısından da bulunmaz bir fırsat. Esasında rol oyunları sıradan materyallerle ve hatta hiçbir materyal olmadan oynanabilse de çeşitli oyuncaklar birlikte oynanan rol oyunlarını daha keyifli hale getirebiliyor. Birbirleriyle konuşan plastik hayvan figürleri, taşıtlar, oyun mutfakları, bebek evleri, bebekler, peluş oyuncaklar, meslek setleri rol oyunlarında en çok kullanılan oyuncaklar arasında.