YAZI —   |   FOTOĞRAF — GÖZDE KUMRU UÇAK

Corona virüs salgınıyla birlikte okullar tatil edildi. Önümüzde ne kadar süreceği meçhul olan bir dönem var ve bu dönemi sosyal izolasyonla geçirmek çok önemli.

İşte, çocukların evde olacağı uzun günler boyunca yapabileceğimiz birkaç aktivite önerisi…

 

Geri dönüşüm sanatı projeleri yapın

Boş ayakkabı kutularından pet şişelere, evdeki atık malzemelerle pek çok geri dönüşüm sanatı projesi yapabilirsiniz. Farklı yaş gruplarına uygun geri dönüşüm aktiviteleri için bu adrese göz atmanızı öneriyoruz.

 

Ev yapımı oyun hamuru hazırlayın

Oyun hamuru, çocukları saatlerce oyalama gücüne sahip bir mucize adeta. Oyun hamurlarınızı evde hazırlayarak hem ekstra aktivite fırsatı yaratabilir hem de daha sağlıklı bir alternatif elde edebilirsiniz.

Basit bir tarif: 1 su bardağı un, ¼ su bardağı tuz, ¾ su bardağı su, 2 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı sıvı yağ ve istediğiniz renklerde gıda boyası ile kendi oyun hamurunuzu hazırlamanız mümkün.

 

Kutu oyunları oynayın

Çocuğunuzun yaşına uygun kutu oyunları, ailece eğlenmenin garantili yolu. Petit Collective’de bulabileceğiniz yapbozlar, hafıza oyunları, tangram, tombala ve domino gibi klasik oyunlar ve birbirinden eğlenceli kutu oyunları evde geçirdiğiniz günlere renk katıyor. 

 

Renkli baskılarla resim yapın

İlkokul günlerinize ışınlanmanızı sağlayacak bir aktiviteye hazır mısınız? Çocuklarınıza patates baskı, ip baskı, yaprak baskı gibi farklı baskı tekniklerini öğreterek birlikte renkli resimler yapabilirsiniz.

 

Aile ağacı hazırlayın

Geniş bir karton üzerine aile ağacını çizerek hem eğlenebilir hem de aile bağlarını çocuğunuza aktarabilirsiniz. Boya kalemlerini, aile üyelerinin, yakın akrabaların resimlerini kullanarak evinizin bir köşesine asabileceğiniz renkli bir aile ağacı hazırlayabilirsiniz.

 

Yeni bir dans koreografisi yapın

Biraz neşelenmek ve moral bulmak için çocuğunuzla sevdiğiniz bir şarkıyı açın ve o şarkıya özel bir dans koreografisi geliştirin. Böylece evde kalmanın getirdiği hareketsizliğin de üstesinden gelmiş olursunuz.

 

Ünlü ressamların eserlerini taklit edin

Sevdiğiniz bir sanatçıyı seçin ve onun ünlü eserlerinden birini taklit ederek kendi reprodüksiyonunuzu yapın. Bu resim için farklı malzemeler ve boyalar kullanmayı deneyebilirsiniz. 

 

Tematik kolajlar yapın

Çocukların en sevdiği sanat projelerinden biri de kolaj. Eski dergileri ortaya dökün ve birlikte renkli bir kolaj çalışması yapın. Dilerseniz bu aktiviteyi daha eğlenceli hale getirmek için tema seçebilirsiniz. Örneğin seyahatle ya da hayvanlarla ilgili bir kolaj yapabilirsiniz.

 

Kendi müzik aletinizi tasarlayın

Tamamen hayal gücünüzü kullanarak kendi müzik enstrümanınızı hazırlayabilirsiniz. Bir ayakkabı kutusu ve lastik bantlarla gitar hazırlayabilir ya da boş pet şişelerin içini kuru baklagillerle doldurarak kendi marakasınızı tasarlayabilirsiniz.

 

Birlikte bir hikaye yazın

Hayal gücünüzü kullanarak çocuğunuzla birlikte bir hikaye uydurun ve daha sonra bu hikayeyi ortaklaşa çizdiğiniz resimlerle canlandırın. İşte, ilk çocuk kitabınıza imza attınız!

 

Mutfağa girin

Çocuklarla mutfakta vakit geçirmek, evde yapılabilecek en güzel etkinliklerden. Evdeki yemek kitaplarını karıştırarak ya da internette gezinerek birlikte bir tarif seçin. Daha sonra mutfağa girerek bu tarifi hayata geçirin.  

 

Çocuk dergilerine zaman ayırın

Her ay belli bir temaya göre hazırlanan ve içinde o temaya uygun pek çok etkinliğin yer aldığı çocuk dergileri evde geçen günler için adeta hayat kurtarıcı. Kafa Çocuk ve Bilim dergisi ile Tübitak’ın 3+ yaşa hitap eden Meraklı Minik ve 7+ yaş için hazırlanan Bilim Çocuk dergileri, çocuklarınızın uzun saatler severek ilgilenebileceği, dolu dolu yayınlar.

 

Aktivite kitaplarını ve setlerini deneyin

Dikkat ve zihinsel beceri geliştirme, görsel hafızayı destekleme gibi çeşitli hedeflere yönelik kitaplar ve setler de okuldan uzak geçen günlerde zihin jimnastiği yapmak için ideal. Çocuğunuzun yaşına göre tasarlanmış seçeneklerle evde geçirdiğiniz günlere faydalı bir dokunuş katabilirsiniz.