YAZI —   |   FOTOĞRAF — GÖZDE KUMRU GEDİKOĞLU

Çocuk kitaplarının renkli dünyasına bir kere dalınca oradan hiç çıkmak istemiyorsunuz. Bu sefer radarımızda, okul öncesi çocuklara hitap eden kitap serileri var. Her biri kendine özgü kişiliklere sahip eğlenceli kahramanları ve çocuklara dair konularda derin mesajları sıkmadan, parmak sallamadan aşılayan hikayeleriyle tüm dünyada sevilen kitap serilerine yakından baktık.

 

ELMER, DAVID MCKEE

Kitapları 40 dilde 5 milyonun üzerinde basılan Elmer, rengarenk bir fil. Elmer, diğer fillere hiç benzemiyor. Dış görünümü gibi kişiliği de rengarenk. İngiliz yazar ve illüstratör David McKee, Elmer’in 24 farklı kitabını kaleme aldı ve resimledi. Her kitapta farklı bir maceraya atılan Elmer’in oldukça sürprizli bir yaşamı var. Bazen kuzeni Wilbur’la balinaları görmek için denize açılıyor, bazen kendisi gibi genç fillerle yarışıyor. Elmer serisinin kitaplarının her birinde farklı bir mesaj var. Farklılıkların dünyayı zenginleştirdiği, paylaşmanın güzelliği, kazanmak kadar kaybetmenin de doğal olduğu gibi eğitici temaları, sıkıcı olmadan çocuklara aktarmanın en güzel yollarından biri Elmer’in serisini edinmek. Şanslıyız, çünkü Elmer serisi Mikado Yayınları tarafından Türkçeye kazandırıldı.

 

MAISY, LUCY COUSINS

Fare Maisy’nin yaratıcısı Lucy Cousins, ilk Maisy kitabını 1999’da yayınladı. O günden bugüne Maisy, tün dünyada çocukların (ve yetişkinlerin) sevdiği bir karaktere dönüştü. Kitapları dünya çapında 25 milyonu aşkın kopyaya ulaşan Maisy o kadar sevildi ki, maceraları kitaplarla sınırlı kalmadı, ekrana da taşındı. Minimal, rengarenk çizimleriyle çocuğunuzun ilk kitap serisi olmaya hayli uygun olan Maisy serisi, basit hikayeleri ve yalın anlatımıyla da erken yaşlardan itibaren favoriler arasına giriyor. Maisy, üç yaşlarında sevimli bir fare. Ailesi ve arkadaşlarıyla hayvanlar şehrinde güzel bir hayat yaşıyor. Seride Maisy Yüzme Öğreniyor, Maisy Bahçede, Maisy Şehirde, Maisy Tatilde gibi Maisy’nin günlük hayatından hikayeler var. Maisy serisini Türkçeye kazandıran yayınevi ise Uçan Fil.

 

MIFFY, DICK BRUNA

Miffy, dünyanın en ünlü tavşanlarından biri. Hollandalı yazar ve illüstratör Dick Bruna’nın imzasını taşıyan Miffy serisi, hikaye kitaplarıyla olduğu kadar pencereli ve çıkartmalı aktivite kitaplarıyla da çok popüler. 40’dan fazla ülkede çocuklarla buluşan Miffy serisi, bir zamanlar Remzi Kitabevi tarafından Türkçeleştirilmişti. Şimdi Türkçe Miffy kitaplarını piyasada bulmak mümkün olmasa da, serinin İngilizcesini edinebilirsiniz.

 

TAVŞANCAN VE FARESU (PIP AND POSY) , AXEL SCHEFFLER

Efsanevi çocuk kitapları yazarı Julia Donaldson ile birlikte hayat verdiği Yayazula serisiyle dünya çapında ün kazanan Axel Scheffler, Tavşancan ve Faresu serisiyle ününe ün kattı. Scheffler’in hem yazıp hem resimlediği seri, çocuk dünyasına özgü arkadaşlık, paylaşma gibi konulara müthiş bakış açıları geliştiriyor. 50’den fazla dile çevrilen ve Türkçeye Hep Kitap tarafından kazandırılan serinin kitaplarının her biri farklı bir sorunla başa çıkmada anne-babaların yardımına koşuyor. Tuvalet eğitimi hazırlığında mısınız? Hemen Tavşancan ve Faresu-Küçük Su Birikintisi’ni edinin. Çocuğunuza paylaşma kavramını mı öğretmek istiyorsunuz? Tavşancan ve Faresu-Korkunç Canavar’ı bir an önce kütüphanenize katın…

 

DOMBİLİ (MOG) , JUDITH KERR

Judith Kerr’ın 1970’te yazıp resimlemeye başladığı Dombili, adı üstünde tombul bir kedi. Dört kişilik Thomas ailesinin çok sevdikleri kedileri Dombili, her hikayede kendisini farklı bir maceraya atılmanın içinde bulmayı başarıyor. Bir kediyle yaşayanların çok iyi anlayacağı türden maceralar bunlar. Dombili kah bir oyuncağın peşinden evden kayboluyor, kah veterineri birbirine katıyor. Her bir kitapla, seriye yeni karakterler de dahil oluyor ve heyecan hiç bitmiyor. Hep Kitap tarafından Türkçeye çevrilen Dombili serisinin hikayeleri hem sıra dışı hem çok gerçekçi. Öyle ki çocuk kitap serileri için alışılmadık bir biçimde 2002 yılında yayınlanan Goodbye, Mog kitabı ile Mog, hayate veda etti.

 

TOMBİK AYI, KARMA WILSON & JANE CHAPMAN

Karma Wilson ve Jane Chapman ikilisi tarafında ilk kitabı 2002’de yayınlanan Tombik Ayı serisi, tüm dünyada en sevilen ve en çok satan çocuk kitapları arasında. Her kitapta farklı hayvanlar, Tombik Ayı’nın mağarasına konuk oluyor. Bazen de ormanın derinliklerinde maceraya atılan Tombik Ayı’yı diğer hayvan dostları kurtarıyor. Arkadaşlığın güzelliğini, hoşgörüyü, paylaşımı anlatan serinin, çizimleri çok detaylı ve etkileyici. Çocuklar tek bir kitabı dakikalarca incelemek isteyebiliyorlar. Sadece bu yüzden bile Pearson Yayınları tarafından Türkçeye çevrilen seriyi çocukların kütüphanelerine katmaya değer.

 

KÜÇÜK VAK VAK (LITTLE QUACK) , LAUREN THOMPSON & DEREK ANDERSON 

Pearson Yayınları’nın bir başka güzelliği Küçük Vak Vak serisi. Küçük Vak Vak ve kardeşleri Çıtırık, Bıdırık, Paytak ve Süslü, her kitapta farklı bir hikaye aracılığıyla, arkadaşlık ve paylaşma gibi değerleri çocuklara aşılıyorlar. Derek Anderson’ın başarılı çizimleri serinin çocukların favorileri arasında yer almasını sağlıyor.

 

BEBEK KOALA, NADIA BERKAN & ALEXIS NEMSE 

İki yaşındaki Bebek Koala, meraklı ve akıllı bir koala. En yakın arkadaşı Minik Hamster ile birlikte her hikayede çocuklara özgü sorunlarla yüzleşiyor ve hepsini başarıyla aşıyorlar. Kalın sayfaları ve Alexis Nemse’nin kaleminden çıkan rengarenk çizimleriyle bir yaşından itibaren çocukların bayılarak inceleyeceği, dinlemekten zevk alacağı kitaplar arasında Bebek Koala serisi başı çekiyor.

 

LEYLA FONTEN, TÜLİN KOZİKOĞLU 

Türkçe çocuk kitap serileri az olsa da Tülin Kozikoğlu’nun sıra dışı karakteri Leyla Fonten’e yer vermeden olmaz. Leyla Fonten, hayvan masallarıyla tanıdığımız meşhur yazar La Fontaine’in torununun torununun torunu. Fonten, evinde dokuz hayvanla yaşıyor. Serinin her kitabı bu hayvanlardan birinin hikayesine odaklanıyor: Mutsuz Kedi Dila, Öfkeli Örümcek Rıza, Bilmiş Fare Tuna, Korkak Kuş Sema, Kıskanç Kurbağa Eda, İnatçı Kirpi Mina, Tembel Balık Sefa, Utangaç Köpek Kaya ve Sabırsız Sinek Feza. Kitapların isimlerinden de anlaşılacağı üzere, her hikaye bir duyguya ya da bir soruna odaklanıyor. Çocuklar, ağları sürekli bozulan Örümcek Rıza’nın öfkesiyle başa çıkmasına ya da Kirpi Mina’nın uykuya direnmesine tanık oluyor ve eğlenceli hikayeler eşliğinde önemli mesajlar alıyorlar.