Ürün sepete eklendi

Okul Dışı Aktiviteler Ne Kadar Faydalı?

YAZI —

Hafta içi okul çıkışı piyano ya da drama dersi, cumartesi yüzme, pazar jimnastik… Çocuğunuzun okul dışı aktivite programını doldurarak ona farklı konularda bilgi ve beceriler kazandırmak istiyor olabilirsiniz. Peki, çocukların haftalık programının dolu dolu olması ne derece iyi ne derece kötü?

Anne babaların çocuklarının eğitimine okul dışı aktivitelerle destek olmak istemelerinin pek çok farklı nedeni var. Onların geleceğin rekabet ortamında daha avantajlı hale gelmelerine ya da müzikten spora farklı alanlarda yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı olmak… Niyet iyi olsa da okul dışı aktivitelerde aşırıya kaçmak, çocukların programını fazla doldurmak çeşitli problemleri de beraberinde getirebiliyor.

Elbette sportif aktiviteler çocukların hem fiziksel gelişimleri hem de sağlıkları açısından mükemmel. Müzik, drama gibi okul dışı aktiviteler, zihinsel gelişimlerini ve yaratıcılıklarını olumlu etkiliyor. Okul dışı aktivitelerin çocuğun disiplin ve öz denetim becerilerine olumlu yönde etki ederek beraberinde akademik başarıya da olumlu yansıdığına dair çalışmalar da mevcut. Tüm bu olumlu yanlarına rağmen okul dışı aktivitelerle dolu yoğun bir programın çocukların stres ve kaygı seviyelerini artırdığı da yine araştırmalarla ortaya koyulmuş bir gerçek. 

 

Okul dışı aktivitelere fazla yüklenmenin dezavantajları neler?

Çocuk psikiyatristi ve ‘The Over-Scheduled Child: Avoiding the Hyper-Parenting Trap’ kitabının yazarı Alvin Rosenfeld, erken yaştan itibaren çocuklarının programını fazla doldurmayan anne babaların kendilerini kötü hissettiklerini, öte yandan programları okul dışı aktivitelerle dolu çocukların akranlarıyla rekabet etme ve başarıya ulaşma konusunda aşırı baskı altına girdiğini belirtiyor. 

Çocukların okul dışı aktiviteler açısından aşırı yoğun olmasının başlıca dezavantajları şu şekilde sıralanabilir:

-Okul dışı aktivitelerin birinden diğerine koşan çocuklar, aslında kendilerine vakit ayıramayan yetişkinler gibi stres yaşıyor. Sakin zamandan ve serbest oyundan mahrum kalan çocuklar, belli bir süre sonra kaygı ve depresyon yaşayabiliyor. Okul dışı aktivitelerin yarattığı rekabet ortamı da bu durumu besleyebiliyor.

- Çocukların yaratıcılığını ortaya çıkarabilmeleri için serbest ve yapılandırılmamış zamana ihtiyaçları var. Yetişkinler tarafından yapılandırılmış okul dışı aktiviteler, bir süre sonra çocukların doğasındaki yaratıcılığı, kendi kendine kalabilme kapasitesini köreltebiliyor.

-Anne babaların çocuklarını okul dışı aktivitelere sevk etmelerinin bir nedeni de onların yeteneklerini ve tutkularını bulmalarına yardımcı olmak. Elbette farklı aktiviteler denemenin, müziğin, sanatın ve sporun farklı dallarını keşfetmenin çocukların ilgi ve yeteneklerini bulma ve sürdürme konusunda yardımcı olduğu bir gerçek. Ancak pek çok bilimsel araştırma serbest oyun oynayan çocukların da kendilerini ve ilgi alanlarını iyi derecede keşfedebildiklerini gösteriyor.

-Okul dışı aktiviteler, ailece geçirilen zamanları da azaltıyor ve bu anlamda anne baba ve çocuk iletişiminde kopukluklar meydana getirebiliyor. . 

 

Çocukların okul dışı programı nasıl düzenlenmeli?

Her konuda olduğu gibi burada da dengeyi sağlamak oldukça önemli. Çocuğunuz sizin ayarladığınız bir aktiviteye katılmayı ısrarla reddediyorsa, ilgi duymadığını dile getiriyorsa belki de onun isteklerini dikkate almanız gerekiyor. Anne babaların çocukları için iyi olacağını düşündükleri aktiviteler konusunda ısrarla diretmeleri, beraberinde stres ve gözyaşından fazlasını getirmiyor. Onları gerçekten kendi rızalarıyla dahil olmak istedikleri, heyecan duydukları aktiviteler konusunda cesaretlendirmek ise daha sağlıklı bir yaklaşım. Okul dışı programlarını oluştururken aktivite sayısını sınırlandırmak, yapılandırılmamış zamana ve serbest oyuna bolca alan kaldığından da emin olmak gerekiyor.