YAZI —   |   FOTOĞRAF — JACQUELINE RODITI

Petitmag’in ikinci şehir dışı çekimine giderken, hepimizin içinde karşı koyamadığımız tatlı bir heyecan var. Müthiş bir doğaya sahip Faralya’nın virajlı yollarından geçerken “Acaba bizi nasıl bir gün bekliyor, Nur nasıl biri?” diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz.

Faralya’ya girip küçük sokakları geçtikçe heyecanımız iyice artıyor. Müthiş bir doğa, hiçbir ayrıntısını kaçırmak istemediğimiz küçücük köy yolları… Daracık bir patikadan indiğimizde karşımızda tüm heybetiyle duran taş eve ilk görüşte aşık olmamak mümkün değil. Evin güzelliğinin verdiği sersemliği üzerimizden henüz atmamışken, bahçeden koşarak Nur geliyor bizi karşılamaya; tüm doğallığıyla, ayakları çıplak, saçları yukarıdan öylesine toplanmış bu kadın, sanki uzun zamandır görmediğimiz eski bir dostumuz gibi kucaklıyor bizi.

Çekime gittiğimiz gün bu masalsı taş evde Nur, eşi Levent ve kızı Elisa ile birlikte Nur'un kardeşleri, yeğenleri, annesi ve babası da var. Evin farklı köşelerinde tanıştığımız yeni yüzler, kalabalık bir ailenin ne denli sıcak ve güzel bir şey olduğunu hatırlatıyor bize yeniden. Büyük bir aile içinde büyüyen Nur, şimdi benzer bir yaşantıyı kız kardeşleri ve yeğenleriyle Faralya’da kurmuş. Evin içinde koşturan çocuklar, yükselen kahkaha sesleri, klasik müzik eşliğinde yemek yapan eşi Levent ile Toskana'da çekilen bir Hollywood filminin setinde gibiyiz.

Elisa hakkında konuşmaya başladığımızda ise Nur’un gözlerinin nasıl da başka parladığını görmek mümkün. Karmaşa ve kalabalıktan uzak büyütmek istediği Elisa için kurduğu hayaller de bir o kadar yalın Nur'un. Öyle ki, Elisa için en büyük hayali, onun mutlu, özgür hisseden ve hayallerinin peşinden koşan bir kız olması. Bu basit ve gerçekçi hayal Nur'un ebeveynliğe olan yaklaşımı hakkında da çok şey söylüyor aslında. Elisa'nın karakterini şekillendirecek, hayatını yönlendirecek duvarlar örmekten korktuğunu anlatırken şunları ekliyor: 'Bebekken bebekliğini, çocukken çocukluğunu, ergenken de ergenliğini yaşayabilmesi benim için çok değerli. Her anının çok kıymetli olduğunu öğrenmesini isterim.'

Nur Fettahoğlu ve kızı Elisa’nın hikayesi Faralya’dan masalsı karelerle sizlerle…