Ürün sepete eklendi

Nisan Ayında Dijital Platformlarda Neler İzlenebilir?

YAZI —

Yemek yenildi, çocuklar uyudu, üçlü koltuk size göz kırpıyor; gel bana hadi, aç bir film ya da dizi, keyfimize bakalım diyor. Güne dair hayali kurulan bu anda dijital platformlar bize yüzlerce hatta binlerce içerik sunsa da, en cazip kategorilerden biri "yeni gelenler" oluyor... Çünkü yeni başlanan ve ilk bölümden sizi saran bir dizinin takipçisi olmak gibisi yok. Ya da geceyi güzelleştiren yeni bir film izlemek gibisi... Nisan ayında fırından neler çıkıyor, yetişkinler ve çocuklar için hangi içerikler bize merhaba diyor, merakla beklenen dizi ve filmler hangileri, sizin için listeledik.  

 

The Serpent / Dizi / NETFLIX

IMDb: 7,7

 
"Gerçek bir hikayeden esinlenilmiştir..." İşte bu cümle, bir dizi ya da filmi daha da ilgi çekici kılıyor. The Serpent de bizi Charles Sobhraj'ın hikayesine götürüyor. "Bikini Katili" olarak da bilinen Sobhraj, batılı turistleri hedef alması ile tanınıyor. Kendisi 70'li yıllarda Güneydoğu Asya'da yaşamış bir dolandırıcı, katil ve hırsız! Bu "harika" sıfatlara bakıldığında dizinin gerilim ve aksiyonu beraberinde getirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle polis-katil kovalamacasından hoşlananların listeye ekleyebilecekleri dizilerden biri. Ayrıca dizide Vitali Hakim rolünde İlker Kaleli'nin de yer aldığını belirtmekte fayda var.

   

Denemeye Değer / Long Shot  / Film / BLUTV

IMDb: 6,8

Başrollerini Charlize Theron ve Seth Rogen'ın paylaştığı Denemeye Değer, patlamış mısır eşliğinde izlenecek filmler arasında sayılabilir. Gazeteci Fred, yıldızı giderek parlayan ve gözü başkanlıkta olan diplomat Charlotte'un ekibine katılır. Charlotte yıllar önce Fred'e bakıcılık yapmıştır. Bunun dışında pek de ortak noktaları yoktur. Başlarına gelen ve hayatlarını tehlikeye atan bir durum ise ikilinin giderek yakınlaşmasını sağlar.

  

Yeşilçam: Bir Sinema Hayvanı / Dizi / BLUTV 

Yılın en merakla beklenen yerli yapımlarından biri de Yeşilçam... Yönetmen koltuğunda Çağan Irmak'ın oturması, başrolde ise Çağatay Ulusoy'un yer alması bu merakı körükleyen başlıca nedenler. Dizi bizleri 60'lı yıllara ve o yılların sinema dünyasına yani Yeşilçam'a götürüyor. Yıldızı giderek sönen ama yeniden başarıyı yakalamaya çalışan bir yapımcının (Çağatay Ulusoy) hikayesi anlatılıyor.

  

The Handmaid's Tale / Dizi / BLUTV

IMDb: 8,4

Margaret Atwood'un aynı isimli romanından uyarlanan The Handmaid's Tale, incecik bir kitap olsa da, yapımcılara 4 sezonluk bir dizi olacak malzemeyi sağladı. Hatta 5. sezonun onayını bile almış görünüyor. Dizinin 4. sezonunda, distopik dünyamız Gilead'a bir kez daha geri dönüyor ve Offred'in burdan kurtulmak için verdiği mücadeleyi, kaldığı yerden izlemeye devam ediyoruz.

 

Fatma / Dizi /NETFLIX 

Netflix ve yerli yapım kelimeleri bir araya gelince bünyede bir heyecan uyanıyor. Konusu bir hayli ilgi çekici olan Fatma'nın başrollerinde Burcu Biricik ve Uğur Yücel yer alıyor. Dizinin konusunda gelecek olursak; evlere temizliğe giderek yaşamını sürdüren Fatma'nın kocası hapistedir. Hapisten çıkınca da kayıplara karışır. Fatma kocasına ulaşmaya çalışır. Bu arayış onu birden fazla cinayet işleyen bir katile dönüştürür.

 

Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü? / Film / NETFLIX

Yılmaz Erdoğan'ın yazdığı, orijinalı tiyatro oyunu olan "Sen Hiç Ataşböceği Gördün mü?" sahnelendiği dönemde, çok beğenilmiş; büyük bir ilgi görmüştü. Şimdi ise oyun, film versiyonu ile bir kez daha karşımızda. Senaryo yine Yılmaz Erdoğan'a ait. Yönetmen ise Andaç Haznedaroğlu. Daha önceden Demet Akbağ'ın hayat verdiği Gülseren karakterini film versiyonunda Ecem Erkek canlandırıyor. Filmde, ileri zekası ve hayata bakış ile son derece farklı bir karakter olan Gülserin'in yaşamı, dönemin Türkiyesi fona alınarak anlatılıyor.

  

The Nevers / Dizi / beIN CONNECT 

 
Ekranda her zaman süper güçlü erkek karakterler görmek biraz klişe olmaya başladı dersek yalan olmaz... HBO'nun yeni dizisi The Nevers, bu durumu tersine çeviren bir konuya sahip: 1800'lü yılların Londra'sına gidiyoruz. Yaşanan doğaüstü bir olay, bir grup kadına süper güçler kazandırır. "Dokunulanlar" olarak adlandırılan bu kadınlar, süper güçlerine rağmen tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalırlar.

 

Friends / Dizi / NETFLIX

IMDb: 8,9 

Ekranın en sevilen dizilerinden biri olan, 1994-2004 yılları arasında 10 sezon boyunca büyük bir ilgiyle izlenen Friends, tüm sezonları ile bu defa Netflix'te yer alıyor. Diziyi sevenlerin bu 10 sezonu sadece bir defa izlediklerini düşünmek çok zor. Keza altı yakın arkadaşın kimi zaman dostluktan da öteye giden komik hikayelerini izlemek, bir süre sonra kendinizi onların dünyasının bir parçası gibi hissetmenize bile neden olabilir. Omzunuzdan yüklerinizi hafifletecek, yüzünüzde tebessüm oluşturacak hatta kimi zaman sesli gülmenize neden olacak Friends, bir oturuşta bir sezonu bitirebileceğiniz tatta bir dizi.

 

Mare of Easttown / Dizi / beIN CONNECT

Amerika'da bir kasaba. Bu kasabada işlenen bir cinayet. Cinayetin takipçisi olan bir dedektif. Bu bilindik konuyu farklılaştıran unsur dizinin yine bir HBO yapımı olması. İkincisi ise Kate Winslet gibi güçlü bir oyuncuyu başrolde izleyecek olmamız. Pennysylvania’da bir kasabada yaşayan Mare Sheehan adlı dedektifin, hem işlenen cinayeti kendi imkanları ile çözmeye hem de geçmişten taşıdığı travmaları ile baş etmeye çalışmasını izleyeceğiz.

  

Bu Bir Soygundur: Dünyanın En Büyük Sanat Hırsızlığı / This is a Robbery: The World's Biggest Art Heis / Belgesel / NETFLIX 

 
Polis kılığına girmiş iki soyguncu, Boston'daki Isabella Stewart Gardner Müzesi'ne girerek, tam 13 adet değerli eseri ellerini kolalrını sallayarak alıp çıkıyorlar. Bu olay 1990 yılında yaşanıyor. Netflix'in bu ay izleyicilerle buluşturduğu suç belgeseli, uluslararası bir olay haline gelen bu soygunu konu ediniyor.

  

The Mosquito Coast / Film / Apple TV +

Allie Fox idealist bir mucittir. Ailesi için bir "güvenli bir cennet" arayışındadır. Bu yüzden yaşadığı ülke olan Amerika'yı ailesiyle beraber terk eder. Fakat bu yolculuk pek de istediği şekilde ilerlemez. Dizinin konusu dışında ilgi çekici noktaları ise bir roman uyarlaması olması. Üstelik bu roman başrolde izleyeceğimiz Justin Theroux’un amcası Paul Theroux'a ait. Roman 1986 yılında Peter Weir tarafından sinemaya uyarlanmış, başrollerde Harrison Ford, Helen Mirren ve River Phoenix gibi oldukça ünlü isimler yer almıştı.

  

Hayaletler / Film / MUBİ

IMDb: 6,2

Bağımsız film takipçilerinin yıldızı yükselen platformu Mubi'de bu ay, 77. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde büyük ödüle ve ardından 57. Antalya Film Festivali’nde en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi kurgu dahil beş ödüle layık görülen Hayaletler filmi yer alacak. Film, tüm Türkiye’de saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir güne ve o günde bir mahallede yaşananlara odaklanıyor.