Ürün sepete eklendi

MUTFAKTA DAHA ÇOK CAM

YAZI —   |   FOTOĞRAF — JACQUELINE RODITI

Hassas ve kırılgan materyaller, doğaları gereği belirli bir zarafeti de beraberinde getirdiğinden onlara daha nazik davranır, özenle saklar ve kullanırız. Ve tıpkı porselen ya da seramik gibi cam da göstereceğimiz nezaketi sonuna kadar hak eden, görmenin, dokunmanın zevk verdiği materyallerdendir. Çok yönlülüğü sayesinde de gözümüzde her zaman ayrıcalıklı bir yeri vardır. Şöyle düşünün; bundan yıllar önce aldığınız cam sehpanız var… Şeffaf ve nötr bir materyal olduğundan evin dekorasyonunu baştan aşağı değiştirmeye karar verdiğimizde bile yarattığınız yeni atmosfere kesinlikle uyum sağlayacaktır. Ayrıca bu sehpayı sadece salonda değil; evin herhangi bir bölümünde (banyoda bile) kullanabilirsiniz.

Çok yönlülüğünü mutfağa uyarladığımızda, aklımıza ilk etapta camın yeni aldığınız çiçekleri, içecekleri sakladığınız sürahinin içine koyabilme özgürlüğü veren bir materyal olması geliyor. Kuşkusuz hepsinden önemlisi camın çok yönlülüğünün sağlığımıza hiçbir zararının olmaması. Mutfakta plastik, alüminyum gibi materyaller yerine cam kullanmanın sağlığımız için daha yararlı olduğu bilinen bir gerçektir. Bunun nedeni camın, gözeneksiz bir yüzeye sahip olduğu için yiyecek veya mikropları emmemesi, kolayca temizlenmesi, koku tutmaması, yüksek derecede bulaşık makinasında yıkanabilmesi. Daha geniş bir perspektiften baktığımızda ise kalitesinden ve saflığından ödün vermeksizin sonsuza kadar geri dönüştürülebilir olması; yani çevreye zarar vermemesi. İşte camın mutfaktaki kullanım alanlarını ve avantajlarını araştırıp karşınıza çeşitli önerilerle bu yüzden çıktık.

BARDAKLAR

Bize göre evimizde vereceğimiz özel yemek davetlerinde kullanılmak üzere mutlaka kristal bardaklar bulundurmalıyız. Tabii kristal görünümlü cam bardaklar da bu işlevi üstlenebilir. Günlük hayatta kırılmaya daha müsait olduğundan cam bardakların daha basic versiyonlarına başvururuz. Ama bu konuda farklı form veya desen alternatifimiz çoktur. Seçimlerimizi ise yemek takımlarıyla görsel açıdan bütünlük oluşturacak bardaklardan yana kullanırız.


 

SERVİS TABAKLARI

Pasta, kek, peynir veya diğer atıştırmalıkları kapalı, çok katlı cam servis tabaklarında sunmak bize göre heykelsi bir görünümle şık bir dokunuş katmak demek.


 

 SAKLAMA KABI

Potansiyel zararlı kimyasallar, bir cam gıda saklama kabında ısıtıldığında veya herhangi bir zamanda, yiyeceklere asla bulaşmaz. Üstelik yemeklerin geri kalanını cam saklama kabına aktarmak için soğumalarını beklememiz gerekmez. Ayrıca seramik ve paslanmaz çelik kapların aksine buzdolabındayken içlerinde neler olduğunu görmenize imkan verir.


 

SÜRAHİLER

Sürahileri mutfaktaki kullanım alanlarının dışında, dekoratif amaçla da değerlendirebiliriz. Taze çiçekleri, yeşillikleri sevdiğimiz bir sürahinin içinde muhafaza ettikten sonra yıkadığımızda yeniden eski işlevinde kullandığımızda sağlık açısından hiçbir sakınca olmadığını biliriz.


 

GEREÇLER

Cam baharatlıklar, tuz ve karabiberliklerin şeffaf olması sayesinde içinde ne kadar miktarda kaldığını görebiliriz. Böylece bitmeye yaklaştığında alışveriş listemize ekleyebilir, bu sayede yemek yapmaya kalktığınızda hiçbir zaman eksik malzemeniz olmaz. Demlik veya French press’te içeceklerin kıvamını, açıklık/koyuluk oranını saptamak için de cam çok daha mantıklı bir tercihtir.


 

DEKORATİF

Mutfağı sadece ‘evin yemek yapılan/yenilen bölümü’ olarak algılamadığımızın altını çizelim. Zira burası bazen her şeyden kaçtığımız, rahatlamaya çalıştığımız meditatif bir alandır. O nedenle gözümüze de hitap etmesi, estetik olması, dolayısıyla camın mekana katacağı zarafeti devreye sokmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda mutfakta mum yakmak ağır yemek kokusunu alabileceği gibi aynı zamanda ruhunuzu da rahatlatır. Şık bir vazonun içinde, güzel kokan taze çiçekler de.