YAZI —   |   FOTOĞRAF — GÖZDE KUMRU UÇAK

Kitaplar Mila'nın çocukluğunun, benim de ebeveynlik hikayemin önemli bir parçası diyebilirim. Kitaplar üzerinden konuşmak, onları okurken birbirimize sokulmak, beraber ilk kez bir hikayeyi dinliyor olmak, yeni şeyler öğrenmek, kitapları okurken birlikte gülmek ve duygulanmak bizim için yeri dolmaz bir paylaşım. Mila'nın yaşı ilerledikçe kitaplar hayatımızda daha fazla yer kaplamaya başladı. Bu durumdan asla şikayetçi değiliz ancak sizler için 20 adet favori belirlememiz oldukça zor oldu!

İşte 3-5 yaş arası için Mila'nın (ve benim!) favori 20 çocuk kitabımız! 

 

1. Hayali Bahçem / Andrew Larsen & Irene Luxbacher

MEAV Yayıncılık

Bir apartman balkonuna tuvalden bir bahçe yaratan Theo ve dedesinin sıcacık hikayesi. Hayal gücümüzün zenginliğini, dede-torun ilişkisini anlatan bu kitap Mila'nın hem uyku öncesi kitap rutininin bir parçası oldu, hem de kitapta resmedilen hayali bahçenin benzerlerini çizmek için ona ilham veren bir resim kitabı oldu. Yalın anlatımı, zengin betimlemeleri ve müthiş illustrasyonları ile her çocuğun kütüphanesine eklenmeli. 

 

2. Meli'nin Çılgın Saçları / Claire Freedman & Jane Massey

Pearson Yayınevi

Kıvırcık saçlarının zorluğundan şikayet eden Meli'nin saçlarını düzleştirmeye karar vermesiyle başından geçenleri anlatan komik ve eğlenceli kitap. Farklılıkların güzelliği ve kendimizi sevmekle ilgili çok güzel mesajlar veren bu kitap renkli illustrasyonları ve komik anlatımıyla çok da eğlenceli.

 

3. Babam Nasıl Kuaför Oldu? / Francis Martin & Claire Powell

Pearson Yayınevi

 

Saçlarını kesirmekten korkan Derya'nın babası sonunda onu ikna etmek için kuaför olmaya karar veriyor. Baba kız arasındaki ilişkiye yoğunlaşan bu hikayede ayrıca değişim endişesi de güzel bir şekilde işleniyor. 

 

4. Bir Dostluk Masalı / Susanna Isern & Marco Soma

Uçanbalık Yayıncılık

Sabahın erken saatlerinde esrarengiz bir mektup alan sevimli sincap aceleyle evden çıkıyor. Ormanda yol boyunca kendisinden yardım isteyen arkadaşlarıyla karşılaşıyor ve gideceği yere geç kalıyor olmasına rağmen hepsine yardım ediyor. Kitabın sonunda çantasının içinde müthiş bir sürprizle karşılaşıyor ve sonunda hep birlikte mektupta yazan haberi öğreniyoruz. Bayılarak okuduğumuz bu kitabın teması dostluk ve yardımlaşmanın hayatımıza kattığı güzellikler. 

 

5. Lahana Canavarı Çorbası / Nadia Shireen

Pearson Yayınevi

Aslı ve yakın arkadaşı Suki ormanda dolaşırken kendilerini ve ormandaki dostlarını lahana çorbasına malzeme olarak kullanmak isteyen bir canavar tarafından kaçırılırlar. Arkadaşlarını türlü numaralarla canavarın çorbasına  malzeme olmaktan kurtaran Aslı'nın komik ve eğlenceli hikayesi aynı zamanda sıradışı düşünmeyi ve fedakarlığı anlatıyor. 

 

6. Kütüphanedeki Aslan / Michael Knudsen & Kevin Hawkes

Uçanbalık Yayıncılık

Bir gün kütüphaneye bir arslan girer, köşedeki minderlere yatar ve çocukların kitap dinleme saatine ortak olur. En başta kütüphanedeki insanları korkutan bu sevimli ve iyi kalpli aslan kısa sürede herkesin arkadaşı olur, hatta kütüphane müdürünün en büyük yardımcısı! Fakat aslan yaşadığı bir olay sonrasında kütüphanenin en önemli kurallarından birini ihlal etmek zorunda kalınca kütüphaneye gelmeyi bırakır. Kitapta arkadaşlık, yardımlaşma gibi konular işlenirken yazar eğlenceli bir şekilde kütüphane kurallarını da anlatıyor. 

 

7. Gökyüzündeki Gizli Bahçe / Linda Sarah & Fiona Lumbers

Pearson Yayınevi

Renksiz, gri bir şehirde terkedilmiş bir otoparkı rengarenk bir bahçeye çeviren Defne yarattığı bu bahçede çok keyifli vakit geçirmesine rağmen hep bir dostun eksikliğini hissediyor. Bir gün bahçesini farkedip gelen bir çocukla arkadaş oluyor ve bu ışıl ışıl bahçe onların oyunlarına eşlik ediyor. Rengarenk illustrasyonları ile arkadaşlığın ve hayal gücünün önemini anlatan harika bir hikaye.

 

8. Möö La La / Stephanie Show, Becka Moor

Pearson Yayınevi

Yemyeşil bir çiftlikte yaşayan tatlı inek Möö La La bir gün çiftliğin sahibi Pete ile şehre alışverişe gidiyor. Gördüğü her şeyi almak ve giymek isteyen Möö La La'nın komik hikayesi eminim bütün çocukları Mila'yı güldürdüğü kadar güldürecektir. 

 

9. Sıkı Dostlar / Linda Sarah ve Benji Davis

Redhouse Kids Yayınları

Benji Davies'in müthiş çizimleriyle hayat bulan bu dostluk kitabında kıskançlık ve değişim konuları ele alınıyor. Eto ve Bill isimli iki sıkı dostun arasına yeni bir çocuğun katılmasıyla yaşanan değişiklikleri ve bu değişikliğin arkadaşlıklarını nasıl etkilediği keyifli bir şekilde anlatılmış. Çocuklar arasında sıklıkla yaşanan bir durumu şevkat ve dürüstlükle aktarabilmiş harika bir kitap bence. 

 

10. Kısa Çoraplı Zürafa / Güliz Dülgeroğlu Küpçü

MEAV Yayıncılık

 

Türk yazarların kitaplarını okumak bize ayrı bir keyif veriyor! Tam da sonbahar ve kış ayları gelmişken tekrar tekrar okumaktan sıkılmadığımız, dostluk ve fedakarlık üzerine harika bir hikaye.

Havalar soğuyunca ormandaki bütün hayvanlar çoraplarını çıkarırlar, ancak Zürafa'nın boyu geçen kıştan beri o kadar uzamıştır ki çorapları artık ona küçük geliyordur. Arkadaşları, Zürafa üşürken keyifle oynayamayacaklarını farkedip bir çözüm bulmak için işe koyulurlar...     

 

11. Mucit Gizmo, Pip Jones & Sarah Ogilvie

Pearson Yayınları

 

Bu kitap benim açık ara favorilerimden; çünkü bir ebeveyn olarak kızlarıma öğretmek için en çok çabaladığım 'mücadele etmek, kendine güvenmek ve kolay pes etmemek' konuları üzerine harika bir hikayesi var.

Yeni icatlar yapmayı çok seven Gizmo kanatları kırılmış bir karganın tekrar uçması için ona yeni kanatlar yapmaya karar veriyor ancak bu iş zannettiği kadar kolay olmuyor. 

 

12. Sihirli İplik / Mac Barnett & Jon Klassen

MEAV Yayıncılık

Bir kutu içerisinde renkli iplikler bulan Anabelle kendine bir kazak ördükten sonra kasabadaki tüm insanlara ve hayvanlara, hatta tüm ağaçlar ve evler dahil olmak üzere tüm kasabaya rengarenk kazaklar örer, ama buna rağmen ipliği hiç bitmez. Sihirli ipliğin hikayesini duyan ve çok uzaklardan gelerek ipliği Anabelle'in elinden almak isteyen bir adam vardır...

Sihirli İplik iyilik ve yardımlaşma üzerine müthiş bir hikaye. Jon Klassen ayrıca Mila ve benim favori çizerlerimizden, dolayısıyla kitabın resimleri de bize müthiş keyif veriyor. 

 

13. Zogi / Julia Donaldson & Axel Scheffler

İş Bankası Yayınları

Başarılı bir ejder olmak için çalışan Zogi öğretmeninin verdiği ateş püskürtme, kükreme gibi ödevleri yaparken kendini yaralar ve onu iyileştiren yardım sever İnci ile tanışır. İnci sayesinde doktor olmak istediğini keşfeden Zogi'nin bir sonraki macerası 'Zogi ve Uçan Doktorlar' da serinin devamı olan çok keyifli bir kitap. 

 

14. Evimde Bir Arslan Var / Jim Helmore & Richard Jones

Pearson Yayınevi

Yeni taşındığı mahallede kendini yalnız hisseden küçük bir kızın evlerinde saklanan bir aslanla arkadaşlığını anlatan sıcacık bir dostluk hikayesi... Mila'nın her defasında aynı keyifle okuduğu, benim de gözlerimin dolmasına sebep olan harika bir kitap! 

 

15. Kurt, Ördek ve Fare / Mac Barnett & Jon Klassen

Mavi Bulut Yayıncılık

Bir kurt tarafında yutulan bir fare sonunun geldiğini düşünürken kurtun midesinde yaşayan bir ördekle arkadaş olur ve aslında hayatının burada daha güzel olabileceğini farkeder. 

 

16. Tatlı Hayalet / Guido Van Genechten

Martı Yayınları

 

Gilbert diğer tüm hayaletler gibi hayalet okuluna gidiyordu, ama diğer hayaletlerden farklı bir hayaletti; korkutucu bir şekilde çığlık atmaktan hoşlanmıyor, insanlara musallat olmak istemiyordu ve her zaman kibardı. Tüm bunlar yüzünden okul müdürü tarafından Terkedilmiş Kule'ye gönderildiğinde kendisini yepyeni bir macera bekliyordu.

 

17. Ben Bir Kediyim / Galia Bernstein

Uçanbalık Yayıncılık

Küçük bir ev kedisi olan Simon'ın büyük kedilerle karşılaşmasını anlatan bu tatlı hikaye ailecek en sevdiğimiz kitaplardan biri diyebilirim! Aslan, Puma, Panter, Kaplan ve Çita'nın 'yeterince kedi' olmamakla suçladığı Simon aslında kendini tam da onlar gibi görüyor. Kedigiller familyasının bütün üyeleriyle tanışabileceğiniz, güldürürken düşündüren bu tatlı kitaba kesinlikle her çocuk bayılacaktır. 

 

18. Filiz / Anna Walker

KVA Çocuk

KVA Çocuk Yayınevi kitapları yeni keşfettiğimiz son dönem favorimiz! Filiz de bu yayınevinden aldığımız favori kitaplardan biri. 

Kitabın tanıtım bülteninde şöyle yazıyor: 'Filiz, Anna Walker'dan çocukların eve hapsolmadan sokakta özgürce oynayabileceği bir dünyaya giden yolda minicik bir umut ışığı; doğanın gücüne bir selam ve çocukların yaratıcılığını açığa çıkarmalarına olanak tanıdığımızda neler yapabileceklerinin şiirsel bir kanıtı.'

Bence bu harika kitabı anlatmanın daha iyi bir yolu olamazdı...    

 

19. Küçük Ağaç / Loren Long

Beyaz Balina Yayınları

 

Dallarında şarkı söyleyen kuşlar ve oyun oynayan sincaplarla çok mutlu yaşayan yeşil küçük bir ağaç, mevsimler değiştikçe değişen ormana ayak uydurmaya korkar, diğer tüm ağaçlar yapraklarını döküp büyürken o yapraklarına sımsıkı tutunur. 'Büyümek' üzerine çok rahatlatıcı bir mesaj veren bu kitapta hem görseller hem kullanılan dil oldukça yalın ve sakin. Çocuklara değişimden korkmanın, yenilenmekten endişe duymanın normal olduğunu anlatan, kendimizi hazır hissettiğimiz ve cesaretimizi topladığımızda yenilenmenin önemini anlatan bu hikaye kütüphanemizin şüphesiz favorilerinden. 

 

20. Zola'nın Fili / Zola's Elephant, Randall de Seve

KVA Çocuk

Yan evlerine Zola adında bir kız taşındıktan sonra, evden gelen sesleri dinleyerek Zola'nın bir fili olduğunu varsayan ve bununla ilgili hikayeler yazan küçük bir kızın, gerçeği öğrenmek ve Zola'yla tanışmak için yapması gereken tek şey aslında cesaretini toplayıp kapısını çalmak!

Ön yargılarımızın sıklıkla yanlış değerlendirmelere neden olduğunu ve bu yüzden hayata dair çok şey kaçırdığımızı anlatan harika bir hikaye. Caldecott ödüllü Pamela Zagarenski tarafından resmedilen kitap ayrıca bir görsel şölen niteliğinde.