YAZI —   |   FOTOĞRAFLAR — DAMLA ÖZGÜ AKYEL

Semt: Datça, Muğla

Ev Sahipleri: Damla Özgü ve Erdem Akyel

Çocukları: Mavi (2 buçuk yaşında)

Oda Büyüklüğü: 8 metrekare

Mimar: Mustafa Öztopal

Doğma büyüme İstanbullu Damla Özgü Yıldız Akyel, Londra’daki bir yıllık yüksek lisans deneyimi dışında tüm hayatını İstanbul'da geçirmiş. Eşi Erdem Akyel ile Datça’da doğmasına rağmen ilkokuldan sonra yaşamını hep farklı şehirlerde sürdürmüş. İkili tanıştıktan sonra da hep İstanbul’da yaşamışlar ve evlilik sonrası yaşayacakları evi de İstanbul’da kurmuşlar. Sonra rüzgar bir anda ters yöne esmeye başlamış… İstanbul’daki düğünden sonra ikinci düğün için Datça’ya giderken Damla Özgü Yıldız Akyel, hiç aklında yokken hayatlarını değiştiren o soruyu sormuş: “Datça’ya taşınalım mı?”

Çift, tüm kurulu düzenlerinden vazgeçerek balayı dönüşü Datça’ya yerleşmiş. Damla Özgü Yıldız Akyel, bu kararı verirken kendi kendine vakit geçirmeyi sevmesine güvenmiş. Tabii, yine de pek çok arkadaşından kilometrelerce uzakta olmanın, her istediğinde kahve içip sohbet edememenin zaman zaman kalbini sızlattığını söylemeden edemiyor. Yine de Datça’nın denizine, doğasına, mahalle kültürüne ve bir yerden başka bir yere gitmenin kolaylığına çok kolay adapte olduğunu söylüyor.  

Akyel çiftinin Datça’daki hayatlarının dönüm noktalarından biri de  2017 yılının sonlarına doğru aralarına katılan kızları Mavi olmuş. Biz de sizi Datça’da yeniden kurulan bir hayatın hikayesinde ve Mavi’nin odasında iç ısıtan bir yolculuğa çıkarmak istedik.

 

Ikea beşikAnthropologie dönenceIkea ahşap sayılar, özel yapım kitaplık, Marta Abad Blay 'Girl' posteri

 

Bize biraz kendinizden ve ailenizden bahseder misiniz?

Ben şehirplancısıyım fakat hem Datça’ya taşınmamız hem de Mavi’nin doğumu ile birlikte daha farklı alanlara yöneldim iş anlamında. Çocuk yogası eğitmenliğine başladım ve şimdilerde de bir kahveci açıyorum. Eşim Erdem, kızım Mavi ve 2 köpeğimiz ile yaşıyoruz. Erdem ve ben seyahat etmeyi çok seviyorduk ve Mavi doğunca onu bu tutkumuza ortak etmek için 2 yaşına kadar 9 şehir, 8 ülke gezdik. Sonrasında pandemi dönemi başladı ve ara verdik.

Poklon yer minderi, Poklon gökkuşağı aksesuarlar, Ikea şifonyer, H&M Home oyuncak köpek, Ikea perde

 

Yaşadığınız evde ne zamandır oturuyorsunuz? Evinizin hikayesini öğrenebilir miyiz?

Bu evde 2,5 yıldır oturuyoruz. Tüm projeyi eşim ve ben yürüttük, çizimini Mimar Mustafa Öztopal yaptı. Evimizin yapım aşamasında ben hamileydim ve açıkcası zorlu zamanlar oldu. Şimdi evimizin her noktasına bakınca seçim yaptığımız anlar, zorluklarımız ve inşaat sürecindeki komik hallerimiz geliyor aklıma.

Ikea şifonyer, Ekinakis illustrasyonlarRootist dönence

 

Genel hatlarıyla dekorasyon tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

Dekorasyon olarak özellikle tek bir tarza bağlı kalmak yerine daha konformist tercihlere yöneliyorum. Bana kalırsa bizim evimizin genel dekorasyon hissi rahat ve modern, bununla birlikte verandamız daha sahil evi tadında, mutfağımız ise daha country tarzında diyebilirim. 

Mavi'nin odasını dekore ederken kendi tarzınıza mı bağlı kaldınız yoksa farklı bir yönde mi ilerlediniz?

Mavi’nin odasını dekore ederken rahat ve işlevsel bir oda yaratmaya özen gösterdik. İki konu benim için önem teşkil ediyordu; cinsiyet kalıplarından uzak bir oda hazırlamak ve aldığımız mobilyaların uzun vadede kullanılabilir ve sürdürülebilir olması. Beşik dışında neredeyse tüm mobilyaları ve eşyaları evin başka odalarında da kullanabileceğimiz şekilde seçtik.

Cuddle and kind oyuncak tavşanMarta Abad Blay poster

 

Mavi'nin odası için ilham kaynağınız neydi? Herhangi bir tema veya renk etrafında yoğunlaştınız mı?

Mavi’nin odada keyifle kitap okuyacağı ve rahatça zaman geçirebileceği alanlar yaratmak önceliğimdi. Odadaki eşyaların sade ve işlevsel olmasını istedik. Ahşap, beyaz, yeşil gibi doğal tonlar ve malzemeler kullanmaya dikkat ettik.

Poklon yer minderiIkea duvar rafı

 

Odayı dekore ederken sizi zorlayan bir detay oldu mu?

Mavi’nin odasının içinde banyo var ve bu banyonun kapısı yok. Aslında baştan dekore ederken öyle olmasını biz tercih etmiştik fakat zamanla bu açıdan soru işaretleri oluyor kafamda. Bir de oda metrekare olarak çok küçük, bu yüzden mobilyalar ve eşya tercihlerimizi çok detaylı düşünerek yapıyoruz.

Mavi doğduktan sonra ihtiyaca göre odada değişiklikler yaptınız mı?

Mavi ilk doğduğu zaman odasında emzirme koltuğu olarak kullandığımız büyük bir koltuk ve üç raflı bir kitaplığı vardı. Şimdilerde ise bu koltuğun yerini bir çalışma masası ve sandalye aldı. Tabi bir de kitap hayatımızın önemli bir parçası olduğu için iki adet daha kitaplık ekledik. Kitap okutmayı ve incelemeyi çok seviyor, biz de onun bu tutkusuna destek olmak istiyoruz.

Zara Home rattan kitaplık, Ikea mavi sepet

 

Mavi'nin odasında sizin için en özel parça hangisi?

Mavi ile yaptığımız ilk yurtdışı seyahatimizden aldığımız at ve üzerindeki kurşun asker objesi. O zaman sahip olduğum tüm kaygıları, telaşımı ve korkularımı hatırlıyorum ona bakınca. Atı aldığımız seyahatin üzerinden 20 aydan fazla zaman geçti ve bu geçen zamanın, yaşadığımız değişimlerin hatırası gibi bizim için. 

Cuddle and kind tavşan oyuncak

 

Mavi'nin bu odada en sevdiği alan, köşe, detay sizce nedir?

Kitaplığı ve çalışma masası. Odasında Mavi’yi kitaplarını karıştırırken ya da masasında boya yaparken bulmak çok keyifli.

Ikea çalışma masası, Ikea bankPaperwork poster

Anthropologie M harfi, Zara Home rattan kitaplık, Zara Home çerçeve

 

Çocuk odası dekorasyonu için en sevdiğiniz markalar / mağazalar / online alışveriş siteleri hangileri?

Anthropologie, Potterybarn Kids, Zara Home, Crate and Barrel Kids, Ikea ve Ekinakis.

 

 

Odanın tüm detayları;

Beşik: Ikea

Şifonyer: Ikea

Aktivite masası: Ikea

Sandalye: Ikea 

Ahşap kitaplık: Özel yapım

Rattan kitaplık: Zara Home

Perdeler: Ikea

Yer kitaplığı: Ikea 

Halı: Lorena Canals

Lamba: Vizyoline

Şifonyerin üzerindeki mint lamba: Monomio

Beşiğin üzerindeki sayılar: Ikea

Kitaplığın üzerindeki kız çizimi: Marta Abad Blay

Dönence: Anthropologie

Gökkuşağı süs: Poklon

Yerdeki minder: Poklon

Şifonyerin üzerindeki vazo: happyceramics

Şifonyerin üzerindeki hayvan çizimleri: Ekinakis

Şifonyerin üzerindeki tavşan: Cuddle and kind

Şifonyerin üzerindeki M harfi: Anthropologie

Çalışma masasının üzerindeki çizimler: Paperwork

Gold dönence: Root.ist

Renkli oyuncak kutuları: Aykasa 

Piknik sepeti: Zara Home 

Mavi sepet: Ikea

Büyük zürafa: H&M Home