YAZI —

Trençkot her ne kadar giyim jargonumuza Burberry ile girmiş bir parça olsa da zaman içinde klasik mertebesine ulaştı; sayısız markanın orijinal modelin varyasyonlarını yaratmasına zemin hazırladı. Erkek giyiminden kadın gardırobuna transfer olan trençkotların feminen-maskülen imajı, Marlene Dietrich (A Foreign Affair), Audrey Hepburn (Breakfast at Tiffany’s), Susan Sarandon (Kramer vs. Kramer) gibi aktristler sayesinde pekişti. Tabii fonksiyonelleriğini asla bir kenara atamayız. Ki bu da trençkotları, kadınların gözünde blazer ceket kadar vazgeçilmez kıldı. Doğrusunu isterseniz trendler bizi pek ilgilendirmiyor ama her mevsim başında hissettiğimiz gibi –büyük olasılıkla yenilenme ihtiyacından- gardırop güncellemesi yapmayı yerinde buluyoruz.

 

PARLAK NUDE

Baharla birlikte ortaya çıkan beyazı, dökümlü bir trençkotta kullanmak mevsime güçlü bir başlangıç olarak nitelendirilebilir. Geniş paçalı siyah bir jean (mümkünse Totême’in müthiş kuplu pantolonlarından) ve üzerine puantiye veya çiçek desenli bluz look’unu kısa topuklu, yuvarlak burunlu ayakkabılarla ve Barok inci küpelerle hayal ediyoruz.

 


 ASİMETRİK MAKSİ

 

Asimetrik kesim trençkota karakter katar ve Jil Sander’ın çift düğmeli, geniş yakalı versiyonu bunun kusursuz bir örneği. Bu tip bir parçayı diz üstü etek ve bluz gibi formel kıyafetlerle de, çizgili maksi elbiselerle de giymek mümkün. Siluet sivri burun babet ayakkabılarla tamamlanabileceği gibi; bilekte biten mini topuklu botlarla da kombinlemek mümkün.


TOPRAK ZEMİN

İskandinav minimalizminin kesimlerle gösterişli olabileceğine dair şu sıralar elimizdeki en iyi kanıt Totême markası. Altı sıra kemik rengi düğmeler, manşetlerdeki deri detaylar, sivri yakalar ve gabardin kumaşıyla orijinale getirilen en cool yorum var kaşınızda. O nedenle kendisiyle beyaz tişört, jean gibi yalın parçalar, hafif topuklu espadrillerle yaza göndermeler içeren, dikkati aksesuar detaylarıyla çeken siluetler oluşturulabilir.