Ürün sepete eklendi

Lohusalık Döneminde Bedene ve Ruha İyi Gelen Çaylar

YAZI —   |   FOTOĞRAF — Dominika Brudny

Lohusalık döneminde, hormonların dengelenmesi, olası kanamaların durdurulması ya da ruhsal dengesizliklerin giderilmesi büyük bir önem taşıyor. Bu süreçte size iyi gelecek şeylerden biri de bitkisel çaylara, aromaterapik yağlara, protein ve karbonhidrat içeren yiyeceklere odaklanarak vücudunuza gereken ilgiyi kibarlıkla göstermektir. Karşınızda lohusalık döneminde mutlaka alışveriş listenize eklemeniz gereken, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin ve aynı zamanda iyileştirici özellikleri de bulunan bitkisel çaylar.

 

Ahududu Yaprağı Çayı

Ahududu yaprağı çayının uterusu güçlendirdiğini ve tonladığını, doğumla ilgili oluşabilecek genel travmaları engellediğini mutlaka duymuşsunuzdur. Fakat ahududu yaprağı çayının faydaları sadece doğumla sınırlı kalmayıp doğum sonrası dönemde de devam ediyor. Doğumdan sonraki altı hafta boyunca, uterusu normal boyutlarına getirmekte etkin rol oynayan ahududu yaprağı çayı, annelerin postpartum dönemde yaşadıkları ağrıları da içeriğinde bulunan B vitaminleri, magnezyum, potasyum ve demir sayesinde minimuma indiriyor.

 

Limon Balsamı Çayı

Duygudurum bozukluğuna, konsantrasyon eksikliğine ve uyku sorunlarına iyi geldiği bilinen limon balsamı çayının etki alanı postpartum döneme kadar uzanıyor. Zihni sakinleştiren ve ruh halini dengeleyen sedatif bileşenlere sahip limon balsamı çayı, doğum sonrası depresyon ve anksiyete ile mücadele ederek modunuzu yükseltir. Fakat limon balsamı çayının sütü azaltma riski olduğu için çok dikkatli tüketilmesi tavsiye ediliyor.

 

Papatya Çayı

Pasifloranın en doğal hali olarak bilinen papatya çayı, doğum sonrası ilk haftalarda yeni annelik rolünüze ısınırken sizi konfor alanınızda tutar. Kaygıyı yatıştıran ve aynı zamanda uyku kalitenizi artıran papatya çayı, lohusalık döneminde değişken ruh halinizi dengeler. Aynı zamanda bebeğiniz uyku problemi yaşıyorsa papatya çayı, anne sütü yardımıyla onun da sakinleşmesini ve daha rahat uyumasına yardımcı olur.

 

Isırgan Otu Çayı

Isırgan otu çayı, hamilelik döneminde yol açtığı düşük tehlikesinden dolayı yasaklar listesinde olsa da doğumdan sonra görülen kanamaları en aza indirir. Ayrıca kandaki demir rezervini yeniden yükseltmeye yardımcı olan ısırgan otu çayı, vücudu sakinleştirir ve doğal bir süt artırıcıdır.

 

Karahindiba Kökü Çayı

Karahindibanın anne sütü üretimini artırdığı ve karaciğer detoksuna yardımcı olduğu bilinir. Doğum sonrası çatlaklarını ve deforme cilt dokusunu içeriğindeki C vitamini ve A vitaminiyle onaran karahindibayı, tercihinize göre çay ya da latte olarak tüketebilirsiniz. C ve A vitaminlerinin dışında karahindiba çayı demir, kalsiyum, magnezyum ve potasyum açısından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Doğum sonrası ilk haftalarda kabızlık sorunları yaşayan anneler de karahindiba çayını tercih edebilir.