YAZI —   |   FOTOĞRAFLAR — DOĞA AKTAN

Semt: Çukurbağ, Kaş

Ev Sahipleri: Doğa ve Erkan Can

Çocukları: Leo Ali (2 yaşında)

Oda Büyüklüğü: 12 metrekare

 

Turizmle ilgilenen Doğa ve Erkan Can çifti evlendikten sonra Kaş'a taşınma kararı alıp burada yepyeni bir hayata başlamışlar. İki sene önce oğulları Leo Ali'nin aralarına katılması ile üç kişilik bir aile olarak şehire hem yakın hem de gürültüsünden uzak konumlanmış evlerinde sakin bir yaşantı sürüyorlar. Doğa, Kaş'ta yaşama kararının en çok da Ali doğduktan sonra ne kadar yerinde bir karar olduğunu farkediyor.

Evlerinin tamamında doğal materyaller ve renkler tercih eden Doğa ve Erkan, Ali'nin odasını dekore ederken de bu tarzdan uzaklaşmadan sakin bir oda yaratmışlar. Ali'nin büyümesiyle odaya eklenen aksesuarlar ve oyuncaklar ise bu natürel renklerdeki odaya hareket katan öğeler olmuş. Kendi odalarına yakın olması dolayısıyla çocuk odası olarak kullanmayı tercih ettikleri bu oda evin en küçük yatak odası. Fakat açık renkler ve sade mobilyalarla Doğa bu odaya ferah ve aydınlık bir hava katmayı başarmış. 

İşte, ailecek belki de şu sıralar en çok vakit geçirdikleri Leo Ali'nin odası, dekorasyon süreci ve tüm detaylarıyla karşınızda...

Beyaz Ikea şifonyer, Zara Home sarı yıldız kulplar, Poklon.y gökkuşağı, Zara Home bambu duvar rafı, Petit Collective x Le Conteur oyuncak aslan, Ikea beyaz lambaKaravan Kids dönme dolap

 

Bize biraz kendinizden ve ailenizden bahseder misiniz?    

Eşim Erkan’la birlikte yaklaşık beş senedir Kaş’ta yaşıyoruz. Oğlumuz Leo Ali’nin iki sene önce dünyamıza katılmasıyla birlikte üç kişilik bir aile olduk. Eşimle tanıştıktan bir süre sonra Kaş’a taşınmaya karar verdik ve evlendikten sonra da burada yaşamaya devam ettik. İkimiz de turizmle uğraşıyoruz, şu an faaliyette olan iki otelimiz var. Şu sıralar içinde olduğumuz pandemi sürecinde tüm günümüzü Leo Ali ile birlikte geçiriyoruz, sezon öncesi birbirimize doyduğumuz, enerji depoladığımız bir süreçteyiz.   

 

Little Kids Shop pleksi raf, Mudo Concept sepetler

 

Kaş'ta yaşamınız nasıl? Buraya taşınmak hayatınızda neleri değiştirdi?

 Ben doğma büyüme İstanbul'luyum, eşimse Antalya'lı. Evlendikten sonra beraber Kaş'ta yaşamaya başladık ve hayatımızda çok fazla dinamik değişti, özellikle benim adıma. Parmak arası terliklerimle, makyaj yapmayı unuttuğum, doğal ve kendim gibi olduğum sade bir hayatla tanıştım. Deniz hayatımda çok önemli bir yer edindi. Özellikle Ali doğduktan sonra, canımız istediği an deniz kenarında piknik yapabilmek, köyde ineklerin, keçilerin peşinden koşabilmek, bahçede onun özgürce koştuğunu görebilmek... Bunlar ailemiz için çok kıymetli olanaklar haline geldi. Şimdi kalbimin bir yanı İstanbul'u, vapuru, Moda'yı, gençlik yıllarımı içten içe çok özlese de, Kaş'ta yaşıyor olmak paha biçilemez...  

  

Yaşadığınız evde ne zamandır oturuyorsunuz? Evinizin hikayesini öğrenebilir miyiz?

Evimize 2019 senesinin Eylül ayında taşındık. Rum evleri örnek alınarak tasarlanmış, odaları kubbeli ve yüksek tavanlı, ufak bir bahçesi olan, müstakil bir ev. Daha önce merkezde bir dairede oturuyorduk, şimdi denize 10 dakikalık bir uzaklıktayız. Bazen evimizin önünden keçiler geçiyor, bazen at, bazen inek.. Ali için çok doğru bir karar verdiğimizi düşünüyorum hep. Kaş’ın dışında ama aynı zamanda da içinde olacak kadar yakın olmak bize iyi geliyor.

 

Genel hatlarıyla dekorasyon tarzınızı nasıl tanımlarsınız? 

Aydınlık, sade, naturel tonlarda evlerden hoşlanıyorum. Kendi stilim de buna yakın diyebilirim. Beyaz, bej, toprak tonları, hardallar, hasır, hazeran gibi renkler ve doğala yakın materyaller dekorasyon zevkime hitap ediyor. Ve olmazsa olmaz bitkiler! Evimizin her yerinde bir yeşillik görebilirsiniz.

 Ikea çekmeceli oyuncak dolabı, Mudo Home hasır sepetler, Pop by Gaea posterler, Little Kids Shop pleksi kitap rafı, Zara Home yuvarlak kilim, H&M Home boy ölçer

 

Ali'nin odasını dekore ederken kendi tarzınıza mı bağlı kaldınız yoksa farklı bir yönde mi ilerlediniz?  

Evimizin her yerinde aşağı yukarı benzer tarzları uygulamaya çalıştım. Ali’nin odasında da sade ama bir çocuğa hitap edebilecek, onu yormayacak, ufak dokunuşlarla odaya hareket katmaya çalıştım. Aldığımız sade mobilyaları aksesuarlarla kişiselleştirdik. Örneğin beyaz Ikea şifonyerin kulplarını değiştirdik.

 Ali'nin odası için ilham kaynağınız neydi? Herhangi bir tema veya renk etrafında yoğunlaştınız mı?    

Bej, hardal, sarı, mint gibi doğal ve sıcak tonların kombinasyonundan oluşan bir palet üzerinde ilerledim. En son oyuncak dolabının üzerine bir yuvarlak boyadık, sanırım odasında maviye yakın tek ton bu. Odadaki sarı hakimiyetini biraz kırdığını düşündüğüm için sonuçtan çok memnunum.

La Pomme yer minderleri, Ikea beşik, Bohointhehome duvar süsü, Brushka Kids Leo banner, H&M Home gökkuşağı şeklinde yastık, Zara Home piknik sepeti

  

Odayı dekore ederken sizi zorlayan bir detay oldu mu?

Odasının enlemesine bir dikdörtgen oluşu ve küçük metrekaresi beni biraz zorladı. Kapının hemen arkasına kitaplık koyarak ve raf ekleyerek biraz alan yaratmaya çalıştım. 

Ali'nin doğumundan itibaren odada ne gibi değişiklikler yaptınız?   

Emzirme koltuğunu çıkardık. Eskiden sadece şifonyer kullanıyorduk, Ali büyüyüp eşyaları çoğalınca odaya bir de dolap ekledik. Aktivite masası ve oyuncak dolabı çok kurtarıcı oldu. Daha önce tam bir bebek odasıydı, şimdi ise tüm gününü aktif bir şekilde geçirdiği, içinde yaşadığı bir alanı var. Tekerlekli servis arabasında depoladığımız bezler, ıslak mendiller yerini oyuncaklara ve boyalara bıraktı. Resim ve değişik faaliyet çalışmalarının hayatımıza girmesiyle birlikte aktivite masasının üzerine önümüzdeki günlerde bölmeli bir pano eklemeyi düşünüyorum.

 

 

Ali'nin odasında sizin için en özel parça hangisi?

Henüz yeni doğduğunda çektiğim, rüyasında gülümsediği bir fotoğrafının takılı olduğu ayaklı çerçeve. Her baktığımda içimi ısıtıyor ve o bebek kokusu burnuma geliyor..    

Zara Home bambu duvar rafı, Petit Collective x Le Conteur Aslan oyuncak, Le Conteur Aslan büstü, Hobikutu Leo yazısı 

 

Ali'nin bu odada en sevdiği alan, köşe, detay sizce nedir?

Sanırım aktivite masası ve minderleri. Aldığımızdan beri kitap okurken, oynarken sürekli altına minderini koyar ve oturmam için bana da diğerini uzatır. Pikniğe, bahçeye, her yere taşıdık!

 Ikea aktivite masası, Zara Home sandalyeler, Unigo oyun halısı

 

Çocuk odası dekorasyonu için en sevdiğiniz markalar / mağazalar / online alışveriş siteleri hangileri?    

Birçok değişik markayı takip ediyorum. Ama sık sık girip baktıklarım: Zara Home, H&M Home, Kids Living Etc., Petit Collective, Ikea, Karavan Concept, Le Conteur, Poklon.y.

 

Ikea beyaz tekerlekli servis arabası

Ikea beyaz tekerlekli servis arabası, Ikea ahşap beşik, Unigo oyun halısı, La Pomme yer minderleri, Ikea aktivite masasıZara Home sandalyeler

 

Odanın tüm detayları;

Beşik: Ikea

Leo Banner: Brushka Kids

Beşiğin üstündeki makrome: Bohointhehome

Aktivite Masası: Ikea

Sandalyeler : Zara Home

Yeşil dolap: Mobilyacı tarafından özel yapılmış

Yıldız Kulplar : Zara Home

Dolapta asılı gökkuşağı: Poklon.y

Şifonyer : Ikea

Lamba: Ikea

Dönme dolap: Karavan Kids

Şifonyer üstündeki raf: Zara Home

Raftaki aslan : Petit Collective x Le Conteur

Rafta Asılı hayvan büstü: Le Conteur

Rafta asılı Leo yazısı: Hobikutu

Minderler: Petit Collective

Tekerlekli piknik sepeti: Zara Home

Oyuncak Dolabı: Ikea

Oyuncak dolabı üstündeki sepetler: Mudo Concept

Pleksi raf: Little Kids Shop

Huş Çerçeveler: Ikea

Resimler: Pop By Gaea

Tekerlekli servis arabası: Ikea

Yuvarlak kilim: Zara Home

Boy ölçer: H&M Home

Oyun Halısı: Unigo