YAZI —   |   FOTOĞRAFLAR — BURAK TEOMAN

Semt: Arnavutköy

Ev Sahibi: Hazal ve Yağız Özgüven

Çocukları: Lara (6 aylık)

Mimar: Serra Özbay, SOS Interior

Oda büyüklüğü: 15 metrekare

 

Hazal Özgüven, kızı Lara'nın odasını hazırlarken Arnavutköy’deki evlerinin modern çizgilerine sadık kalmış ve Monique Lhuillier’in Pottery Barn için tasarladığı masalsı bebeklerden ilham alarak odaya romantik detaylar eklemiş. Odanın tasarım sürecinde mimarları Serra Özbay ile çalışan ve mobilya için Piccoli Interior'ı tercih eden Hazal Özgüven, uçuk pembenin beyaz ve altın tonlarıyla buluştuğu odada oldukça dingin bir hava yaratmayı başarmış.

Siz de yalın ama özgünlüğüyle ruhu okşayan bir çocuk odası dekorasyonu için stil arayışındaysanız Lara’nın odasından ilham alabilirsiniz.

İşte, Hazal Özgüven'in ağzından bu modern ve romantik odanın hikayesi…

 

Piccoli Interior beşik ve şifonyer, Vivense Goldea lambaderMinividuals yastıklar

 

BİZE BİRAZ KENDİNİZDEN VE AİLENİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

İzmir doğumlu, Felsefe mezunu ve sonunda kendini bankacılıkta bulmuş, çalışan bir anneyim. Bir bankanın Müşteri Analitiği ve İnovasyon ekibinin direktörlüğünü yapıyorum. Eşim Yağız ile bir seyahatim sırasında Mısır’da, piramitlerde tanıştık ve dört yıldır da evliyiz. 9 Eylül 2019’da minik Lara’mız aramıza katıldı ve çekirdek ailemizle Beşiktaş, Arnavutköy’de yaşıyoruz.  

 

EVİNİZİN HİKAYESİNİ ÖĞRENEBİLİR MİYİZ? 

Evimize 2019 Şubat ayında tam da Lara’nın aramıza katılacağı haberini öğrendiğimiz günlerde taşındık. Şehrin içinde, iş yerlerimize yakın, aynı zamanda da kasabını, manavını tanıdığımız, mahalle havası olan bir semtte yaşamak istiyorduk. Bir yandan da bebek planları yaparken puseti alıp rahatça dolaşabilmek için parklara, sahile yakın olsun hayalimiz vardı. Tüm bu düşüncelerle, Arnavutköy bizim için ideal bir seçim oldu. Bazı evleri gördüğünüzde planlarınızı ya da aklınızdaki soru işaretlerini kenara koyar ve orada bir süre oturmak istersiniz ya, bizimkisi de tam öyle oldu. Planlarımıza göre küçük mü, çok tadilat gerekir mi, site yerine apartman dairesi olması sorun çıkarır mı gibi endişelerimiz olsa da, evi görür görmez kendimizi içinde hayal ettik, hemen taşınmak istedik ve seçimimizden de çok mutluyuz.

 

GENEL HATLARIYLA DEKORASYON TARZINIZI NASIL TANIMLARSINIZ? 

Dekorasyon tarzımız modern, yalın çizgilere uygun diyebiliriz. Evimizi dekore ederken, yoğun iş tempomuzdan sonra her akşam evde olacağımız birkaç saatin olabildiğince rahat geçmesi bizim için en önemli kriterdi. Fonksiyonel ve olabildiğince mobilyalara uyumlu aksesuarlar seçmeye çalıştık. Bunu Lara’nın odasını dekore ederken de devam ettirdik. Tabii mimarımız Serra Özbay – SOS Interior’ın da aklımızdakini gerçeğe yansıtmak konusundaki desteği de işimizi çok kolaylaştırdı. 

 

LARA'NIN ODASINI DEKORE EDERKEN KENDİ TARZINIZA MI BAĞLI KALDINIZ YOKSA FARKLI BİR YÖNDE Mİ İLERLEDİNİZ? 

Lara’nın odasını dekore ederken kendi tarzımızın biraz dışında da öğeler olması için Piccoli ile çalıştık. Evimizin geneline hakim gri tonlara pembe, beyaz ve altın sarısı tonlar ekleyerek biraz daha renk ve heyecan katmaya çalıştık. İlk defa Lara’nın odasında duvar kağıdı tercih ettik. Eski beşiklerden esinlenerek torna / el işçiliği ile üretilmiş zarif ve sade hatlı bir beşik ile odaya nostaljik bir hava katmış olduk. 

 

LARA'NIN ODASI İÇİN İLHAM KAYNAĞINIZ NEYDİ?

Lara’nın odasını tasarlamaya başlarken ilk satin aldığımız şey, gördüğümüz anda aşık olduğumuz Monique Lhuillier’in Pottery Barn için tasarladığı, masal kahramanlarını andıran bebeklerdi. Tüm odayı bu bebekleri düşünerek, onlara uyumlu dekore etmeye çalıştık diyebilirim. 

Vivense Goldea lambader, Minividuals yastıklarMonique Lhuillier for Pottery Barn bebekler

 

ÇOCUK ODASI DEKORASYONU İÇİN EN SEVDİĞİNİZ MARKALAR VE MAĞAZALAR HANGİLERİ? 

Anthropologie ve Pottery Barn evimizin genel dekorasyonu için de sevdiğimiz markaların başında geliyor. Piccoli ile de çocuk odası dekorasyonu yolculuğumuzda tanıştık ve hem zevk hem de kalite olarak çok uyumlu bir ekip olduk.  

 

ODAYI DEKORE EDERKEN SİZİ ZORLAYAN BİR DETAY OLDU MU?

Odamızın içinde, içi gerçekten çok kullanışlı olan ama dış görünümünü hiç sevmediğimiz gömme bir dolap vardı. Bundan ne vazgeçebiliyorduk, ne de o haliyle kullanmak istiyorduk. Sonunda mimarımızın önerisiyle dolabın içini tutup, sadece kapaklarını değiştirerek eskisinden tamamen farklı bir hava yakaladık. Yeni kapakları çıtalar ile ayırıp aralarını tasarımlarını çok beğendiğimiz Danimarkalı mimar Arne Jacobsen’in tasarımı, Borastapeter marka duvar kağıdı ile süsledik. Duvar kağıdı ile uyumlu gold renkli kulplar kullandık.

 

LARA'NIN ODASINDA SİZİN İÇİN EN ÖZEL PARÇA HANGİSİ?

Lara’nın odasındaki en özel parça yatağının olduğu duvarı kapladığımız beyaz ve pembe renklerdeki Borastapeter duvar kağıdı diyebilirim. Modelin ismi Poem d'Amour, mitolojik bir aşk hikayesini anlatıyor. Duvar kağıdında pembe fon üzerine hikayenin karakterleri beyaz ile resmedilmiş. Hem güzel, romantik bir hikaye anlatması hem de bunu anlatırken sade bir ton kullanması bizi çok etkiledi. Lara’nın da büyüdükçe, etrafıyla daha çok ilgilenmeye başladıkça duvar kağıdını çok dikkatli bir şekilde inceleyip oradaki figürlerle adeta konuşmaya başlaması bizi ayrıca mutlu ediyor.    

 

Odanın tüm detayları;

Gri emzirme koltuğu, HAMM

Duvar kağıdı, Borastapeter marka, Piccoli Interior'dan alınmış

Ponpon detaylı sepet, Lorena Canals

Halı, Lorena Canals

Mobilyalar, Piccoli Interior

Duvardaki resimler, Paperwork

Alt değiştirme matı, Leander

Metal sepetler, H&M

Metal çerçeve, H&M

Tavşanlar, Jellycat

Yastıklar, Minividuals

Lambader, Vivense
 
Avize, Besa Design

Bebekler, Pottery Barn x Monique Lhuillier  

Aksesuarlar, Anthropologie

Tavşan kulplar, Anthropologie 

Kitaplar, Baby University Board Books

Peluş fil, IKEA

Pembe battaniye, Jellycat