Ürün sepete eklendi

Küçülen Kıyafetleri ve Artık Oynanmayan Oyuncakları Değerlendirme Yöntemleri

YAZI —   |   FOTOĞRAF — SF GIRL

Çocukların büyüme hızı söz konusu olunca çoğu zaman sezonluk alışveriş yapmak gerekiyor. Bir mevsimden diğerine aktarılan kıyafetler özellikle 0-2 yaş aralığında çok daha az oluyor. Büyüme hızlarına paralel olarak ilerleyen algıları da oynadıkları oyunlara, doğal olarak oyuncaklara da yansıyor. Bu nedenle oyuncaklara yenileri eklendikçe bir köşede oynanmayanların sayısı giderek artıyor. Bir süre sonra artık giyilmeyen ve kullanılmayan torbalar dolusu kıyafet ve oyuncak, evde kendilerine yer bulamayabiliyor.

İkinci bir çocuk ya da yakınlarınızın yeni doğacak bebeği gibi ihtimaller söz konusu değilse zaman aşımına uğrayan bu eşyalarla ne yapabilirim diye soruyor olabilirsiniz. Bu noktada karşınızda iki güçlü seçenek belirebilir; dilerseniz bağışlayabilir dilerseniz satabilirsiniz.

 

Bağış Yapmak İçin Öneriler 

KEDV

1986 yılında kurulan ve kâr amacı gütmeyen olan KEDV, kadınların yaşamlarını iyileştirme çabalarına destek olmak ve yerel kalkınmadaki liderliklerini güçlendirmek için çalışan bir sivil toplum kuruluşu. KEDV giysi ve oyuncak gibi kullanılabilir durumdaki eşyalarınızı bireysel olarak bağışlayabileceğiniz bir adres. İkinci el ürün bağışı hakkında bilgi almak için telefonla ulaşabileceğiniz gibi  dilerseniz kedv@kedv.org.tr adresine yazabilirsiniz. Bağışlar bireysel olarak, kuruluşun Beyoğlu'ndaki adresine yapılıyor.

 

Sevgi Mağazası

Kullanılmayan giysi ve oyuncakları değerlendirmek için yıllardır hizmet veren derneklerden biri de Sevgi Mağazası. Yardım faaliyetlerini Acıbadem'deki ofislerinde yürüten Sevgi Mağazası, ayakkabı, çanta, oyuncak, giysi gibi kullanılabilir ve temiz durumda olan her türlü eşyalarınızı kabul eden ve ihtiyaç sahiplerine ulaştıran yerlerden biri.  (Covid-19 salgını sebebiyle Sevgi Mağazası geçici olarak kapalı.)

 

Kadıköy Belediyesi

Kadıköy Belediyei "Açık Gardırop" hizmeti ile kullanılabilir durumda olan 2. el oyuncak, kitap ve giysiler temizlendikten sonra, desteğe ihtiyacı olan bireylere (Anadolu'ya) ulaştırılıyor. Bu hizmetten yararlanmak isteyenler Açık Gardırop 2. El Giysi Mağazası ve Anadolu’ya Yardım Birimi'ne giysi,oyuncak, kitap,vb. bağışlar için yıl boyunca tüm iş günlerinde müracaat edilebiliyor. Bağışlarınızı kendiniz teslim edebileceğiniz gibi, hizmet birimini 0216 545 72 28 numaralı telefondan aradığınız takdirde, bir aylık bir süre sonunda evinizden de teslim alabiliyorlar.

 

Tekstil Kumbarası

Belediyeler arasında giderek yaygınlaşan uygulamalardan biri de tekstil kumbaraları. Beşiktaş Belediyesi de Beşiktaş'ta 50 farklı noktaya yerleştirdiği tekstil kumbaraları ile kullanılabilir durumdaki atık tekstil ürünlerini toplayarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Bu kumbaralara attığınız kullanılabilir

kullanılabilir durumdaki tekstil ürünleri Afrika’daki ülkelere ve yardım organizasyonlarına gönderiliyor. Kullanılabilir durumda olmayanlar ise Hindistan’daki tesislerde battaniye ve çadır bezi üretiminde kullanılmak üzere dünyanın önemli yardım organizasyonlarına gönderiliyor.

  

Online Satış İçin Adresler

BebeCruz

BebeCruz sadece giysi, oyuncak ve kitapla sınırlı kalmayan, banyo bakımı ürünlerinden bebek odası eşyalarına, emzirme ürünlerinden taşıma araç ve gereçlerine kadar çok farklı kategorilerde ikinci el ürünleri yeni sahipleriyle buluşturan bir adres. Evinizdeki oyuncak ve giysi fazlalığını kâra geçerek azaltmak istiyorsanız spesifik olarak anne-bebek/çocuk ürünlerine yer veren BebeCruz aradığınız adres olabilir. Sitenin websitesi dışında aynı isimli uygulaması da bulunuyor. 

 

Tutumlu Anne

Kitap, giysi, oyuncak... İkinci alışveriş için öne çıkan sitelerden biri tutumluanne.com. Ürünlerin kategorilendirilmesi oldukça başarılı. Örneğin siteye bir oyuncak satmak için giriş yaparken kullanım durumu, hangi yaşa uygun olduğu, markası gibi bilgileri de ekleyerek, kullanıcıların aradıkları (sizin siteme yüklediğiniz) ürüne daha kolay ulaşmasını sağlayabiliyorsunuz. Sitenin akıllı telefonlar için aplikasyon seçeneği de bulunuyor.

 

Dolap

Oldukça geniş bir kullanıcı ağına sahip olan Dolap'ta kategori kısmına bebek veya çocuk yazdığınızda, oyuncak, kitap, giysi gibi farklı başlıklarda binlerce ikinci el ürün yer alıyor. Sistemin nasıl işlediğiyle ilgili soruların cevaplarını, sitenin en alt kısmında yer alan "satıcı soruları" kısmında bulabilirsiniz. Dolap uygulamasını telefonunuza yükleyerek de kullanmanız mümkün.

 

letgo

Aklınıza gelebilecek her türlü ikinci el eşyayı satabileceğiniz letgo'nun kategorilerinden biri de "Bebek ve Çocuk". Araba koltuğu, oyuncak, biberon, beşik... Artık kullanmadığınız tüm bebek/çocuk ürününü letgo'da satışa sunabilirsiniz. Havale işlemi olmadan ürünün direkt alıcıya teslim ediliyor oluşu letgo'yu benzerlerinden ayıran en büyük farkı. Satış işlemi öncesinde yapılacak sıkı pazarlıklara da hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.