YAZI —   |   FOTOĞRAF — GÖZDE KUMRU UÇAK

Kış kapıdayken çocuğunuzun gardırobunu gözden geçirmenin tam zamanı. Soğuktan etkilenmeden açık havanın tadını çıkarmak, yeterli kıyafete ve ekipmana sahip olmakla mümkün hale geliyor. Peki, bebeklerin ve çocukların kış gardıroplarının olmazsa olmazları neler?

Kış mevsimi; eve kapanmak, soğuk havalarda sokağa gerekli durumlar dışında adım atmamak anlamına kesinlikle gelmiyor. Yaz aşığı da olsanız bir sonraki güneşli mevsim için durmadan gün saymak yerine çocuklarınızla birlikte kendine has sayısız güzelliğiyle kışın tadını çıkarmaya çalışın. Tabii, üşümeden, hasta olmadan kışı yaşamanın yolu çocukları soğuk hava koşullarına yeteri kadar hazırlanmaktan geçiyor. Bizden size kış aylarında çocuk giyimi ile ilgili birkaç öneri…

 

Soğuk havalarda nasıl giyinmek gerekir? 

  • Hem kendiniz hem de çocuklarınız için kış aylarında konforlu olmanın sırrı kat kat giyinmek. Özellikle sıklıkla kapalı mekanlara girip çıkmanız gereken günlerde ekstra katmanlar, soğuktan donmanızı ve sıcaktan bunalmanızı önleyecek ideal seviyeyi bulmanızı kolaylaştırıyor. Katmanlı giyim, havanın güneşte sıcak gölgede soğuk olduğu yazdan kalma günler için de ideal.
  • Evrensel olarak kabul gören yaklaşıma göre yenidoğanlar ve bebekler, kış aylarında yetişkinlere göre bir kat daha fazla giyinmeli. Yani siz istediğiniz sıcaklığı iki kat giyinerek sağlıyorsanız, bebeğinize ekstra bir kat giydirebilirsiniz.
  • Çocuğunuzu kat kat giydirdiğinizde ve kısa süreliğine de olsa kapalı bir mekana girdiğinizde üstünden kıyafet çıkarmayı unutmayın.

Şişme montlar ya da kat kat giyinmek, kışın hayat kurtarıcı olsa da bir istisna söz konusu. Çocuğunuzu oto koltuğuna oturturken şişme montu veya üzerindeki diğer kalın katmanları mutlaka çıkarın. Çünkü mont ve diğer kalın kıyafetler oto koltuğundaki emniyet kemerinin işlevini yerine getirememesine neden oluyor ve olası kaza durumlarında risk oluşturuyor.

Amerikan Pediyatri Akademisi’nin de bu konuda söyleyecekleri var. İşte, AAP’a göre çocuklar için kış aylarında giyim konusunda dikkat edilmesi gerekenler:

  • Kışlık şapkalar ve bereler kulakları kapatmalı, sıcak tutan ve hafif bir materyalden üretilmiş olmalı.
  • Kışlık montların kapüşonları olmalı. Boynun etrafında gevşek büzme ipi olmadığına dikkat edin, çünkü özellikle küçük çocuklar için büzme ipleri tehlike oluşturabiliyor.
  • Tek parmaklı eldivenler sıcak havayı içeride tuttuğundan parmakları diğer eldivenlerden daha sıcak tutuyor. İçi astarlı eldivenler, örgü eldivenlere kıyasla daha ideal.
  • Kış aylarında yanınızda ekstra bir set kuru kıyafet bulundurun, çocuğunuzun kıyafetleri ıslandığında hemen üstünü değiştirin.
  • Soğuk ısırmasını belirtilerini ve hangi durumda soğuktan kaçıp kapalı bir ortama girmeniz gerektiğini öğrenin.

 

Kış İçin Kıyafet Listesi

Pamuklu temel parçalar

 

Katmanlı giyimin olmazda olmazı pamuklu atletler, body’ler, tişörtler... Özellikle çocuğunuzun tenine değen ürünlerin %100 pamuklu olması önemli. Sentetik materyallerden üretilen atletler, tişörtler teri emmediği için hem konforsuz hem de sağlıksız. Pamuklunun yanı sıra kış ayları için %100 doğal yün ya da yün karışımlı kumaşlar da ideal.

Termal Kıyafetler

Her gün olmasa da hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü günlerde, kayak tatillerinde ya da outdoor aktivitelerinde termal iç çamaşırları, içlikler ve termal çorap büyük konfor sunuyor. Sıcak havayı içlerine hapseden termal kıyafetler, ısı kaybını önlüyor.

Çorap

Çok soğuk havalarda pamuklu çoraplar yetersiz kalıyor. Yün çoraplar pamuklu çoraplara iyi bir alternatif olsa da çocuklar yün çorabın hissinden rahatsız olabiliyor. Bu durumda yün ve pamuk karışımlı çoraplara ya da termal ürünlere yönelebilirsiniz.

Parka/Palto

Yağışsız günlerde şık ve kolay giyilip çıkarılan bir parka ya da palto, çocukları sıcacık tutuyor. Kaliteli bir palto ile kat kat giyinirken birkaç kattan kurtulabilirsiniz.

Mont

Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü günlerde dahi su geçirmez, dolgulu bir mont ile soğukla başa çıkabilirsiniz. Birtakım teknik özelliklerle desteklenen montları, outdoor giyim markalarında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kar/Kayak Kıyafetleri

Kış tatiline gitmeniz şart değil, çocuğunuzun kar yağdığında kar topu oynamanın, kardan adam yapmanın tadını doyasıya çıkarabilmesi için su ve soğuk geçirmeyen bir kar tulumu ya da kar pantolonu ve kar montu takımı olmazsa olmaz.

Polar Üst

Az yer kaplayan, hafif polar ısıyı içeriye hapsederek soğuğa meydan okuyan bir materyal. Kapüşonlu üst, sweatshirt, fermuarlı ceket, kayak içliği… Poların her formu kışın hayat kurtarıyor.

Yelek

Katmanlı giyimin vazgeçilmezi yelekleri farklı formlarda bulmanız mümkün. Özellikle kapüşonlu şişme yelekler, havanın kararsız olduğu kış günlerinde yardımcınız.

Şapka/Bere

Isı kaybını azaltmak ve soğuktan korunmak için kafayı sıcak tutmak gerekiyor. Dışı örgü, içi polar astarlı bereler, yün, keçe ya da kadife şapkalar çocuğunuzun hem soğuktan korunmasını sağlıyor hem de stilini tamamlıyor.

Aksesuarlar

Aksesuar olarak adlandırılsa da eldiven, atkı/boyunluk, kulaklık gibi ekstralar ellerin, yüzün soğuktan korunması için şart.

Bot

İyi ve konforlu bir bot olmadan kış düşünülemez. Su geçirmeyen, içi astarlı botlarla soğuğa ve yağışlı havalara meydan okuyabilirsiniz.

Kar/Kayak Botu

Karlı günlerde çocuğunuzun her zaman giydiği botlar yeterli olmayabilir. Kayma riskini minimuma indiren kar botları, hem güvenlik hem konfor açısından ideal.

 

Kışlık Kıyafet Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğunuza Bedenine Göre Kıyafet Giydirmek

Çocuklar, özellikle de bebekler ışık hızıyla büyüdükleri için güncel bedenlerinden bir beden büyük kıyafet almak son derece yaygın bir alışkanlık. Ancak söz konusu mont ya da kar tulumu olduğunda bir beden büyük olanlar, çocuğunuzun hareket kabiliyetini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca bol montların içine soğuk hava kolaylıkla sızabilir.

Su Geçirmez Kıyafetler

Yağışlı havalardan etkilenmemek için mümkün olduğunca su geçirmez ürünleri tercih edin.

Kolay Giyilip Çıkarılan Kıyafetler

Özellikle dış giyim ürünlerinin kolay giyilip çıkarılmasına dikkat edin. Kayak tulumları için kolay giyim ihtimali çok yüksek olmasa da en azından kışlık mont seçiminde çocuğunuzun kendi giyip çıkarabileceği modellere öncelik verebilirsiniz.

Hafif Ama Sıcak Tutan Parçalar

Kıyafetin ağırlığını da göz önünde bulundurun. Kimi dış giyim ürünleri ve botlar, ısıyı muhafaza etme konusunda çok üst düzey özelliklere sahip olsa da ağır olabiliyor. Bu da çocuğunuz için ekstra yük anlamına geldiğinden konfor ve hareket serbestliği açısından pek de ideal bir durum değil.