YAZI —

1. Little Tikes Cozy Coupe

Little Tikes Cozy Coupe evin tartışmasız en çok talep gören oyuncağı diyebilirim. Gerek Kaya ve Leyla arasında, gerek de eve gelen misafir çocuklar arasında paylaşılamayan bu arabayı kullanabilmek için müsait bir alana ihtiyacınız olduğu şüphesiz, ama eğer böyle bir sıkıntınız yoksa, çocukları uzun süre oyalama kapasitesi olan Cozy Coupe'ye bir şans vermenizi öneririm.

Hem iç hem dış mekanda kullanabileceğiniz, sürmesi çocuklar için çok rahat olan bu araba çocukların kaba motor becerilerini geliştirmeleri açısından harika bir oyuncak.

  

2. Kid's Concept Ahşap KayKay Araba Seti

Kaya’ya bir yaş doğumgünü hediyesi olarak gelen bu oyuncak 16 ay civarı haketmiş olduğu ilgiyi bulabilmiş olsa da, Kaya'nın iki yaşına kadar hiç sıkılmadan büyük bir keyifle oynadığı oyuncaklar arasına girdi. Oldukça basit bir mekanizmaya sahip olan bu ahşap kaykay uzun süre çocukları oyalayan hem eğlenceli hem eğitici bir oyuncak. Çocuğunuzun koordinasyon ve el becerisi geliştikçe arabaları daha hızlı yerleştirir ve oyuncaktan daha keyif alır hale geldiğini farkedeceksiniz.

 

 

3. Melissa & Doug Ahşap Yapbozlar

Melissa & Doug en sevdiğim oyuncak markaları arasında yer alıyor. Özellikle aktivite kitapları ve ahşap yapboz setleri hem öğreticiliği hem de eğlenceli olmaları açısından vazgeçilmezlerimizden. Kaya bu yapbozlar ile oynayarak hayvanları, şekilleri, sayıları ve renkleri öğrendi. 

Çocuğunuzun yaşına ve ilgi alanına göre farklı alternatiflerin mevcut olduğu bu yapbozların büyük ve az parçalı olanlarını ilk zamanlarda yerlerine yerleştirmek yerine eşleştirme yaparak oynayabilir, sonrasında el becerileri geliştikçe parçaları doğru yerine yerleştirme aktivitesine dönüştürebilirsiniz.

 

4. Mutfak Oyuncakları           

Kaya’nın keyifle zaman geçirdiği diğer bir oyuncak ise mutfak ve mutfak gereçleri. Yemek yapma, pikniğe gitme, bebekleri besleme gibi oyunlardan büyük keyif alan Kaya, bu oyunlarla hem eğleniyor hem de günlük hayatın akışına dair basit bilgiler öğreniyor. Malzemeleri oyuncak bıçak yardımıyla doğruyor, tencereyi ocağın üzerine yerleştirip kepçesi ile karıştırarak yemek pişiriyor. Piknik örtüsü veya masa üzerine hazırladığı sofraya yemekleri dağıtımını yaptıktan sonra bulaşıkları yıkamayı da ihmal etmiyor! Evdeki eksik malzemeleri markete gidip alışveriş yaparak tamamlıyor. Ve tüm bunları yaparken birçok yeni kelime ile tanışıyor. Çocuk gelişiminde rol oyunlarının etkisi artık hepimizin bildiği gibi çok büyük. Bu tarz rol oyunlarının oynanabildiği oyuncak mutfak gibi oyuncaklar ebeveynler ile de keyifle oynanabildiği ve çocuklara seneler boyu eğlence imkanı sağladığı için vazgeçilmez oyuncaklardan bana göre.

 

  

5. Melissa and Doug Ahşap Kule

Kaya'nın diğer bir favorisi olan bu ahşap 'çak - yuvarla' kule oyuncak hem renk bilgisi hem el koordinasyonu sağlamak açısından çok faydalı. Kaya topların aşağı yuvarlanışından büyük keyif alırken, topları yerine yerleştirme, çekici kullanarak topu delikten geçirme işlemleri sırasında motor becerilerini geliştirme fırsatı buluyor. 

 

 

6. Karen Katz Lift the Flap Kitapları

Büyük kızım Leyla'dan (5) kalan Karen Katz kitapları serisi özellikle 1-2 yaş arası bebekler için oldukça öğretici olmasının yanı sıra, kaldır aç kapakları, muhteşem çizimleri ve basit anlatımlarıyla bizim evdeki iki çocuğun da favorisi olmayı başardı. Organların yerlerini, nesnelerin konumlarını, duyguları ve yüz ifadelerini, davranış biçimlerini ve günlük hayat kurallarını keyifli bir şekilde öğreten bu kitaplar hem kendi çocuklarıma hem de çevremdeki çocuklara hediye olarak almaktan hoşlandığım oyuncaklar arasında yer alıyor.

 

7. Schleich Hayvan Figürleri

Çocuklarla değişik hayvanları tanıştırmak, yaşadıkları ortamları öğretmek için müthiş fırsat tanıyan bu hayvan figürleri seyahat ederken, restoranlarda veya evde her zaman yanımızda. Hem taşıması kolay, hem de dayanıklı malzemeleri sayesinde yıpranmadan suda bile rahatlıkla oynanıyor. Hayvanları çeşitlendirerek kendi çiftliğimizi kurmak veya küçük bir hayvanat bahçesi yaratmak Kaya ile favori oyunlarımızdan.

  

8. Janod Ahşap Balık Tutma Oyunu 

Mıknatıslı oltayla balık tutma oyunu da yine çocuklarla küçük yaştan itibaren oynadığımız, oynarken sayıları ve renkleri öğrendip, denge becerilerini geliştirdikleri oyunlar arasında. Çantaya kolaylıkla atılır ve kolay taşınır olması sayesinde ise tatil veya restoran gibi ev dışı aktivitelerinde ise vazgeçilmezlerimizden.

  

9. Crocodile Creek Yapbozları

Hayvanlar 1-2 yaş aralığındaki çocuklar için şüphesiz en ilgi çekici konulardan. Bu sebeple yine çok severek oynadığımız 'Hayvanlar Ne Yer?' ve 'Hayvanlar Nerede Yaşar?' yapbozları Kaya ile bu yaş aralığında en severek oynadığımız oyuncaklardan oldu. Kaya'nın daha küçük olduğu ve parçaları yerine takamadığı dönemde gösterdiğim hayvanların yediği besinleri bulmasını veya işaret etmesini hedeflerken, ince motor becerilerinin geliştiği aylarda parçaları bulup birbirine takabilmeyi başardığına adım adım şahit olmak çok keyifli. Parça sayısı az olduğu için her yer yeni hayvanda oyuna ilgilerini sürekli tutmak ve aynı zamanda oyununuzu hayvanların sesleri veya hareketlerini taklit ederek genişletmek de mümkün.

  

10. Boyalar ve Boya Kalemleri

Bir yaş itibariyle çocukların el becerileri geliştikçe kalem tutabiliyor ve boya yapmaya başlıyor hale geliyorlar. Durum böyle olunca zararlı olmayan, kolayca kavrayabilecekleri, etrafı da çok kirletmeyecek alternatifler aramak ebeveynler için kaçınılmaz. Bizim için Alex markasının İlk Boya Kalemlerim ile başlayan boya macerası Galt Sihirli Kitap, Galt Sık ve Boya setleri ve son olarak da Crayola Wonder lekesiz kalem setleri ile devam ediyor.