YAZI —   |   FOTOĞRAF — GÖZDE KUMRU GEDİKOĞLU

Çocuklar için alışveriş yaparken önceliğim her zaman uzun süreli kullanılabilecek, kolayca eskimeyecek, kullanım alanı geniş ve pratik ürünler bulmak. Bu bağlamda Vera'nın katı gıda süreci için ürün araştırması yaparken, hem kullanım açısından rahat ürünler seçmeye, hem de çevreye ve çocuklara zararlı, doğal olmayan malzemelerden uzak durmak adına, tek kullanımlık ürünler yerine (elimden geldiğince!) uzun süre kullanımı olan, dayanıklı ürünler ve doğal malzemeler tercih etmeye özen gösteriyorum. Aşağıdaki listede hem çok memnun kalarak kullandığımız, uzun süreler de kullanmaya devam edeceğimiz, oldukça kullanışlı ve pratik ürünler içeriyor.  

MAMA SANDALYESİ

STOKKE STEPS MAMA SANDALYESİ

Stokke Steps Vera'ya ablası Mila'dan devreden, senelerdir kullandığım favori bebek eşyalarından biri. Vera'nın doğumundan sonraki ilk aylarda bu sandalyeyi ana kucağıyla kullanmaya başlamıştık. Altıncı ay itibariyle de mama sandalyesi formunda kullanmaya devam ediyoruz. Yaklaşık beş yıldır evimizin demirbaşlarından olmasına rağmen kaliteli malzemesi ve kolay temizlenebilir yüzeyleri ile tertemiz kalmış bir bebek eşyası.

Stokke Steps farklı kademelerde çocuklara 5-6 yaşlarına kadar eşlik edecek şekilde tasarlanmış. Bu tip çok yönlü ürünler bebek alışverişi yaparken her zaman öncelik verdiğim ürünler oluyor. Bana göre bu mama sandalyesinin önemli bir diğer artısı ise kullanım rahatlığı. Tasarımı ve parçaları oldukça basit, dolayısıyla tüm sandalyeyi detaylıca temizlemek çok kolay. Tepsi, oturma kısmı, kenarlar, çocukların elini sürdüğü her nokta kolaylıkla lavaboda yıkanabiliyor. Çocuk büyüdükçe ayağını koyabildiği basamak da oldukça kullanışlı ve faydalı. Koltuğu ve tepsiyi takıp çıkarmak çok kolay. Yükseklik tam istediğim düzeyde.

Bu ürünü favorim yapan diğer bir özelliği ise tartışmasız tasarımı! Ahşap ve beyazların ağırlıkta olduğu mutfağımıza estetik açıdan müthiş uyum sağlıyor. Gördüğüm diğer mama sandalyelerine kıyasla tertemiz ve çok şık bir görünümü var.

 

IKEA ANTİLOP MAMA SANDALYESİ

Mama sandalyesine büyük bir yatırım yapmak yerine daha pratik ve uygun fiyatlı bir alternatif arayışındaysanız Ikea'nın antilop sandalyesi işinizi görecektir. Mila ve Vera için de kendi evimiz dışında en sık vakit geçirdiği evlere (yazlık evimiz, anneanne ve babaanne evi) Ikea mama sandalyesinden almıştık ve inanılmaz memnunuz. Çok yer kaplamıyor, böylece Vera olmadığı zamanlar kolayca kaldırılabiliyor, temizliği, taşınması ve kullanması çok pratik, bacak kısımları kolayca çıkıyor (bu haliyle küvette bebek yıkamak için kullananlar bile var), ve ben hiç denemedim ama üst kısmı bulaşık makinesine girebiliyor. Bence tek eksiği ayak koymak için herhangi bir basamağı olmaması ve tabi ki plastik malzemeden üretilmiş olması.

 

ÖNLÜK

BUMKINS ÖNLÜKLER

Türkiye'de sınırlı yerde az modeli satılan müthiş bir marka Bumkins. Büyük kızım Mila için de Bumkins önlükleri kullanmış, hatta yemek esnasında önlük takma dönemi sona erdikten sonra sanat aktiviteleri için kullanmaya devam etmiştik. Müthiş dayanıklı ve kolay temizlenen bu önlüklerin kısa kollu ve uzun kollu versiyonlarını Amazon gibi sitelerden kolaylıkla bulabilirsiniz.

Ben hem daha fazla alanı koruduğu hem de Vera boynundan cırtcırtlı ve çıtçıtlı önlükleri kolayca çekerek çıkardığı için şimdilik gömlek önlükleri (smock bib) tercih ediyorum. Vera elleriyle yemek yediği için kollarının uzun ve lastikli olması da benim açımdan en büyük avantajı! Siz ilk aylar için normal önlüklerini yani boyundan takılan küçük boylarını da tercih edebilirsiniz. 

Bumkins önlükler ek gıda döneminde kolayca katlayarak çantanızda taşımak için de ideal! Çok kolay temizlenmesi ve kuruması sayesinde sürekli kullanım için de oldukça pratik. 

1 yaş sonrası için ise aynı markanın kısa kollu 'junior' model önlüğü harika!

 

ADEN ANAIS PAMUKLU ÖNLÜK

Aden Anais markasının pamuklu kumaşından önlükleri aynı zamanda omuz ve ağız bezi olarak da kullanıldığı için katı gıdaya geçişin ilk ayları için harika (bebeğinizin ağzını yemek esnasında kolayca temizleyebiliyorsunuz). İlk aylar diyorum çünkü bebeklerin sofrada daha uzun ve daha aktif vakit geçirdiği, önündeki yiyecekleri kendileri yemeğe başladığı süreçte kolları ve üst bölgenin bir kısmını açıkta bıraktığı için bence yetersiz kalıyor. Takıp çıkarması arkasındaki çıtçıtlar sayesinde müthiş kolay, yumuşak dokusuyla bebeğin boynunu hiç rahatsız etmiyor ve tabi ki makinede yıkanabiliyor.

Biz bu önlükleri Mila için de Vera için de doğumdan itibaren omuz bezi olarak da kullandık dolayısıyla bence yatırım yapmaya değer, uzun süre kullanacağınız bir eşya.

 

TABAK, BARDAK, KAŞIK

EZPZ FUN SİLİKON TABAK

Bebeklerin kendi kendine beslenmesini kolaylaştıran favori ürünlerimden biri Ezpz Fun tabaklar. Yüzeyi tutan, masadan en ufak darbede devrilmeyen silikon malzemesi ve derin olmayan çok bölmeli yapısı ile Vera'nın hemen hemen her öğününe eşlik ediyor. Tabaklar çok kolay temizleniyor, yumuşak ve hafifler, ince tasarımları sayesinde yanımızda taşımak için de ideal. Kısacası bebeği katı gıdaya geçen tüm ailelere kesinlikle tavsiye edeceğim harika bir ürün.

 

OİOİ VAKUMLU KAPAKLI SİLİKON KASE

Kullanmaktan kaçındığım plastik malzemeye en güzel alternatif kesinlikle silikon! Cam, metal veya bambu ürünler de sıklıkla tercih ettiğim ama ağırlık, kullanım kolaylığı, kırılabilirlik gibi çeşitli sebeplerle sürekli kullanımı zor olabilen diğer malzemeler...

OiOi'nin silikon kapaklı kasesi ise çok severek kullandığımız bir ürün. Çorba veya yoğurt gibi çukur tabağa koyacağımız yiyecekleri bu vakumlu kase ile Vera'nın mama sandalyesi tepsisine sabitliyoruz böylece kaseyi devirmesi oldukça zorlaşıyor. Bunun dışında en büyük artısı kesinlikle kapaklı olması! Ev dışında kısa mesafeli yerlere giderken ısıtılmış yemeği kaseye koyup kapağını kapatıyoruz ve gittiğimiz yerde tekrar ısıtmamıza gerek kalmadan muhafaza edebiliyoruz. Fırına giriyor olması ve kolayca temizlenmesi de çok avantajlı.

 

OİOİ ÇOK BÖLMELİ VAKUMLU TABAK 

Oioi'nin üç farklı bölmesi olan, masaya vakumlanan bu silikon tabağı diğer bir favorimiz. Bölmeleri Ezpz Fun tabaklara göre çok daha derin ve geniş, dolayısıyla son zamanlarda Vera'nın porsiyonları arttıkça bu tabağı daha sık kullanır olduk. Stokke mama sandalyesinin tepsisine kolayca yapışıyor.

 

OİOİ BAMBU VE SİLİKON KAŞIK

Vera yiyeceklerle ilk kez bu kaşıkla tanıştı. Bambu ve silikondan üretilmiş bu kaşıklar hem oldukça hafif, hem de oldukça yumuşaklar, dolayısıyla bebeğinizin eliyle tutup ağzına götürmesi için çok uygun. Bebekler ilk tanıştıklarında kaşıkları sıkça boğazına kadar sokuyor, hatta diş kaşıma denemeleri yapıyor. Bu kaşık çok yumuşak olduğu için bu tip durumlarda bebeğin damağına ve diş etlerine zarar vermediği için çok rahat. İlk aylar boyunca favori ürünlerimizden biri oldu.

 

BEABA KAŞIK

Beaba markasının çok az ürünü Türkiye'de var. Katı gıdaya başlangıc için olan (stage one) kaşıkları da, yaklaşık bir yaş sonrası kendi kendine beslenmeyi teşvik eden kaşıkları da (stage two) Mila için de Vera için de favorim oldu. Ergonomik tasarımı sayesinde bebekler kaşıkları iki eliyle de kolayca kavrayabiliyor. Kapaklı olan çatal ve kaşık takımı ise beslenme çantasında yanımızda taşımak için ideal.

 

AVENT DAMLATMAZ ALIŞTIRMA BARDAĞI

Vera su içmeye Avent'in damlatmaz silikon uçlu bardağıyla giriş yaptı. İki kenarında da sapı olduğu için rahatlıkla kavrayabiliyor ve yumuşak ucu sayesinde bu alıştırma bardakları biberon sonrası geçiş için ideal. Alıştırma bardağı alırken önemli bir nokta bence ilk alışverişinizi yaparken seçtiğinizin alıştırma bardağından yedek bulunması gerektiğini düşünerek bir tane daha almamak, çünkü bebeğiniz aldığınız bardakla rahat etmeyebilir, daha yumuşak veya daha sert uçlu bir bardak tercih edebilir. Dolayısıyla iki farklı tip alıştırma bardağını denedikten sonra onun rahat ettiği ürünün yedeğini almanız daha avantajlı olacaktır.

 

MUNCHKIN AĞIRLIKLI PİPETLİ BARDAK

Vera Avent alıştırma bardağıyla yaklaşık dört-beş ay su içtikten sonra, 11 aylıkken pipetle tanıştı. Munchkin markasının bu ağırlıklı pipetli suluğu hayat kurtarıyor! Pipetli bardakların en büyük dezavantajı bebeklerin biberondan ve alıştırma bardaklarından dolayı içecekleri havaya kaldırarak içmeye alışık olması ve bu içme şekliyle pipetin ucu havada kaldığı ve içeceğe değmediği için içinden sıvı gelmemesi. Munchkin markası basit bir çözümle pipetin ucuna ağırlık koyarak bardak ne şekilde tutuluyor olursa olsun içecekle buluşacak şekilde tasarladığı için bence koca bir alkışı hakediyor!

 

GENEL İHTİYAÇLAR

SEVENTH GENERATION BULAŞIK DETERJANI

Çevre dostu ürünler konusunda elimden geldiğince hassas davranmaya çaba gösteriyorum. Özellikle son yıllarda evimizden plastik, tek kullanımlık ürünleri uzaklaştırmaya, farklı alternatifler denemeye çalışıyoruz. Çocuklara deterjan arayışında keşfettiğim Seventh Generation hem bitkisel içeriği, hem de yüzde yüz geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen (dolayısıyla atık bırakmayan) ambalajı ile gönül rahatlığıyla kullandığım bir marka.

Vera katı gıdaya geçtiğinden beri evde günde üç-dört kez onun beslenme gereçleri, kaşıkları yıkanır oldu, bu yüzden her açıdan güvenilir, hem çevre dostu hem de zararsız bir deterjan bulmak en büyük önceliklerimden biriydi. Fiyatı piyasadaki alternatiflere göre yüksek, fakat içerik ve çevreye duyarlılık konusunu ailecek sık sık teraziye koyduğumuz bu günlerde kararımız sanırım uzun süre daha güvendiğimiz markalarla ilerlemeye devam etmek olacak. Benim en sık aldığım parfümsüz bulaşık deterjanı, ancak lavantalı ve naneli olanı da yine çok severek kullanıyoruz.  

 

BOON PULP

Katı gıdaya geçiş için ilk yazımda Vera'ya püre yiyecekler tercih etmediğimizi anlatmıştım. Ancak Boon'un bu delikli silikon filesi daha çok ev dışında kullandığımız, Vera'yı pusette veya araba koltuğunda tutacağımız zaman içine çoğunlukla muz ve avokado gibi yumuşak besinleri koyarak başvurduğumuz bir ürün oldu.

Mila bebekken içine dilimleyerek elma ve armut gibi sert yiyecekler koyabildiğim filelerden çok faydalanmıştım. Ancak bana hiçbir zaman hijyenik ve pratik gelmemişti. Yere düştükten sonra yıkansa bile iyice temizlendiğinden emin olamıyordum, zaten hızlıca karardılar ve kullanılmaz oldular. Silikon malzemeden bu Boon file içine dilim halinde meyve koyabileceğiniz bir yapıda değil, ama muz gibi yumuşak besinler veya püre haline getirilmiş besinlerle kolaylıkla kullanabilirsiniz.

 

SİBEL ÖNGÖR / BEBEĞİMİN İLK BESLENME KİTABI

Tam dört senedir (yani büyük kızım Mila katı gıdaya başladığından beri) mutfağımızın en baş köşesinde, hemen hemen her tarifini defalarca kez yaptığımız, farklı malzemelerle farklı yaşlara göre adapte ettiğimiz müthiş bir bebek yemekleri tarif kitabı

 

SİLİNEBİLİR YER MATI

Mutfağımızda Vera'nın mama sandalyesinin altına yerken yere dökülenler için silinebilir bir mat kullanıyoruz. Vera yemeklerini çoğunlukla kendi yiyor ve tabii ki sıklıkla yemekler elinden düşüyor. Yere düşenleri güvenle tekrar önüne koyabilmek ve sürekli yer silmemek adına kolayca temizlenen bu matlardan edinmek kesinlikle hayat kurtarıyor. Çocuklar büyüdükçe üzerinde boya yapabildikleri bir mat olarak da kullanmaya devam edebilirsiniz. Çocuklu hayatta kesinlikle olmazsa olmaz ürünlerimden biri!

(Yine bu ürünün de kullan at versiyonları mevcut, fakat ev içinde sürekli kullanım için hem bütçesel hem çevresel açıdan tamamen zarar olacak bu versiyonları sadece ev dışında kullanmak daha rahat olabilir.)

 

BESİN SAKLAMA KAPLARI

 

Gerektiğinde dondurulabilen, mikrodalga ve fırına girebilen, gıda ile temasa uygun kapaklı saklama kapları katı gıda dönemi boyunca en sık kullanacağınız ürünlerden biri olacak. Biz Vera'nın yemeklerini buzdolabında muhafaza etmek ve dışarı çıkarken yanımızda taşımak için Beaba'nın saklama kaplarını kullanıyoruz (Avent gibi birçok farklı markanın da benzer kapları mevcut). Bulaşık makinasında yıkanmaya, dondurulmaya ve ısıtılmaya uygun kaplar seçerseniz birçok açıdan işiniz çok rahatlayacatır.

 

EV DIŞINDA BESLENME

Bebek beslenmesinde 'ev dışında beslenme' bence apayrı bir konu başlığı. Henüz çok küçük olan bebeğinizi restoran ve kafelerdeki mikroplardan uzak tutma, yemeği dışarıda tekrar ısıtma, önlük, kaşık, mendil gibi detayları unutmadan yanınızda taşıma, etrafı batırmadan bebeğinizi mama sandalyesinde tutma çabası derken ben Vera'nın öğlen ve akşam yemeklerinde evde olmaya, yoğurt ve meyve gibi ara öğünlerini dışarı denk getirmeye çalışıyorum. Ancak tabi ki iki çocuklu hayat buna her zaman müsaade etmiyor ve özellikle haftasonları Vera da bizimle birlikte dışarıda yemek yiyor. Bu gibi durumlar için, Mila'yla da çok sık yaptığımız seyahatlerin tecrübesiyle, birkaç kurtarıcı ürün keşfettim ve sizlerle de paylaşmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

 

STASHER TEKRAR KULLANILABİLİR AĞZI KİLİTLİ SİLİKON GIDA ÇANTALARI

Yüzde yüz silikon, toksik madde içermeyen, her türlü sıcaklıkta gıdaya uygun, buzdolabında muhafaza edilebilir, mikrodalga ve fırına girebilir, kolayca yıkanabilir ve tekrar tekrar kullanılabilir bu gıda çantaları hem çocuklar hem kendimiz için kesinlikle favori ürünlerimden biri! Tek kullanımlık alternatiflerine oranla hem daha sağlıklı, hem de fiyat / kullanım süresi göz önüne alındığında çok daha avantajlı. Vera'nın hemen hemen her yiyeceğini bu çantalarla taşıyabiliyor, buzdolabında saklayabiliyor yıkayıp tekrar kullanabiliyoruz. Çok hafifler ve çok kolay temizleniyorlar. 

Maalesef birçok yabancı yeni ürün gibi henüz güvenilir bir Türkiye satış noktası yok ancak kısa sürede buraya geleceğini umut ediyorum. O zamana kadar Amazon gibi güvenilir birçok internet sitesinden temin edebilirsiniz. Bence yurt dışından almanıza değecek, senelerce kullanabileceğiniz harika bir ürün!

 

SİLİKON KATLANABİLİR AMERİKAN SERVİS

Eğer Vera dışarıda yemek yiyecekse mama sandalyesini önce bebek kullanımına uygun bir yüzey temizleyici (genellikle Vera'nın çantasında bulunduruyorum) ve kağıt peçete ile temizliyorum, arkasından genellikle tepsisini çıkarıp masaya yaklaştırarak masaya bu kaymaz silikon matlardan yerleştiriyorum. Böylece hijyeninden hiç emin olmadığım bir mama sandalyesi tepsisi yerine, yanımızda getirdiğimiz matın üzerine atıştırabileceği yiyecekleri koyup daha uzun oyalanmasını sağlamış oluyorum. Matlar çok az yer kaplayacak şekilde katlanıyor, kolayca temizleniyor ve yıllarca kullanılabiliyor.

Yine bir çok üründe olduğu gibi bu ürün için de kullan at plastik & yapışkanlı alternatifler mevcut ama tekrar kullanılabilir ve sağlıklı bir malzemeye yatırım yapmak bence çok daha avantajlı. 

Skip Hop markasının silikon matları Türkiye'de birçok yerde bulabileceğiniz bir ürün. Ben Mila için seneler önce Amazon'dan aldığım On Every Baby markasının matını Vera için de uzun süredir severek kullanıyorum. En büyük avantajı yemek esnasında yemekleri yakalayan, taşıma esnasında da içine kaşık / çatalı yerleştirerek kullanabileceğiniz çukur bölmesi.

 

SKIPHOP TERMAL BESLENME ÇANTASI

Termal bir beslenme çantası bebeğiniz dışarıda yiyeceği zaman ihtiyacınız olan herşeyi bir arada taşımak ve aynı zamanda yemeği istediğiniz ısıda tutmak için en ihtiyacınız olan ürün. Ben Mila için Zara Home'un termal çantalarını kullanıyordum ancak çok memnun değildim. Vera için aldığım Skip Hop çanta hem çok gözlü yapısı açısından hem de ısıyı tutma açısından harika.

 

SKIPHOP PASLANMAZ ÇELİK TERMOS

Skip Hop'un her ürünü bence harika! Benim favorilerimden olan termosları yiyecekleri istediğiniz ısıda tutmak için ideal, Vera dışarıda yemek yiyeceği zaman yemekleri çoğunlukla önceden ısıtıp bu termosta taşıyoruz. Boyutu, tasarımı, yanına takılabilir kaşığı olması ise bonus.

 

ÇOK GÖZLÜ FORMUL MAMA VE YİYECEK KABI

Üç farklı kabı birbirine takarak farklı öğünleri ve toz formül mamayı yanınızda taşımayı pratik hale getiren harika bir ürün bu çok gözlü kaplar. Eğer bebeğiniz formul mama içiyorsa uzun yolculuklar için her bir öğünü ölçerek ayrı kaplara koyabiliyorsunuz. Ayrıca çorbasından meyvesine kadar bir çok farklı kıvamda besini de bu gözlerde taşıyabilirsiniz. En kullanışlı tarafı ise hangi kaptaki yiyeceği istiyorsanız sadece onun kabını ayırıp rahatça kullanabiliyor olmanız. En üstteki kap formül mamayı biberona kolayca boşaltmayı sağlayan bir uca sahip.

Ben Skip Hop'un ürününü keşfetmeden önce Beaba'yı almıştım, fakat Skip Hop'unki bence şeffaf olduğu ve hangi kabın içinde ne olduğunu kolayca görebildiğiniz için çok daha avantajlı.

 

PORTATİF MAMA SANDALYESİ

Biz Mila'yla ilk yurtdışı seyahatimizi yapmadan önce gideceğimiz her yerde çocuk için sandalye olmayacağını düşünerek taşınabilen ve dilediğiniz masaya takılabilen portatif bir sandalye almıştık. Bu taşınabilir sandalyeler sadece restoran için değil, çocuksuz bir yakınınızın evine giderken kullanmak için de ideal. Hemen hemen her masaya (kenarı çok kalın değilse) adapte oluyor ve çok yer kaplamıyor.