Ürün sepete eklendi

Karbon Ayak İzinizi Azaltmanın Yolları

YAZI —   |   FOTOĞRAF — MORYSETTA

Küresel ısınma ve iklim krizinin gezegenimizin geleceğini etkileyeceği ortada. Bu etkiyi azaltmanın yolu küresel ölçekli önlemler almak olsa da karbon ayak izini azaltmak için alınan bireysel önlemler de çevre üzerinde pozitif sonuçlar doğurabilir.

Öncelikle çok konuşulan karbon ayak izi kavramına açıklık getirmekte fayda var. Karbon ayak izi, bir ürün veya hizmetin üretiminde ortaya çıkan veya kullanımından kaynaklanan sera gazı emisyonlarının toplam miktarı olarak tanımlanabilir. Atmosferde ısıyı hapseden sera gazları, küresel ısınmaya neden oluyor. Bireysel adımlar bile iklim kriziyle mücadelede çok önemli.  Ev içinde alacağınız basit önlemlerle, günlük hayatınızda ve alışkanlıklarınızda yapacağınız değişimlerle karbon ayak izinizi düşürmeniz mümkün. İşte, bu konuda yapabilecekleriniz….

 

Daha Az ve Daha Bilinçli Otomobil Kullanın

Sera gazlarının birincil  kaynağı ulaşım… Otomobilsiz yaşam zor olsa da mümkün oldukça yakın yerlere yürümeyi tercih etmek, toplu taşıma kullanmak artık herkesçe bilinen önlemler. Otomobil kullanmak zorundaysanız dahi yapabilecekleriniz var. Otomobilinizi düzenli olarak servise götürmek ve gerekli bakımlarını yaptırmak, lastiklerinizi sık sık kontrol ederek hava basıncının yeterli olduğundan emin olmak, mümkün olduğunca havalandırma kullanmamak gezegen için faydalı alışkanlıklar. Tabii, hibrit veya elektrikli araç kullanmak da karbon ayak izini azaltmanın etkili bir yolu.

 

Daha Az Hava Yolculuğu Yapın

Pandemi gündeminde hava yolculuğu eskisi kadar yaygın olmasa da uçak yolculukları, bireysel karbon ayak izinde en büyük paya sahip. Kısa mesafe yolculuklarda uçak yerine otomobili tercih etmek, uçak yolculuğundan kaçamadığınız durumlarda karbon ayak izinizi telafi etmek için ağaç dikmek ya da bu yönde çalışmaları olan güvenilir kuruluşlara bağış yapmak önerilenler arasında. Karbonsuzucus.com adresinden her uçuşunuzun karbon ayak izini ve bu izi telafi etmek için kaç ağaç dikmeniz gerektiğini hesaplayabilir, hatta ağaç bağışı yapabilirsiniz.

 

Yediklerinize Dikkat Edin

Hayvancılık endüstrisinin küresel çaplı iklim krizinin en büyük sorumlularından biri olduğuna dair veriler, araştırmalar ile sabit. Hayvanların salgıladığı metan gazı, hayvancılık endüstrisine alan açmak ve hayvan yemi üretimi için ormanlık alanların yok edilmesi, küresel ısınmanın başlıca failleri arasında kabul ediliyor. Özellikle kırmızı et, bitkisel bazlı yiyeceklere kıyasla çok daha fazla sera gazına neden oluyor. Beslenme programınızdan eti tamamen çıkarmak sizin için ihtimaller dahilinde olmasa da et tüketimini azaltmak, sürdürülebilir bir çevre için küçük ama güçlü bir adım. Ayrıca ne yediğiniz kadar yediklerinizin nereden geldiği de önemli. Gıda konusunda yerel üreticileri tercih etmek, karbon emisyonunu azaltan bir seçim.

 

Enerji ve Su Tüketiminizi Gözden Geçirin

Enerji ve su tüketiminizi gözden geçirerek tasarruf için gerekli önlemleri almak, hem aile bütçeniz hem de çevre için faydalı bir adım. Evde enerji ve su tüketiminizi azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler şunlar:

  • Ampullerinizi, LED ampullerle değiştirin. LED ampuller, diğer ampullere göre %85’e varan enerji tasarrufu sağlıyor ve 25 kat daha uzun ömürlü oluyor.
  • Kullanmadığınız ışıkları söndürün ve cihazları kapatın, hatta mümkünse fişten çekin.
  • Buzdolabıızı ve derin dondurucunuzu gerektiğinden soğuk ayarda çalıştırmayın. Beyaz eşyalarınızın kullanma kılavuzlarını kontrol ederek ya da yetkili servis ile görüşerek ideal soğutma ayarını öğrenebilirsiniz.
  • Yeni beyaz eşya satın alırken enerji sınıfının A sınıfı veya üzerinde olmasına dikkat edin.
  • Su tüketiminizi azaltmak için çamaşır ve bulaşık makinelerinizi tam dolmadan çalıştırmayın. Duş sürenizi kısaltın. Su tasarruflu musluk ve duş başlığı kullanın.

 

Çöplerinizi Ayrıştırın ve Dönüştürün

Geri dönüşümün ve artık işlevsiz hale gelmiş atıklara yeni işlevler kazandırma anlanıma gelen ileri dönüşümün önemi artık herkes tarafından biliniyor. Camları cam kumbarasına; plastik, kağıt ve metal atıkları ayrıştırarak geri dönüşüm kutularına atmak belki de pek çoğumuza zor gelse de son derece basit bir işlem. Sadece çöp kutunuzu yenilemeniz evde çöp ayrıştırmaya başlamanız için yeterli olabilir. Ayrıca bitmiş pilleri biriktirerek atık pil kutularına atmayı da ihmal etmeyin.

 

Atıklarınızı Azaltın

İş yerinde ya da dışarıda karton bardak yerine termos kullanmak, plastik pipet yerine metal ya da pipet tercih etmek, yiyecekleri buzdolabı poşeti ve streç film yerine cam kaplarda ya da yiyecek saklama kumaşı ile saklamak… Bunlar artık sıkça dillendirilen vekolaylıkla uygulanabilecek atık azaltma yöntemleri. Daha fazlası için Evsel Atıklarımızı Azaltmak İçin Neler Yapıyoruz? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Tüketim Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Minimalist yaşam bu kadar revaçtayken gereksiz tüketimden kaçınmak, kıyafet alışverişinde sürdürülebilir seçeneklere yönelmek, yiyecek alışverişinde israftan uzak durmak gibi faydalı alışkanlıklar, sadece bütçeniz için değil çevre için de faydalı. Kıyafet ve elektronik alışverişinde ikinci el eşya uygulamalarını kullanarak hem fazlalıkları satabilir hem de ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlarla karşılayabilirsiniz.