Ürün sepete eklendi

Karantina Döneminde Günlük Rutinin Önemi

YAZI —   |   FOTOĞRAF — THE SOCIALITE FAMILY

Çocuklar için günlük rutinin ( özellikle kendilerini güvende hissetmeleri açısından) ne denli önemli olduğu bilinen bir konu. Amerikan Pediyatri Akademisi de, günü yapılandırmanın, özellikle çocukların geçiş dönemlerinde hayatı organize etmek ve kaosu azaltmak için önemli olduğunun altını çiziyor.

Günü yapılandırmanın ve belirli bir rutine oturtmanın, sadece çocuklara değil yetişkinlere de faydası bulunuyor. Uzmanlara göre; yapacağınız işleri önceden bilmek, beyninizin fiziksel ve ruhsal olarak sürece hazırlanmasını kolaylaştırıyor. Yani öngörülebilir bir rutinin olması stresi azaltıyor.

Jersey Shore Üniversitesi, Psikiyatri Bölümü Başkanı M.D. Ramon Solhkhah'ın "rutin ve pandemi" üzerine yaptığı yorum aslında tüm süreci özetliyor. Solhkhah, "Yoğunluktan ne kadar şikayet ediyor olsak da rutinler, beklentileri ve alışılmış kalıpları temsil ettiği için zihinsel sağlık açısından da önem teşkil ediyor. Pandemi  süreci ise birçok insana başıboş hissettirdi çünkü COVID-19 krizinden önce bizim için gerekli olan günlük rutinler buharlaştı ve yerini belirsizliğe, strese, anksiyeteye ve hatta klinik depresyona katkıda bulunabilecek bir yapıya bıraktı." diyor.

Bu bilgilerin ışığında, bitmesini umut ederken maalesef uzayan karantina sürecinde günlük rutin için neleri ön plana alabilir, nasıl bir yol izleyebilirsiniz sizler için kaleme aldık.

 

Çizelge Oluşturabilirsiniz

Öncelikle günlük rutininizde fiziksel aktiviteye, eğitime, çalışmaya, temizliğe, yemeğe, kişisel hijyene ve dinlenme zamanına, kısacası gün içinde zaman ayırmak zorunda kaldığınız tüm aktivitelere yer verebilirsiniz. Bunun için riverside.com'da yayınlanan çizelge, tüm aile için iyi bir örnek olabilir. Bu çizelgeyi dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

 

GÜNLÜK TAKVİM

8-9

Kahvaltı, oda temizliği, giyinmek, diş fırçalamak

9-10

Ev ödevleri

10-11:30

Fiziksel aktivite / Ev dışında zaman

11:30-12:30

Öğlen yemeği ve temizlik

12:30-2:30

Uyku, dinlenme, okuma zamanı (Anne/ baba için çalışma)

2:30 -3:30

Online eğitim aktiviteleri

3:30-4:30

Fiziksel aktivite / Ev dışında zaman

4:30-5

Yemek ve ev temizliği

5-6

Akşam yemeği

6-7

Banyo, diş fırçalama, pijama, oda toplama

7-8

Kitap okuma, tv, yapboz, aile oyunları zamanı

 

 

Ofise Gidiyormuşsunuz Gibi Düşünün

Evden çalışıyor olsanız da, sabah işe giderken yaptığınız rutinleri devam ettirebilirsiniz. Sabah çay/ kahve/ kahvaltının ardından işe gider gibi giyinip, makyajınızı-saçınızı yapabilirsiniz. Klinik Psikoterapist Elin Wiley'e göre, hangi küpeyi takacağınıza karar vermek ya da parfüm sıkmak bile beyninize "Tamam çalışmaya hazırım" mesajı gönderiyor.  Eğer eşofman ve pijamayla aranızda daha önce olmadığı kadar bir yakınlaşma söz konusu ise bu ilişkinize biraz ara vermenin tam zamanı!  

 

 

Sağlıklı Alışkanlıklarınıza Devam Edin

Pandemiden önce hayatınızda olan ve önem verdiğiniz sağlıklı alışkanlıklarınızı sürdürmeye devam edin. Bunlar neler mi olabilir?

 

- Besin değeri yüksek öğünler hazırlamak,

- Düzenli egzersiz yapmak,

- Düzenli uyku,

- Balkonda ya da bahçede bile olsa her gün mutlaka temiz hava almak.

  

Sosyalleşmeye Devam Edin

Her gün belirli saatlerde görüşemediğiniz aile üyeleri ve arkadaşlarınızla görüntülü arama yoluyla iletişime geçin. Kahvenizi / çayınızı yapın, eşinize-çocuklarınıza bir süre telefonda olacağınız bilgisini verin ve sohbet için kendinize zaman ayırın.

 

Yapılacak İşleri Küçük Görevlere Bölebilirsiniz

Yapılacaklar listesinde olanlar gün içinde gözünüzde büyüyor olabilir. Örneğin ev temizliğini, her gün için bir odayı hedef alarak gerçekleştirebilirsiniz. Yemek yapmak gözünüzde büyüyor ve bugün ne pişirsem sorusu aklınızdan hiç çıkmıyorsa, haftalık bir menüyü önceden planlayabilir, sadece ertesi güne lazım olan malzemeler için alışveriş yapabilirsiniz. 

 

Aktivite Planlaması

Günlük rutinin en önemli parçası çocuğunuzla geçireceğiniz kaliteli zamanlar yaratabilmek. Çocuklar, okuldan ve arkadaşlarından ayrı kaldıkları için hiçbir zaman olmadığı kadar ebeveynlerine ihtiyaç duydukları bir süreçteler. Bu nedenle günü iyi yapılandırmak hem size hem de onlara iyi gelebilir. Her gün için mutlaka zaman ayıracağınız bir aktivite belirleyebilirsiniz.

 

- Online müze, akvaryum veya hayvanat bahçesi ziyareti

- Puzzle yapmak

- Kutu oyunu oynamak

- Fotoğraflardan aile ağacı yapmak

- Boyama yapmak

- Legolarla veya oyun hamuru ile oynamak gibi.

 

Daha önce yayınladığımız şu iki yazımız da size bu konuda ilham verebilir:

Okullar Kapalıyken Çocuklarla Evde Yapılabilecek Aktiviteler

Ev İçin Fiziksel Aktivite Oyuncakları

 

 

Esnek Olmaya Çalışın

Günlük ya da haftalık planınızı oluşturdunuz... Fakat işler istediğiniz şekilde ilerlemiyor olabilir. Küçük değişiklikler yaparak dengeyi yakalamaya çalışabilirsiniz. Kontrol edebildiğiniz noktalara odaklanarak kontrol dışı gelişen durumların sizde strese neden olmasına engel olmalısınız. Stresi azaltmanın bir diğer yolu da güne başlarken ya da gün sonunda ( ya da dilediğiniz saatte) yapabileceğiniz meditasyon çalışması olabilir. Bu anlamda size yol gösterecek bir kitaba ya da Netflix'te yayınlanan Headspace  ve benzeri programlara göz atabilirsiniz.