Ürün sepete eklendi

İstanbul'un Sağlıklı Mekanları

YAZI —   |   FOTOĞRAF — PO JUICERY

Sağlıklı beslenme trendi hayatımızdaki yerini sağlamlaştırdıkça menülerinde sağlıklı seçenekler sunan mekanların da sayısı artıyor. İstanbul, son bir-iki yılda sağlıklı beslenmeye odaklanan, kaliteli mekanlara ardı ardına kavuştu. Biz de o mekanları mercek altına aldık.

 

Bronwyn 

Topağacı’ndaki Bronwyn, hızlı yemeklerin mutlaka sağlıksız seçeneklerden oluşmadığı kanıtlamak ister gibi. Bronwyn’in dikkat çeken yanı soğuk zinciri asla kullanmamaları ve tüm yemeklerini taze malzemelerle hazırlamaları. Mekan oldukça geniş ve ferah, özellikle bahçesi çok iç açıcı. Servis yok, siz günlük hazırlanmış yemekler arasından istediğinizi seçip alabiliyorsunuz. Sağlıklı menü sadece salatalar, kaseler gibi alışıldık seçeneklerden ibaret değil. Kayseri mantısı, risotto gibi sevilen yiyecekleri sağlıklı versiyonlarıyla bulmak mümkün.    

 

Bi Nevi Deli 

Bi Nevi Deli, listedeki mekanların en eskisi. 2014’te Karaköy’de kapılarını açan, ardından Etiler’e taşınan Bi Nevi Deli, vegan restoran denildiğinde ilk akla gelen yer. Bitki bazlı, yaratıcı tarifleri sağlıklı beslenirken lezzetten ödün vermek istemeyenlere hitap ediyor. Özellikle çorba tarifleri çok özgün ve başarılı. Bi Nevi Deli’nin tamamen vegan menüsü çok zengin ve mevsime göre güncelleniyor. Macro bowls ve smoothie bowls başlıkları altında toplanan kaseleri dolu dolu, çok renkli ve çok doyurucu. Leziz tatlıları yedikten sonra vicdan azabı bırakmayan cinsten. Dondurma seviyorsanız (kim sevmez?) yaz aylarında vegan magnumu deneyebilirsiniz.    

 

Gabfoods

Kuruçeşme’deki Gabfoods, sağlıklı beslenme trendinin şehirdeki en iyi temsilcilerinden. Kurucusu Gabriela Palatchi Elhadef, yemek tutkusunu yansıttığı mekanında, her şeyin sağlıklı olmasına büyük özen gösteriyor. Glütensiz, şekersiz tarifler, vegan ve paleo dostu seçeneklerle farklı beslenme stillerini benimseyenler rahatlıkla ağızlarına layık tatlar bulabiliyor burada. Hızlı bir kahvaltı için rengarenk sağlıklı bowl’ları, uzun ve keyifli hafta sonu sabahları için ise organik Türk kahvaltısını tercih edebilirsiniz. Gabfoods’un ev yapımı granolasını ve bitki bazlı sütlerini satın alıp evinize götürebilirsiniz.    

 

Healin Foods 

Nişantaşı’ndaki Healin Foods “doğal, taze ve temiz” sloganıyla açıldığından beri sağlıklı beslenme konusunda akla gelen ilk adreslerden. Menüdeki yiyeceklerde katkı maddeleri, trans yağlar, beyaz şeker, beyaz un, mısır şurubu, yapay renklendirici, MSG, tarım ilaçlı ya da GDO’lu ürünler yok. Yemekler, sertifikalı organik ürünlerle hazırlanıyor.  Veganlar ve vejetaryenler, glütensiz beslenenler, zengin proteinli ve ketojenik diyetleri tercih edenler Healin Foods menüsünde aradıklarını buluyor. Sağlıklı beslenme temalı mutfak atölyelerine ilginiz varsa Healin Foods’u takipte kalın.    

 

Inkase

Sağlıklı kase çılgınlığının temsilcilerinden Inkase’nin konsepti kasede yenilebilecek her şeyi sunmak üzerine kurulu. Mesela çorbalar, smoothie bowl’lar, salatalar… Malzemelerin katkısız, doğal olmasına özen gösteriyorlar. Et, balık ve tavuk; besin değerlerinin korunmasını sağlayan ‘sous vide’ yöntemiyle pişiyor. Raw, glütensiz, şekersiz, vegan tatlılar için de ziyaret edilebilecek Inkase’in menüsüne sürekli yeni lezzetler ekleniyor.

 

Po Juicery

Po Juicery’nin adı menüde sadece meyve sularına yer verdiklerini düşündürse de aslında çok daha fazlası var. Soğuk sıkım meyve sularının yanı sıra Po Juicery’de smoothie’ler, şekersiz raw tatlılar, mevsim sebzelerine göre değişen çorbalar, bol malzemeli salatalar, sebzeli sandviçler ve sağlıklı kaseler bulabilirsiniz. Kahve konusunda da iddialılar.