Ürün sepete eklendi

İstanbul'da Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

YAZI —

Hafta sonları, yarıyıl ve yaz tatillerinde, çocuklarınızla iyi vakit geçirmek istediğinizde plan yapma noktasında tıkanıp kalmanız olası. Aslında İstanbul ailece vakit geçirilebilecek yerler anlamında olabildiğince zengin seçenekler sunuyor. “Bu tatilde çocuklarla ne yapalım?” diyenler için gezilebilecek yerlere dair önerilerimizi sıraladık.

 

MÜZELER

İstanbul’da çocuklarla yapılabilecek çok şey var. Şehrin müzelerini gezmek ve bu müzelerin bazılarında çocuklar için düzenlenen atölyelere katılmak hem çocuklar hem de anne-babalar için eğlenceli ve keşif dolu bir plan.

İstanbul Modern

Karaköy’deki binasına veda eden ve geçici bir süreliğine Beyoğlu’na taşınan İstanbul Modern, şehrin en önemli sanat merkezlerinden. Hem kalıcı koleksiyonu hem süreli sergileri her zaman görülmeye değer. Sergilere paralel düzenlenen ve ailece katılmanın mümkün olduğu hafta sonu atölyeleri, sanatçıların öncülüğünde düzenlenen atölye programları ile çok zengin bir atölye programı sunuyorlar. Yarıyıl ve yaz tatillerinde özel programlarla şehirde kalanların yüzünü güldürüyorlar.

Pera Müzesi

Beyoğlu’nu hala sevme sebeplerimizden biri olan Pera Müzesi, dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini İstanbul’a getiren süreli sergilerinin yanı sıra bu sergilere paralel düzenlenen çocuk etkinlikleriyle de ailelerin gözdesi. Çocuklara sanatı sevdirmek ve müze bilinci kazandırmak için düzenledikleri atölyeler, farklı yaş gruplarına göre tasarlanıyor. Yarıyıl ve yaz tatillerinde atölye programı yoğunlaşıyor.

Sakıp Sabancı Müzesi

Emirgan’daki mimari harikası Atlı Köşk’ü mesken tutan Sakıp Sabancı Müzesi’ne sadece binasını görmek ve yemyeşil bahçesinde yürüyüş yapmak için bile gidilir. Modern sanatın efsanevi isimlerini sergileriyle şehre taşıyan müzenin, çocuklara kültür-sanat aşkı aşılamak için düzenlediği atölye programı bir hayli zengin. Süreli sergilere paralel düzenlenen hafta sonu atölyelerine katılım ücretsiz, ancak önceden rezervasyon yaptırmak şart. Yarıyıl tatilinde müzede astronomi, pandomim gibi konuların işleneceği, yarım ya da tam gün katılabilen atölyeler düzenleniyor.

Borusan Contemporary

Rumelihisarı sahilindeki Perili Köşk’te, 2007’de kapılarını açan Borusan Contemporary, Borusan koleksiyonunun yanı sıra modern sanata adanan süreli sergilere ev sahipliği yapıyor. Müzede sergilere paralel çocuk atölyeleri de düzenleniyor. Ancak biletler çok erken tükendiğinden her zaman yakın takipte olmak gerekiyor.

Rahmi M. Koç Müzesi

Çocuklu çocuksuz herkesin ziyaret etmeye doyamadığı, etkileyici bir müze Rahmi M. Koç Müzesi. Ulaşım araçlarına adanan müzede klasik otomobillerden tramvaya, trenden vapura ve hatta denizaltına çok zengin ve özenle büyütüldüğü her halinden belli olan bir koleksiyon var. Her yaştan çocuklar da Rahmi M. Koç Müzesi’nde vakit geçirmeye bayılıyor. Atlıkarıncalı oyun alanının da bu ilgide payı büyük Müzenin etkinlik programı sanat, bilim, teknoloji temalı çocuk atölyeleriyle zenginleşiyor.

Sadberk Hanım Müzesi

Sadberk Hanım Müzesi, Türkiye’nin ilk özel müzesi olduğu için özel ilgiyi hak ediyor. Arkeoloji ve Türk-İslam sanatı eserlerinden oluşan koleksiyonuyla bu alanlara ilgi duyanları cezbeden müze, arkeoloji meraklısı çocukların da ilgisini çekiyor. Müzenin çocuklara yönelik atölyeleri okul gruplarına özel ve önceden rezervasyonla gerçekleşse de Türkçe ve İngilizce hazırlanan ve ücretsiz olarak indirilebilen iPad uygulaması, mobil bir arkeoloji aktivite kitabı niteliğinde.

Deniz Müzesi

Beşiktaş Sahili’nde yenilenen binasıyla hizmet veren Deniz Müzesi, esasında yetişkinlere yönelik bir müze olsa da özellikle denizciliğe, gemilere ilgi duyan çocuklar için güzel bir müze deneyimi sunuyor. Tarihi kadırga, Atatürk kayıkları, saltanat kayıkları, Atatürk’ün Ertuğrul ve Savarona yatlarında kullandığı eşyalar müze koleksiyonunu ilgi çekici kılıyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Tarihi Yarımada’nın uğrak noktalarından İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç ayrı müzeyi bünyesinde barındırıyor. Müze kültürüne aşina, arkeolojiye meraklı her çocuğun mutlaka görmesi gereken bir adres. İlkokul çağındaki çocuklar müzenin tadını daha iyi çıkarabilir. Binası ve bahçesi ayrı güzel.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Şair-yazar Sunay Akın, 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan, açık artırmalardan aldığı nostaljik oyuncakları kurucusu olduğu İstanbul Oyuncak Müzesi’nde bir araya getirdi. 1700’lü yıllardan bu yana nostaljik oyuncakların sergilendiği müze, Göztepe’deki tarihi bir köşkü mesken tutmuş. Köşkün her bir odası, farklı temalarla ve o temalara uygun oyuncaklarla donatılmış. Sonuç; hem yetişkinler hem çocuklar için keyifli bir müze turu. İstanbul Oyuncak Müzesi’nin etkinlik takvimi de yılın her ayı farklı konularda atölyeler, tiyatro oyunları gibi etkinliklerle dolu dolu.

İstanbul Uçurtma Müzesi

Üsküdar’daki Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, Türkiye’de türünün tek örneği. Randevu alınarak gezilebilen müzede 3 yaş üstü çocuklar için uçurtma yapımı atölyesi de düzenleniyor. Uçurtma aşığı çocuklar için güzel bir tatil planı.

 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Çocukların güzel bir gün geçirebilecekleri, enerjilerini atabilecekleri, yeni şeyler öğrenebilecekleri eğlence merkezleri hafta sonlarında ve diğer tatillerde değerlendirilesi birer seçenek.

LEGOLAND® Discovery Centre İstanbul

İşte, LEGO sever çocuklar (ve elbette yetişkinler) için gerçek bir cennet. Dünyanın en ünlü eğlence merkezlerinden biri olan LEGOLAND® Discovery Center, Bayrampaşa'daki Forum İstanbul AVM içinde yer alıyor. Geneli 3-10 yaş arası çocuklara hitap eden merkezin içinde 12 farklı oyun alanı var, yani bir tam günü buraya ayırsanız yeridir. Galata Kulesi, Ayasofya, Boğaz Köprüsü gibi İstanbul’un ve dünyanın ikonik yapılarının yaklaşık 1 milyon LEGO parçası ile canlandırıldığı Miniland, LEGO 4D Cinema, LEGO Fabrikası turu, Krallık Macerası Lazey Oyunu gibi farklı alanlarda zaman hızla akıyor. 0-3 yaş arası çocuklar için de merkezin içinde DUPLO Kasabası var. 

Kidzmondo

Trump İstanbul'un çocuk katında yer alan KidzMondo, çocukların eğlenceli bir ortamda meslekleri öğrenebilecekleri bir çocuk şehri.  Şehre giriş, gerçek bir uçak kokpitinin monte edildiği havaalanından yapılıyor. İçeride sokakları, binaları ile gerçek bir şehir ortamı var. KidzMondo’da 40'tan fazla farklı meslekte çalışan çocuklar KidzMondo para birimi olan Kidlar kazanıyor. 3-14 yaş grubuna hitap eden KidzMondo'ya 7 yaşın altındaki çocuklar ebeveyn eşliğinde girebiliyor. 0-3 yaş için de ayrıca bir çocuk oyun odası var. Yarıyıl ve yaz tatillerinde KidzMondo'da farklı yaş gruplarına uygun atölyeler, sertifika programları düzenleniyor.

Kidzania

Akasya Acıbadem'deki Kidzania, çocukların farklı meslekleri deneyimleyebilmesi için kuruldu. 4- 14 yaş aralığındaki çocuklara hitap eden KidZania 'ya 7 yaş altındaki çocuklar ancak ebeveyn eşliğinde girebiliyor. Çocuklar, Kidzania’da yüzden fazla mesleği deneyimleyebiliyor. Önce meslekle ilgili bilgi alıyor, sonra da gerçek bir üniforma giyip mesleğin gereklerini yerine getiriyorlar. Doktor olup hasta bakıyorlar, pilot olup kokpite geçiyorlar... Bisküvi fabrikasından olay yeri incelemeye, parfümeriden sushi restoranına pek çok alanda çocuklara özel bir dünyanın tadını çıkarıyorlar.

 

ATÖLYELER

Farklı yaş gruplarına yönelik, farklı temalarda atölyeler çocukların iyi vakit geçirmesini sağlarken yeni şeyler öğrenmelerine de destek oluyor. İşte, İstanbul’un en popüler atölye adresleri.

Akbank Sanat

Beyoğlu’ndaki Akbank Sanat, uzun yıllardır çocuklara yönelik sanat atölyelerini ağırlıyor. Oyuncak heykel, baskı resim, bez çanta tasarımı, su içinde suluboya, yaratıcı drama, yaratıcı dans ve linol baskı gibi çocukların ufkunu açan tüm atölyeler uzman eğitmenler tarafından veriliyor. Akbank Sanat, yarıyıl tatili için de özel bir atölye programı hazırlıyor.

Imagineer Kids

Imagine ve Engineer kelimelerinin birleşmesinden doğan Imagineer Kids, dijital ve analog dünyayı birleştiren özel ve yenilikçi bir konsept. 42 Maslak AVM’de yer alan merkezde, 4-12 yaş grubu çocuklara STEAM (Bilim-Teknoloji-Mühendislik-Sanat-Matematik) atölyeleri düzenleniyor. 0-3 yaş çocuklara yönelik özel modülleri ile çocukların erken yaşta bu kavramlarla tanışmaları hedefleniyor. Pearson Yayınları’nın Süper Patates ve Kaçak Bezelye kitabının interaktif kukla tiyatrosu uyarlaması da Imagineer Kids’de görülebiliyor.

Gymy Kids

“Çocuklar spor yapsın.” sloganıyla yola çıkan Gymy Kids, çocuklara sporu sevdirmeyi hedefleyen bir oluşum. 2-12 yaş arası çocuklar için kış döneminde İstanbul’da Suadiye Miltaş Tesisleri, Swissotel, Maslak Hilton ve Belgrad Ormanı’nda farklı temalarda atölyeler düzenliyorlar. Doyasıya hareket edemeyen şehir çocukları için ideal bir yaklaşımları var. Yaz aylarında ise Nikki Beach Bodrum Resort and Spa’da ve Avantgarde Collection Yalıkavak’da yaz okulları programları oluyor.

 

KİTABEVLERİ & KAFELER

Çocuk kitabevleri, sadece birkaç kitap alıp çıkılası yerler değil. Özellikle bu listedekiler çocuklara göre tasarlanmış ortamları, atölye ve yaratıcı okuma programlarıyla herhangi bir kitabevinden çok daha fazlası.

Yapı Kredi Kültür Merkezi

Beyoğlu’nda yenilenen binasında hizmet veren Yapı Kredi Kültür Merkezi’nin içinde çocuk kitaplarına ayrılmış ayrı bir alan var. Burada çocuklar minderlerin üzerine uzanarak kendi kitaplarını seçebiliyorlar. Ayrıca tüm yıl boyunca, farklı yaş gruplarından çocuklara yönelik yaratıcı okuma atölyeleri düzenleniyor.

Le Petit 100

Kafe, mağaza ve çocuk oyun-atölye alanının bir arada bulunduğu Le Petit 100, Arnavutköy’de tüm ailece keyifli vakit geçirmeye uygun bir mekan. Anne-babalar kafede kahve-tatlı ya da yemek için soluklanırken çocuklar özel tasarımlı oyun alanında güvenli vakit geçirebiliyor. Pazartesi günleri hariç her gün farklı yaş grupları ve haftalık temalara göre düzenlenen atölyeleri, Le Petit 100 Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Tırtıl Kids

Kanyon, Watergarden, UNIQ İstanbul, Akbatı AVM ve İzmir Perla AVM’deki şubeleriyle Tırtıl Kids, farklı dillerde çocuk kitaplarının bir arada bulunduğu, yeni kitapları takip edebildiğimiz bir kitabevinden öte bir yerde. Özellikle Watergarden ve UNIQ İstanbul şubelerini yakından takip etmekte fayda var, çünkü bu iki şubede çocuklar için farklı ve zevkli atölyeler, kitaplardan ilham alan etkinlikler düzenleniyor.

Happy Nest

Etiler ve Kalamış şubeleriyle Happy Nest, anne-babaların çocuklarıyla güzel vakit geçirebildiği, tüm detaylarıyla iç açan sevimli bir kitabevi-kafe. Yabancı dillerdeki kitapların çeşitliliği Happy Nest’in en güzel yanlarından biri. Hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik atölyelerden, etkinliklerden haberdar olmanın en iyi yolu her iki şubeyi de Instagram’dan takibe almak. Her iki şubede de yarıyıl tatili için her günü dolu dolu, özel bir program var.

BEE, Eat.Play.Love

Emirgan'da bulunan Bee, hem harika atölyeler düzenliyor hem de çok olağanüstü yemekleriyle kahvaltı ve öğle yemeği için harika bir alternatif. Çocuğunuz atölyede harika vakit geçirirlen siz de kafe bölümünde güzel bir kahve içebilirsiniz.  Atölye programlarını Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

İyi Cüceler

Caddebostan’ın mahalle kitapçısı İyi Cüceler sadece bir kitabevi değil, neşesi hareketi bol bir etkinlik merkezi gibi. İmza günleri, söyleşiler, çocuklar için atölyelerle tüm aileyi kültürel anlamda besleyen bir mekan. İyi Cüceler, yarıyıl tatili için oyun grupları, ritim atölyesi, yaratıcı yazma atölyesi, kukla atölyesi gibi zevkli etkinliklerden oluşan bir program sunuyor.

Kids Nook

Akatlar’daki Kids Nook, masal anlatıcılığı sanatını kitabeviyle birleştiren kendine özgü bir mekan. Bahçesindeki minik ahşap eviyle çocuklar için gerçek bir masal diyarı gibi olan Kids Nook, 0-12 yaş aralığındaki çocuklara, kitap ve masal sevgisi aşılamak tasarlanmış özel bir konsepte sahip. Bu konspet çerçevesinde Kids Nook’ta çocuklara ve yetişkinlere yönelik atölyeler ve eğitimler de düzenleniyor.