Ürün sepete eklendi

Instagram'ın 13 Yaş Altı Çocuklar İçin Geliştireceği Yeni Uygulaması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

YAZI —

BuzzFeed News tarafından yayınlanan habere göre Instagram ve Facebook yöneticileri, 13 yaş altındaki çocuklar için Instagram’ın yeni bir sürümünü lanse etmeyi planlıyor. Instagram Genel Başkan Yardımcısı Vishal Shah, “Instagram’da gençlere yönelik çalışmaları öncelik haline getirdiğimizi açıklamak heyecan verici. Ürün grubumuzda iki konuya odaklanarak yeni bir gençlik ağı inşa edeceğiz: Bunlardan ilki gençler için mümkün olan en güvenli deneyimi sağlamak adına bütünlük ve gizlilik çalışmalarımızı hızlandırmak. İkincisi ise 13 yaşın altında olan ve ilk kez Instagram kullanacak kişilere güvenli bir sürüm sunmak.”

Çalışma, Instagram Başkanı Adam Mosseri tarafından denetlenecek ve Aralık’ta Facebook’a katılan Instagram Genel Başkan Yardımcısı Pavni Diwanji tarafından yönetilecek. Diwanji daha önce Google’da çalışıyordu ve markanın YouTube Kids dahil çocuklara yönelik tüm ürünlerinin yönetiminden sorumluydu.

Mevcut Instagram politikasına göre 13 yaşın altındaki çocukların bu sosyal medya aracını kullanması yasak. Ayrıca 13 yaşından küçük olması muhtemel hesaplar, şikayet edildiğinde kaldırılabiliyor. Ancak Mosseri’ye göre ‘gittikçe daha fazla çocuk’ Instagram kullanmak istiyor ve sistemde kullanıcıların yaşlarını doğrulamak oldukça zor. Mosseri, Instagram’ın resmi olarak ‘ayrıntılı bir plan’ sunmadığını söylese de şu anda çocuklara yönelik bir app geliştirdiklerini doğruladı: “Bu konuda yapacak çok işimiz var. Ama ebeveynlerin şeffaflık ve kontrole sahip olduğu bir Instagram sürümü oluşturmak çözümün bir parçası.”

Hatırlatalım; Instagram’da gençlerin maruz kaldığı taciz, zorbalık, sanal şiddet olaylarının artması ve bunların medyada geniş yer bulmasıyla beraber kamuoyundan gelen tepkiler de oldukça ses getirmişti. Sonrasında Instagram yeni güvenlik düzenlemeleri uygulamaya koydu. Bu güvenlik duvarları sayesinde yetişkinlerin, onları takip etmeyen 18 yaşın altındaki çocuklara direkt mesaj göndermesi engellenmeye başlandı. Ayrıca şirket bir blog yazısı yayınladı. Başlık ise Topluluğumuzun En Genç Üyeleri İçin Instagram’ı Daha Güvenli Hale Getirmeye Devam Ediyoruz idi. Ve bundan tam iki gün sonra da 13 yaş altı için yeni bir sürüm hazırladıklarını ilan ettiler. 

Instagram eş zamanlı olarak güvenlik araçları ve gizlilik ayarlarını açıklamanın yanı sıra ebeveynlerin çocuklarıyla Instagram’da neler yaptıkları hakkında, nasıl iletişim kurulabileceğine dair bir rehber de paylaştı.  

 

UZMANLAR BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYOR?

Instagram güvenlik önlemlerini artırmaya devam etse de uzmanlar çocukların sosyal medya kullanmasını sakıncalı buluyor. Yapılan son araştırmaya göre ekran karşısında fazla vakit geçiren çocuklarda depresyon ve intihar semptomlarında rastlanma oranı artış gösteriyorInstagram ayrıca kaygı, yalnızlık ve bir şeyleri kaçırma korkusu (FOMO) ile yakından ilişkili. Davranış Uzmanı ve Eğitim Psikoterapisti Reena Patel ailelerin endişe duymasının son derece normal olduğunu söylüyor ve şöyle diyor: “Çocukların sosyal ve duygusal gelişimi söz konusu olduğunda yüz yüze etkileşim ile çevirimiçi sosyalleşmeyi kıyaslayamayız bile. Ailelerinin yönlendirici desteğiyle çocukların sosyal etkileşim becerilerinin geliştirilmesi gerekir. O yaşta çevirimiçi arkadaşlıklar kurmak zararlı olabilir. Siber zorbalık ve uzun ekran süresi endişe edilmesi gereken konulardır. Zira bunlar ilerde çocuklarda öz saygı ve öz kimlik sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.” 

 

ÇOCUKLARI ONLINE DÜNYADA KORUMANIN YOLLARI NELER?

Özellikle pandemi ve uzaktan eğitimle birlikte çocukların ekran başında geçirdiği süre artmış durumda. Bununla birlikte çocuklar sosyalleşmek için bizzat sosyal medya platformlarına dahil olmak istiyor. Ancak mecranın herhangi bir içerik filtrelemesi yoksa fark etmeden kendi kendilerine zarar verebilecek ‘hassas’ fotoğraf veya videolarla karşılaşmaları mümkün. Onları dijital dünyada korumanın ilk adımı açık iletişim ile başlıyor ve farklı aşamaları kapsıyor. Konuyla ilgili neler yapabileceğiniz hakkında daha detaylı bilgi almak için Çocukları Çevirimiçi Dünyada Güvende Tutmanın Yolları başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.