Ürün sepete eklendi

İlkbahar Temalı Çocuk Kitapları

YAZI —   |   ILLUSTRASYON — Leo Lionni

Çocukların (özellikle küçük yaş grubunun) dün, yarın, bir saat sonra gibi zamana dair algısı "zamanla" gelişiyor. Mevsimsel değişimler giyindiğimiz kıyafetlere, dışarda geçirilen zamana ya da yediğimiz içtiğimiz besinlere de yansıdığı için çocukların bu değişimi algılaması biraz daha kolay oluyor. Yine de onlara baharın gelişiyle doğada yaşanan canlılığı anlatmanın en güzel yollarından biri mevsim temalı kitaplar... Yaklaşan bahar ayları için biz de ilhamını ilkbahardan alan çocuk kitaplarını Petitmag'in küçük kitap kurtları için listeledik.

 

KİTAP

HOŞGELDİN İLKBAHAR

2+ yaş

Her sayfada tek cümlelik ifadelere yer vermesi, tekerleme gibi şiirsel anlatımı, yağmurların, uçuşan kelebeklerin, açan çiçeklerin betimlendiği parlak renkli çizimleri ile özellikle 2-5 yaş aralığındaki çocuklar için ideal bir mevsim kitabı. Yazarın mevsimlere dair yazdığı diğer kitapları da alarak, seriyi tamamlayabilirsiniz.

 

 

KİTAP

MERAKLI BAHÇE

4+ yaş

Liam, beton yapılarla kaplı büyük bir şehirde yaşayan küçük bir çocuktur. Bir gün tek edilmiş demiryolu rayları arasında hayatta kalmaya çalışan bitkilere rastlar. Liam bu bitkilere göz kulak olmaya ve onlara bakmaya başlar. Bu emeğinin de karşılığını alır; her yer gözalıcı şekilde yeşillenmeye başlar. York Times'ın en çok satan modern klasikler listesinde yer alan; doğanın, bitkilerin, çiçeklerin önemini ve güzelliğini anlatmak için muhteşem çizimlerin eşlik ettiği bu kitabı alarak Liam'ın doğa sevgisine çocuğunuzla beraber tanıklık edebilirsiniz.

KİTAP

ANAOKULUNDA İLKBAHAR

4+ yaş

İş Bankası Kültür Yayınları'nın "Eğlenceli Bilim" serisine ait olan Anaokulunda İlkbahar, hem okul hem arkadaşlık hem de mevsim kavramlarını bir araya getiriyor. Gülen Yüzler sınıfının öğrencileri, okulda güzel bir bahçe oluştururak ilkbaharın gelişini kutluyor.

KİTAP

MEŞE PALAMUDUNUN SİHRİ

3+ yaş

Meşe Palamudu'nun sihri, küçük bir meşe palamudunun bütün bir ekosistemi nasıl etkilediğini ele alıyor. Kitabın küçük yaş grubuna uygun olan kısa ve basit ifadelerine Frann Preston-Gannon'un çizimleri eşlik ediyor. Bir küçük meşe palamudu büyüyüp ağaç oluyor sonra kuşlara ev sahipliği yapıyor... Tohumlar çiçeğe dönüşüyor. Kitap çocuklara; doğanın içindeki her şeyin birbiriyle nasıl bağlantılı olduğunu anlatıyor.

 

KİTAP

KAHVALTIDA GÜNEŞ YEDİM

9+ yaş

Kahvaltıda Güneş Yedim, bitkilerin yaşamımızda için ne denli vazgeçilmez olduğunu anlatıyor. Yediğimiz yemeklerden diş macununa, kahvaltılık gevrekten giyindiğimiz ayakkabıya kadar çocukların aslında aklına bile gelmeyecek noktalarda bitkilerden faydalanıldığını resimlerle destekleyerek anlatan kitap, evde çocukların bitkilerle kendi deneylerini yapabilecekleri proje örneklerini de içeriyor.  

 

KİTAP

ORMANDA

2+ yaş

Bahar ayları geldiğinde, çocuğunuzla birlikte ormanda bir pikniğe veya yürüyüşe giderseniz yanınızda bu kitabı da götürmenizi tavsiye edebiliriz. Çocukların ormana dair akıllarına gelebilecek farklı soruları dile getiren ve bu soruları eğlenceli resimler ile anlatan "Ormanda", doğal yaşama dair küçüklere faydalı bilgiler aktarıyor.

KİTAP

MİNİK TOHUM

3+ yaş

Aç Tırtıl kitabında küçük bir yumurtanın kelebeğe dönüşme öyküsünü benzersiz bir şekilde anlatan Eric Carle, Minik Tohum'da ise bu defa çocukları bir tohumun ağaça dönüşme mecarasına ortak ediyor. Bir ağacın tohumları, uzun kış aylarının zorlu şartlarını atlatmaya çalışır; bahar gelince filizlenir. Fakat başlarına gelmeyen kalmaz. Sonunda sadece küçücük bir tohum dev bir çiçeğe dönüşür ve ardından o çiçek de tohumlarını tekrar doğaya salar... Kitap çocukların mevsimsel döngüyü anlamalarının yanı sıra, bir tohum üzerinden yalnızlık, dışlanmışlık, sabırsızlık gibi farklı duygularla empati yapmalarına da yardımcı oluyor.

 

KİTAP

YOĞUN BİR YIL

2+ yaş

Willie ve Winnie adındaki ikiz fareler, birlikte keşfe çıktıkları bir gün Woody adındaki bir ağaçla karşılaşırlar. Daha önce konuşan bir ağaç görmedikleri için bu ağaç onların meraklarını uyandırır ve her ay onu ziyarete gelirler. Her ziyaretlerinde ağacın değişimine tanıklık ederler; ağaç çiçeklerini açar, yapraklarını döker, mis kokulu meyveler verir. Yeni yıl yaklaşırken, ikizler de çok sevdikleri bu ağaç için bir sürpriz hazırlığına girişirler. Yoğun Bir Yıl, bir yandan mevsim değişimini anlatırken diğer yandan sıcak bir dostluk hikayesi sunuyor.

 

 

KİTAP

BAHAR BİR DEĞİŞİM HİKAYESİ

3+ yaş

Çok iyi arkadaş olan dört küçük çiçek, şehirdeki son çok parkının da bakımsızlıktan kapanacağı haberini alırlar. Geçtikleri her yere rengarenk tohumlar ve güzel kokular açan bu dört arkadaş hemen parka giderler. Kasvetli şehir manzarasına güzellik katarak parkı kurtarırlar.  

 

KİTAP

BAHAR KİTABI

2+ yaş

Bahar mevsiminin sadece doğaya değil yaşamımıza de getirdiği canlılığı eğlenceli resimleri anlatan Bahar Kitabı, özellikle küçük yaşta olan okurlar için ideal. Güneş çıkmış, gökyüzünde parlıyor, şehirde bir hareketlilik başlamış... Yazarın daha önce okurla tanıştırdığı karakterleri bu kitabında da görüyoruz; Çiftçi hasadı taşıyor, Thomas ve Lene bit pazarında satmak istedikleri eşyaları arıyor, yaşlı Friedrich sürüş dersleri alıyor... Küçükler ısınan havayla renklenen şehirde, sayfalar arasında hikayedeki kahramanları takip ediyor...

KİTAP

MEVSİMLER

3+ yaş

Mevsimler değiştikçe, giyindiğimiz kıyafetler, yediklerimiz hatta kullandığımız eşyalar bile değişebiliyor. Mevsimler serisi bu değişimleri çocuklara son derece yalın bir dille anlatıyor. Serinin "İlkbahar" kitabı da, resimleri ve kelime seçimleri ile küçük yaştaki okurlara bahar aylarının ruh halini ve aktivitelerini anlatıyor.