Ürün sepete eklendi

Hayvanları Seven Çocuklar İçin İlgi Çekici Yapımlar

YAZI —   |   FOTOĞRAF — Our Planet Belgeseli

Hayvanların dünyası çocuklar için kimi zaman komik, bazen biraz korkutucu ama çoğunlukla öğretici ve sevgi dolu öğeler sunuyor. Onların dünyasına yakın olmak, çocukların doğal yaşamla kurdukları ilişkileri de kuvvetlendiriyor. Hatta yapılan bir araştırmaya göre köpek besleyen insanlarda aşk hormonu olarak bilinen oksitosin seviyesi yüksek, strese neden olan kortizol seviyeleri daha düşük bulunuyor.  

Çocuklarınsa hayvanlara neredeyse içgüdüsel bir ilgisi var. Kent yaşamında bu ilgi evcil hayvanlarla sınırlı kalsa da, aralarında belgesellerin de olduğu televizyon yapımları onlara farklı hayvan türlerini ve onların doğal yaşamlarını tanıma fırsatı sunuyor. Yine hayvanlardan esinlenerek yaratılan çizgi film karakterleriyse onlara bir yandan eğlenceli dakikalar vadederken diğer yandan farklı temalar üzerinden eğitici içerikler de sunuyor.

Hayvan sever çocukların hoşuna gideceğini tahmin ettiğimiz televizyon yapımlarını listeledik. Kedilerin, köpeklerin, koalaların hatta dinazorların dünyasına hoş geldiniz!

 

Dogs 101 / Animal Planet

IMDb: 8,0

8+ yaş

4 sezondan oluşan bu belgesel serisini izledikten sonra, çocukların dünya üzerinde tanımadıkları köpek türü kalacağını sanmıyoruz. Her bölümde German shorthaired, Dalmaçyalı, border collie veya terrier gibi farklı köpek ırkları hakkında, köpeklerin sağlık çizelgesinden ırksal özelliklerine kadar detaylı bilgiler sunuluyor. Tüm sezon ve bölümlere Animal Planet'ın internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Cats 101 / Animal Planet

IMDb: 8,2

8+ yaş

Cats 101, kedilere ayrı bir ilgisi olan çocuk ve yetişkinlerin bayılacağı bir seri. 2008-2012 yılları arasında 4 sezon devam eden belgeselde, her bölüm farklı bir kedi türü bizlere tanıtılıyor. Hatta bölümlerden birinde meşhur Van kedisine de yer verilmiş. Serinin bazı bölümlerine Youtube üzerinden ulaşmak da mümkün. Diğer seçenek ise Animal Planet'ın internet sitesi üzerinden üyelik oluşturarak izlemek.

 

Pup Academy

IMDb: 6,5

7+ yaş

Konuşan köpeklerin dünyasına hoş geldiniz. Aralarında Vızıltı, Spark ve Corazon'un da olduğu Pup Academy'nin öğrencileri, insanlarla arkadaş olabilmek için eğitim alan bir sürü tatlı yavru köpek. Bir de küçük Morgan var... Pup Academy'nin müdürü Morgan'ın dedesi, o da dedesine bu köpekleri eğitmesi için yardımcı oluyor.

 

Koyun Shaun/ Shaun The Sheep / Netflix

IMDb: 8,2

5+ yaş

Koyun Shaun stop motion türünün en iyi örneklerinden biri. Çocuklar kadar yetişkinler de ona bayılıyor. Hatta serinin film versiyonları da bulunuyor. Çiflikte yaşayan Shaun biraz yaramaz bir koyun. Bu nedenle her bölümde yeni bir macera Shaun ve arkadaşlarını bekliyor. Her bölümü 13 dakika süren Koyun Shaun, "meee" sesi dışında diyalog içermiyor.

 

Timmy Time / Netflix

IMDb: 6,9

2+ yaş 

Timmy, Koyun Shaun'un minik kuzeni. Okul öncesi çağında ve oldukça da yaramaz. Ama bir o kadar da sevimli. 10 dakikalık bölümleri ile özellikle küçük yaşta olanların takip edebilecekleri bir akışa sahip olan Timmy Time, stop motion seven yetişkinlerin de hayranlığını kazanabilecek sevimlilikte. Diyalogsuz olan animasyonda, Timmy bir şekilde başına sürekli dert açıyor fakat sonra arkadaşlarının ve öğretmenlerinin yardımıyla bu durumun üstesinde geliyor. Anaokulu / kreşteki hayat, arkadaşlık, kurallara uymak, iş birliği, eğlenceli ve komik anlatımın arkasında bezeli olan kavramlar.

 

Puffin Rock / Netflix

3+ yaş

IMDb: 8,7  

İrlanda'nın vahşi bir adasına doğru yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Bu adada sizi Kutup martısı Oone ve küçük kardeşi Baba karşılayacak. Bu sevimli ikili çocuklara her bölümde aile ve arkadaşlığın önemini anlatırken diğer yandan doğada yaşamaya dair fikir sahibi olmalarını sağlıyor.

  

Dino Dana / Amazon Prime Video

IMDb: 7,1

4+ yaş 

9 yaşındaki Dana, hiç kimsenin olmadığı kadar dinazorlara meraklı. Öyle ki gündelik hayatında karşısına farklı cinslerden dinazorlar çıkıyor. Normal şartlarda bir çocuğu oldukça korkutacak böyle bir durum Dana için eğlenceli bir aktiviteye dönüşüyor. Bir yandan onları gözlemleyip artık dünya üzerinde yaşamayan bu türler hakkında bigiler verirken diğer yandan onların problemlerine çözümler arıyor. Özellikle dinazorlara meraklı olan küçüklerin kaçırmaması gereken bir seri.

 

Absürt Gezegen / Absurd Planet / Netflix

IMDb: 3,9

8+ yaş

Doğada yaşayan (özellikle garip) canlıların hayatına odaklanan bu 12 bölümlük belgesel dizisinde mizahi bir anlatım ön plana çıkıyor. Çocuklara ve ailelere bu tuhaf hayvanları anlatan kişi ise; Doğa Ana! Yetişkinler için gübre böceği ve onun gübrelere duyduğu derin sevgi gibi görsellerle beslenen anlatımlar pek iç açıcı gelmeyebilir fakat çocuklar için eğlenceli ve ilgi çekici olacağı da bir gerçek. Belgeseldeki temel fikirlerden biri de bizzat Doğa Ana'nın dile getirdiği gibi "Bir şeyin tuhaf olması onun değersiz olacağı anlamına gelmiyor."

  

Gezegenimiz / Our Planet / Netflix

7+ yaş

IMDb: 9,3 

Çocukları uzak kıtalara doğru bir yolculuğa çıkarmak isterseniz, bu yüksek puanlı, harika anlatımlı belgeseli izlemenizi tavsiye ederiz. Emmy ödüllü Gezegenimiz belgeseli Afrika'dan Amerika'ya, dünyanın farklı coğrafyalarındaki doğal yaşam alanlarına odaklanırken bir yandan da iklim değişikliğinin kıtalardaki yaşamı nasıl etkilediğini de gözler önüne seriyor. Belgeseli İngilizce izlemek isteyenler için anlatıcının David Attenborough olduğunu belirtmekte fayda var.

 

Kayıp Balık Nemo / Finding Nemo

4+ yaş

IMDb: 8,1  

Pixar Animation Studios imzası ile dünya çapında büyük beğeni kazanan, sadece çocukların değil yetişkinlerin de hayranı olduğu Nemo, küçük bir palyaço balığının okyanusun derinliklerinden Sdyney'deki bir dişçinin akvaryumuna uzanan macerasına tanık oluyoruz. Nemo'yu arayan babasının ise unutkan arkadaşı Dori ile başına gelmeyen kalmıyor. Karşılarına çıkan diğer deniz canlılarından bazıları onlara yardımcı olurken kimisi ise adrenalin yükselten tehlikeler yaratıyor. Kayıp Balık Nemo, fonuna okyanus hayatını alarak aile bağlarına ve büyüme sancısına vurgu yapan, bol aksiyonlu oldukça da eğlenceli bir yapım.

 

Dolittle

8+ yaş

IMDb: 5,6 

 
1998 ve 2001 bir yılında başrolünü Eddie Murphy'nin oynadığı, hayvanlarla konuşabilen veteriner Dr. Dolittle'ın macerası bu defa başrolde Robert Downey Jr. ile devam ediyor. Karısının ölümünün adından çok sevdiği hayvanları ile evine kapanan Dt. Dolittle, hasta olan kraliçeye şifa olabilecek bir ağacı bulmak için gizemli bir adaya yolculuk ediyor. 

 

Kayıp Balık Dori / Finding Dori 

6+ yaş

IMDb: 7,3

2003 yılında hayatımıza giren Kayıp Balık Nemo'nun başarısında Dori'nin payı yadsınamaz. Filmin yapımcıları da öyle düşünmüş olacaklar ki, 2016 yılında bu defa ana karakteri Dori'nin olduğu yeni bir animasyonla karşımıza çıktılar. Unutkan Mavi Cerrahbalığı Dori, yıllar evvel kaybettiği ailesini aramak için yine okyanusta bir maceraya atılıyor. Bu macerada ona Nemo ve babası Palyaço Balığı Marlin de eşlik ediyor. Bir yandan Dori'nin aksiyon dolu macerasına tanıklık ederken diğer yandan Dev Humboldt kalamarı, Beluga Balinası, köpekbalıkları, Kaliforniya aslanı gibi farklı türdeki deniz canlılarını tanıma fırsatı yakalıyoruz. 

  

If I Were an Animal

7+ yaş

Özellikle yavru hayvanlara bayılan bir çocuğunuz varsa, bu seri tam da ona göre. Emma ve Tim her bölümde dört farklı hayvanı doğdukları andan itibaren takip ediyorlar. Onlara isimler veriyor, inceliyor ve onlar hakkında bilimsel bilgiler aktarıyorlar. Bu sevimli belgesel, hayvanların doğal gelişimlerine tanıklık etmek isteyen çocuklar için de biçilmiş kaftan. Serinin tek sezonu ve 13 bölümü bulunuyor.

 

Izzy'nin Koala Dünyası / Izzy's Koala World / Netflix

4+ yaş

IMDb: 8,2

Izzy, bildiğimiz  çocuklardan bir hayli farklı. Onun hayatının merkezinde bir kedi ya da köpek değil koalalar var. Avustralya'da yaşayan Izzy, veteriner annesi ile koalaların doğal yaşama adapte olmalarına yardımcı oluyor... Her birine isimler veriyor, hastalıklarına çare bulmaya çalışıyor, büyüdükleri ve yalnız başlarına yaşayabilecekleri zamana kadar onlara arkadaşlık ediyor.

 

Wings of Life / Netflix

6+ yaş

IMDb: 7,4

 
Çiçekler, kuşlar, kelebekler ve polenler... Doğal yaşamın dolayısıyla insan hayatının devamlılığı için vazgeçilmez bir öneme sahip olan döllenme hikayesine vurgu yapan bu belgesel, her canlının yaşam döngüsü için ne denli önemli olduğunu çocuklara anlatmanın ideal yollarından biri. Muhteşem görüntülere eşlik eden sesin de ünlü aktrist Merly Streep olduğunun altını çizelim.
 
 
İmparatorun Yolculuğu / March Of Penguins
6+ yaş
IMDb: 7,5 
 
 
Penguenleri paytak paytak yürüyen sevimli hayvanlar olarak tanısak da, bu belgesel onların yaşamına bambaşka bir gözle bakmamızı sağlıyor. Antartika'nın zorlu şartlarında penguenlerin üremek ve yumurtalarını korumak için verdikleri mücadeleyi izlemek,  zaman zaman gözlerinizin bile dolmasına neden olabiliyor. 

 

Astroblast! / YouTube TV

3+ yaş

IMDb: 6,5 

Astroblast Uzay İstasyonu'nun yöneticileri Comet, Halley, Sputnik, Radar, Jet ve Sal the Octopus isimli sevimli hayvan karakterler. Bir domuz, köpek, timsah, tavşan, maymun ve ahtapottan oluşan bu ekibin uzak gezegenlerden gelen pek çok ziyaretçisi de oluyor. Ekip, evrendeki en iyi "iyi niyet elçileri" olmak için farklılıkları hoşgörü ile karşılıyor ve sağlıklı alışkanlıklar nasıl geliştilir bu konuda da önemli mesajlar veriyor.

 

Kedi Pete / Pete the Cat / Amazon Prime Video

IMDb: 7,6

4+ yaş

Eric Litwin'in "New York Times Children's Picture Book" listesinde uzun süre üst sıralarda yer alan kitabı Pete the Cat (ülkemizde Pati Kedi ismiyle yayınlandı), çizgi film versiyonu ile karşımızda. Pete arkadaşlarıyla iyi anlaşan, sürekli yeni şeyler keşfeden iyi kalpli bir kedi. Yalnız biraz sessiz; hiç konuşmuyor. Onun düşüncelerini çizgi filmde dış ses aracılığıyla öğreniyoruz. Kedi Pete'in kitapla aynı isme sahip olan, müzikleriyle dikkat çeken "Harika Bir Yılbaşı" isimli bölümünü Amazon Prime Video'da izleyebilirsiniz.