Ürün sepete eklendi

Hayatınıza Renk Katacak Hobi Önerileri

YAZI —   |   FOTOĞRAF — Sarah Diane

Hayatımızın hiçbir döneminde olmadığı kadar evlerimizde vakit geçirmek durumunda kaldık. Dekoratif değişiklikler, detaylı temizlikler, dolap ve çekmece düzenlemeleri gibi uzun süredir yapmayı düşündüğümüz ama ertelediğimiz eve dair ne varsa biraz el atıldı... Şimdi sırada biraz da "ben zamanı"nda. Yani evin ve aile üyelerinin ihtiyaçları rutindeki yerini almışken, kendinize ait zamanda sadece kendiniz için bir şeyler yapmanın tam vakti. Neler mi? Yeni bir hobiye ne dersiniz? Sizi zihinsel ve ruhsal olarak besleyecek bir hobi sahibi olmanız, yapılan araştırmalara göre stres ve depresyondan da daha az şikayetçi olmanızı sağlıyor.

Herkesin ilgi alanına yönelik keşfedebileceği bir hobi mutlaka bulunuyor. Önemli olan keyif aldığınız, sizin için anlamlı bir hobi edinmek. Hem pandeminin hem de telaşlı modern yaşamın stres kaynağı olan etkilerini hafifletmek, zihin sağlığınızı pozitif yönde etkilemek ve "ben zamanınızı" renklendirmek için hazırladığımız hobi önerileri, umarız size de ilham verebilir.

 

Kaligrafi

Görsel: Dolly Cracy

 

Kaligrafi, yazı karakter ve unsurları kullanılarak geliştirilen, sıklıkla dekoratif amaçla kullanılan, bir el sanatı çeşididir (Vikipedi). Tüm yazışmaların dijital ortamda gerçekleştiği bir dönemde, el yazısının geri plana itilmiş olması biraz yürek burkucu. Kişiye özel notların ve mektupların yarattığı etkiyi, klavyeden çıkan harflerin yaratması çok zor. Varlığını hale devam ettiren kaligrafi sanatını denemek isterseniz yerli ve yabancı kaynaklardan başlangıç seviyesi için yararlanabilir yine internet üzerinden özel kalem ve başlangıç seti edilebilirsiniz. Kişisel tarzınızı da yansıtacağınız yazıları renklendirebilir hatta çerçeveletip dekoratif amaçlı da kullanabilirsiniz. Zamanla farklı font denemelerine de el atabilirsiniz.

 

 

El Örgüsü 

Görsel: Mouse In The House
 

İlmek atmakla başlayıp haroşa tekniğine giden yolda hem yaratıcılığınızı konuşturabilir hem de ortaya gerçekten kullanabileceğiniz ürünler çıkarabilirsiniz. Örneğin ilkbaharın ve serin yaz akşamlarının vazgeçilmez ipliği olan merserizeden, çocuğunuz için bir kazak ya da hırka dikmek iyi bir fikir olabilir. Örgü örmenin medetasyona yakın faydaları da bulunuyor. Beynin farklı bölgelerini aynı anda uyardığı için özellikle ilerleyen yaşlarda gerileme eğiliminde olan motor fonskiyonları destekliyor. Hem fiziksel hem ruhsal gerginliği azaltacak bu hobinin örgü şişleri olmadan yapabileceğiniz seçenekleri bile var. Mesela yatağınız için dev örgü ipliğinden  sadece ellerinizi kullanarak bir yumuşacık bir battaniye bile yapabilirsiniz. Bunun içimn sadece bir video'dan yardım almanız yeterli.

 

 

Resim

Görsel: architecturelab

 

Resim sanatına bu zamana kadar mesafeli yaklaşmışsanız, doğuştan gelen bir yeteneğiniz olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. İşin içine "hobi" kelimesi girince, yetenekten daha çok ilgi ön planda oluyor. O yüzden kimse ortaya çıkaracağınız eserlerin galerilerde sergilenecek düzeyde olmasını beklemiyor. Amaç sadece  içinde bulunulan andan keyif almak. Resim yapmak da "o ana" açılan en güzel kapılardan biri. Fonda güzel bir müzik, elinizde fırçanız, önünüzde tuvaliniz, yanınızda kahveniz... Resim dünyasına başlangıç seti alarak  akrilik boya ile de adım atabilir, Arteza hesabından  paylaşılan bu videoda olduğu gibi değişik çalışmalar da deneyebilirsiniz. Ya da başlangıcı suluboya seti ile yaparak Youtube'daki çeşitli öğretici videolardan yararlanabilirsiniz.  

 

 

Mum / Sabun Yapımı 

 

Mum da sabun da evde her daim tüketilir ve devamlı stoğu yenilenir. Kendi seçtiğiniz malzemelerle (dilediğiniz esanslarla) evde mum ve sabun yapabilirsiniz Bunun için gerekli malzemelerin siparişini vermeniz ardından "nasıl yapılır?" videoları izlemeniz yeterli. Mum için balmumu, fitil, kavanoz, parfüm ve bir eritme kabı yeterli. Sabun içinse blender, mutfak tartısı, sıvı ölçer termometre, kalıp, karışım kapları, yağ ve ham madde ayrıca kouyurucu eldiven ve gözlük. Sabun yapmak için gereken malzemeler biraz daha komplike. O nedenle hazır kit seçeneğini değerlendirmek isteyebilirsiniz. Mum yapmak için de ilk denemeyi yine içinde gerekli olan tüm malzemeyi içeren setlerden yardım alarak yapabilirsiniz.

 

 

Enstrüman Çalmayı Öğrenmek

Görsel: Merriam Music

 

"Müzik ruhun gıdasıdır." Bu beylik ifadenin ardında bilimsel gerçekler de yatıyor. Bir müzik aleti öğrenmek çeşitli beyin bölgelerindeki gri madde hacmini artırıyor ve aralarındaki uzun menzilli bağlantıları güçlendiriyor. Araştırmalar, müzik eğitiminin sözlü hafızayı, uzamsal muhakemeyi ve okuryazarlık becerilerini de geliştirdiğini gösteriyor. Piyano, gitar, bateri... Akıllı cihazlar sayesinde ulaşabileceğiniz farklı uygulamalarla bir enstrüman çalmayı öğrenmek artık çok daha kolay. Kursa gitmeden, öğretmen tutmadan kendi kendinize bu adımı atabilirsiniz.

 

 

Elmas / Boncuk Goblen

 

 

 

Kolayca öğrenebileceğiniz, dilediğiniz zaman bırakıp devam edebileceğiniz, masa üstü bir hobi arıyorsanız elmas goblene bir şans verebilirsiniz. Elmas goblen setlerinin içinden küçük, renkli parıltılı taşlar, bunları yapıştırmak için özel bir kalem ve ortaya çıkacak resmin yapışkanlı zemini çıkıyor. Her bir rengi ayrı ayrı numaralandırılan taşları, bu yapışkan zemine yerleştirerek tüm resmi ortaya çıkarıyorsunuz. Budist rahiplerin kum dizme ritüelini andıran bu hobi için hazır setlere internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Yalnız resim seçeneklerinin biraz kısıtlı ve tekdüze olduğunu belirtmekte fayda var.

 

 

Minyatür 

Görsel: co_miniatures

  

Titizlik ve sabır gerektiren yapım süreci sonunda ortaya çıkan minik dünyalar, sadece sizin değil evinizdeki küçüklerin de ilgi odağı olabilir. Legolarla ve minik figürlerle yaratılan evcilik ortamını daha profesyonel bir düzeye taşımak için demonte şekilde satılan içinde aydınlatması bile olan minyatür evler başlangıç için iyi bir seçenek olabilir.

 

 

Seramik Boyama 

Görsel: Mano Works 

 

Eğer bir çocuğunuz varsa evde bol miktarda oyun hamuru ve boyama malzemesi de olduğuna eminiz.  Yani, hemen hemen tüm ebeveynler yoğurmaya ve şekil vermeye oldukça aşina. Bu durumu güzel bir hobiye çevirmek isterseniz, seramik kili ve guaj boya almanız yeterli. Bir de tabii "ne yapsam" sorusu için size yol gösterecek birkaç video da faydalı olabilir. Vazolar, şekerlikler, figürler derken işi yakın dostlara hediye yapmaya kadar götürebilirsiniz.

 

 

Kitap Klübü Üyeliği 

Görsel: cosette
 

Kitap okumayı çok seviyor olsanız da, bazen günlerdir elinize bir kitap alıp  okumadığınızı fark ediyor olabilirsiniz. Çünkü bu eylem için bir zaman yaratmak daha doğrusu ayırmak gerekiyor. Kendinize ait zaman aralığında yapabileceğiniz en kolay aktivitelerden biri aslında kitap okumak. Zamandan ve yerden bağımsız olarak istediğiniz her an bir kitabın sayfalarına gömülebilirsiniz. Kendinizi bu anlamda disipline etmek ve belirli bir çizgide ilerlemek için sevdiğiniz bir yazarın kitap serisini atın alabilir veya okumadığınız klasik eserlere göz atabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise online olarak buluşulan bir kitap kulübüne üye olmak... Belirlenen zamanda aralığında seçilen kitabı okumak ve sonrasında diğer katılımcılarla bu kitabı etraflıca ele almak... 

 

 

Yeni Bir Dil Öğrenmek  

 

Yeni bir dil öğrenmek, size farklı bir kültürün kapılarını aralamasının yanı sıra düşünme becerilerinizi ve hafıza yeteneğinizi de geliştirmeye yardımcı oluyor. 1947 yılında 853 kişi henüz 11 yaşındayken bir çalışmaya katılıyor. Bazıları tek dilli bazıları çift dil biliyor. Aynı kişilerin 2008 ve 2010 yılında bilişsel yetenekleri tekrar test edildiğinde ise çift dil bilenlerin çok daha iyi performans gösterdikleri saptanıyor. Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yok! Yöntemi ise artık çok daha kolay, online kurslara katılabileceğiniz gibi dilediğiniz zaman açıp pratik yapabileceğiniz dualingo gibi uygulamalar da mevcut.

 

 

Puzzle 

Görsel: Pinterest
 

El ayak çekilince, ev kısa bir süre için de olsa size kalınca, yemek veya çalışma masasını amacından farklı bir hizmette kullanmanın; puzzle yapmanın tam zamanı... Dilerseniz ünlü bir ressamın unutulmaz eserlerinden birini ya da İstanbul'un kuş bakışı görünümünü puzzle şeklinde alıp, bütünü ortaya çıkarmanın tadına varabilirsiniz. Puzzle konusunda farklı bir deneyim yaşamak isterseniz, 3 boyutlu puzzle seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Örneğin Harry Potter'ın ikametgahı olan Hogwarts'ın 3 boyutlu puzzle'ını alabilirsiniz. Yapımı sizi sonucu çocuğunuzu mutlu edebilir...

(Puzzle'ı dilediğiniz zaman masadan kaldırmak için puzzle halısı kullanabilirsiniz.)

 

 

Evde Spor

Görsel: Adriene Mishler

 

Yoga, aerobik, fitness... Pandemi zamanında spor salonlarında olmak (açık dahi olsalar) biraz riskli. Eskiden bir kulübe ya da salona gitmeye vakit ayarabiliyor ama şu anda bunu yapamıyor da olabilirsiniz. Evde spor yapmak içinse sadece birkaç küçük şeye ihtiyacınız var: Bir mat (hatta çocuğunuzun oyun halısı bile olabilir), online uygulama ve biraz da motivasyon. Mat ve motivasyon tamam diyorsanız uygulama için çok fazla seçenek var. Dilerseniz websitesi üzerinden ya da akıllı cihazlarınıza programlaın uygulamalarını indirerek, üyelik işleminin ardından dileğiniz spor türüne başlangıç yapabilirsiniz. Size diyet listesi gibi kapsamlı bir spor programı sunan Beachbody ya da hem websitesi hem Youtube üzerinden ulaşabileceğiniz tamamen ücretsiz olan Fitness Blender başlangıç için tavsiye edilebilecek seçenekler arasında.

 

 

Eski Kıyafetleri Dönüştürün

Görsel: Turner&Hares

 

"Do it yourself (diy)" yani kendin yap akımının en sevilen önerileri arasında eski kıyafetleri neredeyse sihirli bir şekilde bambaşka bir şeye dönüştürmek yer alıyor. Modası geçmiş bir gömlek bir anda yastık kılıfı olarak karşımıza çıkabiliyor. Atmak yerine dönüştürmek fikri size de cazip geliyorsa iğne, iplik, makas ve birkaç ek materyalle varolan kıyafetlerinizi farklı formlara dönüştürebileceğiniz "diy" önelerine göz atabilirsiniz.