Ürün sepete eklendi

Hastane Çantamda Neler Vardı?

YAZI —

Petitmag’in Doğum Çantası listesini kaynak alarak hazırladığım hastane çantamı kullandıklarım ve ihtiyacım olmayan ürünleri değerlendirebilmek adına doğum sonrası paylaşmaya karar vermiştim. Kızım Ela'nın doğumundan bir ay sonra sizlere de faydalı olabileceğini düşünerek bu içeriği sizlerle paylaşıyorum.

Hastane çantamın içine koyacaklarımı hamileliğimin 18. haftası itibariyle almaya başladım. Ne şekilde doğum yapacağım belli olmadığı için hem normal hem de sezaryen halinde ihtiyacım olabilecek her şeyi yanıma almaya çalıştım ve götüreceklerimi bebeğimiz için bir mini kabin boy valiz, kendim (ve eşim) için de ayrı bir mini kabin boy valiz olarak hazırlayarak olabilecek karmaşaların önüne geçmeye çalıştım.

Hastane çantama koyduklarım arasından aydasını gördüklerim ve hiç kullanma fırsatı bulamadıklarım ya da ihtiyacım olmayan ürünlerin listesi aşağıdaki gibi. Siz kendi kişisel ihtiyaçlarınız ve doğum yapacağınız hastanenin sağladığı imkanlar doğrultusunda (duş, pilates & yoga topu vs) bu listeyi arttırabilir veya azaltabilirsiniz.  

 

KENDİM İÇİN

2 takım gecelik & sabahlık ve 1 takım pijama:

Yanıma 2 adet Oysho marka sabahlık, içine giymek üzere iki LC Waikiki hamile geceliği ve Oysho'dan aldığım saten pijama takımı almıştım, hepsini kullandım.

Terlik

Çantama hem geceliklerimin altına giymek için sıcak tutacak rahat bir sabo terlik hem de duşta çekmek parmak arası terlik koymuştum, her ikisine de ihtiyacım oldu.

İç çamaşırları

Çamaşır olarak yanıma hastane ekibine önceden danışıp yüksek belli alt ve iki adet emzirme sütyeni aldım. Bir de elbette tek kullanımlık külotlardan 5-6 adet götürdüm. Bu külotların büyük boyunu almak rahatlık açısından çok önemli. Normal doğum yaptığım için hastane süresince ve evdeki ilk 2 gün sadece bu tek kullanımlık külotları giydim. Yüksek belli pamuklu iç çamaşırlarını hastanede giyme fırsatım olmadı ama elbette bu tarz çamaşırlar hastane çantasında bulunması gereken ürünlerin başında geliyor.

Emzirme ürünleri

Doğum sonrası göğüs yaraları için o kadar uyarı okumuştum ki, koruma amaçlı edinebildiğim her ürünü hastane çantama koymuştum. Bunlar; göğüs ucu kremi, gümüş göğüs kapakları, balmumu göğüs koruyucuları ve göğüs kalkanlarıydı. Hastanede doğum sonrası verilen göğüs ucu kremleri işe yaramayınca gümüş göğüs kapaklarını kullanmaya başladım. Oluşmaya başlayan kızarıklık ve yara belirtileri hemen kayboldu. Göğüs kalkanlarını da emzirme esnasında boşta kapan göğsüme koyuyordum ki diğer göğüsten akan sütler üzerimi ıslatmasın. Balmumu göğüs koruyucularını doğumdan önce kullanmaya başlamıştım, fakat doğum sonrası gümüş kapaklar yeterli olduğu için bunlara da ihtiyacım olmadı.

Kişisel bakım ürünleri

Makyaj malzemeleri, saç fırçası, şampuan, duş jeli ve lif, saç kremi, toka, nemlendirici, makyaj temizleyici, pamuk, diş fırçası gibi ihtiyacım olacak tüm bakım ürünlerimi içinden farklı çantalar çıkan büyük bir seyahat makyaj çantasında götürdüm. Bu sayede ihtiyacım olacak tüm ürünleri tek bir yerde bulundurmuş oldum.

Hastaneden çıkış kıyafetleri

Eve dönüş için kendime hamile taytı, spor ayakkabı, çorap, emzirme atleti ve gömlek götürmüştüm. Yeterli oldular.

 

ELA İÇİN

Bez, ıslak mendil

Pişik kremi

Earth Mama pişik kremini ne olur ne olmaz diye bavula atmıştım ancak ihtiyacım olmadı. Yer kaplamadığı için sizler de valizinizde bulundurabilirsiniz.

Emzirme kaşığı

Anne sütünü sağıp vermem veya mama takviyesi yapmam gerekirse diye önceden emzirme kaşığı siparişi vermiştim. Hastanedeyken ihtiyacımız olmadı ancak evde ilk haftalar çok sık kullandım.

Kıyafet

Hastane çıkışı seti

Fotoğraf çekimi için 2 farklı tulum & şapka

Tulumlarının içine giydirmek için çıtçıtlı beyaz bodyler (tiny, yenidoğan ve +1 ay gibi en minik bedenlerde farklı alternatifleri bulunan Marks & Spencer’ın organik body’leri Ela’ya aldığım ve en memnun kaldığım setlerdi).

Müslin

Hamile kaldığımı öğrendikten sonra aldığım ilk 10 üründen birisi Piper bug’un “Hello World – I’m New Here” müsliniydi. Bu müslini birkaç farklı desenlisiyle birlikte internetten sipariş vermiştim. Aldığım tüm müslinler içinde en yumuşak olanları çıktı. Evde de neredeyse sadece bu markanın müslinlerini kullanıyorum (eğer almak isterseniz Türkiye’ye gönderim seçenecekleri mevcut).

Nakışlı yastık

Üzerinde Ela yazan nakışlı yastığı Poetique Home’a yaptırmıştım. Çok güzel bir hatıra oldu bizlere.

Battaniye

Hem rahatlığı hem görselliği açısından faydalandığımız bir battaniye götürdüm. Hastane çıkışı için de çok kullanışlı oluyor.

 

DİĞER

Ana kucağı

Fotoğraf makinesi

Eşim için:

İki takım eşofman ve t-shirt

Fotoğraf çekimi için gömlek ve pantolon

Sabo terlik

Çamaşır, çorap, diş fırçası, deodorant gibi kişisel eşyalar