YAZI —

COSMED markasının kurucusu ve kızı Tanem'i bekleyen Deren Öztürk Mataracı ile hamilelik sırasında cilt bakımına dair merak ettiklerimizi konuştuk.

 

Hamileyken cilt bakımı rutininde biraz değişiklik yapmak gerekebiliyor. Değişen hormonlarla, cildinizin ihtiyaçları ve hassasiyetleri de oldukça farklılaşıyor. İşte tüm bunları, kaçınılması gereken içerikleri, kullandığımız içeriklerin bebeğe etkileri, güneşten korunma gibi önemli konuları COSMED markasının kurucusu ve kızı Tanem'i kucağına almak için gün sayan Deren Öztürk Mataracı ile konuştuk. Kendi hamileliğinde kullandıklarını ve hamilelik sürecindeki güzellik rutinini anlatan Deren, bu röportajda  birçok hamilenin aklından geçirdiği soruları yanıtladı.

 

HAMİLEYKEN SÜRDÜĞÜMÜZ ÜRÜNLERİN BEBEĞE ETKİSİ NE MİKTARDA?

Aslında bebeklerimiz sihirli plasentalarında çok güvendeler. Sistemik dolaşıma katılmayan ve agresif olmayan ürünler kullandığınızda bebeğiniz zarar görmeyecektir.

HAMİLELİKTE HANGİ GÜNEŞ KREMLERİ TERCİH EDİLMELİ?

Hamilelikte cildiniz olduğundan daha hassas bir yapıya dönüştüğünden kesinlikle yüzde 100 mineral filtreli bir güneş koruyucu kullanılması gerekiyor. Diğer filtre yapıları da tercih edilebilir ancak mineral filtre olması cildin hassasiyetini tetiklemek yerine sakinleştirici etki gösteriyor.

HAMİLELİKTE TÜM BAKIM ÜRÜMLERİMİZİ ELDEN GEÇİRMELİ MİYİZ? ÖNCELİKLİ DEĞİŞTİRMEMİZ GEREKEN BAKIM ÜRÜNLERİ HANGİLERİ OLMALI?

Hamilelik döneminde cildimizi çok iyi temizlememiz ve sürekli nemli tutmamız gerekiyor. Daha öncesinde kullandığımız yaşlanma karşıtı veya leke karşıtı bakım ürünlerini bir kenara bırakmak doğru bir hareket olacaktır. Zira hamilelik dinamikleri çok farklı ve her an her şeyin değişim gösterebileceği bir durum olduğundan, leke ürünü kullanarak daha çok lekelenebilir, sivilce ürünü kullanarak cildinizde daha çok sivilceniz çıkmasına neden olabilirsiniz. 

HAMİLELİKTE KAÇINMAMIZ GEREKEN İÇERİKLER VE ETKEN MADDELERİ HANGİLERİ?

Özellikle yaşlanma karşıtı ürünlerin içerisinde bulunan A vitamin türevlerinin (retinol) hamilelik döneminde kullanımına dikkat etmek gerekiyor. Bununla beraber paraben, fenoksietanol, fitalat, mineral yağlar, etil alkol ve sülfat türevlerini içermeyen ürünler kullanmak daha doğru bir tercih olacaktır.   

HAMİLELİKTE YENİ BİR ÜRÜNE BAŞLAYACAKSAK NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Önce ürünün içeriğini incelemek ve faydasına bakmak gerekiyor. Yani içindekiler kısmında zararlı diyebileceğimiz kimyasallar yoksa ve ürünün faydası temizleme, nemlendirme ve güneşten koruma üzerine kurulu ise gönül rahatlığı ile tercih edebiliriz. Aslında içindekiler kısmında ne kadar az yazı varsa, bu o kadar az kimyasal anlamına geliyor.

BİR ÜRÜNÜN İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜNÜ İNCELERKEN ÖZELLİKLE DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER NELER?

Tüm içeriklerin fonksiyonlarını ve görevlerini anlamak uzmanlık gerektirdiği için bunları bilmek biraz zor olabilir. İnternetten araştırmak her zaman güvenli sonuçlar vermediğinden kısaca şöyle yapılabilir: İçindekiler kısmında yazanların en başındakiler en yoğun kullanılan kimyasallardır ve sona doğru gittikçe kullanım miktarı düşen kimyasallara rastlanır. Bir ürünün içinde yer alan aktif maddeler (bunlar bitkisel özütler, vitaminler ve bilinen aktif maddeler olabilir) içindekiler kısmının sonuna doğru yazılmış ise bu ürünün faydasının çok düşük olduğunu gösterir. Önemli aktifler, bitkisel içerikler veya vitaminler içindekiler kısmının ortasında veya en başında olması ürünün etkinliği açısından oldukça önemlidir.

SALICYLIC ACID VE RETINOL GİBİ İÇERİKLERE EN İYİ ALTERNATİF NELER?

Aslında hamilelik döneminde bu içeriklere alternatif aramak yerine hiç kullanmamak bebeğimizin sağlığı için daha doğru olacaktır.

HAMİLELİK BOYUNCA ANTI-AGING ETKİLİ NASIL ÜRÜNLER TERCİH EDEBİLİRİZ? BU KATEGORİDE HANGİ İÇERİKLER BU SÜRE BOYUNCA HEM ZARARSIZ OLUP HEM DE İSTEDİĞİMİZ ETKİYİ GÖSTERECEKTİR?

Aslında cildi uygun ürünlerle nemlendirmek, temizlemek ve güneşten korumak en iyi anti-aging bakımı oluşturuyor.

AKNE VE BENZERİ CİLT SORUNLARIYLA HAMİLELİKTE NASIL BAŞ EDEBİLİRİZ?    

Herkesin hamilelik süreci kendine özel. Kimi kadının cildi hamileyken daha güzel olur, kimi kadın leke problemi yaşar, kimi kadın ise akne. Burada önemli olan bu sürecin geçici olduğunu anlamak. O nedenle düzenli olarak temizlemek, nemlendirmek ve güneşten korumak dışında, hamileliğimizin keyfini çıkarıp, güzelliğimizi bebeğimize aktardığımızı düşünmemiz en güzeli!

HAMİLELİKTE CİLT BAKIMINDA İHMAL ETMEMEMİZ GEREKEN ADIMLAR HANGİLERİ?

Temizle, nemlendir ve güneşten koru kuralına sadık kalmak yeterli.

HAMİLELİKTE CİLT BAKIMI RUTİNİNİZİ NASIL DEĞİŞTİRDİNİZ?

Hamilelik dinamikleri farklı, ömrümüz boyunca belki 1 veya 2 kez yaşayacağımız kadar ilginç ve hormon coşkulu bir süreç olduğundan öncelikle ‘az iyidir’ felsefesi ile hareket ediyorum. Basit temizleme, nemlendirme işlemlerini tercih ediyorum ve en önemlisi güneş koruyucu kullanıyorum. Hormonların etkisi ile cilt hassaslaşıyor ve UV ışınlarının zararlarına karşı daha korunmasız bir hal alıyor. Bu noktada güneş koruyucu kullanmak olası hamilelik lekelerinden korunmak için iyi bir liman oluyor. Şu anda 37’nci haftadayım ve beşinci kutu güneş koruyucumu kullanıyorum.

İşim gereği piyasadaki birçok ürünü kullanırım, cildimde verdikleri tepkileri, dokularını, kokularını incelemek için kendimi bir nevi kobay olarak kullanırım. Hamilelik sürecimde bu deneylere ara verdim ve içeriklerinden üretimine ve sonuçlarına güvendiğim Cosmed ürünlerini kullandım. Markamız bünyesinde olmayan ürün gruplarında ise uzun yıllardır kullandığım ürünlere devam ettim:

Temizleyici: COSMED Ultrasense Yatıştırıcı Temizleyici Köpük ya da COSMED Alight Arındırıcı Toz Temizleyici

Nemlendirme: COSMED Day-to-Day Ultra Nemlendirici & Besleyici Krem ya da COSMED Ultrasense SOS Krem Jel

CC Krem: Cildimin nefes almasını engellediği için yaklaşık 3 senedir fondöten kullanmıyorum, COSMED Ultrasense Renk Düzenleyici CC Krem benim için cilt tonumu dengelemekte yeterli oluyor hem de SPF 20 güneş koruması içeriyor.

Allık: Sanırım kız annesi olacağım için yanaklarımın pembe pembe olmasını seviyorum. NARS Amour ya da NARS Liquid Blush Orgasm

Maske: Hamilelikle beraber daha fazla cilt kuruluğu yaşamaya başladım, her hafta 1 paket COSMED Day-to-Day Vanilyalı Nem Maskesi ile bu süreci kontrol altına aldım.

Vücut bakımı: Bu süreçte en çok özen gösterdiğim alan karın, bel ve basen bölgesi oldu. Oluşmuş çatlaklara savaş açmak oluşmasını önlemekten çok daha zor. Bu nedenle çatlak oluşumunu önlemeye yönelik çok fazla ürün ve içerik araştırdım. Aslında çatlağa karşı bakım, vücut bakımının ilk aşaması olan temizlikle başlıyor. Vücudumuzu kurutacak bir duş jeli yerine nemlendirici özellikli bir temizleyici yağ kullanmak çok daha faydalı. COSMED ATOPIA Temizleme Yağı, duş sonrası vücudumun nemli kalmasına yardımcı oldu. Hamileliğimle birlikte Ar-Ge ekibimizle anne serisi özelinde çalışmaya başlamıştık, dopdolu bir içeriğe sahip çatlak önleyici bakım losyonu çalışması yaptık ve bu ürünü sabah - akşam kullanmaya özen gösterdim. Bu ürünün yanında da içeriğini beğendiğim ve şans verdiğim diğer ürünler ise Phytolastil Gel, Bio-Oil ve Hindistan Cevizi Yağı oldu. Cosmed anne serisi ile ilgili ürün çalışmaları ve testler devam ediyor, en erken 2 sene sonrasında ürünleri raflarda görebileceksiniz diye düşünüyorum.

Ayak bakımı: Yaz dönemi hamilelerinin en çok şikâyet ettiği konu özellikle sıcakların da artmasıyla ödemli ve şişmiş ayaklar oluyor. Bunun için tavsiye edeceğim bir güzellik sırrı var. Duşa girmeden önce ayak kreminizi buzdolabına koyun ve biraz soğumasını sağlayın, sonrasında uyguladığınızda ayaklarınızın daha da rahatladığını ve hafiflediğini fark edeceksiniz. Benim özellikle son haftalarda her gün hiç aksatmadan kullandığım ise COSMED SOFT Ayak Bakım Kremi.

Şu ana kadar herhangi bir hamilelik lekesi, sivilce ya da çatlak ile karşılaşmadım, son 3 haftadayız bu şekilde sürdürebilirsem hem benim hem de ürünlerim için büyük gurur olacak.