YAZI —   |   FOTOĞRAF — ECEM ARDA

Hamileliğinin 31. haftasında Ecem çoğunluğu doğal içerikli ürünlerden oluşan favori bakım ürünleri listesini paylaşıyor.

 

Hamilelik öncesinde de günlük cilt bakım rutinimde doğal içerikli ürünler yer aldığı için bu yeni dönemde kozmetik dolabımda büyük bir değişiklik yaptığımı söyleyemem (çatlak kremleri için ayrı bir sayfa açmam gerektiği dışında).

Günlük rutinimde cildime iyi geldiğine inandığım iki kural var. Birincisi makyajımı temizlemeden uyumamak, diğer de hangi temizleyici ürününü kullanırsam kullanayım yüzümü sonrasında mutlaka su ile tekrar yıkamak. Bunların yanında her gün iki litre su içtiğim ve beslenmeme dikkat ettiğim sürece cildimde kötü sürprizlerle karşılaşmıyorum. Hamilelik dönemimde de ekstra bir kuruluk, akne veya benzeri bir sorunla karşılaşmadım. Dolayısıyla çoğunlukla önceden kullandığım cilt bakım ürünlerini kullanmaya devam ediyorum.

Bir çoğu tamamen doğal içerikli ürünlerle hamilelik dönemimdeki cilt bakım rutinim ve favori ürünlerimi detaylarıyla bu yazıda paylaşıyorum. 

 

BENEFIT SMOOTH IT OFF! TEMİZLEYİCİ VE PEELING

Sevdiğim ve bittikçe yenisini aldığım favori bir cilt bakım ürünüm Benefit’in Smooth It Off 2’si 1 arada temizleyici ve peeling'i. Haftanın üç günü kullandığım bu ürünün içindeki 'peeling' yapan tanecikler oldukça ince, dolayısıyla yüzümü tahriş etmiyor veya kızartmıyor, ayrıca çok güzel kokuyor! Her gün kullanmadığım ve sonrasında yüzümü hemen yıkadığım için de tamamen doğal içerikli olmamasına aldırış etmiyorum. 

 

BIODERMA SENSIBIO LIGHT NEMLENDİRİCİ

Bioderma’nın tüm ürünlerini çok seviyorum. Temiz kokusu, doğal yapısı, uygun fiyat avantajı ve hemen her eczaneden temin edilebilmesi gibi bir çok artısı var. Sensibio Light nemlendirici her gün makyaj altına kullandığım nemlendiricim olarak günlük bakım rutinimde elime ilk aldığım ürün. 40 ml’lik tüpü makyaj çantamda da hiç ağırlık yapmadan taşınabiliyor, böylece makyajımı dışarıda yapacağım zamanlar için de büyük rahatlık sağlıyor. 

 

BIODERMA SENSIBIO ROLL-ON DEODORANT

Hamilelikte ilk değiştirdiğim kozmetik ürünüm roll-on deodorantım oldu. Alüminyum, paraben gibi zararlı kimyasalları içermeyen bir deodorant arayışım Bioderma Sensibio Deo ile son buldu. Zaten kullandığım diğer ürünlerinden oldukça memnun olduğum Bioderma’nın bu roll on'unu hamileliğimin başından beri severek kullanıyorum. Çabuk tüketilen bir ürün olduğu için eczanelerden kolayca ulaşılabilir olması da benim için öncelikli bir konu.

 

CREAN CLEAN LİKİT EL SABUNU

Bir sıvı sabunun bu listede olması sizleri şaşırtabilir ancak gün içinde en fazla kimsayala maruz kalan yerimiz ellerimiz oluyor ve ben bu nedenle özellikle de hamileyken organik bir sıvı sabun kullanmaya çok dikkat ediyorum. Green Clean ailesinin tüm ürünleri evimde de kullandığım malzemeler (bulaşık deterjanı, tableti, çamaşır suyu, yumuşatıcısı), ama el sabunundan özellikle bir tane ofisteki masamda da bulunduruyor ve her tuvalete gidişimde yanımda götürüyorum.

 

KIEHL'S ULTRA FACIAL CREAM

Cildimin kuruduğunu ve kısmen matlaştığını fark ettiğim günler için yıllardır bittikçe yenisini aldığım kurtarıcı ürünüm Kiehl’s Ultra Facial Cream. Hemen emiliyor olması ve tertemiz kokuyor olması da diğer sevdiğim özelliklerinden. 

 

KIEHL'S MIDNIGHT RECOVERY CONCENTRATE SERUM  

Sanıyorum Kiehl’s markası ülkemize girdiğinden beri kullandığım ve en çok satın aldığım kozmetik ürünü Midnight Recovery Concentrate serumu. Lavantalı her şeye zaafım olmasının bunda etkisi büyük, ancak sırf bu özelliğini konuşmak bu ürüne haksızlık etmek olur. Yaklaşık iki günde bir akşam yatmadan önce (özellikle Benefit'in ürünü ile peeling yaptıktan sonra) mutlaka birkaç damla yüzüme uyguluyorum. Yatıştırıcı özelliği ve cildi yoğun beslemesi sayesinde sabahları yumuşacık bir ciltle uyanmamı sağladığı için Kiehl’s bu serumu kozmetik dünyasındaki en sadık dostum diyebilirim. 

 

KIEHL'S MIDNIGHT RECOVERY EYE

Göz çevremde de cildimi anında nemlendiren, muhteşem kokan ve ince çizgi görünümünü azaltan Midnight Recovery Eye kremini kullanıyorum ve açıkçası anti-aging ürünler kullanacak yaşa gelene kadar da (henüz vaktim vardır değil mi?) başka bir ürün denemeyi düşünmüyorum. 

 

BIODERMA ABCDERM MOUSSANT

Bioderma’nın bebek ve çocuklar için geliştirdiği ABCDerm serisinin vücut, saç ve yüz temizleyicisini hamileliğim ile birlikte eş zamanlı olarak hayatıma soktum ve duş jeli olarak kullanmaya başladım. Bebek doğduktan sonraki ilk aylarda da ten temasının önemine inandığım için bebeğimde kullandığım ürünler neyse kendimde de aynılarını kullanmak niyetindeyim. Bunun için de banyoda yine Bioderma'nın bu temizleyicisini ve banyo sonrasında ise bebek yağını kullanmaya devam edeceğim.

 

SOLANTE PREGNA GÜNEŞ KORUYUCU

Lekelenmeye müsait bir cildim olduğu için üç yıldır Solante’nin Pigmenta güneş koruyucusunu kullanıyordum. Yazları cildimde tek bir güneş lekesi bile görmediğim ve kullandığım diğer tüm güneş koruyucularının aksine gözlerimi yakmadığı için hamile kaldığım zaman da bu markadan vazgeçmek istemedim ve hamilelere özel olan Pregna ürününe geçtim. Oldukça yoğun olduğu ve sürdükten sonra cildimin rengini birkaç ton açık gösterdiği için makyaj altına uygulamayı tercih etmiyorum. Dolayısıyla makyaj yapmadığım zamanlarda, yani hafta sonları kullanıyorum. Hafta içi ise makyaj altına tercih ettiğim ürün ise Bioderma Photoderm SPF 50. 

 

COWSHED HAMİLELİK KREMİ VE YAĞI

Hamileliğim ile birlikte kozmetik dolabımın en yenileri tabi ki çatlak bakım kremleri oldu. Tek bir marka kullanıp risk almak girmek istemedim ve birkaç çok tavsiye edilen ürünü değiştire değiştire kullanmayı tercih ettim. Her akşam başta karnıma olmak üzere çatlama riski olan tüm bölgelerime bu krem ve yağları düzenli olarak sürüyorum. Benim için en iyi test etme yöntemi ertesi sabah uyandığımda göbeğimin hala nemli olup olmadığını kontrol etmek. Bu konuda en mutlu olduğum ürün Bio Oil’in çatlak bakım yağıydı, ta ki içeriğinin doğal olmadığını öğrenene kadar. Eş zamanlı olarak kullandığım Lierac Phytolastil Jel de tenimde bıraktığı hafif yapış yapış hissi yüzünden elimin çok gittiği bir ürün olmadı. 

Bunların dışında en sevdiğim iki ürün Homemade Aromaterapi'nin soğuk sıkım hindistan cevizi yağı ve Petitmag kurucularından Evin'in bir yazısında görüp aldığım Cowshed Hamilelik Dönemi Kremi oldu. Homemade Aromaterapi'nin hindistan cevizi yağı katkısız ve doğal bir ürün kullanma fikrimle çok örtüşüyordu.

Cowshed'in kreminin ise kokusu ve dokusu bence muhteşem! Artık son haftalara girdiğim ve karnım hızla büyüdüğü için ekstra bir bakım desteği olması adına aynı serinin yağını da aldım ve çok severek kullanıyorum. İçinde hindistan cevizi yağı, shea yağı ve E vitamini bulunuyor!