YAZI —   |   FOTOĞRAF — ECEM ARDA

Bebek beklediğimizi öğrendikten sonra ben de tüm anne adayları gibi araştırmaya ve ihtiyacım olacak ürünlerin bir listesini çıkarmaya başladım. Bunları yaparken hem güvendiğim anne adaylarının tecrübelerine kulak verdim hem de tarzıma uygun ürünler seçmeye özen gösterdim.

Aşağıdaki liste hem bebeğimiz hem de kendim için hamileliğimi öğrendikten sonra aldığım ilk 10 ürünü içeriyor. 

 

COCOONABABY YENİ DOĞAN BEBEK YATAĞI

Bebeğin vücudunu anne karnındaki pozisyonuna en benzer şekilde tutan bu yatak aslında prematüre bebekler için tasarlanmış ancak bir süre sonra fark edilen olumlu etkileriyle normal kiloya sahip bebekler için de üretilmeye başlanmış. Kullanan annelerden de bebeklerinin Cocoonababy üzerindeyken daha kaliteli ve uzun bir uyku geçirdiği gözlemlerini duyduktan sonra bu ürün bebeğimiz için aldığım ilk ürün oldu.

 

TOMMEE TIPPEE BİBERON

Hem emzik yapısı hem de bebeğe sunduğu tutuş kolaylığı sebebiyle annelerin övgüyle bahsettiği ve benim de araştırmalarım sonrası en iyi yenidoğan biberon markalarından birisi olduğuna kanaat getirdiğim Tommee Tippee biberonlar bir Amazon siparişimde sepetime eklediklerimdendi ancak Türkiye’de de satın alabileceğiniz siteler mevcut.  

Ben hem başlangıç kiti diye sunulan, içinde temizleme fırçasının da bulunduğu cam şişeli üçlü setinden hem de ilerleyen aylarda bebeğimiz de rahat tutabilsin diye 340 ml şişeli olan ikili setinden aldım.

 

ERGOBABY KANGURU

Yenidoğan minderi ile doğumdan itibaren kullanılabilen ve bebek büyüdükçe 3 farklı şekilde taşıma imkanı sunan Ergobaby kanguru tüm dünyada bebeğinizi taşımanın en ortopedik yolu olarak tanıtılıyor.

15 yaşımdayken fark ettiğimiz ve ameliyat olmamla neticelenen skolyoz rahatsızlığım sebebiyle ağır kaldırması yasak olan bir anne adayıyım, bu nedenle bebeğimin ağırlığını olabilecek en eşit seviyede dağıtarak, taşımamı kolaylaştıracak bir kanguru arayışım vardı. Ergobaby’nin buna en iyi cevabı vereceğini düşünüyorum.    

 

WHISBEAR MIRILDANAN AYI

Bebeğin anne karnında duyduğu seslere benzer bir ses çıkartan Whisbear gürültü oyuncağı hem beşik, karyola gibi mobilyalara kolaylıkla oturtulması hem de ağlama sensörüne de sahip olması sayesinde bebeğin sesini tanıyıp, ağladığında kendi kendine çalışmaya başlaması gibi özellikleriyle ilk dikkatimi çeken gürültü oyuncaklarından birisi olmuştu. Umuyorum kızımızın uyku alışkanlığı bana çeker ve böyle oyuncaklara ihtiyaç bırakmaz.    

 

ADEN+ANAIS KOLAY KUNDAK

İlk aylarda oldukça faydasını göreceğimi düşündüğüm ürünlerden birisi de kolay kundaklar. Bunun için aklımda iki model vardı. Bir tanesi bebeğin kollarını da kavrayan klasik modeller bir diğeri de kollarına kısmi bir hareket edebilme özelliği sunan modeller. İlk etapta 0-3 ay için tercihimi Aden+Anais’in klasik kolay kundak modelinden yana kullandım ancak 3-6 ay için de Love to Dream’in elleri doğal pozisyonda tutan ama kendini uyandırmasına da engel olan yapıdaki kundaklarını denemeyi düşünüyorum.    

  

KENDİM İÇİN %100 PAMUK ELBİSELER

Doğumumun Sonbahar’a denk gelecek olması geçen yazki mevcut elbiselerimi giyemeyeceğim anlamına geliyordu. Bu nedenle bana hem hareket özgürlüğü sunacak hem de kumaşıyla yaz sıcaklarında terletmeyecek stilde birkaç tane geniş kalıplı pamuk elbise edindim. Bunu yaparken güneş lekelerinden korunmak için birkaç modelin mutlaka omuzlarının veya göğüs kısmının kapalı olmasına da dikkat ettim. Modeli ve rengi sebebiyle en sevdiğim Zara’nın bu %100 pamuk yeni sezon elbisesi oldu.

 

MISELA ÇANTA

Hem ağırlık taşımayı sevmediğim hem de içinde devamlı bir şeyler aramak istemediğim için büyük boy çantalarla bugüne dek yıldızımız pek barışmadı. Ancak bir gün büyük boy bir anne çantasına ihtiyacım olduğunda alacağım modeli biliyordum: Misela’nın Gemma at Anatolia’sı. Ebatları ve askısının uzunluğu sayesinde içine birçok şeyi sığdırıp oldukça rahat edeceğime inanıyorum.

 

POTTERY BARN KIDS DÖNENCE

Tarzıma en yakın bulduğum ve beğendiğim bebek dekorasyon markası Pottery Barn Kids. Çünkü ağırlıklı olarak soft tonlara ve sade çizgilere sahip bu kadar çok ürünü bir arada bulabileceğimiz markalar oldukça sınırlı. Pottery Barn Kids’ten aldığım ilk ürünse kuzulu bir dönence oldu. Küçük bebek eşyalarında ve kıyafetlerinde olduğu gibi bebek odasında da soft tonları, ahşap ve beyazın uyumunu tercih ediyorum. Eğer bu tarz detaylarda sadeliği korursam, arzu ettiğim zaman iki küçük yastık ya da bir pufla odaya bir renk katıp anında havasını değiştirebileceğimi düşünüyorum. 

 

WRITE TO ME ANI DEFTERİ

Söz konusu bebek ürünleri ve dekorasyon gibi konularda bence trendleri belirleyen ülkelerin başında Avustralya geliyor. Örneğin anı defterleri... Türkiye’de benzerleri olsa da, Write to Me markası ‘Bebeğimin ilk bir yılı, İlk 5 yılı, Hamilelik Günlüğü, Çocuğumun Söylediği Eğlenceli Şeyler’ gibi farklı konseptlerde anı defterleriyle dikkat çeken ilk markaların başında geliyor. Ben disiplin konusunda kendime güvenemediğim için bebeğimizin ilk bir yılını saklayabileceğim anı defterini aldım ancak markanın en popüler tasarımı bebeğin ilk beş yılını içeren BABY- Birth to Five Years olanı.    

 

HELLO WORLD, I’M NEW HERE MÜSLIN

Bir diğer sevdiğim Avustralya markası: Piper Bug! Özellikle renkleriyle tarzıma oldukça hitap eden müslinlerinden çeşit çeşit sipariş ettim. Markayı ilk keşfettiğimde ülkemize gönderim yapmıyorlardı fakat çok beğendiğim için iletişime geçtim ve gönderim yaptıkları ülkeler arasına Türkiye’yi de eklettim. (Siz de bu şekilde beğendiğiniz lokal markalarla iletişime geçip ülkemize gönderim seçeneğini danışabilirsiniz.)

Hello World, I’m New Here müslinini de yenidoğan fotoğraf çekimi için aldım. Kaç kilo doğacağını kestiremediğim için alacağım hastane tulumları büyük ya da küçük gelirse bu tarz bir müslinle sempatik bir kundak yaparım diye düşünüyorum.