YAZI —

İlk deneyiminde ‘eski kıyafetlerle idare etme’ olayının bir şehir efsanesi olduğunu fark eden Evin Öcal, ikinci hamileliğinde vizyoner bir hamleyle gardırobuna eklediği ve süreç boyunca sıklıkla giydiği parçaları özetliyor. 

Aslında hamileyken giyinmek göbeğinizi 'saklama' veya 'özellikle ortaya çıkarma' gibi amaçsız bir amaca hizmet etmiyorsa oldukça sürprizli ve keyifli bir süreç olabilir. Fakat son zamanlarda sıkça duyduğumuz, şu 'hamileyken yeni bir şey almayıp eski bol kıyafetlerle idare etmek' terimi bana açıkçası oldukça uzak bir şehir efsanesi gibi geliyor. İlk hamileliğimde ben de o tuzağa düşmüştüm… 'Bol bluzlarımın üzerine blazer ceket giyerim' diye düşünüyordum saf saf. Fakat bu tuzağa bu kez düşmüyorum ve yazıyı tamamlamak için dokuzuncu ayımın bitmesini sabırla bekledikten sonra, aynı şehir efsanelerine kanmamanız için biriktirdiğim ipuçlarını sizlerle paylaşıyorum...

Yeni hiçbir şey almadan özellikle son iki-üç aylık zaman dilimini de kurtardığını iddia eden hamileler varsa gerçekten ya önceki kıyafetlerinin içinde yüzüyorlardı ya da hamileliklerinin son dönemini evlerinde sabahlıkla oturarak geçirdiler diye düşünüyorum. Düzenli olarak işe, toplantılara, çocuğuyla parka, hafta sonu akşam yemeklerine, markete, spora giden, kısaca her gün dışarı çıkan biriyseniz, bu 'eski kıyafetlerle idare etme' kısmı koca bir hayal...

Evet, 'hamile kıyafeti' adı altında çok da yatırım yapmadan bu süreci atlatmak mümkün. Benim de hamileliğimin sonuna kadar boyunca giymeye devam ettiğim eski kıyafetlerim var. Birkaç oversize kazağım ve gömleğim hayat kurtarıcı parçalarım oldu. Ve bu yazıdaki fotoğraflarda da göreceğiniz üzere triko elbiseler, hamileliğinin sonları kış aylarına denk gelenlerin dolabına eklemesi gereken ilk parçalardan! Bunun dışında da gardırobunuza biraz katkıda bulunmanız benim gözlemlerime göre şart! Neden mi?

Gerçeklerle yüzleşirsek, gardırobunuzun yüzde 90'lık kısmı belli bir süre için size uzaktan el sallayacak. Sadece hamileliğin son ayları değil; doğumdan sonraki ilk aylar için de geçerli bu. Benim mesela, büyüyen tek yerim göbeğim değildi! Ve dolayısıyla almam gereken tek ihtiyaç 'kıyafet' olmadı. Öncelikle o bayıldığım ve hamileliğe kadar çok rahat zannettiğim, balenli sutyenlerime veda ederek başlıyorum yolculuğa. Rahat bir-iki iç çamaşırı almak bence şart. Mümkünse balensiz, normal bedeninizden bir beden büyük ve yüzde 100 koton. Eğer hamileliğinizin son dönemi kışa denk geliyor ve siz de bol bol elbise / etek giymekten hoşlanıyorsanız eski kilotlu çoraplarınıza karnınızda kalıcı bir deformasyon oluşturmadan veda etseniz iyi olur. Asos, Falke ve Spanx'ten dokuz ay boyunca giyebileceğiniz bir siyah kilotlu çorap alabilirsiniz. Pijama konusu kişiden kişiye göre en az hasarla atlatılabilecek tek kategori, özellikle gecelik giymeyi pijamaya tercih ediyorsanız. Fakat ben bu kategoriyi de sıfır hasarla atlatabilmiş değilim. Yeni aldığım koton pijama ve gecelikleri emzirme döneminde de kullanabileceğim modellerden tercih ettim. Oysho bu açıdan en çok başvurduğum marka oldu. Spor yapıyorsanız Gap'in Hamile kategorisindeki GapFit taytlara bakmanızı öneririm. Şahsen ben uzun bir süre 'nasıl olsa beli lastikli' diye ısrarla giydiğim Nike taytlarıma kangren olmanın eşiğindeyken 7. ay itibariyle veda etmek zorunda kaldım. Rahat spor ayakkabı konusu da ele alınmalı bence. Benim ayaklarım aslında büyümedi, fakat nasıl olduysa tüm spor ayakkabılarım ayağımı sıkıyor! Pantolon konusu ise hamile giyiminde apayrı koca bir başlık...

Hamile giyimi demişken, birçok markanın Hamile Giyim bölümlerinden tatmin olmak aslında mümkün. TopshopH&M ve Asos bütçenizi zorlamadan size güzel opsiyon sunan başarılı markalardan. Bunun dışında Türkiye'de yok, fakat yurtdışından getirme imkanınız varsa Hatch ve Isabella Oliver da kaliteli temel parçaları edinebileceğiniz harika hamile giyim markaları. Fakat bu iki marka hem sadece birkaç aylığına yatırım yapmak için oldukça pahalı, dolayısıyla alternatif aramak isteyebilirsiniz.

Benim bu süreci eski tarzıma ve dolabıma tamamen veda etmeden, ama büyük yatırımlar da yapmadan rahatça atlatmamı sağlayan birkaç kurtarıcı:

 

OVERSIZE KAZAKLAR, HIRKALAR, CEKETLER 

 

 

Hamileliğimin son dönemi kışa denk geldiği için en sık giydiğim parça dolabımdaki oversize kazaklardı. Senelerden beri giydiğim Vince ve J. Crew kazaklarım dışında, bu kış için dolabıma Massimo Dutti, Zara ve COS'tan yenilerini ekledim. Bunları genellikle işe giderken jean’ler ve diz üstü çizmelerle giydim. Ayrıca oversize kazaklar ve moher hırkalar, mevcut midi elbiselerinizin üzerine giymek için de harika bir opsiyon (eğer göbekten olan elbiseleriniz hala varsa!).

 

TRİKO ELBİSELER VE ETEKLER

 

 

Bu hamileliğimin baş kahramanı kesinlikle triko elbiselerdi! Geçen kış Zara'dan aldığım bol gri boğazlı bir versiyonu spor ayakkabı ve loaferlarla neredeyse haftada bir giydim. Geçen sezona ait Phillip Lim'in gri mini triko elbisesini ise 9. ayımda bile çizmeler, babetler ve gerektiğinde topuklu ayakkabılarla giyebildim. Zara'dan aldığım (kapak fotoğrafındaki) dar siyah triko elbise ise hamileliğimin başında gardırobuma eklediğim ve sonrasında yine en sık giydiğim parçalardan biri oldu.

Triko etekler de rahatlık açısından hayli hayat kurtarıcı oluyor. Zara'da geniş, dar, kısa, uzun gibi birçok alternatif tüm kış boyunca vardı.

1. fotoğraf: Zara gri boğazlı triko elbiseVans Old Skool spor ayakkabılar 
2. fotoğraf: Phillip Lim triko mini elbise, J. Crew babetler

 

AKSESUARLAR

 

Aksesuar konusunda normalde çok da iddialı değilimdir. Genelde beğendiğim bir iki parça üzerime yapışır ve her gün yeni bir aksesuar aramaya üşenirim. Fakat hamilelik boyunca bu konuda biraz farklı bir arayıştaydım. Belki 'kıyafet' aşaması çok da kontrol edilebilir ve opsiyonlu olmayınca, o açığı aksesuarla kapamak kolayıma gelmiştir, bilmiyorum. Örneğin belli bir dönem her akşam dışarı çıkarken üzerime geçirdiğim (geçirmek zorunda olduğum!) siyah elbiseyi, en azından farklı küpelerle kombinlemek, olaya küçük de olsa bir heyecan kattı diyebilirim.

 

HAMİLE JEANLERİ

Bu konuya hamilelikle ilgili başka bir yazımda değinmiştim. Hamile jean'ı almadan bu dönemi geçirmek neredeyse imkansız. Eski jeanlerinizi kullanmak için belinize takabileceğiniz bantlar mevcut, fakat duyduğum kadarıyla altı ay itibarı ile bunlar da çok rahatsız oluyor... Benim tercihim en basic modellerden, hemen hemen her türlü ayakkabıyla giyebileceğiniz Topshop Jamie modeli. Bunun dışında da Citizens of Humanity Maternity Jean ve Rag and Bone Maternity Skinny Jean kesinlikle harika!

 

ERKEK GÖMLEKLERİ

Bu kısım dolabınıza sonradan eklenebilir (emzirme döneminde de sizi çok rahat ettirecektir), eşinizin dolabından transfer edilebilir veya eski parçalardan değerlendirilebilir. Çizgili bol J. Crew gömlek benim favorimdi, özellikle Jean ve yarım topuklu ayakkabılarla. Ayrıca uzun gömlekler, göbeğinizden dolayı kısa kalan kazaklarınızın altına giymek için de güzel bir alternatif.

 

ÇOK YÖNLÜ TEMEL PARÇALAR

Gri sweatshirtler ve kazaklar, koton beyaz tshirt'ler ve gömlekler, yeşil parka, siyah tayt, moher hırka gibi birçoğumuzun dolabında bulunan parçaları kat kat giyip hava durumuna adapte ederek uzun süre kullanmaya devam etmek mümkün. Bu parçalar hem sizi yormadan kolay şekilde hazırlanmanıza yardımcı oluyor hem de göz yormadıklarından kolayca elinizdeki diğer parçalarla kombinlenebiliyor.