YAZI —

Çocuk kitaplarının sayısız güzelliğinden biri de çocukların önemli değerleri hikayeler aracılığıyla benimsemelerine yardımcı olmaları… Bu değerlerin başında kuşkusuz, farklılıklara saygı göstermek geliyor. Farklı görünmek, farklı yeteneklere ya da ilgi alanlarına sahip olmak, veya farklı hissetmek. Bizi birbirimizden ayıran ve aslında dünyamızı zenginleştiren farklılıkların güzelliğine odaklanan en güzel çocuk kitaplarını bir araya getirdik. 

KİTAP

ZÜRAFALAR DANS EDEMEZ

Gerald, Orman Dansı’nda diğer hayvanlarla birlikte dans etmeyi çok istiyor ama herkes uzun boylu oldukları için zürafaların dans edemeyeceğini söylüyor. Gerald ise farklı görünümüne rağmen gönlünce dans edebilmesi için sadece farklı bir şarkıya ihtiyacı olduğunu herkese kanıtlıyor.

Yazar: Glies Andreae

Çizer: Guy Parker Rees

Çevirmen: Sima Özkan

Yayınevi: Beta Kids

 

KİTAP

YAVRU AHTAPOT OLMAK ÇOK ZOR

Yavru ahtapot Nino, her sabah sekiz kollu kazak giymekten, sekiz eldiven takmaktan hiç mutlu değil. Annesi, Nino’ya büyüyünce ahtapot olmayı çok seveceğini söylese de ona pek inanmıyor. Bir sabah okul yolunda yaşadıkları Nino’nun bakış açısını değiştiriyor.

Yazar: Sara Şahinkanat

Çizer: Feridun Oral

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

KİTAP

SUKİ'NİN KİMONOSU

Suki, büyükannesinin yaz tatilinde hediye ettiği mavi kimonoyu çok seviyor. Kız kardeşleri bunun tuhaf görüneceğini söyleseler de Suki, okulun ilk gününde mavi kimonosunu giymeye kararlı. Kimonosuyla okula gittiğinde alaycı tavırlarla karşılaşsa da o içindeki sese kulak vermekten asla vazgeçmiyor.

Yazar: Chieri Uegaki

Çizer: Stephane Jorisch

Çevirmen: Dila Altındiş Balcı

Yayınevi: Meav Yayıncılık

 

 

 

KİTAP

KAŞAL

Kaşal’ın annesi bir kaşık, babası ise bir çatal. O ise ikisini de biraz andırsa da yaşadığı mutfaktaki hiçbir şeye benzemiyor. Kaşal, hayatını çekmecede geçirmeye mahkum olduğunu düşünüp üzülürken bir anda her şey değişiyor. Farklılıkları kabullenmenin güzelliğine dair sıcacık bir hikaye okumaya hazır olun.

Yazar: Kyo Maclear

Çizer: Isabella Arsenault

Çevirmen: Gözdenur Çağlayan

Yayınevi: Hep Kitap

 

 

 

KİTAP

SİYAH BEYAZLILAR KULÜBÜ

Cennet Çayırları Doğa Parkı’nın penguenleri Siyah Beyazlılar Kulübü isimli yeni bir kulüp kuruyor. Bu eğlenceli kulübe dahil olabilmenin şartı, siyah beyaz olmak. Züri, siyah beyaz olmadığı için kulübe alınmadığına çok üzülüyor ve kendi kulübünü kuruyor.

Yazar: Alice Hemming

Çizer: Kimberley Scott

Yayınevi: İndigo Kitap

 

 

KİTAP

PEMBE CANAVAR

Pembe canavar, bütün canavarlardan farklı. Diğer canavarlar beyaz, o ise pembe; üstelik o kadar büyük ki evine bile sığamıyor. Yazar, Pembe Canavar’ın yanı sıra Türkçeye çevrilen bir diğer kitabı olan Sarı Civciv ile de farklılıkların birlikteliğinin hayata renk kattığını anlatıyor. 

Yazar-Çizer: Olga De Dios

Yayınevi: Mikado Çocuk

KİTAP

MUTLU SUAYGIRI

Suaygırı olmayı çok sıkıcı bulan ve bu durumdan hiç de mutlu olmayan küçük suaygırı, hep başka hayvanlara özeniyor. Çamurda debelenmek yerine bir antilop gibi sıçramak, bir maymun gibi daldan dala sıçramak istiyor. Ormanda gezerken bir su birikintisinin yanında küçük bir keçiyle karşılaşması bir anda her şeyi değiştiriyor.

Yazar: Richard Edwards

Çizer: Carol Liddiment

Çevirmen: Sahire Aslan

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

KİTAP

MORRIS MICKLEWHITE VE TURUNCU ELBİSE

Morris, sınıfındaki arkadaşlarından farklı bir çocuk. Rengarenk resimler yapmayı, süslenmeyi ve özellikle de sınıfının kostüm odasındaki turuncu elbiseyi giymeyi seviyor. Çünkü turuncu elbise ona kaplanları, güneşi ve annesinin saçlarını hatırlatıyor. Ancak sınıf arkadaşları onun bu halleriyle dalga geçiyor.

Yazar: Christine Baldacchino

Çizer: Isabelle Malenfant

Çevirmen: Deniz Özülke

Yayınevi: Güldünya Yayınları

KİTAP

MELI'NİN ÇILGIN SAÇLARI

Meli’nin saçları çok kıvırcık ve kabarık! Meli, saçlarının çılgın halinden çok şikayetçi ve bu yüzden bir gün annesini zorla kuaföre götürüyor. Farklılıkların ve kendini sevmenin güzelliği üzerine sevimli bir hikaye.

Yazar: Claire Freedman

Çizer: Jane Massey

Çevirmen: Melike Hendek

Yayınevi: Pearson Yayınları

 

 

KİTAP

MAVİ KURTLAR KENTİ

Mavi Kurtlar Kenti’nde hayat çok tekdüze. Çünkü burada sadece kurtlar değil, her şey mavi. Her gün aynı şeyi yapan kurtların hayatı, kente kırmızı bisikletli kırmızı bir kurdun gelmesiyle hayatları da değişiyor.

Yazar-Çizer: Marco Viale

Çevirmen: Nilüfer Uğur Dalay

Yayınevi: Çınar Yayınları

 

KİTAP

KÖPEKLER BALE YAPMAZ

“Benim köpeğim farklıdır. Diğer köpeklere benzemez. Onlar gibi davranmaz. Tuvaletten su içmez, terlikleri ısırmaz, kedileri kovalamaz… Benim köpeğim kendini balerin zanneder!” Bale dersleri alan küçük kız ile kendini balerin sanan sevimli köpeğinin hikayesi hem eğlenceli hem de ilham verici.

KİTAP

HİPOPANDAFARE

Hipopandafare, büyük bir yanlışlık sonucunda ortaya çıkan hipopotam, panda ve fare karışımı bir oyuncak! Diğer tüm pelüş oyuncaklardan çok farklı ve tuhaf görünüyor. Yine de tatlı prensesin en sevdiği oyuncak olmayı başarıyor. Hipopandafare; kusurlarımızın ve farklılıklarımızın bizi eşsiz kıldığına dair sıcacık bir hikaye.

Yazar- Çizer: Jools Bentley

Çevirmen: Anıl Ceren Altunkanat

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

 

KİTAP

HERKES ÖNEMLİDİR

Herkes Önemlidir’in mesajı net: Farklılıklara saygı göstermek, herkese karşı nazik ve adil olmak güzeldir, görünümleri ve yetenekleri bizden farklı olanlara da eşit davranmalıyız. Kitabın en güzel yanlarından biri farklılıklara saygıya dair sohbeti sürdürmek için anne babalara özel bir bölüm içermesi.

Yazar: Pat Thomas

Çizer: Lesley Harker

Çevirmen: Özlem Mumcuoğlu

Yayınevi: Erdem Çocuk

 

 

KİTAP

FERDINAND

Munro Leaf’in 1936 yılında yazdığı Ferdinand, bir çocuk kitapları klasiği. Ferdinand, arenada dövüşmektense çiçek koklamayı tercih eden, şiddet karşıtı bir boğa. Mahatma Gandi’nin en sevdiği kitap olan Ferdinand, 2017 yılında Twentieth Century Fox tarafından beyazperdeye de uyarlandı.

Yazar: Munro Leaf

Çizer: Robert Lawson

Çevirmen: Özkan Özdem

Yayınevi: Pena Yayınları

 

 

KİTAP

ELMER

Rengarenk fil Elmer’ın David McKee imzalı kitapları 40’dan fazla dilde milyonlarca çocukla buluştu. Elmer serisinde yer alan tüm kitaplar, farklı olmanın güzelliğine vurgu yapan maceralarla dolu.

Yazar-Çizer: David McKee

Yayınevi: Mikado Çocuk

 

KİTAP

DANSIN GÜCÜ

Ormanda yaşatan porsuk ailesi ve denizde yaşayan su samuru ailesi, birbirleriyle hiç anlaşamıyor. Yemeklerinden danslarına, her şeyleri farklı. Porsuk Toni ve su samuru Maria’nın tek istekleri ise Kumsal Balosu’nda birlikte dans etmek! Bu iki dansçı, ailelerinin birbirlerine bakış açılarını değiştirebilecek mi?

Yazar-Çizer: Thomas Docherty

Çevirmen: Ali Berktay

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

 

KİTAP

BOB VE GAGA SANATI

Bob, sıska bacaklı bir kuş ama kendini bu haliyle de seviyor. Ancak etrafındakiler sıska bacaklarıyla dalga geçmeye başlayınca bacaklarını kalınlaştırmaya karar veriyor. Ne yapsa bacaklarını kalınlaştıramayan Bob, bir gün sanat galerisinde gezerken nihayet bir çözüm buluyor. Marion Deuchars, bu kitapta farklılıkları kabullenmenin ve kendini sanatla ifade etmenin güzelliğini anlatıyor.

Yazar-Çizer: Marion Deuchars

Çevirmen: Sima Özkan

Yayınevi: Fom Kitap

KİTAP

BİR KEDİ OLSAYDIM

“Bir kedi olsaydın ne yapardın?” Hayal gücünün, oyunun ve dostluğun gücüne vurgu yapan Bir Kedi Olsaydım, kendini bir başkasının yerine koymanın nasıl bir deneyim olduğunu ve farklılıklara rağmen dost olmanın güzelliğini gösteriyor.

Yazar: Paloma Sanchez Ibarzabal

Çizer: Anna Llenas

Çevirmen: Melisa Kesmez

Yayınevi: Nesin Yayınevi

 

 

KİTAP

BAHADIR

Bahadır; devasa gövdesi, kocaman kulakları, kalın bacakları, uzun hortumu ve ince kuyruğuyla tam bir fil. Bazıları görünüşü nedeniyle onunla dalga geçse de onun yapabileceklerinin sınırı yok. Bahadır, çocuklara farklılıklarını sevmelerini ve özgüvenli olmalarını öğütlüyor.

Yazar: Geert De Kockere

Çizer: Carll Cneut

Yayınevi: Sarıgaga Yayınları

KİTAP

AYNIYIZ AMA FARKLIYIZ DA

Sainsbury's Children's Picture Book Award 2019’un aday listesinde yer alan kitap birbirlerinden farklı insanları ve hayvanları anlatıyor. Bazıları uzun, bazıları kısa; görünümleri gibi yetenekleri de farklı… Aynıyız Ama Farklıyız da, bizi biz yapan özelliklerimizin önemini anlatan eğlenceli bir kitap.

Yazar: Karl Newson

Çizer: Kate Hindley

Yayınevi: Pırıl Çocuk

 

KİTAP

AĞACA TIRMANAN İNEK

Mötilda yeni şeyler öğrenmeye çok meraklı bir inek. Hayallerini ve merak ettiklerini paylaşmak istediğinde ise kardeşleri onu dinlemiyor. Mötilda bir gün ağaca tırmanmanın nasıl bir şey olduğunu merak ediyor ve macera başlıyor. Bizden farklı düşünenlerle hayatımıza birçok yeni renk ekleyebileceğimizi anlatan bu kitap çok da eğlenceli!

Yazar & Çizer: Gemma Merino

Yayınevi: Pearson Yayınları

KİTAP

NOHUTÇUK

Nohutçuk çok küçük bir bebek, tam olarak bir nohut tanesi kadar… Ama cesareti ve yeteneğiyle büyük şeyler yapmak için büyük olmak gerekmediğini gösteriyor ve farklılıklarına rağmen hayata meydan okuyor.

Yazar: Davide Cali

Çizer: Sébastian Mourrain

Yayınevi: Mikado Çocuk

 

KİTAP

DALGIÇ KÖPEK

Arkadaşları enstrüman çalıp şarkı söylemeyi severken Dalgıç Köpek, okyanustan hoşlanıyor. Sonra bir gün bir balina ile dost oluyor ve ona eşlik edebilmek için dalmayı öğreniyor. Kitap, farklılıkların güzelliğini ve bizden farklı olanlarda yakınlık kurabileceğimizi gösteren bir hikaye anlatıyor.

Yazar: Ann Marie Stephens

Çizer: Jess Golden

Yayınevi: Mikado Çocuk

 

KİTAP

FİL KADAR NARİN FARE GİBİ GÜÇLÜ

Fillerin farelerden korktuğu ve farelerin fillerden nefret ettiği düşünülen bir dünyada bir fil ve bir fare dost olabilir mi? Sorunun cevabı, Anabella isimli minik, beyaz fareyle Zet isimli görme engelli filin hikayesinde saklı…

Yazar: Rachel Bisseuil

Çizer: Christian Guibbaud

Çevirmen: Genç Osman Yavaş

Yayınevi: Final Kültür Sanat Yayınları

 

KİTAP

BU BENİM DANSIM

Bea, derslere- özellikle de matematik dersine- bir türlü odaklanamıyor ve okulda canı çok sıkılıyor. Bir gün müziği duyuyor ve dans etmeden duramadığını fark ediyor. Dans sayesinde Bea için her şey artık daha güzel! Kitapta farklılıkların öneminin yanı sıra kendini ifade etme ve beden olumlama konusunda da pozitif mesajlar var.

Yazar-Çizer: Luciano Lozano

Çevirmen: Sima Özkan

Yayınevi: Beta Kids