YAZI —   |   FOTOĞRAFLAR — GÖZDE KUMRU UÇAK

Daha önce küçük kızım Vera'nın (18 aylık) katı gıdaya geçiş süreci ile ilgili hazırladığım yazıda ev alışverişi için Tazedirekt websitesinden alışveriş yaptığımdan bahsetmiştim. Yoğun çalışan iki çocuklu bir anne olarak güvendiğim ürünleri kolayca seçip sipariş verebiliyor olmanın ve bu ürünleri bir gün sonra kapımdan teslim alıyor olmanın benim hayat kurtarıcı olduğu aşikar.

Tazedirekt bizim ailece benimsediğimiz yaşam biçimine oldukça uygun bir marka. Ben alerji veya hastalık durumu olmadığı müddetçe kendi beslenmemizde ve çocukların beslenmesinde herhangi bir besin grubunu elimine etmek yerine, lokal ve mevsiminde besinlerle oldukça çeşitli bir beslenme yöntemi izlemeyi tercih ediyorum. Tazedirekt, siparişlerini kraft torbalarda ulaştırıyor olması, siparişlerinize özel tekrar kullanılabilir bez çantalar ekliyor olması, lokal ve mevsiminde besin üretimini ve tüketimini destekliyor olması ve katkısız birçok yan ürünü de bünyesinde bulunduruyor olması ile hayatımıza katmaktan mutluluk duyduğumuz bir marka oldu.

Tazedirekt ile bir araya gelerek sizlere bu yazıda iki çocuklu, dört kişilik bir aile olarak düzenli bir şekilde sipariş ettiğimiz ürünlerden bahsetmek istedim. Hangi ürünü ne için kullandığımızı, ne sıklıkla aldığımızı ve neden tercih ettiğimizi de kısaca anlatmaya çalışacağım.

 

ADA ORGANİK GÜNLÜK KEÇİ SÜTÜ

Organik, günlük ve keçi kelimelerinin bir araya geldiği bu ürün benim için altın değerinde. Mila'ya (5) doktorunun tavsiyesiyle bir buçuk yaşından beri keçi sütü veriyoruz ve Mila her sabah küçük bir bardak süt içiyor.

Evimize haftalık olarak üç şişe yarım litrelik keçi sütü alınıyor. Bu sütlerin bir şişesi Mila'nın sabah kahvaltısı için, geri kalanlar ise Vera'ya yoğurt yapmak için kullanılıyor. 

 

BALTALI KEÇİ TEREYAĞ 

Yine doktorumuzun yönlendirmesi ile Vera'nın yemekleri için sadece zeytinyağı ve keçi tereyağ kullanıyoruz. Kullandığım iki tereyağından biri bu Baltalı yüzde yüz keçi tereyağ. Bittikçe yenisini sipariş ettiğimiz, düzenli olarak Tazedirekt alışveriş sepetime eklediğim bir ürün. 

 

TAZEDİREKT ORGANİK YUMURTA

Mila, Vera ve ben her sabah bir yumurta yediğimiz için evimizin haftalık alışveriş listesinin vazgeçilmezlerinden biri tabi ki yumurta. Biz Tazedirekt'in 10'luk yumurtasından her hafta üç kutu sipariş veriyoruz; hem kahvaltılarda hem evde pişen diğer yemeklerde kullanılıyor ve bir hafta içinde tüketmiş oluyor.

 

MEVSİM MEYVELERİ

Tazedirekt'ten mevsiminde organik meyve seçebiliyor olmak benim için büyük rahatlık. Muz, ananas (ben sıkça kahvaltıda yoğurtla tükettiğim için) ve avokado her mevsim almaya devam ettiğimiz üç meyve. Bunlar dışında mevsime göre elma, armut, şeftali, portakal gibi meyveleri mutlaka her hafta sipariş listeme ekliyorum. 

 

MEVSİM SEBZELERİ

Mevsime göre evimizde sıklıkla tüketilen organik sebzeler yine her hafta Tazedirekt ile evimize geliyor. Kışın hem çocuklar hem kendimiz için aldığımız favori sebzeler pırasa, balkabağı (çorbası evimizde en sık pişen çorbalardan), brokoli ve karnabahar. Hepsinin organik tercihleri Tazedirekt'te hemen her hafta mevcut oluyor. Bahar ve yaz aylarında ise alışveriş sepetimde her hafta domates, kabak, biber, fasulye, bezelye ve enginar (Vera'nın favorisi!) var. Bir de yine Vera'nın yemeklerine kullandığımız arpacık soğan, evde sıklıkla tüketilen beyaz soğan ve sarımsak da haftalık sipariş listemizde.

Mevsim bittikçe bezelye ve enginar gibi derin dondurucuda saklamak istediğiniz sebzelerin vakumlu poşetlerde satışları oluyor. Bunları da yakaladıkça sipariş listeme mutlaka ekliyorum.

 

BJORG ŞEKER İLAVESİZ MÜSLİ

Evden hızlıca çıkmam gereken günler için müsli hayat kurtarıcı. Bjorg markasının şeker ilavesiz bu müslisini sabahları Activia ile yiyorum, bazen canım tatlı isterse üzerine biraz da bal ekliyorum.

 

EĞRİÇAYIR ORGANİK KEÇİBOYNUZU BALI

Senelerdir tercih ettiğimiz bal markası Eğriçayır'ın ürünlerini Tazedirekt'te buluyor olmak benim için büyük rahatlık. Üç sene önce Mila bal ile tanıştığı dönemde bal konusunu araştırmış ve sonucunda Eğriçayır markasının balında karar kılmıştım. O günden beri evimizin favorisi Eğriçayır'ın keçiboynuzu çiçek balı.

 

MAKARNA LÜTFEN SEBZELİ MAKARNA 

Haftalık alışveriş listemizin vazgeçilmezi, Vera'nın yaklaşık üç günde bir bayılarak tükettiği Makarna Lütfen sebzeli makarnalar. Farklı sebze çeşitlerini alarak Vera'nın beslenmesine eklemeyi çok seviyorum. Vera da hem kendi kolaylıkla yiyebildiği hem de lezzetli olduğu için bu makarnalara bayılıyor.

 

KIRMIZI ET

Konu kırmızı et olunca, tavsiye vermek de almak da oldukça zor. Kendi beslenmemizde ve çocuklarımızın beslenmesinde ne ölçüde kırmızı et tercih ettiğimiz oldukça şahsi bir karar. Ben kırmızı eti hayatımızdan tamamen çıkarmadım, fakat daha az miktarda ve sadece güvendiğimiz çiftliklerden temin eder hale geldik. Tazedirekt'in İzmir'de kurduğu et çiftliği bu konuda benim için kurtarıcı oldu. Vera ve Mila için kıyma (köfte yapmak ve yemeklerine koymak için) ve kuzu incik en sık sipariş verdiğim iki ürün. İnciği patates, havuç ve arpacık soğanla pişirdiğimiz yemek Vera ve Mila'nın her hafta tükettiği ve bayıldıkları bir akşam yemeği.

 

MUM.O SAKLAMA KUMAŞI 

Mum.o ilk çıktığı zamandan beri severek kullandığım doğa dostu harika bir marka. Tek kullanımlık saklama çözümlerine alternatif olarak geliştirilen ve aslında yurtdışında benzerlerinin yıllardır satıldığı bu doğa sever ürünün sonunda ülkemizde de üretiliyor olması müthiş sevindirici! Farklı boyları olan, uzun süre kullanılabilen ve hiçbir zararlı içerik bulundurmayan bu saklama kumaşları mutfağımızın artık demirbaşlarından. Tazedirekt'te de bu markanın bulunuyor olması benim için hayat kurtarıcı.

 

YABAN MERSİNİ

Yaban mersinine çocuklar bayılıyor! Biz çoğunlukla Mila ve Vera'nın kahvaltısı için hazırladığımız meyveli yulafların üzerine ekliyoruz. Ayrıca Vera'ya bazen meyve saatinde yediği mevsim meyvesinin yanında biraz yaban mersini de veriyoruz. Genellikle hafta başında sipariş verdiğim yaban mersinleri hafta sonuna doğru bitiyor, ama bitmemişse de yıkayıp buzluğa kaldırarak sonraki günler smoothie veya yine yulaflara ekleyerek tüketiyoruz.