Ürün sepete eklendi

Evden Çalışan Annelere İpuçları

YAZI —   |   FOTOĞRAF — MAURA STOFFER

Bir yandan aramalara cevap veriyor, diğer yandan mail atıyor, belki bir bakıcı ya da aile büyüğü desteği alıyor ya da sadece eşinizle çekirdek aile olarak çocuklarla ilgilenmeye çalışıyorsunuz. Günümüzde anne olmak modern yaşamın getirdiği zorlukla yeterlilik hissimizi sorgulatırken, pandemi zamanında anne olmak ise pek çok şeyi aynı anda yapmaya çalışırken bu olumsuz duyguyu adeta körüklüyor.

Her şeyden önce altını çizmek gerekir: İstisnai örnekler olsa da evden çalışan anne olmak hiçbirimiz için kolay değil. Bu yüzden yalnız olmadığınızı bilmek ve mükemmel olmaya çalışmamak, çocuklarla evden çalışmak için verdiğimiz ipuçlarını okurken aklınızda tutmanız gereken en önemli noktalar. 

 

Kendinize Çalışma Alanı Belirleyin

Evinizde bir çalışma odası olmayabilir ama mutfak veya yemek masası gibi alternatif yerler de pekala bir çalışma alanına dönüşebilir. Bu durum çocukların, orda olduğunuz süre içinde "rahatsız edilmemeniz" gerektiğini anlamalarına yardımcı olur. Eğer online eğitim alan çocuğunuz varsa, zaman zaman desteğe ihtiyaç duyacağı için onun yanında olmayı da tercih edebilirsiniz. Bu durumda eşler arasında iş bölümü yapabilir, dönüşümlü olarak çocuğunuzun yanında durabilirsiniz.

 

Rahatsız Etme Levhası Hazırlayın

Çalışırken çocukların çeşitli istekleriyle bölünmemek mümkün değil. Fakat bazen kesintisiz bir 10 dakikaya şiddetle ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu bir telefon görüşmesi de olabilir, görüntülü konferans da... Çocuğunuzla birlikte bir "dur" veya "rahatsız etme" levhası hazırlayabilir, gerçekten çok ihtiyaç duyduğunuz anlarda bu levhayı kapınıza asabilir ya da masanızın yanına koyabilirsiniz. Sizinle empati kurması zor olsa da, bu yazı sayesinde 10 dakika "anne" demeden durması için onu motive edebilir.

 

Çocuklara Seçenekler Sunun

Seçme şansı tanınması, çocukların kendilerini daha özgür hissetmelerini sağlar. Gün içinde olası atıştırmalık taleplerini önceden hazırlayıp dolaba koyabilir, size sordukları zaman bunlar arasından seçim yapmalarını isteyebilirsiniz. Aynı şekilde boyama yapmak, hamurla veya legolarla oynamak ya da çizgi film izlemek gibi gün içinde yapacakları aktiviteleri görünür bir yere yazarak, günlük rutinlerinin çeşitli seçenekleri içerdiğini ve sıkıldıkları zaman bunlardan biriyle meşgul olabileceklerini söyleyebilirsiniz.

 

Artan Ekran Zamanı İçin Suçluluk Hissetmeyin

Çocukların akıllı cihazlarla ve televizyonla olan yakınlığı pandemi döneminde ister istemez arttı. Bu durum pek çok ebeveyni rahatsız ediyor. Fakat kendinize şunu hatırlatmanız lazım: Normal şartlar altında değiliz, hayatımızda ilk defa (umarız son olur) bir pandemi durumu yaşıyoruz. Kısıtlı ekran zamanını "normal şartlarda" uyguluyor olsanız bile, evden çalışırken bu süreyi biraz aşmanız vicdanınıza ağır bir yük bindirmemeli. Emin olun, pek çok ailede o süre az ya da çok; ama kesinlikle bir miktar uzadı.

 

Çalışmadığınız Her Dakikayı Çocuklarla Geçirin

Annelere pandemide en çok neyi özledin diye soracak olsak, cevap "kendimi" olabilir. Yalnız kalabildiğimiz saatler çocukların uyku zamanlarıyla sınırlı. Gün içinde, öğlen molalarında ya da iş yükünüzün hafiflediği her anda çocukların yanında olmanız, onların sizinle geçirmeye ihtiyaç duydukları zaman aralığını azaltabilir. Yarım saat bile olsa birlikte yapacağınız bir etkinlik, size bölünmeden bir saat boyunca çalışma şansı tanıyabilir.

 

Günü Planlayın

Hem sizin hem de çocuğunuz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri günü belirli zaman dilimlerine ayırmaktır. Bu planı bir örneğe göre de şekillendirebilirsiniz. Fakat çocukların yaşlarına ve çalışma temponuza göre yapılacak olan plan değişiklik gösterebilir. Bu nedenle kendi yaşam düzeninize göre özgün bir çizelge hazırlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuz okuma yazma çağında değilse, plana resimli anlatımlar ekleyebilirsiniz. Kahvaltı saati, anne/baba çalışma zamanı, ekran zamanı, oyun zamanı, aile zamanı gibi günlük akışı belirten ifadeler çocukların beklentilerini şekillendirmek açısında da önemlidir.

 

Görüntülü Oyun Grupları Ayarlayın

Çocuklar da yetişkinler kadar sosyalleşmeye ihtiyaç duyuyorlar. Uzaktan eğitim alanlar arkadaşlarını ekranda görüyür olsalar da sohbet etme şansı yakalayamıyorlar. Çocuğunuz yakın arkadaşları ile sohbet edebileceği görüntülü konuşma saati ayarlamak hem onu mutlu edecek hem de sizin en azından o zaman diliminde daha rahat çalışmanızı sağlayacaktır.

 

Teknolojiden Yararlanın

Evden çalışırken zaman ayırmanız gereken sadece çocuklar olmuyor. Ev de sizden hizmet bekliyor. Temizlenmesi, tozunun alınması, süpürülmesi, dolabın doldurulması, yemek yapılması lazım! Eğer bu zamana kadar almadıysanız elektronik ev aletlerinden bu anlamda yardım alabilirsiniz. Örneğin Tefal Actifry ile sebze yemeklerini az yağla sağlıklı bir şekilde pişirebilirsiniz. Siz yağı ve sebzeleri koyun ve onu kendi haline bırakın. Temizlik içinse artık ev robotlarından yardım almayan kalmadı. Xiaomi bu anlamda öne çıkan markalardan biri. Evi haritalandırdıktan sonra dilediğiniz odayı hatta tüm evi istediğiniz an süpüren bu akıllı robotla, temizlik yükünün büyük bir bölümünü üstünüzden atabilirsiniz.