Ürün sepete eklendi

Evde Oyun Hamuru Tarifi

YAZI —

Leyla Londra'daki evimize çok yakın bir devlet ilkokuluna gidiyor. Hal böyle olunca okulda özellikle malzeme bakımından sürekliliği sağlayabilmek biraz da velilere düşüyor. Sınıf velileri olarak belirlediğimiz rotasyon çerçevesinde sınıftaki 30 çocuğun kullanımı için oyun hamurlarını belirli periyodlarla evde hazırlayıp okula götürmemiz gerekiyor. Leyla'nın da yardımı ile yaptığımız bu oyun hamurları Pazar günü için şahane bir aktiviteye dönüştü bizim evde!

Tarif aşağıdaki gibi, dilerseniz renklendirdiğiniz hamurların içine farklı aroma veya kokulu yağlar ekleyebilir, Leyla gibi süs ve parıltıya meraklı çocuklar için simler katarak çeşitlendirebilirsiniz.

 

Malzemeler: 

250ml beyaz un

250ml su

2 çay kaşığı krem tartar

80 ml sofra tuzu

1 yemek kaşığı ayçiçek yağı

Dilediğiniz renklerde gıda boyası / sim / aroma

Yapılışı:

Tüm karışımı, gıda boyası ve simler hariç, tencereye ekleyerek orta ateşte karıştırmaya başlayın. Karışım kıvamlandığında dilediğiniz renge ulaşacak miktarda gıda boyasını ekleyin ve tüm hamura homojen yayılacak şekilde karıştırmaya devam edin. Eğer sim, koku verecek herhangi bir yağ veya aroma eklemek isterseniz bu aşamada karışıma katabilirsiniz. Karışım kaşığınıza yapışır kıvama geldiğinde hazır olmuş demektir.

Renklendirilmiş ve kıvama gelmiş olan hamuru yapışmaz kağıda alarak soğumaya bırakın. Karışım yeterince soğuduğunda eliniz ile yoğurarak herhangi bir topak kalmadığından emin olun. Streç filme sararak ağzı sıkı kapanan bir saklama kabında muhafaza edebilirsiniz.  

Tarifin bana göre en güzel yani evde hazır bulunan malzemelerle kolayca hazırlanabiliyor olması. Ancak tuz konusunda ufak bir uyarıda bulunmakta fayda var. Tahmininizden fazla tuz ihtiyacı olacak ve tuz hamurun yapış yapış olmasını engellediğinden önem arz ediyor, dolayısıyla hazırlıklara başlarken evde bulunan tuz miktarını gözden geçirmeyi unutmayın.