Ürün sepete eklendi

Evde Geçirdiğiniz Zamanı Güzelleştirecek Ürünler

YAZI —   |   FOTOĞRAF — GÖZDE KUMRU UÇAK

Yapılacaklar listesinden "tik" ler azaltmaya çalışırken, gün sonunda yorgun savaşçılara dönüyoruz. Çocuğu olanlara "size ayrılan süre başlamıştır" diyebilmek, çocuklar uyumadan önce zaten mümkün değil. Kısa da olsa kendimize ayırabildiğimiz zaman dilimi çok kıymetli. Bu değerli anları mumlar, kokular ve bitki çayları ile taçlandırmak, kendinizi şımartmanın en güzel yollarından biri.

 

Bitki ve Meyve Çayları

Çay, kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası. Bitki ve meyve çaylarının ise damak zevkinin ötesinde faydaları bulunuyor. Bitki ve meyvelerin tohumlarından, çiçeklerinden, köklerinden ve yapraklarından yapılan çaylar günün yorgunluğunu alıp götürmek için iyi bir seçenek. Yalnız bu çaylar yararlı oldukları kadar bazı bünyelerde istenmeyen yan etkilere de neden olabiliyor. Bu sebeple tavsiye niteliğinde olan örneklerimizi kullanmadan önce bir medikal uzmana danışmanızda fayda olabilir.

 

Ronnefeldt Teavelope Camomile / Papatya Çayı 

Binlerce yıldır özellikle sakinleştirici etkisi için kullanılan papatya çayı aynı zamanda enflamasyon azaltıcı, karın ve kas ağrısını hafifletici özelliklere de sahip. Papatya çayının en sevilen faydalarından biri de uykuya dalmaya yardımcı oluşu. İçeriğinde mayıs papatyalarını barındıran Ronnefeldt Teavelope Camomile, akşam saatlerinde sakin bir moda girmek isteyenler için tercih edilesi bir seçenek.

 

Melez Tea/ Limon Otu Çayı

Hem baharat hem çay olarak kullanılan limon otu, ağrıların azalmasına ve anksiyetenin giderilmesine fayda sağlıyor. Kan basıncını düşürmesi, antioksidan özelliğe sahip olması ve kilo kontrolüne yardımcı olması da limon otu çayının bilinen diğer özellikleri arasında sayılabilir. Tayland'dan gelen, 25 gram'lık cam şişelerde satışa sunulan Melez Tea saf limon otunu taze meyve dilimleri ekleyerek dilerseniz sıcak dilerseniz de soğuk olarak tüketebilirsiniz. 

  

Melez Tea Indulge

Güney Afrika'ya özgü rooibos bitkisinden yapılan roobios çayı, hem eşsiz tadı hem de kafeinsiz oluşuyla akşam saatleri için ideal bir içecek. İsterseniz sıcak isterseniz de soğuk tüketebilirsiniz. Rooibos çayı, antioksidan özelliği sayesinde bedeni toksinlerden arındırmaya da yardımcı olur. Rooibos çayını daha da lezzetli hale getiren Melez Tea'nin vanilyalı rooibos seçeneği de kesinlikle denemeye değer. Hazırlaması da son derece kolay; bir fincana (250 ml) bir tatlı kaşığı koymanız yeterli. 

 

 

Chado Kakao Parçacıklı Rooibos Çayı 

Roobios çayı için bir diğer alternatif de Chado'nun kakao parçaçıklı rooibos çayı. Güney Afrika’dan gelen Rooibos'un kakao parçaları, karamel ve elma ile harmanlandığı bu çayı, farklı tat arayışında olanlar mutlaka denemeli.

 

Lipton Kış Karışımı

Sağlığa yararlı bitki ve meyvelerden oluşan kış çayları, farklı tatların bir arada olmasından hoşlananların, hangi meyve veya bitkinin çayını içsem diye kararsız kalanların tercihi olabilir. Lipton Kış Karışımı'nın da içinde yok yok; bamya çiçeği ve tarçından tutun da kuşburnuna, elma ve zencefilden karanfile kadar içinde pek çok bitki ve meyve barındıran Lipton Kış Karışımı, soğuk zamanlarda içinizi ısıtmaya aday. Dökme formunda satılan bitki çaylarınızı demlemek için French press kullanabilirsiniz. Bir kişi için avuç içi büyüklüğündeki bitki/meyve çayınızı French press'in içine koyup ardından sıcak su ekleyerek 4-5 dakika kadar bekletmeniz yeterli.  

 

Aromaterapi Kokuları

Bir parfümün ya da bir çiçeğin kokusu bizi bir anda çocukluğumuza ya da unutamadığımız anlara taşıyabilir. Kokuların gücü ruh halimizi doğrudan etkiler. Bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirmek için kendinize ayırdığınız zaman diliminde, yaşam alanınızda uçucu yağların veya tütsülerin rahatlatıcı kokuları hakim olabilir. (Uçucu yağları kullanmadan önce olası yan etkiler açısından doktora danışılmasını öneririz.)

 

Homemade Lavanta Uçucu Yağı

Strese neden olan kortizol seviyesini de düşürdüğü için lavantanın güçlü bir sakinleştirici etkisi bulunur. Özellikle çocuk odaları için lavanta kokusunun tavsiye edilmesinin nedeni derin uykuyu desteklemesidir. Doğal içerikli ürünleri ile bilinen Homemade'in lavanta yağını buhurdanlık içine birkaç damla damlatarak kullanabilir; ortamın havasını bir anda değiştirebilirsiniz. Buhurdanlığınız yoksa oda spreyini de tercih edebilirsiniz.

 

Ylang Ylang Uçucu Yağı

Günün stresini atmak için ylang ylang yağının eşsiz kokusundan faydalanabilirsiniz. Bu yağ ylang ylang ağacının çiçeklerinden elde edilir ve egzotik kokulardan hoşlananlar için özellikle tavsiye edilebilir.

 

Misbahçe Okaliptüs Uçucu Yağı

Misbahçe'nin okaliptüs uçucu yağını, buhurdanlığın içine birkaç damla damlattıktan sonra kendinizi onun ferahtatıcı kokusuna bırakabilirsiniz. Avusturalya'da yetişen mavi sakız ağacı bitkisinden elde edilen, tamamen doğal ve saf olan bu uçucu yağ ile dinginliğin tadını çıkarabilirsiniz. Uçucu yağların kokularından faydalanmanın en iyi yöntemleriden biri de dekoratif buhurdanlıklar. Alt kısmına mum koyarak, çanak kısmına da su ve yağı eklediğiniz buhurdanlık sayesinde eviniz bir anda muhteşem kokuların etkisi altına girebilir.

 

Vazgeçilmezimiz Mumlar

Buhurdanlığa seçtiğiniz yağı damlattınız ve kokusu yavaş yavaş odaya dağılmaya başladı bile... En rahat ettiğiniz köşeye kuruldunuz; elinizde de taze demlediğiniz bitki çayınız. Son bir dokunuş kalmış gibi görünüyor; mumlarınız. Mum ışığında büyülü bir taraf var; ortamın havasını bir anda değiştirip daha yumuşak ve dingin bir hale getirebiliyor. Bu nedenle çok kıymetli olan rahatlama dakikalarına mum ışığının da mutlaka eşlik etmesi gerekiyor. (Buhurdanlık kullandığınızda, ortamda farklı kokuların kesişmesini istemiyorsanız; aromaterapi mumları dışında kokusuz mumları da tercih edebilirsiniz.)

  

Candle and Friends White Patchouli Mum

Evinizi bergamot, amber ve patçuli gibi muhteşem çiçek kokularıyla donatmak istiyorsanız, Candle + Friends'in White Patcholi mumu mutlaka denemelisiniz.

 

İnci Aromaterapi Yaseminli Mum

En sevilen esanslardan biri olan yasemin, %100 bitkisel soya yapından elde edilen bu mumla bir araya geliyor. Parafinden üretilen mumlara göre daha uzun süre yanması, yasemin uçucu yağı ile kokulandırılması ve dekoratif görünüşü ile İnci aromaterapi mumu, dinlenme saatlerine eşlik etmek içn güçlü bir aday.

 

Candle and Friends Dekoratif Uzun Kibrit

Mumları çakmakla yakmak (özellikle mum erimeye başladıktan sonra) zor olabiliyor. Bunun için hem pratik hem dekoratif kibritlerden yardım alabilirsiniz.

 

EDİTÖRÜN NOTU: Bir yandan çayınızı yudumlar, diğer yandan aromaterapi kokularının keyfini çıkarırken, ayaklarınız için tuz banyosu hazırlayarak dört dörtlük bir arınma saati yaratabilirsiniz. Ayak tabanları, sinir uçları ve ter bezlerine ev sahipliği yaptığı için vücuttaki gerginliği atabilmek adına ayak banyosu yapmak hem zahmetsiz hem de son derece rahatlatıcı olacaktır. Ayak banyonuz için gerekli olanlar ise son derece basit; bir litre kadar su ve bu suyun içine atacağınız bir çorba kaşığı empsom tuzu. Bu suda 20 dakika kadar ayaklarınızı dinlendirmeniz yeterli. (Adını İngiltere'deki aynı isimli kasabadan alan Epsom tuzu, magnezyum, sülfür ve oksijen içeren mineral bir tuzdur. Banyo tuzu olarak kullanıldığında eklem ve kas ağrılarına iyi geldiği düşünülmektedir. Kullanımdan önce olası yan etkilere karşı bir uzmana danışmanızda fayda olabilir.)