Ürün sepete eklendi

Evde Bir Profesyonel Gibi Kahve Yapmanın Yolları

YAZI —   |   FOTOĞRAF — afabuloustefe.com

Çocuklu hayatta yeni bir güne başlamak için size güç veren, gün boyunca sizi ayakta tutan en sağlam destekçilerinizden biri kahve mi? Annelerin yakıtı niteliğindeki kahve konusunda seçiciyseniz ve evde profesyonele yakın lezzette kahve yapmanın yollarını arıyorsanız rehberimize mutlaka göz atın.

Önce Hazırlık

Profesyonel kahve lezzetini evinize taşımak için demleme yöntemine karar vermeden önce gerekli hazırlıkları yapmalısınız. İşe alışveriş listenize aşağıdakileri ekleyerek başlayabilirsiniz.

Kahve çekirdeği

Evinizde kahve dükkanlarını aratmayan lezzette kahveler hazırlayabilmek için ilk kural, damak tadınıza hitap eden kahve çekirdeklerini bulabilmek. Favori kahve çekirdeğinizi henüz bulamadıysanız çevrenizdeki kahve dükkanlarına gidip tadım yapabilir ya da düşük gramajlarda kahve çeşitlerinin yer aldığı deneme paketlerine bir şans verebilirsiniz. Kahvenin lezzetini belirleyen en önemli unsur tazelik olduğundan öğütülmüş kahve yerine çekirdek tercih etmeniz ve kahvenizi demlemeden hemen önce öğütmeniz en iyisi.

Kahve kavanozu

Kahve çekirdeklerinin tazeliğini korumak için ambalajın içerisinde değil, oksidasyonu önlemek için kapağı hava geçirmeyen bir kavanozda saklamanız önem taşıyor.

Dijital tartı

Kahvenizi demlerken istediğiniz sonucu alabilmek için kullanacağınız kahvenin gramajı oldukça önemli. Göz kararı hareket etmek yerine dijital tartı kullanarak demleme talimatlarına bire bir uymak çok daha profesyonel sonuç verecektir.

Kahve öğütücü

Kahvenizi demlemeden hemen önce istediğiniz derecede öğütebilmek için iyi bir kahve öğütücüsüne ihtiyacınız var. Piyasada el değirmeni tarzı manuel modellerin yanı sıra farklı fonksiyonlara sahip, kullanışlı elektronik kahve öğütücüler de mevcut. tercihiniz hangisi olursa olsun önemli olan kahvenizin öğütme derecesini ayarlayabileceğiniz bir model seçmeniz.

Dijital zamanlayıcı

Kahve demleme yöntemlerinde zaman konusundaki direktiflere bire bir uymanız gerekiyor. Aksi takdirde kahveniz istediğiniz tadı vermeyebilir.

Su ısıtıcı

Her demleme yönteminde olmasa da suyun kahvenin üzerine döküldüğü demleme yöntemleri için su ısıtıcı kullanmak gerekiyor.

Termometre

Suyun kahvenin üzerine eklendiği demleme yöntemlerinde su sıcaklığı, kahvenin lezzetini doğrudan etkileyen bir faktör. Her şeyin kitaba uygun olmasını istiyorsanız suyun sıcaklığını ölçebileceğiniz bir termometre edinmenizde kesinlikle büyük fayda var. 

 

Süt ısıtıcı-köpürtücü

Cappuccino, latte gibi sütlü kahveleri seviyorsanız ya da filtre kahvenizi sütlü tercih ediyorsanız pratik bir süt ısıtıcı-köpürtücü edinmeniz işinizi bir hayli kolaylaştırabilir. Bazı kahve makinelerinde süt ısıtıcı-köpürtücü bulunuyor. Bunlardan birine sahip değilseniz evde kullanılabilen pratik gereçlerle de istediğiniz kahveleri hazırlayabilirsiniz.

Kahve Demleme Yöntemleri

Kahve çekirdeğinizi ve kahve demleme hazırlıklıkları için gerekli ekipmanı edindikten sonra sıra demleme yönteminizi seçmeye ve ona uygun makine ya da aksesuarı almaya geliyor. Evde kahve demleme için kahve makinesini tercih edebileceğiniz gibi alternatif demleme yöntemlerini de deneyebilirsiniz. İşte, en popüler kahve demleme ekipmanları…

Kahve makinesi

Kahve makineleri konusunda pek de fikriniz yoksa ilk bakışta kafanız epey karışabilir. Piyasada farklı çalışma prensiplerine sahip çok sayıda kahve makinesi var.

Eğer filtre kahve sizin için yeterliyse tercihinizi  cafetière olarak da bilinen filtre kahve makinesinden yana kullanabilirsiniz. Bu makinelerin arka kısmında su haznesi, üst kısmında filtre bölümü, alt kısmında ise cam karaf bulunuyor. Metal ya da kağıt filtrenin içine öğütülmüş kahvenizi, su haznesine suyunuzu koyduktan sonra tek bir düğmeye basmanız yeterli. Kısa süre sonra filtre kahveniz karafınızda hazır oluyor.

Espresso bazlı kahvelerden hoşlanıyorsanız kullanımı biraz daha uzmanlık isteyen espresso makinelerini ya da kapsüllü kahve makinelerini tercih edebilirsiniz. Burada da yine oldukça geniş bir model yelpazesi mevcut. Basit bir düğmeyle espressonuzu hazır eden modellerin yanı sıra kahve çekirdeği öğütme, süt köpürtme gibi ekstra fonksiyonlar sunan kahve makinelerine de denk gelebilirsiniz. Seçim yaparken önemli olan ne kadar uğraşmak istediğinize karar vermeniz: Tek bir tuşa basarak kahvenize kavuşmak mı istiyorsunuz, yoksa bir barista gibi emek vererek farklı kahve denemeleri yapmak mı?

French press

Kolay ve lezzet açısından da oldukça tatmin edici bir kahve demleme yöntemi, French press ile demleme. Tipik olarak bir karaf (tercihen cam) ve pistondan oluşan French press, zengin aromalı filtre kahve hazırlamak için oldukça yeterli bir ekipman.

French press ile kahve nasıl demlenir?

French Press ile kahve demlemek için öncelikle kahvenizi French press’e uygun derecede öğütmeniz gerekiyor. Bir fincan kahve için yaklaşık 13 gram öğütülmüş kahveyi karafınıza koyun. Suyunuzu kaynattıktan sonra 30 saniye soğumasını bekleyin. Ardından karafınızı yarısına kadar suyla doldurun. Bir dakika sonra kahvenizi metal olmayan bir kaşıkla karıştırın ve kalan suyu dairesel hareketlerle ekleyin. Üç dakika daha bekledikten sonra pistonu indirerek filtre kahvenizi servis edebilirsiniz.

Chemex

1941’de Peter Schlumbohm tarafından icat edilen Chemex’in tasarımı o günden bugüne değişmedi. Chemex’in hala günümüzün popüler kahve demleme ekipmanlarından biri oluşu, bu yöntemin başarısının ispatı niteliğinde. Oldukça pratik kullanımı olan Chemex, kahve çekirdeklerinin zengin aromalarını koruyor ve ortaya son derece berrak bir kahve çıkıyor.

Chemex ile kahve nasıl demlenir?

Chemex’te kahve demlemek için gramajı doğru ayarlamak en önemli detaylardan biri. Chemex’in önerilen kahve/su oranı 1’e 16,6. Yani 20 gr kahve için 332 ml su kullanmak gerekiyor. Tabii, bu oranı zamanla kahvenizin sertliğine ve damak tadınıza göre kendiniz de ayarlayabilirsiniz. Chemex ile kahve demlerken öncelikle Chemex’e özel filtre kağıdını, üç katmanlı kısmı haznenin ağzına gelecek şekilde yerleştirin. Kağıdı sıcak suyla yıkayarak kağıt kokusunun gitmesini ve haznenin ısınmasını sağlayın. Haznedeki suyu boşaltın. Kahvenizi filtreye koyun ve hafifçe sallayarak yayın. 93°C sıcaklıktaki suyu iki aşamada dökmeniz gerekiyor. Öncelikle kahvenizin iki katı kadar suyu dairesel hareketlerle döküp 40-45 saniye bekleyin. İkinci aşamada saat yönünün tersinde dairesel hareketlerle, yavaş yavaş dökmeye devam edin. Bu sırada taşma olmaması için sürekli kağıdın içindeki su oranını takip etmelisiniz. Su tamamen filtreden geçene kadar, yani yaklaşık 3-4 dakika bekleyin ve sonra kahvenizin tadını çıkarın.

Hario V60

Konsept olarak Chemex’e benzeyen Hario V60, küçük gramajlarla kahve yapmayı mümkün kılıyor. Yani sabah kahvenizi tek başınıza içecekseniz Hario V60 aparatını doğrudan kahve fincanınızın üzerine yerleştirerek kısa sürede zengin aromalı kahvenizi hazırlayabilirsiniz. İsmini V harfini andıran şeklinden ve içindeki açının 60° olmasından alan Hario V60’ın seramik, cam, bakır, plastik gibi farklı materyallerden üretilen versiyonları bulunabiliyor.

Hario V60 ile kahve nasıl demlenir?

Suyunuzu ısıtın, bu sırada kahve çekirdeklerinizi orta derecede öğütün. V60’ınızı karafın ya da kupanın üzerine koyarak içine özel filtre kağıdını yerleştirin. Filtre kağıdını V60’a yapıştırmak ve kahvenin birikeceği hazneyi ısıtmak için dairesel hareketlerle sıcak su dökün. Suyu boşalttıktan sonra tek kişilik kahve için 15 gram kahveye 250 ml su ekleyebilirsiniz. Damak tadınıza uygun kahveyi bulabilmek için kahve ve su oranını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. 93°C sıcaklıktaki suyun birazını kahvenizin üzerine dökün ve 30 saniye bekleyin. Ardından dairesel hareketlerle, arada duraklayarak kalan suyu ekleyin. Bu sırada suyun filtrenin yarı seviyesini geçmemesine özen gösterin. Su tamamen filtreden geçtiğinde kahveniz içmeye hazır demektir. 

Aeropress

2005’te icat edilen, yeni nesil kahve demleme ekipmanı Aeropress, evde yüksek standartlarda kahve hazırlamak isteyenlerin tercihi. Kahve üzerine su dökülen (pour over) yöntemlerden farklı olarak Aeropress, kahveyi basınçla demliyor. Sonuçta ortaya yoğun aromalı ve yumuşak içimli kahveler çıkıyor.

Aeropress ile kahve nasıl demlenir?

Aeropress ile kahve demlerken bir kişi için 16 gram kahveye 170 ml su kullanabilirsiniz. Kahvenizi ince derecede öğütün ve suyunuzu kaynatın. Bu sırada Aeropress filtre kağıdını yuvarlak filtre başlığına yerleştirin ve başlığı sıkıca kapatın. Aeropress'in altına bir kupa koyun. Filtre kağıdını sıcak suyla ıslatıp kupada biriken suyu dökün. 92-95°C sıcaklıktaki suyu yavaşça kahvenizin üzerine dökün. Hafifçe karıştırın ve iki dakika bekleyin. İki dakikanın sonunda tekrar karıştırın ve Aeropress’in itici pistonunu yerleştirerek iki elinizle sıkı şekilde bastırın.

Moka pot

Espresso içeceklerini seviyorsanız evde espresso hazırlamak için kullanılan en geleneksel ve en pratik yöntemlerden moka potu deneyebilirsiniz. Ocak üstünde kullanılan moka pot, üç bölümden oluşuyor. En alt bölümde kaynayan su buhara dönüşerek orta bölümdeki kahvenin içinden geçiyor. Buharla üst hazneye çıkan kahve, köpüklü bir espressoya dönüşüyor. 

Moka pot ile kahve nasıl demlenir?

20-22 gram kahveyi ince derecede öğütün. Suyu kaynatın ve moka potunuzun alt bölümünü yarıya kadar kaynamış suyla doldurun. Orta bölüme öğütülmüş kahveyi koyun, moka potunuzu hafifçe sallayın ve alt bölümün üzerine yerleştirin. Moka potunuzu orta ateşin üzerine koyun. Alttaki su kaynamaya başladığında buhar basıncı kahvenizi yavaşça üst bölüme taşıyacaktır. Tıslama sesi duyduğunuzda kahvenizin hazır olduğunu anlayabilirsiniz.