YAZI —   |   FOTOĞRAF — GÖZDE KUMRU UÇAK

Kış kapıdayken, kitapların büyülü dünyasıyla çocuklarınızı soğuk ve karlı günlere hazırlamaya ne dersiniz?

İşte, okul öncesi çocuklar için en sevdiğimiz kış temalı kitaplardan bir seçki…

 

Ayının Kış Evi / The Bear’s Winter House, John Yeoman- Quentin Blake

Hep Kitap

1960 yılından bu yana unutulmaz çocuk kitaplarına imza atan John Yeoman ve Quentin Blake ikilisinden iç ısıtan bir kış hikayesi… Ayı, etraftan çalı, çırpı, dal, yosun toplamaya başlıyor. Arkadaşları sincap, kirpi, domuz ve tavuk da onun tuhaf davranışlarıyla dalga geçiyor. Kış gelip çattığında ise ayının kapısını çalmaktan başka çareleri kalmıyor.

 

Burun Giysisi, M. Banu Aksoy-Mert Tugen

Can Çocuk

Soğukta neden üşüyoruz, üşümemek için neden giyinmek zorundayız? Bu soruların cevabını tatlı bir dille veren kitabın minik kahramanı üşüdükçe daha da kalın giyiniyor, ama burnunun üşümesi ne yapsa geçmiyor. Neyse ki annesinin bunun için bir çözümü var.

 

Değnek Adam / Stick Man, Julia Donaldson-Axel Scheffler

İş Kültür Yayınları

Julia Donaldson’ın yazdığı, Axel Scheffler’in illüstrasyonlarıyla katkıda bulunduğu kitabın kahramanı değnek adam, eşi ve çocuklarıyla mutlu bir yaşam sürüyor. Yeryüzünün karlarla kaplandığı bir kış gününde, ormanda yürüyüş yapmak için evden çıkan değnek adamın başına gelmeyen kalmıyor. Acaba kahramanımız engelleri aşarak evine ve ailesine dönebilecek mi?

 

Dikkat! Bu Müzede Kutup Ayısı Var / How to Ride a Polar Bear, Caryl Hart-Ed Eaves

Pearson Yayınları

Aybars ve annesinin sıradan müze gezisi, kutuplar sergisini gezdikleri sırada heyecanlı bir maceraya dönüşüyor. Bu macerada zorlu hava şartları, bir Eskimo kızı, iglolar, vahşi kurtlar ve bir de kutup ayısı var.

 

Dilek Ağacı / The Wish Tree, Kyo Maclear-Chris Turnham

Redhouse Kidz

Umut, bir dilek ağacı bulmak istiyor. Erkek kardeşi ve kız kardeşi böyle bir ağacın varlığına inanmasa da Umut, en yakın arkadaşı, yani kızağı Karkış’ı yanına alarak ormanın derinliklerine doğru yola çıkıyor. Yol boyunca dileklerinin hiç beklemedikleri şekilde gerçekleştiklerini fark ediyorlar. Kyo Maclear’ın şairane sözcüklerine Chris Turnham’in çizimleri eşlik ediyor.

 

Dombili Yeni Yılı Kutluyor / Mog’s Christmas, Judith Kerr

Hep Kitap

Yeni yıl yaklaşıyor ve evde tuhaf bir karmaşa hakim. Devasa yılbaşı ağacını ve ev içindeki koşturmacayı gören Dombili, korkudan çatıya kaçıyor. Judith Kerr’in efsanevi Dombili serisinin bu kitabında sıcacık bir yeni yıl hikayesi çocukları bekliyor.

 

Elmer Kar Keyfi / Elmer in the Snow, David McKee

Mikado Çocuk

David McKee’nin hem yazdığı hem de çizimleriyle hayat verdiği efsanevi Elmer serisinin en sevilen kitaplarından biri ‘Elmer Kar Keyfi’. Kış henüz tam anlamıyla gelmeden, Elmer’in arkadaşları soğuktan şikayet etmeye başlıyor. Elmer da onlara soğuk havanın aslında nasıl bir şey olduğunu göstermeye karar veriyor. Birlikte dağa tırmanmaya başlıyorlar ve karla tanışıyorlar.

 

Frederick, Leo Lionni

Elma Yayınevi

‘Pezzettino’ kitabıyla dünya çapında tanınan ünlü İtalyan yazar Leo Lionni’nin imzasını taşıyan ‘Frederick’ Caldecott Onur Ödülü sahibi.

Frederick, diğer tarla fareleri gibi kışa erzak toplamak için çalışmayı tercih etmiyor. O diğer farelerin aksine güneş ışığını, kelimeleri, renkleri biriktiriyor.

 

Kar / Snow, Sam Usher

İş Kültür Yayınları

Kardan dolayı okulun tatil olduğu bir gün… Sam, büyükbabasıyla dışarı parka gidip kar topu oynamak için çok sabırsızlanıyor. Büyükbabasını bir an önce dışarı çıkarabilmek için epey dil dökmesi gerekiyor. Nihayet dışarı çıktıklarında ise onları çok eğlenceli bir macera bekliyor. Sam Usher’in hem yazdığı hem de illüstrasyonlarını yaptığı kitabın kış okumaları arasında ayrı bir yeri var.

 

Kırmızı Elma, Feridun Oral

Yapı Kredi Yayınları

Soğuk ve karlı bir kış gününde sevimli tavşancık bulabildiği tek yiyecek olan kırmızı elmaya ulaşmaya çalışıyor. Acaba, ormandaki diğer hayvan arkadaşlarının yardımıyla elmaya ulaşabilecek mi? Yardımlaşmanın ve paylaşmanın önemini anlatan tatlı bir hikaye. Feridun Oral’ın çizgilerini ve dilini sevenler için bir diğer kış kitabı önerisi: ‘Bu Kış Kimse Üşümeyecek’.

 

Kış Geliyor / Winter is Coming, Jan Thornhill- Josée Bisaillon

İş Kültür Yayınları

Küçük tavşan Çilek, yapraklarının sarardığını ve kuşların başka coğrafyalara göçtüğünü fark ettiğinde çok şaşırıyor. Kuşlardan kışın geldiğini öğrenen Çilek, korkmaya başlıyor. Acaba, Çilek’i hayatının ilk kışında neler bekliyor? Vahşi doğada kışın nasıl yaşandığını çocuklara anlatmak için hem eğlenceli hem de eğitici bir kitap. Arka sayfalarda kitapta bahsi geçen hayvanların ve bu hayvanların kışa nasıl hazırlandığının anlatıldığı bilgilendirici bir bölüm var.

 

Kış Kitabı / The Winter Book, Rotraut Susanne Berner

Kuraldığı Yayınları

Özellikle 5 yaş üstü çocuklar için uygun olan kitap, Rotraut Susanne Berner’in Wimmel kitaplarının ilki. Kışın kendine özgü güzelliklerini hikayelerle, şiirlerle kutlayan ve Cadılar Bayramı’ndan Sevgililer Günü’ne kış aylarına denk gelen özel günleri de es geçmeyen bir kitap ‘Kış Kitabı’. Çocukların incelemeye bayıldığı bol detaylı illüstrasyonlar, uzun süreli eğlenceyi garantiliyor.

 

Stella Kar Kraliçesi / Stella, Queen of the Snow, Marie-Louise Gay

Artemis Çocuk

Marie-Louise Gay’in kızıl saçlı, sevimli kahramanı Stella ve küçük kardeşi Sam karlı bir güne uyanıyor. Sam’in aklında sayısız soru var: Kardan adam nerede uyur? Kar taneleri yenir mi? Kardan melekler şarkı söyler mi? Neyse ki Stella, bu soruların cevabını biliyor ve hepsini Sam’e de öğretiyor.

 

Tavşancan ile Faresu Karlı Gün / Pip and Posy: The Snowy Day, Axel Scheffler

Hep Kitap

Yayazula’nın çizeri Axel Scheffler'in hem yazdığı hem de çizdiği Tavşancan ile Faresu serisinin bu kitabında kahramanlarımız, karda doyasıya oynuyorlar. Ardından bir kardan hayvan yapmaya karar veren Tavşancan ve Faresu, bir tavşan mı yoksa bir fare mi yapacakları konusunda anlaşmazlığa düşüyorlar. Sorunlara çözüm bulma, uzlaşma temasının anlatıldığı bir klasik.

 

The Snowman, Raymond Briggs

Puffin Books

Raymond Briggs imzalı klasik ‘The Snowman’ yeni yıl coşkusunu sadece büyüleyici illüstrasyonlarla anlatmayı başarıyor. Bir kış gecesi, kahramanımız kardan adam canlanıyor ve macera başlıyor!  

 

The Snowy Day, Ezra Jack Keats

Viking Books

Bir kış sabahı Peter uyanıyor ve pencereden dışarı baktığında yeryüzünün bembeyaz bir örtüyle kaplı olduğunu görüyor. Çocukların karla olan ilişkilerini ve kara dair keşiflerini, karın onları nasıl büyülediğini ve eğlendirdiğini anlatan 1962 tarihli ‘The Snowy Day’in yazarı ve çizeri Ezra Jack Keats.

 

Tombik Ayı Uyuyunca / The Bear Snores On, Karma Wilson-Jane Chapman

Pearson Yayınları

Karma Wilson’ın yazdığı ve Jane Chapman’ın harika çizimleriyle hayat verdiği serinin bu kitabında, Tombik Ayı mağarasında kış uykusuna dalıyor. Onu bir türlü uyandıramayan arkadaşları sırayla mağarayı ziyaret ediyor. Vahşi hayvanların kışı nasıl geçirdiğini anlatan, sıcacık bir hikaye.