YAZI —   |   FOTOĞRAF — ECEM ARDA

Ela’nin yarı yaşını doldurmasına sayılı günler kala bebek bekleyen arkadaşlarıma tavsiyelerde bulunurken bugüne kadar en çok kullandığım ve alacak olsam yine aynı tercihi yapardım diye düşünerek önerdiğim ilk 10 üründen sizlere de bahsetmek istedim.

Ürünleri sabah rutinimizden başlayarak faydalanma sırama göre aktararak anne adaylarına evi gereksiz ürünlerle doldurmanın önüne de geçmek adına bebek alışverişleri için küçük ipuçları vermeye çalışacağım.

Chicco Next2Me beşik

Bu bir “ilk 3 ay favorilerim” yazısı olsaydı yukarıda Cocoonababy yatak yazıyor olacaktı. Yenidoğan dönemi (0-3 ay) için tavsiyem kesinlikle Cocoonababy olurdu, ancak bu ilk 6 ayı kapsayan akıllı alışveriş yazısı olduğu için listenin başında Chicco Next2Me beşik geliyor. Eğer doğumdan itibaren bebeğinizi kendi odasında uyutmayacaksanız ilk 6 ay için bu tarz bir anne yanı beşik sizi en çok rahatlatan ürünlerden biri olacaktır.


Biz Ela doğmadan önce odası için Stokke Sleepi beşik almış, ilk aylarda tekerlekleri sayesinde kolayca akşamları yatak odamıza taşırız diye düşünmüştük.
Ela doğduktan sonraki ilk 1,5 ay Stokke beşiğin içine Cocoonababy yatağını koyarak Ela’yı yatırdık fakat sürekli nefes alıyor mu veya kustu mu gibi endişeler sebebiyle gece boyunca yataktan kalkıp beşiğinin yanına gitmek ya da korkuluklarının arasından Ela'yı görmeye çalışmak beni yormaya başlamıştı. Sonunda pes edip anne yanı beşik almaya karar verdik. ''İyi ki almışım'' dediğim ürünlerin başında gelen bu beşik geceleri bizim için gerçekten kurtarıcı oldu. Bu arada Ela gündüzleri de odasındaki Stokke beşikte uyumaya devam etti.


Mustela Stelatopia nemlendirici

Ela oldukça hassas ciltli ve egzaması olan bir bebek. Özellikle yan yatmaya başladığında yanakları yatağa sürtünmekten dolayı devamlı tahriş olmaya başladı. Bu yüzden çok uzun zamandır Mustela Stelatopia’yı beşik düzenleyicimizden eksik etmiyor ve uyanır uyanmaz yanaklarına, banyodan sonra da tüm vücuduna sürüyoruz.

Petit Günlük

Doğumuma aylar kala edindiğim Petit Günlük Ela doğduktan sonra kendi rutinimizi oluşturmada en büyük yardımcılarımdan biri oldu. İlk günler için bez takibinden tutun da vermem gereken ilaçlara kadar not alabildiğim, sıkıntılı bir gün geçirdiysek sebebini uyku sürelerine bakarak rahatça çözebildiğim bu günlük, doğumdan önce edinmeniz gereken ürünlerin başında geliyor bence.

Tiny Love oyun halısı

Ela 3 aylık olduktan sonra kullanmaya başladığımız, içinde birçok aktivite imkani bulunduran Tiny Love renkli oyun halısı kızımızın en çok oyalayandığı yer oldu diyebilirim. Ayaklarıyla tekme attıkça müzik çalan bir aparatı, yüz üstü durma süresini uzatan aynası, zeminindeki diş kaşıyıcısı, tepesinden sarkan ve her biri farklı sesler çıkaran hayvanları sayesinde Ela’yı hem yüz üstü, hem sırt üstü oldukça uzun süre oyalıyor. Doktorumuzun tavsiyesiyle biz de yanına uzanıp onunla göz hizasından konuşup hem dil gelişimine zemin hazırlıyor hem de aktivite süresini uzatmış oluyoruz.

Boon biberon kurutucu

Boon’un tüm ürünlerini çok seviyorum ama doğumdan beri en çok kullandığım ürünü çim formundaki biberon kurutucusu oldu.
Mutfakta daima elimin altında durduğu için pompa yapar yapmaz tüm aparatları ve biberonları yıkayıp kuruması için üzerine koyuyorum. Emzik askısında da yedekte daima temiz bekleyen bir emzik bulunduruyorum. 

Mamajoo 5 işlevli sterilizatör

Bebek alışverişi yaptığım dönemde indirimde görüp aldığım Mamajoo’nun bu sterilizatörü de Boon biberon kurutucu gibi her gün kullandığım ve en memnun kaldığım ürünlerin başında geliyor. Her akşam Ela’yı uyuttuktan sonra gün içinde elde yıkadığım tüm biberon, emzik, pompa aparatı ve hatta sterilizatöre gidebilen diş kaşıyıcı gibi minik oyuncaklarını yatmadan bu makinede sterilize ediyorum. 30 dakika gibi bir sürede hem sterilize edip hem de kurutuyor. Bu tarz bir sterilizatör kullanırsanız su haznesindeki kireçlenme için beyaz sirke ya da organik kireç çözücülerden kullanabilirsiniz.

Medela süt sağma büstiyeri

Ne büyük bir rahatlık olduğunu ancak kullananlar bilir. Süt sağarken ellerinizi kullanabilme özgürlüğü özellikle evde tek başına bebek bakan anneler için gerçekten büyük kolaylık. Medela markasınınki Türkiye’de satılmıyor ancak benzerlerini bulabilmeniz mümkün.

Bugaboo Bee Portbebe

Bebek arabası konusunu aylarca araştırıp okudum, arkadaşlarıma fikir danıştım. Bebek arabamıza karar verince de gündemimiz 'ana kucağı' olarak değişti. Tam yatar özellikli mi olsun, hafif mi olsun vs derken ana kucağını sadece arabada kullanmaya karar verdik ve dışarıda gezeceğimiz zamanlar için Bugaboo Bee’nin portbebesini aldık. Bu kararı almamızdaki en büyük etken yenidoğan bebeklerin 2 saatten daha uzun süre anakucağında oturtulmaması yönündeki uyarılardı. Ela ilk 4 ay boyunca dışarıda olduğumuz zamanlarda bu portbebede uzun süre uyudu. Üstelik kış bebeği olduğu için de soğuk havalara karşı bizce anakucağına nazaran çok daha korunaklı bir alternatif olmuş oldu. Tek dezavantajı araba bagajınızda bebek arabası dışında extra bir yer kaplıyor oluşu. Ancak sadece ilk 6 ay kullanacağımızı düşününce bizim açımızdan büyük bir sorun oluşturmadı.

Chicco Cuddle & Bubble küvet

Chicco’nun bu ayaklı küveti banyoda oldukça yer kaplıyor olsa da bence kesinlikle almaya değer bir ürün. Kendinden alt değiştirme/giydirme ünitesi sayesinde bez değişimlerinde altını yıkamak istediğimizde banyoda hazır duran bir alt değiştirme ünitesi bizim için büyük kolaylık sağladı. Akşam banyolarımız sonrası da yine üstünü aynı ünitede giydirmek bizi odadan odaya sıcaklık değişikliğine maruz bırakmıyor ve uyku öncesi cilt nemlendirme ve masaj rutinini banyonun sıcacık ortamında keyifle yapmamızı sağlıyor. 

Ek olarak ayaklı olması sebebiyle bizleri de yıkarken eğilme derdinden kurtarıyor ve banyo sürecinden bizim de Ela kadar keyif almamızı sağlıyor.

Sam & Co İstanbul Anne Bebek Çantası
 
 
Ela’yı doğduğundan beri havanın yağmurlu olduğu günler hariç neredeyse her gün dışarı çıkardım. Bu sayede ben de hem biraz hava alıp parkta çay/kahve içip kendimce sosyalleşiyor hem de Ela gündüz uykularından bir tanesini pusetinde kendi kendine uyuduğunda biraz dinlenmiş oluyorum. İçine hem kendimin hem Ela’nın ihtiyaçlarını rahatlıkla sığdırabildiğim Sam & Co çantamı minik askılarından pusete asıyor ve neredeyse hiç çıkarmıyorum. İçindeki bölmeleri sayesinde koyduğum her şeyin derli toplu durmasına bir yana, renkli şık bir ikinci omuz askısına sahip olması da bu çantayı işlevselliği kadar tarzıyla da favori ürünlerim arasına soktu.